nebulosa ned 6.10.2019 04:08

Koja je fora s tim fullhd filmovima, svi su slika u slici tj 1920x800 i to je kao fullhd...??

Malo sam guglao i kazu da je to do rezolucije kamera kojima se snima jer je rezolucija u kinu drugacija od tv i monitora... dobro ima logike ali zasto onda 90% drama je ok tj 1920x1080 dok je 98% ostalih zanrova redovno u 1920x800... Sta bi to znacilo da drame snimaju kamerama jedne rezolucije a ostale zanrove kamerama druge... ? ne kuzim... ali bas doslovno svaku fullhd dramu koju sam skinuo bila je u 1080 piksela dok svi ostali fullhd filmovi su u 800piksela

Presao sam uglavnom na 720pixela filmove jer mi ih prikaze barem preko cijelog monitora.... ali mi ovo nema smisla sa fullhd filmovima.

Da li ima koja rezolucija (mozda ultrahd) da te nazovi fullhd 800piksela filmove prikaze nativno preko cijelog zaslona bez crnih rubova ?

 

edit, radi se o bluray ripovima, pogledajte na torrentima: zanr drama: 1080p...., zanr akcija, komedija, horror,i ostalo 800p ?? a oboje full hd bluray rip

Widowmaker ned 6.10.2019 08:33

To se dešava zbog načina na koji su filmovi snimljeni. Za filmove se, za razliku od današnje TV produkcije koja se u velikoj većini slučajeva snima u 16:9 formatu, koriste i dosta širi formati, pogotovo kod visokobudžetnih akcionih i SF spektakala.

Ultraširoki formati su se počeli koristiti kod starih western filmova gdje je bilo dosta scena otvorenog prostora i gdje je tako bolje prikazivano prostranstvo i nezaobilazne potjere na konjima.

Kod drama se češće koriste uži formati jer je tu često manje glumaca u jednom kadru ili je samo lice jednog glumca u punom kadru i zbog veće visine formata može se to lice prikazati bliže i tako možemo bolje vidjeti emocije.

 

I ovi filmovi šireg formata se mogu nazvati Full HD jer im je gustina piksela ista kao na Full HD formatu, ali se pikseli ne mogu prikazati u punoj visini displeja 16:9 stranica jer ih jednostavno nema.

Da bi se to desilo slika bi morala biti zumirana tako da popuni visinu displeja ali bi onda lijeva i desna strana kadra otišli van i ne bi ih vidio (što je vjerovatno urađeno kod tih 720p filmova koje spominješ i tu gubiš puno).

Drugi način bi bio da se slika "stisne" sa lijeve i desne strane i tako popuni displej, ali bi onda sve bilo izduženo.

 

Uglavnom, sve je baš kako treba biti, gledaj filmove u najboljem dostupnom kvalitetu, u formatu u kojem je i snimljen i tako ćeš imati najbolji ugođaj i gledaćeš film onako kako ga je onaj ko ga je pravio i zamislio.

 

Evo ti i link na odličan YouTube video na temu filmskih formata gdje je sve veoma lijepo objašnjeno.

 

https://www.youtube.com/watch?v=T0YHA2yxCwM

Posmatrač ned 6.10.2019 09:19
Widowmaker kaže...

To se dešava zbog načina na koji su filmovi snimljeni. Za filmove se, za razliku od današnje TV produkcije koja se u velikoj većini slučajeva snima u 16:9 formatu, koriste i dosta širi formati, pogotovo kod visokobudžetnih akcionih i SF spektakala.

Ultraširoki formati su se počeli koristiti kod starih western filmova gdje je bilo dosta scena otvorenog prostora i gdje je tako bolje prikazivano prostranstvo i nezaobilazne potjere na konjima.

Kod drama se češće koriste uži formati jer je tu često manje glumaca u jednom kadru ili je samo lice jednog glumca u punom kadru i zbog veće visine formata može se to lice prikazati bliže i tako možemo bolje vidjeti emocije.

 

I ovi filmovi šireg formata se mogu nazvati Full HD jer im je gustina piksela ista kao na Full HD formatu, ali se pikseli ne mogu prikazati u punoj visini displeja 16:9 stranica jer ih jednostavno nema.

Da bi se to desilo slika bi morala biti zumirana tako da popuni visinu displeja ali bi onda lijeva i desna strana kadra otišli van i ne bi ih vidio (što je vjerovatno urađeno kod tih 720p filmova koje spominješ i tu gubiš puno).

Drugi način bi bio da se slika "stisne" sa lijeve i desne strane i tako popuni displej, ali bi onda sve bilo izduženo.

 

Uglavnom, sve je baš kako treba biti, gledaj filmove u najboljem dostupnom kvalitetu, u formatu u kojem je i snimljen i tako ćeš imati najbolji ugođaj i gledaćeš film onako kako ga je onaj ko ga je pravio i zamislio.

 

Evo ti i link na odličan YouTube video na temu filmskih formata gdje je sve veoma lijepo objašnjeno.

 

https://www.youtube.com/watch?v=T0YHA2yxCwM

 Samo da se nadovezem na film vs serije. Filmovi se snimaju uglavnom sa namjerom prikazivanja u kinima. Kasnije idu na tv. Serije se snimaju za prikazivanje na televiziji.

