Toni2000 sub 2.1.2010 16:45

ajd malo vise info-a o svemu jer ono...jednostavno nemozes ocekivat odgovor sa ovakvim pitanjem jer nepostoji.

 

pojacalo...antensko, audio, razglasno, za kucu, za auto...

 

 

ajd model pojacala napisi, model zvucnika i model tog bass-a

 

 

aaa jednostavan je odgovor: probaj zicom spojit  Smijeh

Toni2000 sub 2.1.2010 17:27

evo neki pdf al je na njemackom, ali slike se vide i koliko toliko pomazu...imas i na kraju tabelu sa spec

www.ratho.com/http_download.inc.php?filename=gxmanual_d.pdf

 

znaci ovako, ovo je 4-kanalno pojacalo koje po kalanu na 4ohma daje oko 90W a u mostu (spoj 2 kanala u 1) daje negdje oko 180W, za tvoju potrebu bi trebalo spojit na 1. i 2. kanal ove elipse, a na 3. i .4 kanal u mostu spojit subwoofer.

 

morat ces i skretnice namjestit a one ti sluze za rezanje niskih ili visokih frekvencija, lpf je low pass filter i on pusta samo niske frekve i naravno lpf se stima za sub, jer nema smisla da on svira sve kad je namjenjen da svira samo bass, a hpf je high pass i to ide na zvucnike, jer ako sub svira bass nema smisla zvucnike opterecivati bassom.

 

ako stavljas u auto morat ces jos provuc srtujni kabel za napajanje pojacala od akumulatora pa sve do gepeka di je amp, to je + kabel, a minus se spaja od pojacala pa na sasiju auta.

morat ces s autoradija jos do pojacala provuc cinch kabel za muziku, i remote kabel koji pali pojacalo, tj. kad upalis autoradio automatski se pali i amp.

 

ima tu jos toga ali ovo je ovako u par crtica ukratko objasnjenoNamigiva

andreas11 uto 19.1.2010 20:00

imam slicno pitanje.. spojio sam auto radio pojacalo na komp.. sve sam spojio ali kako da sad ukljucim pojacalo, jer kako sam procitao u prijasnjem postu pojacalo se ukljucuje tek kad se ukljuci radio, a kako da ja to izvedem na kompu??

MrBlc uto 19.1.2010 20:10

Imaš ulaz koji služi samo za uključivanje pojačala. Na taj ulaz možeš stavit sklopku ili ga spojit na napajanje od kompa. Ako se odlučiš za ovo drugo, ne bi bilo loše stavit diodu prema pojačalu, iza nje (bliže pojačalu) stavit inverzno polariziranu diodu između 12V i mase (ako se pojavi negativni napon samoindukcije) i paralelno s njom zener diodu od cca 20-a V, čisto za svaki slučaj.

Vido uto 19.1.2010 22:48

Ne treba komplicirati, jednostavno na remote dovedeš +12V, evo ti dolje slika kako je to kod mene.

 

Radi tako već možda više od dvije godine, izdržalo je nekoliko fešta tako da se ne brini da bi ti se išta moglo dogoditi ako ovako spojiš (pod uvjetom da ti napajanje daje 10-15V ofc Osmijeh,a  trebalo bi davati 11-12V).

 

 

Gman čet 4.3.2010 22:52
Vido kaže...

Direktno nikako, pogledaj moj post iznad.

 

Naravno, mora imati dovoljno snage ispravljač inaće niš od toga, bar 6A struje da daje.

mozes li mi dat link na neki takav ispravljac?

Gman čet 4.3.2010 23:25

pa ti si napravio bas ono sta sam ja htio napraviti,samo zasada bez pojacala.

 

EDIT : nasao sam napajanje za 80kn 300w i jos ovi zvucnici(sony xplod 2x220w) i mp3(sony gt24) za auto sve ce me izac oko 400kn.

boysaki2772 ned 14.4.2019 08:39

bog ekipa :)

 

imam pitanje!!!! prije 20 godina sam imao staro auto pojačalo Elta,4 kanala x 50 W sa cijelim nizom ekvilajzera na sebi i nijsam ga treba spajat na akumulator,sada imam Pioneerovo pojačalo i sve kabele,pa vas molim da mi netko pošalje koju shematsku sliku ili slike za spajanje istoga.

