iznogud čet 24.5.2018 13:36

Pozdrav

 

Trebao bi par informacija u vezi licenciranja windows server 2016 standard vs essencial. Nadam se kao ima neko tko mi moze pojasniti situaciju oko CAL licenci kod Standard inacice. Naime zanima me:

1.Da li svaki mrežni printer spada pod  CAL device i što ako je spojen kao periferija, pomocu USB na server pa podignem printer seerver.

2.što ako imam recimo 10 CAL usera koje sam podijelio medju uposlenicima. U tom slucaju se CAL odnosi na 10 simultanih korisnika ili na ukupan broj svih registriranih korisnika. Sto ako uklonim  zaposlenika (usera) i postavim novog. Mogu li koristiti istu user CAL licencu ili moram uzeti novu.

3.Generalno mi je nejasno što uraditi s CAL licencama ako imam DHCP server. jel moram za svaki mobitel koji mi mse spoji na mrežu da bi izašao na iternet tražiti CAL.

 

Nadam se kako sam vam uspio dovoljno jasno objasniti moju nedoiumicu.

 

Hvala

 

 

ivicask čet 24.5.2018 14:01
iznogud kaže...

Pozdrav

 

Trebao bi par informacija u vezi licenciranja windows server 2016 standard vs essencial. Nadam se kao ima neko tko mi moze pojasniti situaciju oko CAL licenci kod Standard inacice. Naime zanima me:

1.Da li svaki mrežni printer spada pod  CAL device i što ako je spojen kao periferija, pomocu USB na server pa podignem printer seerver.

2.što ako imam recimo 10 CAL usera koje sam podijelio medju uposlenicima. U tom slucaju se CAL odnosi na 10 simultanih korisnika ili na ukupan broj svih registriranih korisnika. Sto ako uklonim  zaposlenika (usera) i postavim novog. Mogu li koristiti istu user CAL licencu ili moram uzeti novu.

3.Generalno mi je nejasno što uraditi s CAL licencama ako imam DHCP server. jel moram za svaki mobitel koji mi mse spoji na mrežu da bi izašao na iternet tražiti CAL.

 

Nadam se kako sam vam uspio dovoljno jasno objasniti moju nedoiumicu.

 

Hvala

 

 

 Možeš imat 10000 usera ako hočeš, al samo se u isto vrijeme može spajati onolko kolko imaš licenci(RDC), s tim da ako pričaš o običnim share-ovima na serveru to ide kao neki fair usage, možeš ustvari spojiti kolko hoćeš ljudi neovisni o broju licenci :)

I DHCP ti nema veze sa CAL-ovima, pritner u teoriji da ako koristi resurse servera kao recimo share, al ti kao sama user CAL licenca pokriva i printer kojeg isti user koristi(Opet neki fair usage), neznam jel tko uopće tolko lud da kupuje licence za printer i da to uopće itko kontrolira do te granice.

iznogud čet 24.5.2018 14:38

Pa citao sam objašnjenja od Microsofta za licenciranje. Uglavnom device CAL je po mom razumijevanju svaki mrezni uredjaj koji se spaja na standard server a sto u pravnom smislu to znaci nemam pojma zato i pitam (cijeli tekst je napisan u pravnim terminima pa meni kao nekom ko radi u informatickoj struci to zvuci sve kao da ima neki ali). Za DHCP stoji u objasnjenju da svi servisi na koji se spaja neki device ili user mora imati CAL, prema tome ja to kuzim kao svaki uredjaj koji dobije od DHCP servera IP mora imati device CAL ili mozda grijesim?

ivicask čet 24.5.2018 15:10
iznogud kaže...

Pa citao sam objašnjenja od Microsofta za licenciranje. Uglavnom device CAL je po mom razumijevanju svaki mrezni uredjaj koji se spaja na standard server a sto u pravnom smislu to znaci nemam pojma zato i pitam (cijeli tekst je napisan u pravnim terminima pa meni kao nekom ko radi u informatickoj struci to zvuci sve kao da ima neki ali). Za DHCP stoji u objasnjenju da svi servisi na koji se spaja neki device ili user mora imati CAL, prema tome ja to kuzim kao svaki uredjaj koji dobije od DHCP servera IP mora imati device CAL ili mozda grijesim?

A pošalji službeni upit dobavljaču oni ti moraju dati točne info.

