Audio i video uređaji

Spajanje zvučnika na Pioneer pojačalo

CipexBa čet 10.10.2019 21:13

Pozdrav, zanima me da li sam pogrešno spajao zvučnike koji su 4 Ohm 

Kako sam ja shvatio ,na pojačalu piše ako su zvučnici  4  oma , spajam jedan na A(RIGHT) kanal a drugi na B(LEFT) kanal. A ako su od 8 da spajam na jedan isti kanal tj.moji zvučnici su 4 omski i na slici sam označio kako sam ih povezao. Da li je ovo ispravno?

 

lmutak čet 10.10.2019 23:19

Ovako....(slika)

 

Gornji su A-B Na 4ohm

 

Donji su A-B na 8ohm

 

Ako spojis sva 4 zvucnika radit ce na 8 ohma

 

 

Dobro poslusaj na 4 ohma zvucnike dok sviraju da vidiš (cujes) jeli ti pojacalo clipa kad pojacas.....

 

ihush pet 11.10.2019 09:47

-kanal, A i B su 4ohmski, zato ti piše A, B .. tj tako možeš spojiti dva para zvučnika, na 4 ohma.

-kad spojiš u seriju, A+B (plus nije zarez), tad je to serija-otpor, 4+4=8ohma, tad možeš spojiti par 8ohmskih zvučnika i na pojačalu je to obično označeno kao A+B ili 1+2.. plus i zarez, samo treba čitati oznake.

-pošto imaš 4ohmske zvučnike, možeš ih spojiti na par-Kanal koji želiš, A ili B, isto je dok selektorom na pojačalu biraš par-kanal A ili B zvuka.

batly sri 6.11.2019 13:55

Ako spajaš bilo koja 2 zvučnika na bilo koji kanal zvučnici mogu biti minimalno 4 ohma.

Ako misliš spojiti 4 zvučnika onda moraju biti minimalno od 8 ohma.

Inače riskiraš kvar pojačala.

Naravno paziti na + i - polove

batly sri 6.11.2019 14:28

Gornji red je kanal B desni i lijevi zvučnik

Donji red  je kanal A desni i lijevi zvučnik.

Nikako ne miješati kanale kao što si ti na slici napravio.

A ako spajaš 4 zvučnika oni moraju biti minimalno svaki

bar 8 ohma.

Spajanjem 4 zvučnika od 4 ohma riskiraš pri većoj snazi kratak spoj

jer zvučnički otpor nije fiksan nego varira od struje koju dobija pa zvučnik od 4 ohma

se približi struji kratkog spoja  pri većim glasnoćama jer generalno trebaju više

struje nego 8 ohma zvučnici za istu glasnoću