 

 

Hvala i pozdrav :)

skiljavi ned 14.4.2019 14:09

Koliko ja znam i kako je meni spojeno u autu: napajanje (+12) se uzima sa panela osigurača od automobila i to onog koji je aktivan samo kad je dan kontakt (provjeriti ispitivačem), ne sa akumulatora jer je prekomplicirano provući žice a i pojačalo bi radilo i kada je auto ugašen osim uz prisustvo sklopke. A nula (masa) se spaja na bilo koji kontakt na karoseriji, može se provjeriti ispitivačem. I REM je spojen kao što je kolega objasnio kratkom žičicom direktno sa +12. Između REM i +12 se dodaje sklopka za ON/OFF.
Ako imate pojačalo visoke snage pobrinite se da su žice dobrog promjera (dovoljno debele) i kvalitete.
Ukoliko netko ima drugi način za spajanje mase neka me ispravi. 

Moj slučaj: Pojačalo sony xplode snage 700w sam imao ispod vozačevog sica, masu sam spojio na vijak koji je učvrščivao sjedalo i njegov mehanizam za "pod" auta. Nakon nekoliko mjeseci korištenja sjedalo se nagnulo za dobrih 10 stupnjeva na stranu gdje je masa bila spojena. Nisam 100% siguran da je sjedalo nagnuto zbog spajanja pojačala i voli bi čuti vaša mišljenja o tome. 

boysaki2772 pon 15.4.2019 20:26

bog skiljavi,imam pitanje,ako stavim rca kabel za signal sa radiom,bili nakon gašenja radia,pojačalo idalje bilo uključeno????,mnogi mi tvrde da ne bi,ali ja volim poslušati svačiji savjet i prenjeti isto ostalima,pa da se konzultiramo i donesemo najbolju opciju,hvala

XXX-Man pon 15.4.2019 22:13
boysaki2772 kaže...

bog ekipa :)

 

imam pitanje!!!! prije 20 godina sam imao staro auto pojačalo Elta,4 kanala x 50 W sa cijelim nizom ekvilajzera na sebi i nijsam ga treba spajat na akumulator,sada imam Pioneerovo pojačalo i sve kabele,pa vas molim da mi netko pošalje koju shematsku sliku ili slike za spajanje istoga.

 

 

Hvala i pozdrav :)

 Koje pojačalo i koje kablove?

skiljavi kaže...

Koliko ja znam i kako je meni spojeno u autu: napajanje (+12) se uzima sa panela osigurača od automobila i to onog koji je aktivan samo kad je dan kontakt (provjeriti ispitivačem), ne sa akumulatora jer je prekomplicirano provući žice a i pojačalo bi radilo i kada je auto ugašen osim uz prisustvo sklopke. A nula (masa) se spaja na bilo koji kontakt na karoseriji, može se provjeriti ispitivačem. I REM je spojen kao što je kolega objasnio kratkom žičicom direktno sa +12. Između REM i +12 se dodaje sklopka za ON/OFF.
Ako imate pojačalo visoke snage pobrinite se da su žice dobrog promjera (dovoljno debele) i kvalitete.
Ukoliko netko ima drugi način za spajanje mase neka me ispravi. 

Moj slučaj: Pojačalo sony xplode snage 700w sam imao ispod vozačevog sica, masu sam spojio na vijak koji je učvrščivao sjedalo i njegov mehanizam za "pod" auta. Nakon nekoliko mjeseci korištenja sjedalo se nagnulo za dobrih 10 stupnjeva na stranu gdje je masa bila spojena. Nisam 100% siguran da je sjedalo nagnuto zbog spajanja pojačala i voli bi čuti vaša mišljenja o tome. 

 Glupost!

To nikako ne raditi na taj način!

 

Ako ne znaš kako se nešto radi onda bolje nemoj davati savjete drugima koji bi im mogli naštetiti.

skiljavi uto 16.4.2019 12:37

Da, može se spojiti i rca signalom.

