wyks pon 17.1.2011 18:02

Na osnovu iznimno popularne i korisne teme Posljednji Film koji ste pogledali Preporuka, otvaram ovu temu kao njen debatni nastavak.

Primjetio sam da ima znatan broj filmofila koji zasigurno žele pokazati svoje znanje i razmjeniti mišljenja s ostalima, no u gorenavedenoj temi malo smo ograničeni.

Kako svojim osvrtima o filmovima i specifičnim dijelovima filma (scenariji, scene glazba, redatelji, nagrade), ne bi smetali onima koji dolaze po prepuruke bilo bi najbolje da se prebacimo ovdje, i zato molio bih moderatore da povežu ove dvije teme.

 

Za početak predlažem raspravu o Zlatnim Globusima, iznimno važnoj nagradi koja, kako vremenski tako i po značaju služi kao uvod u Oskare, rekao bih da služio i kao predviđanje za Akademske nagrade.

 

Lista dobitnika:

Best Motion Picture - Drama
WINNER
Other Nominees:

Black Swan (2010)

Inception (2010)

Best Motion Picture - Musical or Comedy
Other Nominees:

Burlesque (2010/I)

Red (2010/I)

The Tourist (2010)

 

Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Drama
WINNER
Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Drama
WINNER
Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Musical or Comedy
Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Musical or Comedy
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Motion Picture
WINNER
Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Motion Picture
WINNER
Best Director - Motion Picture
Best Original Song - Motion Picture
WINNER

Burlesque (2010/I): Diane Warren("You Haven't Seen The Last of Me")

Other Nominees:

Country Strong (2010): Bob DiPiero, Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges("Coming Home")

Tangled (2010): Alan Menken, Glenn Slater("I See the Light")

 

Best Original Score - Motion Picture
Best Animated Film
WINNER
Other Nominees:

Tangled (2010)

 

Best Foreign Language Film
WINNER

Hævnen (2010)(Denmark)

Other Nominees:

Biutiful (2010)(Mexico/Spain)

Le concert (2009)(France)

Kray (2010)(Russia)

Io sono l'amore (2009)(Italy)

 

Best Television Series - Drama
WINNER
Other Nominees:

"Dexter" (2006)

"Mad Men" (2007)

Best Television Series - Musical or Comedy
WINNER

"Glee" (2009)

Other Nominees:

"30 Rock" (2006)

 

Best Mini-Series or Motion Picture Made for Television
WINNER

"Carlos" (2010)

Other Nominees:

Temple Grandin (2010) (TV)

You Don't Know Jack (2010) (TV)

 

Best Performance by an Actor in a Mini-Series or a Motion Picture Made for Television
WINNER
Best Performance by an Actress in a Mini-Series or a Motion Picture Made for Television
WINNER
Best Performance by an Actor in a Television Series - Musical or Comedy
Other Nominees:

Thomas Jane for "Hung" (2009)

Best Performance by an Actress in a Television Series - Musical or Comedy
WINNER
Other Nominees:

Tina Fey for "30 Rock" (2006)

Lea Michele for "Glee" (2009)

 

Best Performance by an Actor in a Television Series - Drama
Other Nominees:

Jon Hamm for "Mad Men" (2007)

Best Performance by an Actress in a Television Series - Drama
WINNER
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television
WINNER

Chris Colfer for "Glee" (2009)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television
WINNER

Jane Lynch for "Glee" (2009)

brane47 pon 17.1.2011 18:11

Svidjaju mi se takvi filmovi tipa Inception, Shutter Island, i posljednje uloge di capria.

shutter sam gledao, ali inception nikako da pogledam, nemam vremena, ali cini mi se super, po traileru, zanimljiv..

robisierra92 pon 17.1.2011 18:11

sve pohvale na trud u pisanju ovog posta, predložio sam sticky  {#}

 

da, zlatni globusi su defitnitivno pokazatelj "kome koji oscar", a social network je pokupio najviše "globusića". meni se osobno film svidio, kao što sam već rekao prvenstveno zbog finchera, jer mi u njegovoim rukama gotovo sv izgleda odlično (seven, fight klub, zodiac..).

 

pogledao sam inception, također po meni sjajan film, black swan i ostale nominirane još nisam pogledao, ali namjeravam uskoro.