 

Al samo znam da nisam nikad u životu kupovao licence za DHCP, ili tipa mobitele koji dobi DHCP adresu od servera.

 

I preopruka bježi od windows DHCP-a, kupiš mali mikrotik za 150kn i imaš neograničeni DHCP server bez Microsoft gluposti.

nine čet 24.5.2018 18:57

naježim se kada netko predloži mikrotik kao rješenje, pogotovo za ovako trivialan role. zašto onda jednostavno ne koristiti providerovu CPE opremu za DHCP?

naravno da korištenje windows DHCP-a nosi i neke prednosti, kao što je npr. integracija sa DNS-om koji je esencijalan za rad AD-a.

 

@iznogud

- da, za svaki uređaj koji pristupa DHCP-u windows servera (ili općenito bilo kakvim resursima vezanim za server) trebaš CAL

- za printer trebaš CAL ako koristiš print server role, čitaj printaš preko servera (ako ne, onda ne)

- Essentials ti dolazi sa CAL-ovima (25 user, 50 device), uz nedostatak da je to jedini Win server koji možeš imati u tom okruženju i određenim "catchevima" oko virtualizacije.

nine čet 24.5.2018 22:37
ihush kaže...

 .. Server-Client, to je cal (pc ili terminal.. ne printer).

 

ne baš skroz.. istina je negdje između tvog i mog objašnjenja. evo ofišl MS statement.

Yes, if the multifunction printer is connected to a Windows Server network.  A multifunction printer accesses server software to; receive an IP address, to receive a job, to communicate that the job is finished, etc.  In short, it communicates with the server software.  If the multifunction printer is accessing any server software licensed via the Server / CAL licensing model it requires a CAL for that software. The one caveat is, if your users who use the printer have CALs then the printer is covered by their use via their CALs. If not then the printer itself requires a device CAL. The same CAL requirement applies to any other type of networked device – such as networked scanners, networked fax machines, etc.  Devices that do not connect to the network or the server software (generally referred to as peripherals) do not require CALs.

ihush čet 24.5.2018 22:45
nine kaže...
..the server software (generally referred to as peripherals) do not require CALs.

 -printer je printer, nije juzer (softwarea, svaki soft traži odgovarajuću licencu, dok se i tipovi licenci mogu razlikovati.. tu govrimo o juzerskim-osobama.. ili ono za što bi npr inspektor tražio licencu i naplatio kaznu). To što npr printer-scaner može tražit npr MSO za npr OCR.. to je funkicja, koja može zahtijevati licencu, ali to je tad samo ako se koristi MSov soft za OCR.. itd.). Generički odgovori MSovog szk su često nebulozni-besmisleni... npr pitaj ih za valjanost licence kupljene na ebayu za 5$ dok istu tu licencu validira i aktivira MS.

 

+

nine kaže...
..The one caveat is, if your users who use the printer have CALs then the printer is covered by their use via their CALs. ..

 -evo i konkretnije iz istog quota, dakle ako imaš juzera koji koristi printer i ima liecencu, pokriveno. Ako nemaš juzera, tad trebaš (bar jednu) licencu.. no imati printer i server, bez juzera je recimo 'nemoguće', tj pokriveno je bar jednim juzerom, (admin).. :)

nine čet 24.5.2018 23:58

ali također iz navednog očito postoje use caseovi di je CAL za printer (ilitiga multifunkcijski uređaj) potreban.

npr. što ako skeniraš dokument koji pristupa CIFS share-u da pospremi dokument.

ili npr. skeniraš dokument, preko LDAP-a pronalaziš kontakt i šalješ e-mail preko exchange-a? za exchange ne trebaš CAL, ali za LDAP?

user u oba slučaja rukuje tim multifunkcijskim uređajem, ne računalom ili userom/accountom za koje već ima CAL.

 

uostalom, postoji samo jedan način da se interpretira MS licenciranje.. skuplja opcija je gotovo uvijek ona ispravna 

ivicask pet 25.5.2018 08:15
nine kaže...

naježim se kada netko predloži mikrotik kao rješenje, pogotovo za ovako trivialan role. zašto onda jednostavno ne koristiti providerovu CPE opremu za DHCP?

naravno da korištenje windows DHCP-a nosi i neke prednosti, kao što je npr. integracija sa DNS-om koji je esencijalan za rad AD-a.

