Audio i video uređaji

Dvojba izmedju ozvucenja gramofona

Raja sri 24.2.2016 13:35

Pozdrav,

 

njub sam sto se tice Hi-fija i trazim strucno misljenje

Sastavljam si moderni pocetnicki gramofonski set-up i zanima me nešto:

 

Je li bolje kupit dedicated Stereo pojacalo s ugradjenim Phono preamp + neke zvucnike slicne cijene pojacala za cca X novaca

 

ili lampaško phono PRETpojacalo + skuplji aktivni zvucnici za isti iznos X

 


Inače ne volim jak bas, ne bih slusao elektronsku glazbu


sve preporuke i savjeti dobrodošli :)

goddard sri 24.2.2016 13:50

Vrijednost "x novaca" je apsolutno odlučujuća pri savjetovanju.....i je li gramofon već kupljen, i koji je?

I to je važno.

 

Teoretski, bolje je imat duže kablove za zvučnike od interkonekata (onih između izvora zvuka i pojačal) jer je signal u interkontektu puno slabiji pa

time iosjetljiviji, pa je to razlog što je uobičajeni(ji) setup za dnevnu sobu stereo pojačalo-pasivni zvučnici, a za blisko slušanje (studio, računalo?)

varijanta sa aktivnim zvučnicima. Plus urednije sve izgleda sa kablom za napajanje iz jedne točke plus-minus (pojačalo i izvor su obično negdje u blizini), nego po dva kabla iz svakog monitora....još ak su na

stalcima (što je preduvjet da ih iskoristiš 100% kolko si ih platio).

 

No u realnom životu može proći i jedno i drugo, pogotovo ako se ovakvo pitanje već postavlja.....lampe u phono preampu ne moraju ništa nužno značiti za kvalitetu, ali mogu.

 

Dakle, budžet s kojim raspolažeš, pa ti dam koji prijedlog.......

Raja sri 24.2.2016 14:04

buđet od 4-5 000 + gramofon je pro-ject s om10 zvucnicom bez ugradjenog pretpojacala

 

ja znam da stereo sustav može imat bolju iskoristivost u smislu spajanja s tv-om i sl i lakse se nadograđivat

Ali npr. svidja mi se portabilnost pretpojacala i aktivnih zvucnika bez teskog i osjetljivog pojacala

 

edit: nije primarna namjera za komp,, za studio sigurno ne, vec mala dnevna soba 

 

goddard sri 24.2.2016 15:11

to bi trebalo biti dosta novaca za solidan sustav, pod uvjetom da gram već imaš......

 

ako govorimo o novim komponentama, savjetujem ti da pratiš akcije i tako dođeš do nečeg malo solidnijeg, a u međuvremenu malo surfaš i informiraš se. komponente nećeš kupovat svake godine, pa se

isplati malo strpit i ubost nešto za 30-tak posto manje od redovne cijene. ako ćeš kasnije nešto i prodavat da bi kupio novo (bolje) manje ćeš i izgubit.

 

trenutno vidim dobru akciju u Sonus artu na Marantz pm 6005 pojačalo za 25 % nižu cijenu, koje ima MM ulaz za zvučnicu (što ti treba) i još daje bonus i dodatnu funkcionalnonst sa ugrađenim DACom - neće škodit, vjeruj mi.

to bi ti ostavilo oko 1500 kn za zvučnike + 500 za stalke, ili 2000 ako ideš na lošiju varijantu da ih stavljaš na neku policu (ili DiY? zašto ne).

sad trenutno ne vidim neku preporuku (u Sonusu sigurno ništa za tu cifru), ali prošnjofaj malo pa javi šta si našao .

 

objektivno bi zvučnike trebao platiti više od pojačala, al mislim da je ova klasa ampova od oko 500 eura ipak početna ako kupuješ nešto da ti ostane malo duže u kući.

a za oko 2 soma kuna nađeš solidne zvučnike za malu sobu na akciji sigurno - ako ne danas, ono sutra. 

Raja ned 13.3.2016 19:21

Eo samo da javim, uzeo sam PS Audio Sprout i manje bookshelf zvucnike

Kvaliteta zvuka je fantasticna i odusevljen sam s bluetooth povezivanjem(mobitel) i samim form faktorom pojacala i tezinom.

Pojacalo je iznimno portabilno i preko USB-a radi i kao DAC (24bit) sa slušalicama na  pc-u.

 

Ploče zvuče odlično u  kombinaciji s pro-ject gramofonom.