Fotoaparati

Fotografisanje portreta i printanje

MrRango uto 6.2.2018 17:26

Pozdrav svima.

U zadnje vrijeme fotografija mi je privukla veliku paznju, i zelim se malo vise posvetiti time. Kao sto sam i ranije napisao na ovom forumu, imam neki amaterski-poluprofesionalni aparat ako se moze i tako nazvati, buduci da nisam ja kupovao, a ne isplati mi se ulagati u kupovinu novog ozbiljnijeg, jer sam student, pa trenutno radim sa ovim sto imam.

U pitanju je Medion LIFE P44029 MD86929.

 

Pregledao sam mnogo tutorijala na YT u vezi sa osnovnim postavkama koje su bitne (otvor blende, shutter speed, ISO), samo sto u mom slucaju otvor blende nije fiksan ako koristim zoom, pa me to malo je*e kod postizanja nekih zeljenih efekata. Ostalo sam uglavnom pofatao kako sta koristiti.

 

Trenutno me zanima fotografisanje portreta za maturske/apsolventske slike za privatne potrebe. Prvo, da li bi ste preporucili da to radim "na svoju ruku" kako bi rekli. Da li je potrebno mnogo posla u obradi fotografije za printanje, mada nisam neki strucnjak u tom podrucju, ali mislim da bi i tu osnovne stvari brzo savladao brzo, uvijek sam voljan nauciti nove stvari. Znam da cete reci da uzimam posao fotografima, ali cisto za svoje potrebe zelim da se probam u tom dijelu fotografije, buduci da imam i printer (Epson L310), nije neka masa, ali ovo sto sam printao do sada, sasvim sam zadovoljan, jer vecina "obicnih" ljudi i ne razumije se u fotografiju i printanje (nikoga ne ponizavam, ali iz okolone vidim da je tako).

 

Koji savjet bi uputili u tom slucaju, nadam se da ima voljnih ljudi koji ce pruziti neki savjet. Relativno sam novi sto se tice fotografije, uglavnom su to neke amaterske, nije neka kompozicija, ali vremenom se uci. Da li je uopste pametno sa ovim fotoaparatom baviti se tim ozbiljnijim fotografijama??

 

Hvala unaprijed.