 

@iznogud

- da, za svaki uređaj koji pristupa DHCP-u windows servera (ili općenito bilo kakvim resursima vezanim za server) trebaš CAL

- za printer trebaš CAL ako koristiš print server role, čitaj printaš preko servera (ako ne, onda ne)

- Essentials ti dolazi sa CAL-ovima (25 user, 50 device), uz nedostatak da je to jedini Win server koji možeš imati u tom okruženju i određenim "catchevima" oko virtualizacije.

Ništa nije trivijalno u plaćanju preskupih MS licenci.I ovo trivijalno rješenje koristim bez problema sa Domain serverima i radi puno brže  i nudi puno više mogučnosti nego windowsovi servisi, i uptime je 99.999999%.

 

Budimo realni da su skoro svi u prekršaju koji koriste server DHCP isključivo na mreži, nitko zdrave pameti nije kupio CAL za mobitel zato što je dobio DHCP adresu od servera i ne pristupa nikakvim drugim resursima istoga.

nine pet 25.5.2018 10:08
ivicask kaže...

Ništa nije trivijalno u plaćanju preskupih MS licenci.

 

za računala koja su u domeni, odnosno produkcijskoj mreži ih plaćaš i ovako i onako.

 

ivicask kaže...

nitko zdrave pameti nije kupio CAL za mobitel zato što je dobio DHCP adresu od servera i ne pristupa nikakvim drugim resursima istoga.

 

ako si zdrave pameti onda takve uređaje ne držiš u produktivnom VLAN-u.

 

ivicask kaže...

...i radi puno brže  i nudi puno više mogučnosti nego windowsovi servisi, i uptime je 99.999999%.

 

ma hajde, a koje su to mogućnosti?

ovo za brzinu i uptime bolje da ni ne komentiram 

ivicask pet 25.5.2018 10:53
nine kaže...
ivicask kaže...

Ništa nije trivijalno u plaćanju preskupih MS licenci.

 

za računala koja su u domeni, odnosno produkcijskoj mreži ih plaćaš i ovako i onako.

 

ivicask kaže...

nitko zdrave pameti nije kupio CAL za mobitel zato što je dobio DHCP adresu od servera i ne pristupa nikakvim drugim resursima istoga.

 

ako si zdrave pameti onda takve uređaje ne držiš u produktivnom VLAN-u.

 

ivicask kaže...

...i radi puno brže  i nudi puno više mogučnosti nego windowsovi servisi, i uptime je 99.999999%.

 

ma hajde, a koje su to mogućnosti?

ovo za brzinu i uptime bolje da ni ne komentiram 

 

Pa kolko puta server moramo restartati zbog neko razloga ili nakon duljeg nestanka struje za vrijeme radnog vremena, ili kvara, pa onda računala ne dobivaju DHCP, ne radi internet i ljudi nemogu raditi baš ništa dok se server ne podigne, router se podigne za 10sec i ljudi mogu koristiti ostale mrežne resurse dok se server ne vrati (Ovo mi je glavni razlog)

Da, brži je, brže daje DHCP adrese kljentima i isto tako brže resolva DNS requeste, da ne velim kad netko optereti mrežu prema serveru onda svi DNS i DHCP requesti kasne.

 

Uz to imam tonu ostalih skripta za blokiranje reklama, neželjenih stranica, enforisiranje i redirekcija DNS na mreži neovisno koji postavke kljent koristi u mrežnim postavakama itd itd ..

 

 

nine pet 25.5.2018 15:25
ivicask kaže...

Pa kolko puta server moramo restartati zbog neko razloga ili nakon duljeg nestanka struje za vrijeme radnog vremena, ili kvara, pa onda računala ne dobivaju DHCP, ne radi internet i ljudi nemogu raditi baš ništa dok se server ne podigne, router se podigne za 10sec i ljudi mogu koristiti ostale mrežne resurse dok se server ne vrati (Ovo mi je glavni razlog)

Da, brži je, brže daje DHCP adrese kljentima i isto tako brže resolva DNS requeste, da ne velim kad netko optereti mrežu prema serveru onda svi DNS i DHCP requesti kasne.

