Audio i video uređaji

Pojačalo/receiver na android box bez audio out?

maleni.99 čet 4.4.2019 11:01

Dobar vam dan!

 

Surfajući po webu naletio sam na sljedeći problem. Ove stvari kupujem sebi po prvi prvi put (pojačalo, zvučnike a ide i novi tv, te vjerojatno neki bolji android box). Ako bi me netko pitao, više volim glazbu nego neki audio-vizualni spektakl. Sjetih se da sam nedavno naletio na nvidia shield. Vidim skup je, no koliko mi se čini opravdava cijenu a volio bih imati neki dobar android box s kojeg tu i tamo mogu pokrenuti neki film u dobroj kvaliteti a i da isti služi kao storage glazbi koji najviše slušam, gledanje youtube-a u full hd/4k kvaliteti itd. E sad, tu je kod njega (za mene) problem nepostojanje zasebnog audio izlaza. Sljedeća su dva rješenja:

1. Kupnja skupljeg AV receivera (primjer, Marantz NR 1509 ili Denon avr x-1400) na kojeg se spaja dotična nvidia preko HDMI-a, i isti onda ide na TV, dok se zvuk preko receivera šalje na zvučnike;

2. Kupnja pojačala Marantz PM6006 kojeg ću sa TV-om spojiti na ulaz preko koaksijalnog/optičkog kabela, dok će HDMI kabel iz nvidie ići direktno na TV.

 

Možda postoji i neko treće, no ja ga, zbog neiskustva i nedostataka nekih varijabli, još ne vidim. Znam da postoje splitteri, ali to mi se trenutno ne čini dobrim rješenjem.

Dakle, kod prve verzije, razmišljanja sam gdje bih spojio obične stereo (zensor 3, primjerice) zvučnike s obzirom da je u pitanju receiver s 5.1 sistemom a to mi ne treba jer mi je dovoljan kvalitetan stereo zvučni sistem? Na kraju, pitam se jel opravdava ta razlika u cijeni to, a još i vidim da av receiver nema DAC.

Kod druge me verzije muči kakva je kvaliteta audio zapisa koji se dobije preko TV-a, a koji isti šalje koaksijalnim/optičkim putem do pojačala, dok video zapis ide direktno u TV? Da li dolazi do kašnjenja kod istog u odnosu na sliku?

Eto, razmišljam pa kontam što je najoptimalnije. Hvala vam.

Pozdrav!

om-prat čet 4.4.2019 11:24
maleni.99 kaže...

 

 Niti vidim problem u izostatku analognog priključka na boxu osim ako nemaš pojačalo bez ugrađenog DAC-a, i ne znam odakle ti ideja da AVR nema DAC.

 

Ima treće rješenje, usb DAC ubodeš u box.

 

Za pitanje oko TV-a, digitala služi za transfer. Doduše taki način spajanja ima ograničenja kod višekanalnog zvuka u odnosu na HDMI, ali kako te to ne zanima ne bi triba imat problema.

 

Razlika u cijeni je kolika? Ovo šta sam na brzinu ubra je lila.

 

maleni.99 čet 4.4.2019 13:20

Hvala ljudi. Nemam niti sam imao ijedno pojačalo/receiver prije. Kao što sam napisao, u kupnji sam za prvim setupom - zvučnika i pojačala/av receivera + TV i neki android box i težim to odraditi kako treba a u skladu sa financijama. Prednost ima pojačalo zbog prelistavanja foruma da je on uvijek kvalitetniji u zvuku od AV receivera u istom cjenovnom rangu. "Problem" mi je taj output kod nVidia shielda kojeg bih spojio na TV, a s TV-a bi išao optičkim kabelom do pojačala zbog zvuka. Jer kako da drugačije provedem zvuk do pojačala?! Kod AV receivera je to rješeno da sve ide preko njega i onda je on spojen na TV, dok se kod varijante sa pojačalom plašim da bi moglo biti gubitka u kvaliteti zvuka (kašnjenje zvuka i/ili pad kvalitete) kad TV šalje zvuk optičkom vezom u pojačalo za stereo zvučni sistem.

 

Razlika u cijeni je između AV receivera i pojačala je oko 600kn. Nije strašno. DAC na AV receiveru sam možda brzopleto predvidio, no nisam primjetio da ovaj model Marantz NR 1509 to ima.

Dalje, pošto nemam iskustva sa spajanjem, gdje bih točno trebao spojiti stereo zvučnike na 5.1 AV receiver?

