Christian pon 15.4.2024 23:52

Pozdrav,

Konačno sam odlučio unaprijediti audio kulisu i u dilemi sam oko suba pošto živim u stanu. Zgrada je solidno izolirana, nisam nikada imao problema s bukom, na podu su parketi. Kakva su vaša iskustva? Gledam uzeti SVS PB-1000 (ostatak 5.1 sustava je Q Acoustics 5000 serija, AV je Denon AVR X2800H, namjena i glazba i tv), ali nisam siguran koliko se isplati ulupati petstotinjak eura u sub koji potencijalno neće moći optimalno raditi. Koliko pomaže izolacija, npr. gumene noge?

Pretpostavljam da bih eventualno mogao posuditi bilo kakav sub pa testirati koliko buke stvara u zgradi i provjeriti sa susjedima.

Lewis uto 16.4.2024 10:54

Sve zavisi kakvi su ti susjedi i kad to planiras korisitti (da nije bas u periodu dnevnog odmora/satnice kad neki ljudi spavaju jer to nece dugo trpit ni nabolji susjedi :)).

Ali nazalost to su "blagodati" uivljenja u stanu, nije da bas mozes odvrnuti audio sustav kako i kad bi zelio :(.

Tincha uto 16.4.2024 11:13

Imam Sony SA-SW5 u kućnom kinu i kupio sam OVO . 

Nije nešto što će u potpunosti riješiti problem, ali eliminirao sam nepotrebno vibriranje svega živog u blizini suba.

 

Nažalost, mislim da u stanu jednostavno ne možeš koristiti puni potencijal ovakvog zvučnika.

Možeš ulupati neku lovu u akustični tretman sobe, ali i dalje nećeš riješiti problem prijenosa frekvencije na zidove i pod što je najveći problem.

nikonja uto 16.4.2024 13:50
Christian kaže...

Hvala vam na odgovorima! Svakako nemam namjeru maltretirati ljude oko sebe pa za sada preskačem sub. 

Ja isto živim u stanu več cca 15ak godina, (ovo je drugi) i nikad nisam imao prigovore od strane susjeda za preglasno nabijanje ili da se trese. Da, nažalost nemožeš ga okrenit do kraja ali razlika je nenadje....a sa ili bez njega čak ako je i tih, tako da ga slobodno kupi i samo se pokušaj kontrolirat oko glasnoće 

Uz to vjeruj mi nisam jedini, jer sam na par audio foruma i bar na balkanu 70% vlasnika kućnih kina (i sa time subwofera) živi u stanovima, i ako nisi debil kojem se moraju trest stakla kad gleda film ne vidim razloga da ti itko normalan prigovara - a debila će uvjek bit, to je minus života u zgradama.

UncleJimbo uto 16.4.2024 14:05
nikonja kaže...
Christian kaže...

Hvala vam na odgovorima! Svakako nemam namjeru maltretirati ljude oko sebe pa za sada preskačem sub. 

Ja isto živim u stanu več cca 15ak godina, (ovo je drugi) i nikad nisam imao prigovore od strane susjeda za preglasno nabijanje ili da se trese. Da, nažalost nemožeš ga okrenit do kraja ali razlika je nenadje....a sa ili bez njega čak ako je i tih, tako da ga slobodno kupi i samo se pokušaj kontrolirat oko glasnoće 

Uz to vjeruj mi nisam jedini, jer sam na par audio foruma i bar na balkanu 70% vlasnika kućnih kina (i sa time subwofera) živi u stanovima, i ako nisi debil kojem se moraju trest stakla kad gleda film ne vidim razloga da ti itko normalan prigovara - a debila će uvjek bit, to je minus života u zgradama.

 

Debili se riješavaju kvalitetnim pristupom koji na kraju rezultira prekršajnom prijavom, postojanje iste je kasnije materijal za privatnu tužbu ukoliko drugačije ne ide. Kada su podstanari u pitanju tada prekršajna ide prema stanoprimcu a privatna tužva prema stanodavcu (slučaj kada istog nije briga što rade njegovi podstanari u njegovoj nekretnini)

Puno je situacija gdje su ljudi došli iz kuća u stanove i nisu svijesni da njihov ritam života nije isti kao onaj od susjeda. Za takve stvari je propisan kućni red ali pravno gledano insitucije štite najčešće samo onaj koji ide prema zakonu o remećenju javnog reda i mira.

 

 

Narušavanje javnog reda i mira inkriminirano je Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira (NN 5/90., 30/90., 47/90., 29/94.). Ovakve prekršaje je moguće, između ostalog, činiti i glasnim reproduciranjem glazbe, vikom, svađom, lupanjem i na drugi način. Ukazujemo da članak 1. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira prekršajna djela protiv javnog reda i mira definira kao ona djela „kojima se na nedozvoljen način remeti mir, rad ili normalan život građana, stvara nemir, neraspoloženje, uznemirenost itd. Jedan od osnovnih elemenata ovog prekršaja jest pojam javnog mjesta kao svojstvo mjesta događaja. Određenje pojma javnog mjesta čini se ovisnim u većim ili manjim mogućnostima pristupa javnosti, a slijedom takvog pristupa javna mjesta se dijele na realna i fiktivna. Realna su ona koja su po svojoj funkciji namijenjena javnosti, a fiktivna ona koja po svojoj namjeni nisu javna mjesta, ali se pod određenim okolnostima radnje i posljedice prekršaja počinjenih na tim mjestima reflektiraju na javnost. Tako se kao fiktivno javno mjesto može pojaviti i dom ili neki drugi privatni prostor. 

 

 

 

 

nikonja uto 16.4.2024 15:21
Zaporožac kaže...

zanimljivo je što pojedini ljudi misle, da bez sub-a nema dubokih tonova

 Nitko ne kaže da nemaš i večinu je i totalno briga zato i slušaju na tv zvučnicima sve (koji su žešče sranje bez iznimki), ali evo za primjer pošto kolega koji je postavio pitanje ima Q Acustic 5000 seriju kod kojeg florstadning ide do 39Hz, bookshelf ide do 53Hz, dok linkani SUB ide do 19Hz i kad jednom čuješ taj topli duboki zvuk - gotovo je. Ne trebaš ga toliko kod stereo slušanja muzike, iako ne smeta, ali kod kućnog kina radi čuda, jer onda ostaviš osnovnim zvučnicima više mjesta za srednje i visoke (cut-of napraviš na 60-80Hz ovisno o preferencijama) a niske guraš isključivo na sub, i cijela zvučna slika je neprimjerno bolja!

 

Ja bez njega kućno kino nebi imao....