Audio i video alati

Software za video obradu - pitanja&odgovori

Fake_Alert čet 22.7.2010 09:49

Ako je itko imao problema ili je naisao negdje da neko ima problem sa direct x pluginsima u sony vegasu ili drugim programima nek mi se slobodno javi,2 dana ga pokusavam rijesit i nista! Prosao sam 15 stranica googla i nista,poludit cu,jednostavno taj problem zivcira.

robisierra92 čet 22.7.2010 10:31
Fake_Alert kaže...

Ako je itko imao problema ili je naisao negdje da neko ima problem sa direct x pluginsima u sony vegasu ili drugim programima nek mi se slobodno javi,2 dana ga pokusavam rijesit i nista! Prosao sam 15 stranica googla i nista,poludit cu,jednostavno taj problem zivcira.

kakav erorr ti javlja? da probaš nešto drugo umjesto tog vegasa?

Mitch čet 22.7.2010 11:19

Bilo mi dosadno ma evo jedan mali tutorial kako naljepiti titlove pomoću Virtual Duba na filmove standardne rezolucije.

 

1. KORAK : Skidanje programa

 

VirtualDub (32 bitni)

 

VobSub (treba nam samo kodek TextSub)

 

Xvid Kodek (ako ga imate netrebate ga skidat)

 

2. KORAK : Instalacija 

 

Extractirajte VirtualDub u C:\Program Files\VirtualDub

Zatim otvorite instalaciju VobSuba, kad dođete do instalacije pluginova odaberite sljedeće : 

Zatim ćete trebat odabrat gdje ste instalirali Virtual Dub, mi smo ga smjestili u C:\Program Files\VirtualDub.

 

3. KORAK : Postavke za titl

 

Ja ću ljepiti titlove na film "Mamurluk". 

Pokrenimo VirtualDub.exe (u mapi gdje je instaliran), zatim kliknite File pa Open Video File tamo odaberite na kojem

videu ćete ljepiti titlove. Kad ste to napravili kliknite "File" pa File information, zapišite si koliko traje film i koliki je 

audio i video bitrate (Podaci pod Data rate pod video i audio). Također zapamtite koji su kodeci korišteni i koliki je FPS.

Odaberimo Video - pa Filters i zatim ovo

Otvorit će se prozor u kojem ćemo odabrati stil, poziciju i titl.

 

Kliknemo "Open" i pronađemo titl koji ćemo ljepiti.

Wrapping ostavite kako je automatski jer je tako najbolje.

Kliknite na "Styles" Tu odaberite koji font ćemo koristiti, ja najčešće koristim Arial, Bold, veličine 28.

 

Kad ste gotovi kliknite ovim redom : OK - Apply - OK - OK - OK

 

Vratili smo se na pregledavanje videa.

 

4. KORAK : Postavke kompresije

 

Kliknimo na izbornik Video, pa Compression

kliknite na sljedeće :Ako vam se Xvid Codec ne pokaže, znači da ga niste instalirali (na početku je link za download)

 

Sad odabiramo bitrate za kompresiju (trebat će nam ono što smo zapisali)

 

Kliknimo na Target Quantizer da se promjeni u Target Bitrate (ako već je onda samo kliknite na Calc)

i zatim kliknemo na Calc.

 

Pod Target Size upišite koliko želite da vam file zauzima u kilobajtima. (upišite onoliko koliko je velik original)

Pod Container odaberite koji "kontenjer" želite za kompresiju, automatski je odabran onaj najbolji.

 

Pod video napišite koliko film traje i koliki je FPS.

Zatim odaberite pod "audio" koji je kodek bio za zvuk i njegov bitrate.

Kad ste to napravili kliknite dva puta OK.

 

Sad kliknite sljedeće :

Ovo pod brojem "2" služi za odskrolanje, odskrolajte da vidite je li sve u redu, odnosno kako želite da izgleda.

 

5. KORAK : Pokretanje kompresije

 

Preostala je samo kompresija. Kliknite na izbornik "File" pa "Save as AVI", pronađite gdje ćete ga spremiti.

