Bicikli i električni romobili

Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

2029.MN4 uto 25.11.2008 15:41

Pozdrav svima,

želio sam otvoriti jednu temu vezanu specijalno uz bicikle, staze u Hrvatskoj, opremu i trgovine bicikala.

Odmah imam i jedno pitanje za ekipu koja se razumije malo u ove stvari. Kupio bi si sad biciklo, novo, nakon dugo vremena što me ovo moje služio. Zanima me kakva su Centurionova bicikla?

Nisam profesionalac, daleko od toga, ali namjeravam opet počet malo intenzivnije vozat to čudo sa dva kotača i volim kvalitetne stvari. Znaći, treba mi "all mountain" biciklo, ili, moglo bi se reći allroad, samo sa prednjim amortizerom. Ako je fullsuspension, onda su ili nekvalitetni, ili su super skupi (preko 20 somova). Znaći, treba mi biciklo, negdje do 10 somova i da ga po mogučnosti mogu kupiti negdje u Hrvatskoj.

Merlo ned 30.11.2008 23:21
2029.MN4 kaže...

Pozdrav svima,

želio sam otvoriti jednu temu vezanu specijalno uz bicikle, staze u Hrvatskoj, opremu i trgovine bicikala.

Odmah imam i jedno pitanje za ekipu koja se razumije malo u ove stvari. Kupio bi si sad biciklo, novo, nakon dugo vremena što me ovo moje služio. Zanima me kakva su Centurionova bicikla?

Nisam profesionalac, daleko od toga, ali namjeravam opet počet malo intenzivnije vozat to čudo sa dva kotača i volim kvalitetne stvari. Znaći, treba mi "all mountain" biciklo, ili, moglo bi se reći allroad, samo sa prednjim amortizerom. Ako je fullsuspension, onda su ili nekvalitetni, ili su super skupi (preko 20 somova). Znaći, treba mi biciklo, negdje do 10 somova i da ga po mogučnosti mogu kupiti negdje u Hrvatskoj.

 pogledaj na kioscima za časopis Biker, imaju dobre recenzije bicikala. Za Centurion ti nebi znao reć.
muhaqeri uto 13.7.2010 23:21

Kupio danas ciklometar za 40 kuna u baumaxu na jankomiru radi mjerenja prijeđene kilometraže,odmah isprobao par kilometara i ispravno pokazuje kilometražu.ako ne rikne za par dana,za tu lovu odlično. Prošlo je mjesec dana,radi savršeno.

1BIT sri 14.7.2010 01:05

Evo moja iskustva,kupio sam bicikl prije cca godinu dana,išao sam iz Zagreba u Dugu resu po njega u Golf Auroru ,tražio sam jedan mtb za 2000Kn,dilema je bila između složenog Trek-a i X-plorera u dijelovima,na kraju sam uzeo taj X-plorer 450 jer za istu cijenu prođem sa boljim dijelovima nego kod Trek-a(tj kod Trek-a se plaća ime).Čekao sam oko pola sata/sat vremena da se složi,kad sam se vratio,vidio sam da su ljudi ćak iz Čakovca potegnuli do Duge rese da kupe bic,uglavnom bic je bio gotov,za 2000Kn sam dobio X-plorer ramu(okvir),rock shox j1 prednje aumortizere,Shimano Deore zadnji mijenjač,Shimano Deore prednji mjenjač, Shimano Alivio shifteri (24 brzine,8x3),neki Shimano lanac,zupćanici su isto neki Shimano,Wellgo aluminiske pedale,glavčine su ovakve od Shimana,gume su neke kineske,ali uopće nisu loše,polako se troše,mekše su i ne proklizavaju,sve u svemu ja prezadovoljan,lanac mi je samo jednom pao i to mojom greškom,jedina zamjerka je što je bicikl nekako niski,ili se ja praviše naginjem u zavojima,neznam,ali dosta puta znam stugati pedalama u asfalt :S.Za garanciju toćno nisam siguran,trebam naći račun,mislim da je 2God.kod mene je prvi servis nakon kupnje bio besplatan(bilo je zatezanje sajli koćnica) uglavnom stvarno se isplati potegnut do Duge rese/Karlovca za novi bic,može se složit bic i po željenim dijelovima...