 

ne znam kako ostali misle, ali da se mene pita da li globus za naj film inceptionu ili social networku, dugo bih se dvoumio, ali ipak nekako mi više vuče inception..

eterna luchar pon 17.1.2011 18:16

sam da napišem nešto da mi bude u mojim temama da se ne izgubim kad dođem kući...
u svakom slučaju hvale vrijedno otvaranje i korisno...
svaka čast... bacim komentar čim stignem :D

wyks pon 17.1.2011 18:24
robisierra92 kaže...

sve pohvale na trud u pisanju ovog posta, predložio sam sticky {#}

 

da, zlatni globusi su defitnitivno pokazatelj "kome koji oscar", a social network je pokupio najviše "globusića". meni se osobno film svidio, kao što sam već rekao prvenstveno zbog finchera, jer mi u njegovoim rukama gotovo sv izgleda odlično (seven, fight klub, zodiac..).

 

pogledao sam inception, također po meni sjajan film, black swan i ostale nominirane još nisam pogledao, ali namjeravam uskoro.

 

ne znam kako ostali misle, ali da se mene pita da li globus za naj film inceptionu ili social networku, dugo bih se dvoumio, ali ipak nekako mi više vuče inception..

Iskreno, kad se malo poigraš s opcijama uređivanja posta i nije neki problem, većinom je CP na djelu.{#}

Taman ima dovoljno iznenađenja, tj. razlika između dobitnika Oskara i Globusa, da ne bude dosadno.

Inception je zanmljiv zbog jedinstvene ideje za film, s druge strane Social Network se bavi "društvenim fenomenom današnjice" i zato popularan i u publici i među kritičarima.

 

Black Swan je jedan od rijetkih filmova za koji, unatoč pogledanom foršpanu, ne znaš što očekivati.

Jedva čekam da ga pogledam.

 

Nisam nešto detaljno pregledao sve dobitnike ali vidim da Paul Giamatti nije imao kunkurencije i da je očekivano Toy Story 3 ugrabio Globus.

 

eterna luchar pon 17.1.2011 20:33

imam Društvenu mrežu na hardu ali ju nisam stigao pogledati, čuo sam od šogora (koji je veliki filmofil i ljubitelj, (godarda)francuskog novog vala, antonionia i te škole, ako to išta znači uopće ili mjerilo) da je ga Društvena mreža iznenadila jer je očekivao film o FB-u, kao i ja ali kako odmiče vrijeme vidim da sve više ljudi hvali film i to ne hvali u stilu Sumraka ili inih wanna be block bustera već kao dobar film za pogledati...

wyks uto 18.1.2011 01:27
wyks kaže...
 i da je očekivano Toy Story 3 ugrabio Globus.

Ovo dokazuje citat s jednog film portala "Toughest vote since “ice cream or poop.”"

 

Inače vidim da je više prašine podigao Ricky Gervais nego dobitnici.

Mislim da zvijezde moraju načiti primiti malo šale na svoj račun, i da treba nastaviti s ovakvim nastupima voditelja ceremonija.

Inače su te dodjele strašno dosadne, uniformirane i pune "politički korektnog" humora.

http://www.youtube.com/watch?v=iBvBxv8btSM&feature=player_embedded

wyks čet 20.1.2011 00:18

Evo novosti za koje vjerujem da će vas zanimati.

 

Critopher Nolan objavio je zlikovce koji će se pojaviti u nastavku novog Batman serijala "The Dark Knight Rises", te glumce koji će ih utjeloviti na velikom platnu.

Izbor Toma Hardya za ulogu Banea, jednog od najjačeg i najinteligentnijeg Batmanovog suparnika, nije iznenađujuć, obzirom na suradnju redatelja i glumca u Inceptionu.

Geekovima će glumac biti poznat po ulozi Shinzona, Picardovog klona u Star Trek Nemesis.

 

Ulogu Batmanove suparnice Catwoman, iznenađujuće je dobila Anne Hathaway, koja se, iako joj ne nedostaje seksipila za ulogu, tek treba dokazati u akcijskom filmu.

Get Smart ne ubrajam u akciju, a glumičina lista uloga uglavnom pokazuje da se specijalizirala za romantične komedije i drame.

Osobno bih izabrao Kate Beckinsale, prvenstveno jer je volim vidjeti u uskim crnim odijelima, a i uloga mračne heroine joj pristaje.

No vjerujem da joj se ne bi dalo glumiti ulogu sličnu onoj koju ima u Underworldu, a i zauzeta je snimanjem četvrtog nastavka sage o vapirsko-vukodlačkom ratu.

 

Nolan je slijedio nepisano pravilo o broju suparnika u filmu o superjunacima.