 

Kompresija je krenula, brzina ovisi o taktu i broju jezgri procesora.

Kako bi je malo ubrzali, odznačite "Show Input Video i Show Output Video" 

 

To je to, samo pričekajte da kompresija završi !  Namigiva

 

 

 

 

Mitch čet 22.7.2010 11:53

Adobe Premiere se koristi za uređivanje videa.

After Effects se isto mogu koristiti za uređivanje videa, ali je on puno bolji za specijalne efekte ili za pokretnu grafiku.

After Effects se najviše koristi za reklame, naprimjer onu za super, ultra, full čvrsto ljepilo

Fake_Alert čet 22.7.2010 12:30
robisierra92 kaže...
Fake_Alert kaže...

Ako je itko imao problema ili je naisao negdje da neko ima problem sa direct x pluginsima u sony vegasu ili drugim programima nek mi se slobodno javi,2 dana ga pokusavam rijesit i nista! Prosao sam 15 stranica googla i nista,poludit cu,jednostavno taj problem zivcira.

kakav erorr ti javlja? da probaš nešto drugo umjesto tog vegasa?

Vegas mi je bog i majka sto se tice montaze filmova,njega znam vec 2 godine radit i ne pada mi napamet da ga mjenjam.

 

Error je intilizing direct x plugins i tamo stane i ne responda.

captain_soap_McTawish čet 22.7.2010 14:16
ROFLOLMAO kaže...

bilo bi dobro da netko napiše i objasni razliku između After Effecta i Adobe Premiere Pro

 Premiere ti je za izrezivanje videa i sl.

After effects služi za specijalne efekte, animacije, kombiniranje raznih stvari. On ti ne služi za izrezivanje videa. Npr. kad na filmu vidiš onaj medic scan, ono kad npr čovjeka nešto zaboli pa onda kamera zumira na njegov dio tijela i pokaže onda unutrašnjost tijela za bakterijama, ili kad želiš neki efekat poput vatre,zamrzavanja slike itd, za to ti služi after effects. Znaš kad ljudi snimaju film sa nekom jednobojnom pozadinom(obično plavom ili zelenom) to ti se radi da bi se to zeleno kasnije moglo ukloniti i staviti pozadinu. To se radi pomoću after effectsa. Naravno obično uz after effects ide neki 3d modeling program poput 3ds maxa ili maye. I onda kad se naprave efekti to se izrezuje, montira pomoću premiere pro ili nekog drugog programa.

I evo ti link na odlične video tutoriale da vidiš što sve after effects u kombinaciji sa 3ds maxom (i još nekim 3dparty dodacima za after effects) može: http://www.videocopilot.net/tutorials/ 

rfbios čet 22.7.2010 14:21

a jel bi mogli reć da ja kupujem program za video dali valja Pinnacle studio ili je bolji adobe premiere?

radio sam u video klubu na pinnacleu 9 a kasnije na 12 i meni je solidan pa me zanimaju druga mišljenja:D

markoal čet 22.7.2010 14:40

Meni je od tih programa najbolji Sony Vegas iskreno, Premiere nesto zeza za zvuk kao i After Effects, tako da AE koristim da sredim sliku ubacim nesto sto Sony Vegas nemoze, a vise manje moze sve i jednako je radit u nekom programu kao Vegas i Movie Makeru sto dođe uz Windowse, vrlo jednostavno.
Često kombiniram Vegas i Photoshop za neke scene, a  posto sređivam video da se prilagodi zvuku i pjesmi on vrlo je praktičan.

robisierra92 čet 22.7.2010 14:56
rfbios kaže...

a jel bi mogli reć da ja kupujem program za video dali valja Pinnacle studio ili je bolji adobe premiere?

radio sam u video klubu na pinnacleu 9 a kasnije na 12 i meni je solidan pa me zanimaju druga mišljenja:D

 bolji je adobe premiere, ima više mogućnosti, ali je i kompliciraniji. pinacle je namijenjen više kućnim korisnicima, a premiere profesionalcima i onima koji to žele biti.

markoal kaže...