 

smrad06 čet 29.7.2010 21:46

pozdrav ekipa... evo danas sam uzeo univegu terrano 400 model 2010 godina pa me zanima koja su vaša mišljenja o tom biciklu... inače sam mislio uzeti focus lost lagoon ali ga nije bilo pa sam se odlučio za ovaj...

smrad06 uto 10.8.2010 18:46
DommY kaže...

ovisi bajk za sta ces

oces vozit xc, freeride ili nesto drugo?

koliko imas god.?

ja imam 15 i odlucio pocet vozit freeride i prije dva tjedna kupio

konu scrap.

 

treba mi bajk za vožbnju po gradu i nasipu...imam 23 godine i ne mislim divljat ko manijak...Smijeh

DommY uto 10.8.2010 19:10
smrad06 kaže...
DommY kaže...

ovisi bajk za sta ces

oces vozit xc, freeride ili nesto drugo?

koliko imas god.?

ja imam 15 i odlucio pocet vozit freeride i prije dva tjedna kupio

konu scrap.

 

treba mi bajk za vožbnju po gradu i nasipu...imam 23 godine i ne mislim divljat ko manijak...Smijeh

aha oke onda ti treba bike za XC..

koliko para bi dao?

pogledaj si malo tu

http://www.markoprojekt.com/

D_Inuit sri 11.8.2010 10:27

Pozdrav! Bavim se mtbom tek 3 godine, s tim da zadnju treniram ozbiljno (planski treninzi, svaki dan, nema "neda mi se" i tih fora).

 

Za ono što tražiš, bila bi ti idealna hardtail (ht) bicikla. To su bicikli za vožnju izvan ceste, samo s prednjim amortizerom. Prednost nad full suspensionima je, naravno, osim cijene u masi, s time da ti full suspension stvarno ne treba osim ako ne voziš nekakve XCO utrke, ili kombiniraš downhill... Skuplji hardtailovi, pogotovo karbonski također kompenziraju nedostatak stražnjeg amortizera na izuzetno lošem terenu upijanjem vibracija od strane samog materijala...

www.keindl-sport.com je stranica s ok cijenama, s time da imaju bicikle svih vrsta i razina (više-manje, jedino se cestovnjaci baš ne ističu), tu imaš i opremu i drugih sitnica.

Naravno, ako ti zatreba još koji komad opreme, ebay, ili baci oko u lokalnoj sportskoj trgovini, neke znaju imati koji dres, rukavice i sl...

 

I, za kraj, nemoj voziti bez kacige ;) Nikad se ne zna.

C.J.B. sri 11.8.2010 11:30

Vratio se prije par dana s mora nakon 12 dana provedenih na putu (10 dana voznje).
Start u Koprivnici, zavrsilo se u Dubrovniku gdje sam na moje veliko razocaranje morao prekinuti put zbog zdravstvenog stanja..
plan je bio odvoziti jos mljet, peljesac, korculu i nazad prema kc...ovako je sve to nazalost zavrsilo puno ranije..nakon svega ~900km
(koprivnica-zagreb-slunj-plitvice-gracac-zadar-ugljan-pasman-sibenik-primosten-split-brac-vidova gora-split-makarska-dubrovnik)
Bilo je zaista puno problema s biciklom, malo previse za objasnjavat, uglavnom proveo sam ukupno oko 20h slazuci bicikl.
Ovdje moram spomenuti i zahvaliti se deckima iz Calimero bike shopa u Zadru koji su mi ustupili sav svoj alat na raspolaganje i time mi neopisivo pomogli. (hvala Ivan i Vinko)
Uglavnom, podjeljenih sam osjecaja trenutno, s jedne strane ponos sto sam ispunio zelju i eto stigao do du, a s druge strane ogorcenje i tuga zbog nacina na koji je put zavrsio i bolesti kojoj se
neda samo tako pobjeci..
eto, osvjezavajuce je ponekad maknuti se od tih silnih kompova :D
p.s.
evo par snapshota posto je vecina kvalitetnih fotki na aparatu od kolege..