Naime većina filmova koji su upotrijebila 3 suparnika neslavno su propala. Počinitelji  - Batman&Robin, Spiderman 3, X Man Wolverine, Elektra...

 

 

Druga vijest koja me veseli ali ima potencijala da me razočara, jesu prve slike novog nastavka X Man franšize - X Man First Class

U ovoj ekranizaciji povećalo je stavljeno na mlađe dane Charlesa Xaviera (Prof. X) i Erika Lensherra (Magneto) te početak njihova sukoba i osnivanje akademije mutanata.

U moru mutanata koji će se pojaviti u filmu na slici su istaknuti:

  

Magneto, Moira MacTAggert (nemutant, prof X. ljubav), Emma Frost, Azazel (otac Nightcrawlera), Beast, Havok, Angel Salvadore (rijedak mutant s više moći), Mystique i Prof. X.

Veseli me vidjeti Jamesa McAvoya u još jednoj velikoj ulozi (svidio mi se u Wantedu), dok valja spomenuti da će jednu od uloga igrati i Kevin Bacon.

Najavljeno je još nekoliko mutanata, što je logično jer će se dio priče vrtjeti oko osnivanja Akademije.

Koliko god prikaz tolikih mutanata može biti zabavan, također može ostaviti mlačan dojam na gledatelje, kao što je bio slučaj s zadnjim nastavkom originalne X Man trilogije, gdje se moguća zanimljiva priča izgubila u moru efekata i scena moći mutanata.

 

Izvor 1. vijesti (namjerno ga ističem jer je stranica jako zanimljiva i zabavna)

Izvor 2. vijesti

robisierra92 čet 20.1.2011 00:31

mogu reći da vjerujem u nolana i da će i slijedeći batman biti jako dobar.

 

glede x-mena, očekivan je taj "povratak u prošlost", s obzirom da su vjerojatno ispcane ostale ideje.. očekujem pad kvalitete filma, ali još više akcije, efekata i tako toga.

wyks čet 20.1.2011 00:42

Nolan je dokazao d može izvući neočekivano iz glumaca.

 

Uvjeren sam da će barem James McAvoy i Kevin Bacon biti dobri, osim ako scenarij ne bude krcat klišeje i "Arnie - akcijski junak" fraza.

Što se tiče X Man-a snima se nastavak Wolverinea, Deadpool će dobiti svoj film...

wyks uto 25.1.2011 14:59
Objavljene su nominacije za 83. Oscar, koji će se održati 27. 02.
Najviše nominacija, njih 12, pokupio je The King's speech, slijedi True Grit s 10.
Best Motion Picture of the Year
Best Performance by an Actor in a Leading Role
Best Performance by an Actress in a Leading Role
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Best Achievement in Directing
Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Best Animated Feature Film of the Year
Best Foreign Language Film of the Year
Nominees:

Hævnen (2010): Susanne Bier(Denmark)

Incendies (2010): Denis Villeneuve(Canada)

Hors-la-loi (2010): Rachid Bouchareb(Algeria)

 

Best Achievement in Cinematography
Best Achievement in Makeup
Nominees:

The Wolfman (2010)

 

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominees:

127 Hours (2010): A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido("If I Rise")

Country Strong (2010): Bob DiPiero, Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges("Coming Home")

Tangled (2010): Alan Menken, Glenn Slater("I See the Light")

Toy Story 3 (2010): Randy Newman("We Belong Together")

 

Best Achievement in Sound Mixing
Nominees:

Inception (2010)

Salt (2010)

True Grit (2010)

 

Best Achievement in Sound Editing
Nominees:

Inception (2010)

True Grit (2010)

Unstoppable (2010)

 

Best Achievement in Visual Effects
Best Documentary, Short Subjects
Best Short Film, Animated
Nominees:

The Gruffalo (2009) (TV)

Best Short Film, Live Action
Nominees:

The Confession (2010/IV)

The Crush (2009)

Na Wewe (2010)

Wish 143 (2009)

wyks uto 25.1.2011 16:30
VirtUoso kaže...

Jesam li u pravu ako kazem da se strani filmovi zanemaruju? Nitko ne prica o njima. A toliko su dobri i zavredjuju paznju...

Ja volim francuske i španjolske filmove, Talijani imaju nekoliko odličnih komedija.

Rusi i Česi imaju ponekad čudne ekranizacije, ali i odličnih klasika.

Mama me znala daviti s njemačkim filmovima pa i tu imam nekoliko favorita.