Meni je od tih programa najbolji Sony Vegas iskreno, Premiere nesto zeza za zvuk kao i After Effects, tako da AE koristim da sredim sliku ubacim nesto sto Sony Vegas nemoze, a vise manje moze sve i jednako je radit u nekom programu kao Vegas i Movie Makeru sto dođe uz Windowse, vrlo jednostavno.
Često kombiniram Vegas i Photoshop za neke scene, a  posto sređivam video da se prilagodi zvuku i pjesmi on vrlo je praktičan.

ne znam što te zeza zvuk, četiri godine radim s premiere i AE, i nemam nikakve greške s zvukom. ako želiš reći da ti zvuk šteka, to može biti zato jer nemaš sve potrebite codece, ili ti je proc pre slab da vrti neki video unutar premiere. uostalom osvrni se malo oko sebe, pa ćeš vidjeti što profesioalci i polu profesionalci koriste - adobe premiere ili avid i slično, nema tu niti traga sony vegasu. vegas po meni je program za sastavljanje frag filmića iz call of duty za yotube i to je to, dobar je za učenje i jednostavne stvari. 

 

prednost adobeovih programa je što su svi međusobno kompatiblini, u premiere, encore ili AE bez problema uvezeš .psd file izravno iz photoshopa (bez potrebe da ga spremaš u jpg), iz premire izvezeš klip u after effects, tamo napraviš npr color corection (ili što god već) koji se u real timeu očitava u premiere, klikneš save i kao da nisi nikada "izašao" iz premere - sve je gotovo vrlo brzo - nema potrebe importa, pa exporta, pa importa, pa exporta - to samo produžuje vrijeme posla.

markoal čet 22.7.2010 16:30
robisierra92 kaže...

ne znam što te zeza zvuk, četiri godine radim s premiere i AE, i nemam nikakve greške s zvukom. ako želiš reći da ti zvuk šteka, to može biti zato jer nemaš sve potrebite codece, ili ti je proc pre slab da vrti neki video unutar premiere. uostalom osvrni se malo oko sebe, pa ćeš vidjeti što profesioalci i polu profesionalci koriste - adobe premiere ili avid i slično, nema tu niti traga sony vegasu. vegas po meni je program za sastavljanje frag filmića iz call of duty za yotube i to je to, dobar je za učenje i jednostavne stvari. 

Ma zvuk, mislio sam da je tako skoro svima, uopće neradi, tako kad pravim neki video nemogu uopće prilagođavati, a Vegas koristim za pravljenje stvarčica kao ove(jedan bezze, solidan je: http://www.youtube.com/watch?v=SGs5hSeCwVY).

Rabenbal čet 22.7.2010 19:04
markoal kaže...
robisierra92 kaže...

ne znam što te zeza zvuk, četiri godine radim s premiere i AE, i nemam nikakve greške s zvukom. ako želiš reći da ti zvuk šteka, to može biti zato jer nemaš sve potrebite codece, ili ti je proc pre slab da vrti neki video unutar premiere. uostalom osvrni se malo oko sebe, pa ćeš vidjeti što profesioalci i polu profesionalci koriste - adobe premiere ili avid i slično, nema tu niti traga sony vegasu. vegas po meni je program za sastavljanje frag filmića iz call of duty za yotube i to je to, dobar je za učenje i jednostavne stvari. 

Ma zvuk, mislio sam da je tako skoro svima, uopće neradi, tako kad pravim neki video nemogu uopće prilagođavati, a Vegas koristim za pravljenje stvarčica kao ove(jedan bezze, solidan je: http://www.youtube.com/watch?v=SGs5hSeCwVY).

ne radi zato sto kad postavljas render ne ukljucis da ti renda i zvuk vec ostavis iskljuceno, jer po defaultu AE recimo iskljuci rendanje zvuka pa ispadne "mute-ano".