 

spiderhr s kojeg ti uređaja dolazi zvuk optičkim kabelom do AV receivera i da li ti HDMI slika ide isto preko njega ili direktno na TV?

 

Uglavnom, ovo je situacija o kojoj se dvoumim. Eto.

 

Hvala vam još jednom.

om-prat čet 4.4.2019 14:23
maleni.99 kaže...

Hvala ljudi. Nemam niti sam imao ijedno pojačalo/receiver prije. Kao što sam napisao, u kupnji sam za prvim setupom - zvučnika i pojačala/av receivera + TV i neki android box i težim to odraditi kako treba a u skladu sa financijama. Prednost ima pojačalo zbog prelistavanja foruma da je on uvijek kvalitetniji u zvuku od AV receivera u istom cjenovnom rangu. "Problem" mi je taj output kod nVidia shielda kojeg bih spojio na TV, a s TV-a bi išao optičkim kabelom do pojačala zbog zvuka. Jer kako da drugačije provedem zvuk do pojačala?! Kod AV receivera je to rješeno da sve ide preko njega i onda je on spojen na TV, dok se kod varijante sa pojačalom plašim da bi moglo biti gubitka u kvaliteti zvuka (kašnjenje zvuka i/ili pad kvalitete) kad TV šalje zvuk optičkom vezom u pojačalo za stereo zvučni sistem.

 

Razlika u cijeni je između AV receivera i pojačala je oko 600kn. Nije strašno. DAC na AV receiveru sam možda brzopleto predvidio, no nisam primjetio da ovaj model Marantz NR 1509 to ima.

Dalje, pošto nemam iskustva sa spajanjem, gdje bih točno trebao spojiti stereo zvučnike na 5.1 AV receiver?

 

spiderhr s kojeg ti uređaja dolazi zvuk optičkim kabelom do AV receivera i da li ti HDMI slika ide isto preko njega ili direktno na TV?

 

Uglavnom, ovo je situacija o kojoj se dvoumim. Eto.

 

Hvala vam još jednom.

DAC(digital analog converter), ne može AVR s digitalnim ulazima i analognim izlazima ne imat DAC. 

Sve da ti box ima RCA izlaze vrlo je vjerojatno da je DAC u AVR-u ili "pojačalu"(pod uvjetom da ga ima) bolji. 

 

Ne triba te brinit transfer digitalnog signala s tv-a, ja bi više bija zabrinut nekim ograničenjima samog androida šta se zvuka tiče.

Stereo zvučnike kod AVR-a spajaš  na FR i FL.

 

Sad jeli bolja opcija AVR ili pojačalo s ugrađenim DAC-om morat ćeš sam odlučit.

 

Meni taj minimalan pomak u zvuku kod pojačala(te cijene) ne vridi sve feature AVR-a.

Iako mi je i to za zvuk upitno. Recimo bolje mi zvuči na Yamahi straight mode od directa.

Direct gasi "nepotrebnu" elektroniku, ali samim ti i YPAO(kalibraciju prostorije). 

spiderhr čet 4.4.2019 14:47
maleni.99 kaže...
 

spiderhr s kojeg ti uređaja dolazi zvuk optičkim kabelom do AV receivera i da li ti HDMI slika ide isto preko njega ili direktno na TV?

 

Uglavnom, ovo je situacija o kojoj se dvoumim. Eto.

 

Hvala vam još jednom.

  PC. HDMI je isto spojen na receiver kao i zvuk. Naime imam dvije zvučne u kompu, jedna integrirana i jedna terratec zv, kartica i s nje ide optički na receiver.

maleni.99 čet 4.4.2019 15:03

Hvala. Mislim da onda idem na AV receiver. Usput, kako radi downsampliranje s 5.1 zvuka na stereo kod AV receivera? Jel se za to treba namještati pod opcijama ili on prepozna odmah? Pitam ovo zbog, primjerice, neke konzole u budućnosti.

 

I da li kod AV receivera treba neke audio stavke dodatno namještati kako bi, prilikom slušanja glazbe, dobio kompletan zvuk na stereo zvučnicima (s obzirom da je ovaj AV receiver 5.1 sistem)?

 

Hvala vam još jednom.

 

EDIT: Usput, ako netko ima Zensor 3 zvučnike, što mislite kako bi to figuralo uz Marantz NR1509 što se tiče, naravno, kompatibilnosti (impedancija)?

perkoxcar čet 4.4.2019 17:02

Ako vec ides na opciju avr(savjetujem ti da jos malo razmislis) bolje ti je uzet Denon x1500h, puno vise dobijes od ovog marantza.