 

nebulosa ned 6.10.2019 09:46

E hvala pojasnjenju, to vec s dramama ima sad smisla. Steta sto se onda te crne linije (donja) ne da iskoristiti za titlove da se barem oni uguraju u nju, ne oni moraju u film....

Cini se da je projketor i platno jos uvijek najbolji dozivljaj za filmove jer iskreno, iritiraju me te crne linije

Rijetko, ali cak sam znao naci poneki torrent sa akcijskim hitom u 1080p, cini se da je to cropano od strane rippera onda... pa cu nadalje izbjegavati

MrBlc ned 6.10.2019 10:27

Danas je sve više i straight-to-video (straight-to-[dvd, Bluray, streaming]) filmova koji preskaču kino, pa se snimaju u 16:9 formatu. Također, neki filmovi su snimani i na način da sve što je izvan 16:9 dijela kadra bude samo dodatna vizualna ispuna za dublje uživljavanje, ali da ne nosi nikakvu bitnu informaciju, pa službeno dvd ili blueray izdanje bude cropano. To je u vrijeme klasične filmske vrpce bilo jednostavno za izvesti bez da se radi upscale rezolucije jer je u pravilu granulacija filma finija od rezolucije digitalnog izdanja, dok za digitalna izdanja rezolucija mastera mora biti dovoljno velika da se ne gubi kvaliteta pri takvom cropu. Također, nerijetko se radi crop sa 21:9 na 18:9, jer bi 21:9 oduzelo previše prostora na 16:9 ekranu, a crop na 16:9 bi oduzeo previše informacije.

Kad isti film imaš u crop i običnom izdanju, onda je u 90% slučajeva bar jedno od toga rezultat piratskog "izdavača" koji je prilagodio ili izdanje veće rezolucije ili radio kino rip.

Posmatrač ned 6.10.2019 12:35
nebulosa kaže...

E hvala pojasnjenju, to vec s dramama ima sad smisla. Steta sto se onda te crne linije (donja) ne da iskoristiti za titlove da se barem oni uguraju u nju, ne oni moraju u film....

Cini se da je projketor i platno jos uvijek najbolji dozivljaj za filmove jer iskreno, iritiraju me te crne linije

Rijetko, ali cak sam znao naci poneki torrent sa akcijskim hitom u 1080p, cini se da je to cropano od strane rippera onda... pa cu nadalje izbjegavati

 Zavisi na cemu i kako gledas... Titlovi se mogu pomaknuti na te crne linije u nekim playerima....

nebulosa uto 8.10.2019 14:58
Posmatrač kaže...
nebulosa kaže...

E hvala pojasnjenju, to vec s dramama ima sad smisla. Steta sto se onda te crne linije (donja) ne da iskoristiti za titlove da se barem oni uguraju u nju, ne oni moraju u film....

Cini se da je projketor i platno jos uvijek najbolji dozivljaj za filmove jer iskreno, iritiraju me te crne linije

Rijetko, ali cak sam znao naci poneki torrent sa akcijskim hitom u 1080p, cini se da je to cropano od strane rippera onda... pa cu nadalje izbjegavati

 Zavisi na cemu i kako gledas... Titlovi se mogu pomaknuti na te crne linije u nekim playerima....

 Jedino u kojem sam uspio pomaknut je BS player davno (ako opce taj player jos zivi) i to ne do kraja u crnu liniju vec samo malo, pa ako je titl bio u dvije linije, jedna bi bila u filmu, druga u crnoj liniji ispod... pa je bilo jos teze za citat, dekoncentriralo je...

Inace, zar to znaci da televizije redovno cropaju filmove ?

ne sjecam se kad sam zadnji puta na tv programu vidio film sa crnim linijama

Posmatrač uto 8.10.2019 17:45
nebulosa kaže...
Posmatrač kaže...
nebulosa kaže...

E hvala pojasnjenju, to vec s dramama ima sad smisla. Steta sto se onda te crne linije (donja) ne da iskoristiti za titlove da se barem oni uguraju u nju, ne oni moraju u film....

Cini se da je projketor i platno jos uvijek najbolji dozivljaj za filmove jer iskreno, iritiraju me te crne linije

Rijetko, ali cak sam znao naci poneki torrent sa akcijskim hitom u 1080p, cini se da je to cropano od strane rippera onda... pa cu nadalje izbjegavati

 Zavisi na cemu i kako gledas... Titlovi se mogu pomaknuti na te crne linije u nekim playerima....

 Jedino u kojem sam uspio pomaknut je BS player davno (ako opce taj player jos zivi) i to ne do kraja u crnu liniju vec samo malo, pa ako je titl bio u dvije linije, jedna bi bila u filmu, druga u crnoj liniji ispod... pa je bilo jos teze za citat, dekoncentriralo je...

Inace, zar to znaci da televizije redovno cropaju filmove ?

ne sjecam se kad sam zadnji puta na tv programu vidio film sa crnim linijama

 Da cropaju.... U stvari na tvu mozes podesiti kako da prikaze sliku koja je sira od sirine tva ako dobijes takav signal... Mislim na rezu a ne fizicku sirinu ;)

Recimo Mtel u BiH prikazuje sve programe u istom odnosu stranica pa ne moras mijenjati nista kad mijenjas kanale dok u u srbiji to ne rade pa kanali izgledaju razlicito a ista kompanija... Da li je do platforme za IPTV koja je razlicita ili ljenosti ne bih znao.....