Oly_E3 sri 11.8.2010 11:40

U baš sam jučer dok sam biciklirao pomislio da ne bi bilo loše na BOL forumu imati i ovu temu :) Dugo se bavi biciklizmom (rekreativno Cross Country (tzv. XC biciklizam)) i uživam u tome. Uobičajena ruta mi ima 44km (22 u jednom smijeru)

 

 

No da podjelim još par stvari vezanih uz održavanje bicikla, a to je vrlo nužno za dobru vožnju. Izbjegavajte prati bicikl sa vodom, pogotovo pod pritiskom (malo vode nije loše za skinuti blato sa bicikle, ali kada je ona pod piritskom, lako ulazi u ležaje i tada nastaju problemi). Lanac se isto treba čistiti, kako bi se produžio njegov vijek, te vijek kazete (zupčanici na stražnjem kotaču) i pogona (zupčanici kod pedala). Ovaj video to najbolje pokazuje i to u tri načina. Takočer treba očistiti mjenjače i ponovo nauljiti njihove pokretne dijelove. Također nije loše znati uštimati mjenjače. Nije toliko komplicirana procedura koliko se čini, ali može skratit vrijeme provedeno u servisu, pogotovo ako živite dalje od najboližeg servisa (kao ja npr.). Ovaj video prikazuje štimanje stražnjeg mjenjača, a ovaj prednjeg. Još jedna stvar je održavanje kočnica, a to se obično svodi na to da se promjene kočione pločice (tzv. pakne). To je također vrlo jednostavna procedura, stoga video za v-brake kočnice i video za disk kočnice (dosta naširoko prikazano). Inače pakne znaju potrajati dosta dugo. Ako imate hidraulične kočnice, onda kada se osjeti da je pritisak kočione tekućine mali (kada ručicu možete povući skoro do gripova na volanu), tada treba odnjeti bicikl u servis da se oni pobrinu oko toga (stave novu tekućinu). Također i sajle malo prođite sa uljem., kako bi ih se zaštitilo. O gumama također treba voditi računa. Kupujte ih prema terenu na kojem vozite i držite ih napumpane na onoliko koliko su baždarene (moje držim na oko 4-4.2 kpa)

 

Što se tiće opreme za održavanje najbolje je imati specijalizirano ulje za bicikl, degrizer (odmaščivać, može se koristiti i dosta jači ivasol koji se može kupiti na benzinskoj), i potreban alat (ja imam džepni set sa dosta ključeva i tu uvijek imam sa sobom dok vozim, ako mi se što desi da popravim) i par suhih krpa te još neke finese tipa četke itd.

stipica_zd čet 12.8.2010 00:04
Oly_E3 kaže...
 

No da podjelim još par stvari vezanih uz održavanje bicikla, a to je vrlo nužno za dobru vožnju. Izbjegavajte prati bicikl sa vodom, pogotovo pod pritiskom (malo vode nije loše za skinuti blato sa bicikle, ali kada je ona pod piritskom, lako ulazi u ležaje i tada nastaju problemi). Lanac se isto treba čistiti, kako bi se produžio njegov vijek, te vijek kazete (zupčanici na stražnjem kotaču) i pogona (zupčanici kod pedala). Ovaj video to najbolje pokazuje i to u tri načina. Takočer treba očistiti mjenjače i ponovo nauljiti njihove pokretne dijelove. Također nije loše znati uštimati mjenjače. Nije toliko komplicirana procedura koliko se čini, ali može skratit vrijeme provedeno u servisu, pogotovo ako živite dalje od najboližeg servisa (kao ja npr.). Ovaj video prikazuje štimanje stražnjeg mjenjača, a ovaj prednjeg. Još jedna stvar je održavanje kočnica, a to se obično svodi na to da se promjene kočione pločice (tzv. pakne). To je također vrlo jednostavna procedura, stoga video za v-brake kočnice i video za disk kočnice (dosta naširoko prikazano). Inače pakne znaju potrajati dosta dugo. Ako imate hidraulične kočnice, onda kada se osjeti da je pritisak kočione tekućine mali (kada ručicu možete povući skoro do gripova na volanu), tada treba odnjeti bicikl u servis da se oni pobrinu oko toga (stave novu tekućinu). Također i sajle malo prođite sa uljem., kako bi ih se zaštitilo. O gumama također treba voditi računa. Kupujte ih prema terenu na kojem vozite i držite ih napumpane na onoliko koliko su baždarene (moje držim na oko 4-4.2 kpa)

 

Što se tiće opreme za održavanje najbolje je imati specijalizirano ulje za bicikl, degrizer (odmaščivać, može se koristiti i dosta jači ivasol koji se može kupiti na benzinskoj), i potreban alat (ja imam džepni set sa dosta ključeva i tu uvijek imam sa sobom dok vozim, ako mi se što desi da popravim) i par suhih krpa te još neke finese tipa četke itd.