VirtUoso uto 25.1.2011 16:54

Poznate li osobe koje vas cudom gledaju kad im kazete da volite crno-bijele, art ili filmove koji temom miljama odskacu od tipicnog Holivudskog blockbustera? Recimo, neki dan sam gledao Der siebente Kontinent. Frend je "uskocio" usred filma i "nabijao mi na nos" kako mogu gledati tako spore filmova. Staticna kamera(prmjr: fiksirana tako da vidimo samo tanjur na stolu umjesto osobe koja jede. Izraz lica se ne vidi, paznja je skrenuta na tipicne svakodnevne radnje jedne obitelji) , poduzi razmaci izmedju dijaloga(scena kad gledatelj cudom razmatra obitelj kako demolira mjesto stanovanja, ne znajuci povod niti bilo sta drugo. Ostavljeno na vlastiti zakljucak) i kojesta sto sam zaboravio.

 

I jos nesto. Svatko, ama bas svatko kom kazem da idem pogledati neki film iz recimo 80-ih, ali i ranije, se cudi kako to mogu gledati. :-D Cuo sam primjere kako nema specijalnih efekata, pa onda da su imali losu opremu. Cak i jedan banalan osvrt na to da su im dijalozi losi. LOL. Bez da su dali priliku pogledati i na temelju toga dati kolko-tolko objektivan osvrt.

 

 

Iskustva?

DigiMagic uto 25.1.2011 17:44
VirtUoso kaže...

Poznate li osobe koje vas cudom gledaju kad im kazete da volite crno-bijele, art ili filmove koji temom miljama odskacu od tipicnog Holivudskog blockbustera? Recimo, neki dan sam gledao Der siebente Kontinent. Frend je "uskocio" usred filma i "nabijao mi na nos" kako mogu gledati tako spore filmova. Staticna kamera(prmjr: fiksirana tako da vidimo samo tanjur na stolu umjesto osobe koja jede. Izraz lica se ne vidi, paznja je skrenuta na tipicne svakodnevne radnje jedne obitelji) , poduzi razmaci izmedju dijaloga(scena kad gledatelj cudom razmatra obitelj kako demolira mjesto stanovanja, ne znajuci povod niti bilo sta drugo. Ostavljeno na vlastiti zakljucak) i kojesta sto sam zaboravio.

 

I jos nesto. Svatko, ama bas svatko kom kazem da idem pogledati neki film iz recimo 80-ih, ali i ranije, se cudi kako to mogu gledati. :-D Cuo sam primjere kako nema specijalnih efekata, pa onda da su imali losu opremu. Cak i jedan banalan osvrt na to da su im dijalozi losi. LOL. Bez da su dali priliku pogledati i na temelju toga dati kolko-tolko objektivan osvrt.

To je individualno... meni je gušt pogledati sve od Chaplina do Avatara. Jedino ne volim stop-motion specijalne efekte, izgledaju toliko nerealno da totalno unište uživljavanje u film. S frendovima i širom obitelji međutim imam isto iskustvo: mora biti relativno novi film, s akcijom, da nije "art".

 

wyks uto 25.1.2011 18:36
VirtUoso kaže...

Iskustva?

Jednaka.

Pogotovo ona o starijim filmovima.

Nedavno sam počeo gledati filmografiju Audrey Hepburn i oduševljen sam.

 

Ali što više gledam starije filmove malo sam i razočaran, jer vidim koliko je modernih filmova jednostavno moderniziralo stariji film, bez trunke novoga.

Koliko god neki remakeovi bilo bolji od originala (mada ih je malo) original daleko više cijenim, jer lako je unaprijediti ionako odličnu ideju.

 

Praznik u Rimu ima mali milijun kopija, koje su daleko lošije. Spomenuti ću When in Rome, koji usprkos tome što je snimljen skoro 60 godina kasnije i s daleko većim ulaganjima nije uspio prenjeti ni petinu ljepota panorama i atmosferu Rima.

 

Filmove iz 80'ih obožavam. Pogledao sam većinu i sviđa mi se što su vremenski realni i specifični. Jednostavno kad ih gledaš kao da si zbilja u tim godinama.

betmen sub 29.1.2011 18:15

Počeo sam gledati filmove koji su kandidati za Oscara ove godine - danas je na red došao The Social Network, film o nastanku Facebooka.

 

Pogledao sam ga, i OK je, ali nije mi jasno zašto ga nazivaju jednim od najboljih filmova godine? Može li mi netko objasniti, objektivno, zašto ovaj film nazivaju 'odličnim' ?

robisierra92 sub 29.1.2011 20:03
betmen kaže...

