Automobili

Fiat Punto 55s, potrošnja benzina

Dojo pet 25.10.2019 12:23

Pozdrav svima, punica ima navedenog Punta, 99 godište, i koliko ja vidim, troši joj po gradu 10 litara na 100 km. Ona tvrdi da je samo stvar da je auto star, ja tvrdim da naš Rav4 star 15 godina u gradu troši do 8 litara, pa da mora biti problem u rezervoaru. S druge strane, ispod auta ne vidim da išta kapa, pa - tko je u pravu i mogu li ja išta provjeriti ili moram do mehaničara?

hahhaajaads pet 25.10.2019 12:45

Nema tu nikakvog kvara, potrosnja ovisi kolko si tezak na gasu a bome i ovisi dal je noviji motor ili star. Tipa noviji i moderni benzinci pridju blizu dizelasima sto se tice potrosnje, e sad ovisi jel imas tesku ili laku nogu...

 

Evo ti za primjer mojeg dizelasa, Touran 1.6tdi 77KW. Otvorena cesta (6 brzina, ~90-110kmh) je potrosnja negdje oko 4-5l, dok je voznja u gradu (tipa Zagrebu) daleko veca i dodje mi blizu 10. 

Milka30 pet 25.10.2019 15:29

U takvim slucajevima,rezervoar je zadnje sto gledas,jer je on u biti i naj ocigledniji problem(ako je u njemu problem).

Razlozi mogu biti mnogobrojni,od lambda sonde(kao sto je kolega spomenuo),svječica,problema sa kompjuterom,bobine,ventila,karika...

Taj Puntić je star auto,100% ima puno pređenih kilometara,tako da mu i potrošnja nije nerealna.

Mozda je punica ipak u pravu?

Veliki plus je to što je jeftin za popravak i odlazak kod mehanicara ne bi trebao biti skuplji od 500 KN(u najgorem slucaju)

dankopaic sub 26.10.2019 02:01

Pozdrav, ja sam "ponosni" vlasnik takvog - Punto 1.1 iz prahistorijske '95. Po velikoj gužvi (Kustošija-Utrine ujutro i obratno popodne) i koliko uspijem mirnom vožnjom nisam uspio dobiti ispod 7L - prosjek je 8-9... To ja solo unutra. S druge strane, kada ljeti pičimo do Zadra po autoputu (nas troje + stvari) ga uspijem spustiti do 6-6,5L makar vjerujem da sam solo i prazan, to bi išlo niže. Ali frende, moj pije ulja skoro ko benge - pola litre mjesečno (minimalno). S obzirom na stanje, ovo mu je zadnja godina. A cajger prošao 200k prošli mjesec...

aloevera13 sub 26.10.2019 14:58

meni je taj punto na kratkim relacijama (7km) trosio cca 7.5 litara. u gradu bi vjerojatno popio 1l vise- nisam nikad imao samo gradsku voznju pa ne znam sa sigurnoscu reci.

na otvorenoj cesti bi ga mogao natjerati na 5.5-6.0 L uz prosjecnu brzinu 90-100km/h.

 

mozda je u pitanju i lambda sonda, ali da taj punto trosi puno, bome trosi puno za auto koji ima 1.1 motor sa 40 KW.

batly ned 27.10.2019 09:55

Ja sam davno imao novog punta i u servisnoj knjižici mu je za gradsku vožnju pisalo 8.4litre što u praksi bude čak i više ako si teži na gasu.

Kombiniranom vožnjom mi je uvijek bio 7.5-8 litara i to dok je bio nov.

Rastrošan motor a i ulja je volio popiti iako nikad ni kap nije iscurila.

Moj je bio 97 god i vozio ga 150 000 km bez većih kvarova.

Vrlo jeftini dijelovi jedino što voli popiti.

Poslje njega kupio peugeot 206 1.4 taj nije ispod 9.5 litara prosjek a non stop neki kvarovi lol s konja na magarca.

REAKTOR pon 28.10.2019 16:33

Ja sam vozio punto 1.2 60 konja 2000 godište , u gradu  je zimi  trošio oko 10 litara, a ljeti oko 7-8 litara. I ja sam mislio da je to velika potrošnja i  čuo sam od dosta ljudi da je to tako kod punta.

RuskeGTT pon 28.10.2019 19:04
Patrick_cro kaže...
Moj auto sa 600Ks trosi 11lit tak da taj sa 320Ks mora trositi barem upola manje , prevelika je to potrosnja.

 nepotrebno je glupirati se, ja samo iznosim cinjenice, a ti se sprdas tu

Patrick_cro pon 28.10.2019 19:19

Kakve cinjenice? Kazes da imas auto sa 320ks a nisi naveo nikakve konkretne podatke, kakve vrazje veze ima tvoj auto I taj motor sa puntom? Kod nas je normalno da se popravlja samo ako je apsolutno potrebno, dok auto ide od tocke a do tocke b ne servisira se nista. Redovno odrzavanje, mijenjanje filtera, pregled tlaka u gumama, zastititi auto po zimi sa nekom navlakom ako se nema garaza pa da ne mora po zimi raditi u leru neznam koliko da skine sav led sa njega. Ima dosta toga sta utjece na potrosnju auta, najbolje otici kod nekog kvalitetnog mehanicara ili ako se moze sam provjeriti stanje auto, barem je 1.1 55ks jako lagana masina za servisirati I vecinu toga moze I laik napraviti ako si da malo truda.