U vezi ovog prvog.

Bicikla se mora prati vodom, to nije nikakav problem, ali se mora odmah nakon toga kompresorom dobro osušiti(u pravilu bi sušenje trebalo trajati dulje od samog pranja) da se ne izvadi mast iz ležaja jer kao što si rekao tad može doći do problema.

A za čišćenje lanca je najbolje uzeti kist i malo benzina/nafte i onda se sva mast brzo skine...

Johnny Jump čet 12.8.2010 00:10
stipica_zd kaže...

U vezi ovog prvog.

Bicikla se mora prati vodom, to nije nikakav problem, ali se mora odmah nakon toga kompresorom dobro osušiti(u pravilu bi sušenje trebalo trajati dulje od samog pranja) da se ne izvadi mast iz ležaja jer kao što si rekao tad može doći do problema.

A za čišćenje lanca je najbolje uzeti kist i malo benzina/nafte i onda se sva mast brzo skine...

U slučaju da vozis OffRoad tj. da ti na bajku nije 2 kile blata,najbolje je ga je prebrisati vlažnom takozvanom jelenskom krpicom!

 

Treba izbjegavati minivoše i druge naprave koji izbijaju mast iz ležajeva + hrđa puno više,dobro kolega OLY zbori.

Oly_E3 čet 12.8.2010 11:27

Ja osobno izbjegavam uopće koristiti vodu, jer sam imao prije iskustva da bi mi najkvalitetniji lanic (uglavnom uzimam SRAM PC991 koji je u rangu sa Deore XT/XTR lancima) i kazete te ostale dijelove uhvatila korozija, čak i kada bi koristio malo vode, a bicikl moram čistiti nakon svake vožnje, jer bude prljav od čestica zemlje koje se nahvataju, a ako je vlažno vrijeme tada bude blata kao u priči.

 

Za čistiti lanac imam onu spravicu koja se stavi na lanac i okrene, a za odmaščivać preferiram degriser, a ako ga nemam odem po litru ivasola na pumpu (ivasol je na bazi bezina i također odmaščuje vrlo efikasno, kada je namjenjen pranju strojeva)

luka_cro čet 12.8.2010 12:33

Ja perem svoj bicikl sa minivasom i na sto bi trebao pazitida ne izade mast iz lezajeva?i sto sve treba biti podmazano na biciklu?

zasto je dobro prati lanac?

ja svoj lanac nisam prao vec dvije godine, kako ga mogu najbolje oprati bez ikakvih spravica?

i jos jedno pitanjce, u vezi podmazivanja suspenzije, dal to treba podmazivati ili ne?vilica mi je rst gila 100cm

Oly_E3 čet 12.8.2010 12:42

Nije stvar što će ti mast izaći iz ležaja, stvar je u tome što će voda ući u ležaje, a tada će oni oksidirati. Na biciklu trebaju biti svi pokretni dijelovi podmazani (osim kočnica naravno) i to umjereno, a ne onako tipično da ulje se stavlja u litrama (recimo ja stavljam na lanac jednu kap ulja na svaku kariku nakon što ga dobro operem).

 

Lanac možeš očistiti bez spravica, sve što ti treba je: Ivasol (kupiš ga na benzinskoj) i suha krpa. Namočiš malo krpu ivasolom, staviš ju na lanac, stisneš i okreneš pedale u natrag. Mast će se odmah poćeti skidati. Također prođi malo kazetu i pogon sa krpom da i njih očistiš.

 

Zašto to čistiti, pa jednostavno da produžiš vijek lanca, kazete i pogona.

DommY čet 12.8.2010 18:10
Johnny Jump kaže...
Unutar vilice ima hrpa masti te nije nužno dodatno podmazivati.

Osim ako ovu unutra nisi isprao.

ma ne nego treba svaku godinu dve otvorit vilicu i stavit novo ulje il dat u servis da oni sve srede..

neces valjda izvana mazati.

luka_cro pet 13.8.2010 22:05

Htio sam jos pitati kako odrzavate kocnice?dali cistite diskove i to?

ja imam kocnice Shimano M486, hydraulic disc; 160mm rotors i nisam bas previse zadovoljan, kad je mokro uopce ne koci dobro

koliko cesto mjenjate pakne?ja sam svoje sad zamjenio nakon 2god