Ja se ispričavam ako širim loše savjete/ krive informacije, meni su objašnjavali da se tako spaja i radilo mi je dobrih 2+ godine.
Gdje bi onda bilo ispravno spajati masu na autu?

XXX-Man uto 16.4.2019 12:49

Tko god ti je objašnjavao, krivo ti je rekao.

Takvim načinom spajanja se opterećuje originalna instalacija koja nije predviđena za to. Može doći do kvara pojačala, štete na instalaciji ili čak zapaljenja vozila kod takvog kemijanja.

 

Za pojačalo se uvijek spaja plus sa akumulatora, nikako ne s panela osigurača i stavlja se osigurač kod akumulatora.

Za paljenje pojačala se spaja žica između radija (amp, remote ili power ant izlaz) i pojačala na remote ulaz.

Masa se spaja na najbliže moguće mjesto samom pojačalu, vijak od stražnjeg sjedala ili pojasa u podu je većinom ok opcija. Potrebno je očistiti lim na spoju do golog lima te nakon spajanja zaštititi od vlage i hrđe.

Žice moraju biti odgovarajućeg promjera prema snazi pojačala.

 

RCA kablovi se spajaju za signal ukoliko radio i pojačalo imaju takvu mogućnost. Tu isto treba uzeti bolje kablove baš za to, ne neke bezvezne.

 

gkelekov uto 16.4.2019 14:13
XXX-Man kaže...

Za pojačalo se uvijek spaja plus sa akumulatora, nikako ne s panela osigurača i stavlja se osigurač kod akumulatora.

Za paljenje pojačala se spaja žica između radija (amp, remote ili power ant izlaz) i pojačala na remote ulaz.

Masa se spaja na najbliže moguće mjesto samom pojačalu, vijak od stražnjeg sjedala ili pojasa u podu je većinom ok opcija. Potrebno je očistiti lim na spoju do golog lima te nakon spajanja zaštititi od vlage i hrđe.

Žice moraju biti odgovarajućeg promjera prema snazi pojačala.

Ovo si lijepo objasnio i tako se radi.
No nadovezao bih se još malo zbog sigurnosti, ali i kvalitete struje

Konkretno na akumulator se spaja kondenzator (sa žicom i na plus i na ground - znači ground ne na karoseriju nego na akumulator jer žica provodi normalno struju dok lim vozila i ne baš). Tako se jedino može osigurati da pojačalo ima dovoljno snage kada treba pokrenti neke "gladnije" bass zvučnike. Sve ostalo će imati spikove napona, a time lako se mogu skuriti i pojačalo i zvučnici.

A pojačalo se onda dalje spaja na kondenzator kao da je akumulator...

boysaki2772 uto 16.4.2019 17:20

znači,ako sam dobro shvatia???...,idem od početka.

kupia sam Pioneerovo pojačalo 500w - 2x60 watti po kanalu,imam Pioneerov kazić deh-1900uba,kupia sam u chipoteke kablove od MACa do 1600 W.

znači prvo- spojim crvenu žicu na bateriju i na pojačalo,crnu masu na karoseriju,jer nije dovoljno duga kao što je i crvena,dalje između baterije i pojačala spojam osigurač do 80A.

zatim spajam plavu žicu na remote na kaziću ( plavo-bijela žica ) - ps.jeli se remote spaja skupa sa strujom ( crvena ) ili se spaja sama za sebe????

RCA kabel sa kazića u pojačalo i onda kabele za zvučnike sa pojačala i imam i tu pitanje-jeli RCA kabel daje pojačalu signal zvučnika,pa tako mogu spojit zvučnike sa pojačala,a ne sa kazića???

ako što falivam,molim vas da me ispravite,hvala svima na pomoći.

boysaki2772 uto 16.4.2019 17:27

i p.s. uzimam set zvučnika ( 2 subwoofere,2 srednjotonca i 2 visokotonca ) snage cca. 4800w,je da mi neče svirat jako kao što sam volio u yugiću ( disko klub na 4 kola :) ),ali volim dosta jak sound i da je čist,a ne da se deformira ili krči,thanx.

boysaki2772 uto 16.4.2019 18:30

 

 

ako nekoga možda zanima,na electronic-star imaju model cs-comp 8 profesionalni auto zvučnici,4800 watti - cijena 359 kuna ,pa neka pogleda,možda nešto nađe i za sebe.

već sam uzea od njih 2x300 watti za sprida i dobri su,imaju čist sound,šalju ih iz Berlina,cca tjedan dana se čeka na dostavu,koja je besplatna.