Počeo sam gledati filmove koji su kandidati za Oscara ove godine - danas je na red došao The Social Network, film o nastanku Facebooka.

 

Pogledao sam ga, i OK je, ali nije mi jasno zašto ga nazivaju jednim od najboljih filmova godine? Može li mi netko objasniti, objektivno, zašto ovaj film nazivaju 'odličnim' ?

Činjenica da se u filmu govori o nastanku Facebooka je posve nevažna, jer o čemu je zapravo riječ jest priča o prijateljstvu između Marka i Eduarda, prijateljstvu uništenom zahvaljući manipulaciji treće osobe, želji za vječnim dokazivanjem nadmoći, pa čak i povrijeđenim egom. I to je ono što čini „Društvenu mrežu“ univerzalnom. Koncept (koliko god se temelji na istinitoj priči) može biti bilo što, ali uz ove glumce i uz ovaj scenarij, film bi bio jednako moćan. - napisao moj lega u jednoj od svojih recenzija.

 

očigledno ga nisi doživio kao oni koji su ga svrstali među nominirane.

woodgamesfx uto 1.2.2011 07:51

Socijalnu mrežu još nisam gledao, ali recimo znam da ti "biografski" filmovi koji govore o "facama" u IT-u nisu baš vjerodostojni i nemaju previše veze s istinom, tako da ih baš i ne gledam.

 

jastreb uto 1.2.2011 08:35

Pa svatko tko ide raditi biografski film će si uzeti određenu slobodu kod pisanja scenarija, nije to dokumentarac da mora točno prepričati događaje. Ionako će ti dvadeset ljudi dati različite priče o nekom događaju kojem su svi prisustvovali.

robisierra92 sri 2.2.2011 17:26
woodgamesfx kaže...

Socijalnu mrežu još nisam gledao, ali recimo znam da ti "biografski" filmovi koji govore o "facama" u IT-u nisu baš vjerodostojni i nemaju previše veze s istinom, tako da ih baš i ne gledam.

 

po meni socijalna mreža uopće ne reklamira fb niti nj osnivača, doduše niti ga ne pljuje - više ispada kao priča koji je ispričao neko sa strane. i sam šećerko je rekao da je jedino što njega povezuje s tim filmom što su pogodili kakvu je majicu nosio.

 

bez obzira na to priča je po meni fino ispričana, zanimljiov prije svega, a i režija je na vrhuncu.

ramardo pon 7.2.2011 01:13

navodno se zuckerberg ispocetka ljutio jer su ga prikazali kao losu osobu,arogantnu i kao egomanijaka koji tlaci sve oko sebe..neko iz filmske ekipe(reditelj ili j.eisenberg,neznam sad tacno)mu se izvinio zbog toga,al je ipak rekao da je film uradjen dobro sto se tice umjetnickog aspekta...meni je film ok,nije da je sad nesto specijalno,bilo je i boljih filmova prosle god.,kao fighter...mislim da ce oskara osvojit c.firth kao glavni te c.bale kao sporedni,koji je za mene izvsno odradio posao...

 

inace mislim da su zlatni globus i oskar izgubili svoj kredibilitet u zadnjih nekoliko godina,jer i prije se znalo desiti da neko ostvarenje koje nije zasluzilo nagradu(ili glumac)odnese pobjedu,al u zadnjih nekoliko godina to se cesto desava..a vidimo i sve cesce optuzbe da se ljudi iz komisija daju vrlo lako podkupiti,a komisija iz z.globusa cak i za neku smjesnu svotu...

wyks pon 7.2.2011 01:32
ramardo kaže...

inace mislim da su zlatni globus i oskar izgubili svoj kredibilitet u zadnjih nekoliko godina,jer i prije se znalo desiti da neko ostvarenje koje nije zasluzilo nagradu(ili glumac)odnese pobjedu,al u zadnjih nekoliko godina to se cesto desava..a vidimo i sve cesce optuzbe da se ljudi iz komisija daju vrlo lako podkupiti,a komisija iz z.globusa cak i za neku smjesnu svotu...

Iako u zadnjih 20 godina ima nekoliko nezasluženih dodjela (Shakespeare in love pored Private Ryana, Tommy Lee Jones (Fugitive) - Ralph Fiennes (Sch. List), Forrest Gump, Engleski Pacijent, deseci nominacija Meryl Streep), ima ih dosta i u povijesti, tako da jedino u čemu Oscar konstatno gubi na kvaliteti jesu "over the top" nominacije popularnih filmova, Avatar primjerice.