 

drugo trebas se upoznati sa RAM playerom kojeg ocito ne znas koristiti a zajednicki je kako 3d jezgrama tako i programima za obradu videa. znaci kada zelis vidjeti jesi dobro potrefio sve i namjestio pustis RAM, on ti izrenda dio videa sa zvukovima  i onda vidis gdje si falio, pa podesis.

 

kraj price. brzo i jednostavno, za pre-render ukljucis samo da ti renda i audio uz video.

 

sto se tice programa za montazu, premier je slab, dobar ali slab, AE je najbolji u kategoriji, odnio je i dosta nagrada, ali je i najskuplji. uz to AE-u je samo masta granica, dok premiere ima ogranicenja unutar svog rada. hoce li itko ikada AE skinuti sa trona, sumnjam. ali kombinacija premier i AE je bogovska.

Rabenbal čet 22.7.2010 19:08
rfbios kaže...

a jel bi mogli reć da ja kupujem program za video dali valja Pinnacle studio ili je bolji adobe premiere?

radio sam u video klubu na pinnacleu 9 a kasnije na 12 i meni je solidan pa me zanimaju druga mišljenja:D

premier cisto zbog mogucnosti dobrog komuniciranja sa drugim adobe paketima. ovako ionako adobe ti drzi konkurenciju od vektora preko rastera do pokretne grafike, pa u tom slucaju je idealno uzet program koji dobro komunicira kako sa photoshopom, flashom, illustratorom i after effectsom jer su adobe paketi najzastupljeniji.

bed čet 22.7.2010 20:24
Rabenbal kaže...

sto se tice programa za montazu, premier je slab, dobar ali slab, AE je najbolji u kategoriji, odnio je i dosta nagrada, ali je i najskuplji. uz to AE-u je samo masta granica, dok premiere ima ogranicenja unutar svog rada. hoce li itko ikada AE skinuti sa trona, sumnjam. ali kombinacija premier i AE je bogovska.

Premiere i AE uopće nisu u istoj kategoriji, a AE zapravo nije prevenstveno namjenjen montaži. I Premiere uopće nije slab za montažu..

 

robisierra92 čet 22.7.2010 20:51
bed kaže...
Rabenbal kaže...

sto se tice programa za montazu, premier je slab, dobar ali slab, AE je najbolji u kategoriji, odnio je i dosta nagrada, ali je i najskuplji. uz to AE-u je samo masta granica, dok premiere ima ogranicenja unutar svog rada. hoce li itko ikada AE skinuti sa trona, sumnjam. ali kombinacija premier i AE je bogovska.

Premiere i AE uopće nisu u istoj kategoriji, a AE zapravo nije prevenstveno namjenjen montaži. I Premiere uopće nije slab za montažu..

 

potpisujem, beda.

 

ne mogu nikako nazvati premiere slabim, pogotovo u ovoj zadnjoj verziji gdje je uključena podrška za red, dslr-ove, podrška za 4k i 2k formate itd itd, da ne spominjemo "mercury playback engine" (sve navedeno ja ne koristim - nemam red, ne snimam s dslrom, i nema takav GPU - ali sam siguran da netko negdje hoće i može to iskoristiti).

 

evo što sam adobe kaže za AE: "Stvarajte pokretne grafike i vizualne efekte u profesionalnom standardu. Bez obzira radite li na televiziji, u filmskoj industriji ili svoje radove isporučujete na Internet i mobilne uređaje, softver Adobe After Effects CS5 omogućuje vam stvaranje atraktivnih pokretnih grafičkih sadržaja i vrhunskih vizualnih efekata." dake, tu nema spomena o montaži kao takvoj..

 

apsolutno se selažem da Pr i Ae zajedno čine jednu "ubojitu" kombinaciju.

 

 

logic čet 22.7.2010 21:05
bed kaže...
Rabenbal kaže...

sto se tice programa za montazu, premier je slab, dobar ali slab, AE je najbolji u kategoriji, odnio je i dosta nagrada, ali je i najskuplji. uz to AE-u je samo masta granica, dok premiere ima ogranicenja unutar svog rada. hoce li itko ikada AE skinuti sa trona, sumnjam. ali kombinacija premier i AE je bogovska.

