Bicikli i električni romobili

Koja je razlika izmedju ova dva pogona?

Chupo ned 6.8.2023 22:54

Zadnje vrijeme je lanac kad je otraga na sestom zubcaniku (sesta, cetrnaesta i dvadesetdruga brzina) poceo preskakati pa cu staviti novog a s obzirom da sam s orginalnim dijelovima proso preko trideset hiljada km (u prve 3 godine 24000 i jos oko 10000 u zadnjih 6-7 godina) ce vjerojatno trebati i nova kazeta i novi pogon pa trazim i to i nasao sam dva modela pogona koji izgledaju potpuno isto kao i originalni s tim da na originalnima ne pise Shimano nego je na njima pofarbano u stilu okvira - moguce da je Shimano radio dijelove za Specialized bez natpisa.

 

Pogoni koje sam nasao su Shimano FC-TY301 i FC-TY501 a na osnovu ovogovog linka ispada da su to "potpuno" isti pogoni ali neka razlika mora postojati.

 

Na ovom linku su malo nize desno linkovi na specifikacije od ta dva pogona - da li netko primjecuje zbog cega bi bilo bolje kupiti TY301 ili TY501 verziju?

 

Lanac, kazetu i pogon sam trazio na osnovu specifikacija bicikla koji su bili na stranici kad sam ga kupio:

 

Specialized Hardrock Disc 26 '13

Rama: Specialized A1 Premium Aluminum 26"
Prednja suspenzija: SR Suntour SF13-XCT 26", 80mm travel
Ležaj vilice: 1-1/8" threadless, loose ball
Lula volana: Alloy, 4 bolt clamp, 10º rise, 25.4mm
Volan: Hi-Ten riser bar, 620mm - 25.4mm
Gripovi: Specialized Body Geometry XCT, Kraton w/ gel, 132mm
Kočnice: Tektro NOVELA, mechanical disc, 160mm rotor
Prednji mjenjač: Shimano Tourney, 34.9mm clamp
Zadnji mjenjač: Shimano Altus, 8-speed, SGS Cage
Ručice mjenjača: Shimano ST-EF51, 7-speed
Kazeta: Sunrace, 8-speed cassette, 11-34
Lanac: KMC X-8, 8-speed w/ reusable Missing Link
Pogon: Alloy, 7/8-speed, square taper spindle
Zupčanici: 42/34/24, steel
Osovina pogona: Square taper, cartridge bearing, 68mm shell
Pedale: Composite platform, w/ reflectors, 9/16"
Obruči: HR Disc, 26", alloy double-wall, disc, pin joint, 25mm, 32h
Nabe: Alloy disc hub, double sealed loose bearing, steel axle, QR, 32h
Gume: Specialized Fast Trak Sport, 26"x2.0"
Zračnice: Schrader valve
Sjedalo: Specialized Body Geometry Hardrock, steel rails, 143mm width
Cijev sjeala: Alloy two bolt, 12.5mm offset, micro adjust, 30.9mm
Obujmica cijevi sjedala: 34.9mm, alloy QR, nylon washer

 

i pronasao sam ova dva pogona:

 

https://www.bikeshop.hr/proizvod/pogon-shimano-fc-ty501-42-34-24t/
https://dsg.hr/shimano-pogon-tourney-fc-ty301-170mm-42-34-24-proizvod-1223/

 

ovaj lanac:

 

https://www.rog-joma.hr/hr/dijelovi/lanci/6-7-8-brzina/lanac-mtb-kmc-bx-08ng-x8-1-2x3-32-7-8-br-114cl-srebrni-pak-32275/

 

i ovu kazetu:

 

https://bikershop.hr/dijelovi-za-bicikle/kazete/kazeta-sunrace-csm66-8-brzina-11-34t-srebrna/

 

i sad je samo pitanje da li je jedan od ta dva pogona zbog neceg bolji od drugog.

Chupo pon 7.8.2023 20:30

Sad vidim da je na prvom linku netko odgovorio:

 

That will be fine, the two cranksets are nearly identical. Q factor is a couple of millimeters wider but you won't notice.

 

Razlika je izgleda jedino u sirini - 501 verzija je 4 mm sira od 301.

 

Sad sam bas gledao gdje tocno lanac preskace i ne preskace na kazeti nego na prednjem zubcaniku ali sad kad si spomenuo osovinu pogona, da li je moguce da preskace osovina pogona a da mi se samo cini da preskace na zubcaniku? Jer jako je tesko zbog trzaja vidjeti sta se tocno desava. Morao bi nekako oznaciti jednu od karika i zub na zubcaniku pa vidjeti da li preskoci lanac. Probati cu pratiti onu kariku za spajanje lanca.

 

Osovina pogona je inace jedno sta sam promijenio, 2016. sam stavio novu nakon sta su se pedale okretale u mjestu a lanac je stajao.

 

Na svim mjestima pise da ako lanac preskace i nakon promjene treba najprije zamijeniti i kazetu a ako preskace i dalje da onda treba zamijeniti i pogon pa mi je cudno da bi kod mene lanac (mada ga jos nisam promijenio) preskakao na pogonu. Stavicu najprije novi lanac pa cu vidjeti sta se desava.

 

Inace je skoro nevjerojatno da originalni lanac, kazeta i pogon traju vec preko 30000 km a jako puno sam se vozio po tezim terenima (Kalnik i Ivanscica) i neki ljudi s kojima sam se vozio a koji su prosli puno manje kilometara od mene su za to vrijeme promijenili po 5-6 lanaca i nekoliko kazeta.