 

Na tvom mjestu ja bi uzeo npr Onkyo a9010 spojis ga optikom na tv i kraj.Ako ti trebaju funkcije tipa bluetooth, airplay, wifi... jednostavno jos kupis neki streamer tipa Yamaha wxad 10.Dobit ces debelo bolji zvuk nego avr-om.Imas i opciju stereo receivera tipa yamaha rn402d ili neki toga tipa.

maleni.99 čet 4.4.2019 18:26

Kontao sam da je i Tuner, koji Avr-ovi imaju, dobra funkcija. Znam da se danas sve streama, ali ponekad si želim samo upaliti radio i pustiti neka piči na lagano, dok ispijam kavu/čaj i promatram pučinu i more...

 

Uglavnom, zadatak za misliti. (:

maleni.99 čet 4.4.2019 20:20

Stereo zvučnici 3-3.5k, pojačalo oko 3.5-4k. Naravno, ukoliko za manju cijenu mogu dobiti istu kvalitetu, idem i na to. Zbog toga mi je Marantz pojačalo i Zensor 3 bio dobar spoj. Financijski ugodan. No kažem, ako je potrebno ubaciti tisućicu (kuna!) više, mogu probati, no opet se ne želim zadati previše na nešto što će biti za pretežito slušanje glazbe, gledanje ponekog filma preko box-a i youtube-a. A sad kad sam skužio da spoj optičkog audio izlaza s TV-a na pojačalo nije problem, stvorio se novi. Tuner. Interesantna stavka. Ah, problemčići. (:

 

U pitanju je 33m2, potkrovlje na L oblik i otvorenog tipa (kuhinja/blagavaona/dnevni boravak/hodnik, ako to nešto znači.

 

EDIT: s tim da je je prostor di želim konzumirati dobar zvuk oko 20-ak kvadrata.

djigibao čet 4.4.2019 20:49

Ja bi ti preporucio mrezni reciver - Yamaha R-N602

Mislim da ima sve sto ti treba + spajanje na net tj. dobivas hrpu internet radio postoja sa boljim zvukom nego FM radio stanice (ali da, ima i "obican" FM tuner)...

...dalje, mogucnost pustanja mjuze sa mobitela ili preko rutera (ako ruter ima opciju USB i tu ustekas vanjski HDD ili USB s mjuzom), također pustanje sa PC-a preko nekog server-a (npr. Plex ili preko Foobar-a), jako dobra aplikacija za mob - MusicCast...

Imas po dva opticka i 2 coax ulaza (za spajanje s TV-om).

DAC - Burr Brown DSD1791

 

Osobno imam malo jacu verziju (R-N803) i jako sam zadovoljan svim tim mogucnostima odakle mogu pustati mjuzu.

Zvuk isto OK (nemam nekog iskustva ali meni je to za neki pocetni rang sasvim dovoljno).

 

Ako te interesira jos nesto vezano za ovaj mrezni reciver slobodno pitaj.

 

SPECIFIKACIJE:

Mreža DLNA: Verzija 1.5

File Format: MP3, WMA, MPEG4 AAC, WAV, FLAC, AIFF, ALAC, DSD

Wi-Fi: Da (sa Izravnim Wireless-om)

AirPlay: Da

Bluetooth: Da (SBC/AAC)

Minimalna RMS Izlazna Snaga: 80W + 80W (8 ohms, 40 Hz-20 kHz, 0.04% THD)

Maksimalna Snaga (4 ohms, 1kHz, 0.7% THD, for Europe): 105 W + 105 W

Maksimalna Snaga (8 ohms, 1 kHz, 10% THD): 115 W + 115 W

Visoka Dinamična Snaga/Kanal(8/6/4/2 ohms): 105 / 125 / 150 / 178 W

Freqkvencijski Raspon: 0 ± 0.5 dB / 0 ± 1.0 dB

Total Harmonijsko Izobličenje (CD to Sp Out, 20 Hz-20 kHz): 0.015% (40 W / 8 ohms)

Raspon Signala i Glasnoće (CD): 100 dB (Pure Direct on, 200 mV)

Audio unutra / van: 9 / 2

USB ulaz: Da

Subwoofer izlaz: Da

FM 50dB Stišavanje Osjetljivosti(IHF, 1 kHz, 100% Mod., Mono): 3 µV (20.8 dBf)

FM Raspon Signala i glasnoće (Mono/Stereo): 65 dB / 64 dB

ToP-ART: Da

Potrošnja struje u Stanju Pripravnosti: 0.1 W

Dimenzije (Š x V x D): 435 x 151 x 392 mm; 17-1/8” x 6” x 15-7/16”

Težina: 9.8 kg

djigibao čet 4.4.2019 21:33

Pogledaj si malo video recenzije o tome ili neke pisane...