Premiere i AE uopće nisu u istoj kategoriji, a AE zapravo nije prevenstveno namjenjen montaži. I Premiere uopće nije slab za montažu..

 

Niti su namijenjeni za istu srvrhu. AE ne sluzi za video montazu.

Rabenbal čet 22.7.2010 21:32
logic kaže...
bed kaže...
Rabenbal kaže...

sto se tice programa za montazu, premier je slab, dobar ali slab, AE je najbolji u kategoriji, odnio je i dosta nagrada, ali je i najskuplji. uz to AE-u je samo masta granica, dok premiere ima ogranicenja unutar svog rada. hoce li itko ikada AE skinuti sa trona, sumnjam. ali kombinacija premier i AE je bogovska.

Premiere i AE uopće nisu u istoj kategoriji, a AE zapravo nije prevenstveno namjenjen montaži. I Premiere uopće nije slab za montažu..

 

Niti su namijenjeni za istu srvrhu. AE ne sluzi za video montazu.

namjena skroz nema veze. ni 3ds max nije namjenjen za montazu a niti 3d montiranje niti camera trackin pa opcije postoje unutar njega samog i oni koji znaju radit u 3d-u prije ce specijalne efekte odraditi zajedno sa trackingom i montazom unutar 3ds maxa a onda se prebacivati dalje gdje sto treba. ista stvar sa AE. on nije namjenjen za... lazem AE jest namjenjen za montazu, sad sam procitao u rijecniku cisto da ponovim i uvidim raspon rijeci montaza. AE jest namjenjen za video montazu a to podrazumjeva rad sa pokretnom grafikom (frejmovi-slicice), rad sa specijalnim efektima i njihovo kreiranje, kompresija. tako da govoriti da AE nije namjenjen za montazu je predrasuda ili nepoznavanje znacenja same rijeci sto to znaci montiranje ili montaža. onaj tko ne zna sklapati slicice i video isjecke u AE ocito sam ne poznaje dovoljno cijeli program, ista stvar i sa 3ds maxom gdje ljudi koji ne znaju unwrapat u maxu prebacuju model iz 3ds maxa u recimo cinemu i onda rade unwrap u drugom programu. a iz iskustva AE se koristi u doradi najcesce, slaba zastupljenost u hrvatskoj sto znam od direktora nekih jest CIJENA. uz to kontra tih tvrdnji govore i filmovi i animacije koje su doradjene po glavnoj izradi i montirane u after effectsu. after effects nije namjenjen za jedno a to je live streaming ili recording dok premier jest, gdje ti mozes odmah ubaciti trenutnu snimku i odmah obraditi i unijeti elemente koje zelis. after effects je prerobustan za takvo sto i predugo bi trajalo. a to da nije namjenjen za montazu je laž. posjeduje sve alate za montiranje i vise. plus sto direktno moze suradjivati sa nekim 3d jezgrama sto omogucuje i daje mu u konacnici najubojitiju funkciju (primjer:transformeri), premier i AE jesu bogovska kombinacija, ali spram kombinacije AE i 3ds maxa gdje se after effects implementira u samu 3d jezgru po pokretanju oba programa, premier nema svrhu ni potrebu. ali za snimanje i prikaz vijesti ili reportaza, nekih emisija svojom jeftinocom i jednostavnoscu must have je alat za montazu. u drugom slucaju ako su potrebe vece i zahtjevi veci uzima se AE, ako se ima novaca naravno.

logic čet 22.7.2010 21:40

Tom logikom i word je program za obradu slika. Jbg mozes cropovati, posvijetliti i podesiti contrast. I kako ti zamijeni premire sa 3dmaxom? Svasta Hoces reci da je AE skuplja i mmocnija varijnata premira? Ooooooooooooooooooo

fail i to zesci.

logic čet 22.7.2010 21:43

Nije spamanje jer tema i jeste obrada video i pricamo upravo o tome. Barem ja. Ne znam kako 3dmax upade u tu pricu pogotovo kao zamjena za premiere ili neki drugi software za video montazu al et. I to vidjeh i cuh.

robisierra92 čet 22.7.2010 21:46

nisam se nikome poimence obratio nego sam rekao da ne spamamo temu - tu mislim na sve, i na sebe. jer znam kuda ovo vodi, on je tu sada svašta napisao, i sada ćemo mi njega dematirati do sutra ili prekosutra, i on će nas i bla bla - je, nije, je, nije itd itd.