XXX-Man sri 17.4.2019 00:10
gkelekov kaže...

Ovo si lijepo objasnio i tako se radi.
No nadovezao bih se još malo zbog sigurnosti, ali i kvalitete struje

Konkretno na akumulator se spaja kondenzator (sa žicom i na plus i na ground - znači ground ne na karoseriju nego na akumulator jer žica provodi normalno struju dok lim vozila i ne baš). Tako se jedino može osigurati da pojačalo ima dovoljno snage kada treba pokrenti neke "gladnije" bass zvučnike. Sve ostalo će imati spikove napona, a time lako se mogu skuriti i pojačalo i zvučnici.

A pojačalo se onda dalje spaja na kondenzator kao da je akumulator...

 Ako su akumulator, alternator i kablovi ispravni, kondenzator je tu sasvim bespotrebna stavka i može napraviti više štete nego koristi.

S obzirom da sigurno neće stavljati 2kW RMS-a nema ni najmanje potrebe vuči minus direktno sa akumulatora, šasija je savim dovoljna.

 

Za nešto ozbiljnije da, najbolje i plus i minus direktno. Ali i dalje stoji da ako je sve dobro odrađeno i dimenzionirano, kondenzator nema što raditi u toj priči.

boysaki2772 kaže...

znači,ako sam dobro shvatia???...,idem od početka.

kupia sam Pioneerovo pojačalo 500w - 2x60 watti po kanalu,imam Pioneerov kazić deh-1900uba,kupia sam u chipoteke kablove od MACa do 1600 W.

znači prvo- spojim crvenu žicu na bateriju i na pojačalo,crnu masu na karoseriju,jer nije dovoljno duga kao što je i crvena,dalje između baterije i pojačala spojam osigurač do 80A.

zatim spajam plavu žicu na remote na kaziću ( plavo-bijela žica ) - ps.jeli se remote spaja skupa sa strujom ( crvena ) ili se spaja sama za sebe????

RCA kabel sa kazića u pojačalo i onda kabele za zvučnike sa pojačala i imam i tu pitanje-jeli RCA kabel daje pojačalu signal zvučnika,pa tako mogu spojit zvučnike sa pojačala,a ne sa kazića???

ako što falivam,molim vas da me ispravite,hvala svima na pomoći.

 Znači, daj model pojačala.

 

Crvena 20cm na akumulator - osigurač - ostatak do pojačala

Crna na šasiju

Plava na remote na radio i remote na pojačalo,. Ništa se ne spaja s ničim, sve je zasebno.

RCA između radija i pojačala. Preko njih zvuk ide do pojačala.

Zvučnički kablovi (min. 2x1,5mm2) od pojačala do zvučnika.

Ako spajaš zvučnike u vratima na pojačalo onda ih ne spajaš na radio

boysaki2772 kaže...

ps. dva su kanala,svaki je 60 watti

 Opet, koje pojačalo?

boysaki2772 kaže...

i p.s. uzimam set zvučnika ( 2 subwoofere,2 srednjotonca i 2 visokotonca ) snage cca. 4800w,je da mi neče svirat jako kao što sam volio u yugiću ( disko klub na 4 kola :) ),ali volim dosta jak sound i da je čist,a ne da se deformira ili krči,thanx.

 

boysaki2772 kaže...

 

 

ako nekoga možda zanima,na electronic-star imaju model cs-comp 8 profesionalni auto zvučnici,4800 watti - cijena 359 kuna ,pa neka pogleda,možda nešto nađe i za sebe.

već sam uzea od njih 2x300 watti za sprida i dobri su,imaju čist sound,šalju ih iz Berlina,cca tjedan dana se čeka na dostavu,koja je besplatna.

 

To smeće ako ima 500w sve skupa, puno sam rekao.

 

I ne piši post za postom nego uredi i dopiši!