Npr. ovaj - KLIK

 

"We found it to be a good match for the Klipsch Heresy III and it can competently use its 2 x 80 Watts to power demanding floorstanding models (JBL ES80, Elipson Prestige Facet 14F, Klipsch RP-260F and B&W 684 S2, for example) and, evidently, compact speakers (with Q Acoustics 3020, Dali Zensor 3, Focal Aria 906 at the top of the list)."

maleni.99 čet 4.4.2019 21:49

Pogledao neke recenzije, videa. Dopada mi se sve više. Pojačalo, FM/AM tuner i mogućnost internet glazbe. Bez pustih HDMI-a i 5.1 kanala koji mi zaista ne trebaju.

 

"By combining in one case an amplifier on the discrete elements, FM tuner and multimedia network player, which supports the proprietary technology of building of multiroom systems (MusicCast), Yamaha offered almost an ideal component, around which you can build a modern music system."

om-prat pet 5.4.2019 09:00
maleni.99 kaže...

Hvala. Mislim da onda idem na AV receiver. Usput, kako radi downsampliranje s 5.1 zvuka na stereo kod AV receivera? Jel se za to treba namještati pod opcijama ili on prepozna odmah? Pitam ovo zbog, primjerice, neke konzole u budućnosti.

 

I da li kod AV receivera treba neke audio stavke dodatno namještati kako bi, prilikom slušanja glazbe, dobio kompletan zvuk na stereo zvučnicima (s obzirom da je ovaj AV receiver 5.1 sistem)?

 

Hvala vam još jednom.

 

EDIT: Usput, ako netko ima Zensor 3 zvučnike, što mislite kako bi to figuralo uz Marantz NR1509 što se tiče, naravno, kompatibilnosti (impedancija)?

 

 Kod AVR imaš početnu konfiguraciju u kojoj većinu tih stvari odradiš(layout, konfiguracija zvučnika, veličina, kalibracija sobe...).

Ne tribaš namištat ništa posebno, staviš ga u straight mode i to je to. A kako su kolege spomenule AVR ne triba uopće bit višekanalan.

 

Inače kad kažem featuri kod AVR-a ne mislim na te streaming ludosti nego na broj ulaza, zone, kalibraciju pa i mogućnost 7.2 zvuka ako gledaš dosta filmove, serije, igraš(ovo je nevezano za tvoj slučaj)+ kod dosta modela imaš mogučnost kasnije

uzest pojačalo i prednja dva zvučnika pogonit preko njega ako želiš nadogradnju. 

 

Ovaki streameri su mi za take stvari iskreno ludost, pored nvidie i ugrađenog chromecasta šta ce ti to. 

To ima smisla za multiroom (MusicCast, Heos…) ako već imaš takav uređaj u jednoj prostoriji, a u drugoj sustav s analognim ulazom bez mogućnosti streaminga.  

 

Zensor 3 imam trenutno za prednje, a za ovog Marantza ti mogu samo reć da na 6 ohma daje 60 W na dva kanala.

 

Ugl. ako ti sve te stvari ne tribaju daleko ćeš najbolje proć financijski sa ADAM T7V i nekakvim DAC-om s s/pdif ulazom.

gocc01 pet 5.4.2019 09:22

1800kn za Onkyo A-9010 i 2400kn za Zensor 3. Po meni savršena entry level kombinacija best buy i pojačala i zvučnika koji su osvajali i "nagrade" u tim kategorijama. Onkyo ima digitalne ulaze i odličan DAC koji se pokazao kao savršen za Zensor seriju, bar u kombinaciji koju sam imao. Ovo bi trebalo biti još i bolje. Ako ti je potrebna neka mrežna funkcija, Chromecast dodaj na to i miran si. Kvalitetom zvuka nećeš pogriješiti, jedino za 20m2 bi moglo biti tanko na basu, sve ovisi kamo ćeš smjestiti zvučnike i koliko želiš glasno slušati ali tu je uvijek i Zensor 5. 

 

Za ovu kombinacijj ti govorim iz iskustva, ne znam kako bi se čulo sa nekim drugim pojačalom/dacom ako bi išao na all in one Yamahu 602 ili slično.