 

ja sam svoje o tome rekao u postu gore i ostajem pri tome.

bed čet 22.7.2010 22:48
Rabenbal kaže...
bed kaže...

Premiere i AE uopće nisu u istoj kategoriji, a AE zapravo nije prevenstveno namjenjen montaži. I Premiere uopće nije slab za montažu..

namjena skroz nema veze. ... lazem AE jest namjenjen za montazu, sad sam procitao u rijecniku cisto da ponovim i uvidim raspon rijeci montaza. AE jest namjenjen za video montazu a to podrazumjeva rad sa pokretnom grafikom (frejmovi-slicice), rad sa specijalnim efektima i njihovo kreiranje, kompresija. tako da govoriti da AE nije namjenjen za montazu je predrasuda ili nepoznavanje znacenja same rijeci sto to znaci montiranje ili montaža.

Čitaj s razumjevanjem; napisao sam da mu osnovna namjena nije montaža. Naravno da namjena ima veze, pa zašto bi pobogu ista tvrtka izdala 2 alata za istu namjenu?? Eh, možeš ti čitati riječnik koliko želiš, i jedan i drugi su NLE alat. Međutim različita je namjena, pa samim time i mogućnosti. A specijalni efekti, kamere, 3d, najčešće ne spada u video montažu..

Rabenbal kaže...

 plus sto direktno moze suradjivati sa nekim 3d jezgrama sto omogucuje i daje mu u konacnici najubojitiju funkciju (primjer:transformeri), premier i AE jesu bogovska kombinacija, ali spram kombinacije AE i 3ds maxa gdje se after effects implementira u samu 3d jezgru po pokretanju oba programa, premier nema svrhu ni potrebu.

Sad si ga lupetnuo; AE podržava rla, rpf i sl. video formate. A preko nekih third party plugin-ova i tracking kamere i to je više-manje to od 'kombinacije'. Daj me prosvijetli kako se to AE implementira u samu 3d jezgru po pokretanju oba programa??

 

bed čet 22.7.2010 23:33

Nemam pojima. Imam Sony 8.0, ne radim u njemu, otvorio par puta tek toliko da pogledam.. I meni radi bez greške.

 

Vidim da je to česta greška; ne znam koji os, koja ver. programa i directx? Probaj diseblirati sve service koji nisu MS, staviti najfriži directx..

 

markoal čet 22.7.2010 23:44

@Rabenbal, nemislim na zvuk poslje rendanja, nego tjekom previewa na brzinu sam procitao tvoj post mozda si i spomenio al sam u zurbi.

A After Effects sami naziv kaze da je za effekte i sve vezano za to, preko njega mos klonirat, (da nebrojim) pravit sve ono viđeno npr. u Smallvilleu i Heroes, a Premiere, Vegas i sl. se manje koriste u tim svrhama i nespadaju bas u tu skupinu kao AE vec samo spajanje i neki efekti vezani za sliku.

Fake_Alert pet 23.7.2010 10:08
bed kaže...

Nemam pojima. Imam Sony 8.0, ne radim u njemu, otvorio par puta tek toliko da pogledam.. I meni radi bez greške.

 

Vidim da je to česta greška; ne znam koji os, koja ver. programa i directx? Probaj diseblirati sve service koji nisu MS, staviti najfriži directx..

 

Probavao sam sve i nezeli,ima dosta ekipa koja se zali na takve probleme i nikad nisam vidio kako su rijesili problem..

Imam win 7 7600 build,Sony 7.0 b,i skinuo sam cijeli paket direct x 9.0c i skinuo update za direct x i nista..(cijeli paket direct x-a iz 2010)