 

so much wrong with this.. toliko da mi se ne da ni komentirati (a i offtopic je).

ako želiš raspravljati o best practice kako dizajnirati dobar IT sistem - rado u nekoj drugoj temi.

ivicask pet 25.5.2018 19:47
nine kaže...
ivicask kaže...

Pa kolko puta server moramo restartati zbog neko razloga ili nakon duljeg nestanka struje za vrijeme radnog vremena, ili kvara, pa onda računala ne dobivaju DHCP, ne radi internet i ljudi nemogu raditi baš ništa dok se server ne podigne, router se podigne za 10sec i ljudi mogu koristiti ostale mrežne resurse dok se server ne vrati (Ovo mi je glavni razlog)

Da, brži je, brže daje DHCP adrese kljentima i isto tako brže resolva DNS requeste, da ne velim kad netko optereti mrežu prema serveru onda svi DNS i DHCP requesti kasne.

 

so much wrong with this.. toliko da mi se ne da ni komentirati (a i offtopic je).

ako želiš raspravljati o best practice kako dizajnirati dobar IT sistem - rado u nekoj drugoj temi.

 Best practice, hahahaha, previše si pohađao Microsoft seminara, čisto ispiranje mozgova...

 

 

filter160 sri 6.6.2018 09:19

User ili device cal je jednostavno stvar namjene.

 

Recimo da imamo situaciju di imamo 20-ak blagajni koje rade preko RDP-a i 60-70 ljudi koji mogu potencijalno raditi na njima, naravno da ćeš uzeti device cal-ove (i za TS, i obicne). I izolirati taj VLAN od bilo kojeg vanjskog uređaja.

Alo pak imaš firmu od 20 ljudi, uzet ćeš user calove.

Dakle bez obzira što tih 20 korisnika koristilo 20 kompova, 10 laptopa, 15 tableta, 20 mobitela, 5 multifukcijska, ... pokriven si.

Dakle ako imaš user calove, automatski ti je pokriven i multifunkcijski, toster, frižider i aparat za kavu. Sve dok korisnik koji to koristi ima CAL.

 

Ono što meni nije jasno, imamo firmu od 10 ljudi koji imaju 2 servera iz ovih ili onih razloga.. recimo da žele DFS replikaciju. Sa svakim windowsima dobiješ 5 calova. Jel onda firma pokrivena ako imaš dva servera?

Ajmo sad zamislit situaciju, di ta ista firma ima dvije lokacije povezane u vpn.. na prvoj 7 ljudi, na drugoj troje. I kaj sad? jel ti 10 user calova dovoljno, ili trebaš 10 user calova po serveru?

Jer ako je po serveru onda je to sranje.. i jel to fizički server ili kak se to gleda? 

 

ivicask kaže...

 Best practice, hahahaha, previše si pohađao Microsoft seminara, čisto ispiranje mozgova...

 

 

 Ne, da bi domena funkcionirala kak se spada, treba ti DNS. DHCP je stvar preference, jer ako uptime servera u radno vrijeme nije 99,99%.. onda nešto nije ok sa samom organizacijom.

ivicask pon 3.12.2018 14:34
zg.mulac kaže...
ivicask kaže...
I preopruka bježi od windows DHCP-a, kupiš mali mikrotik za 150kn i imaš neograničeni DHCP server bez Microsoft gluposti.

 

Koja su ograničenja DHCP-a na Windows Serveru?

 Za osnovni setup nikakava, osim ako gledaš te gluposti o licenciranju, sad bi ja trebao MS platiti dodatne CAL-ove zato što mi je printer dobio DHCP od servera?A koštaju kolko i jedan osnovni router koji sve radi recimo za đabe sa daleko više mogučnosti trebao ih ili ne..

Hyperion čet 6.12.2018 22:16
ivicask kaže...
zg.mulac kaže...
ivicask kaže...
I preopruka bježi od windows DHCP-a, kupiš mali mikrotik za 150kn i imaš neograničeni DHCP server bez Microsoft gluposti.

 

Koja su ograničenja DHCP-a na Windows Serveru?

 Za osnovni setup nikakava, osim ako gledaš te gluposti o licenciranju, sad bi ja trebao MS platiti dodatne CAL-ove zato što mi je printer dobio DHCP od servera?A koštaju kolko i jedan osnovni router koji sve radi recimo za đabe sa daleko više mogučnosti trebao ih ili ne..

DHCP u windowsima je dobar, imaš pregled svih uređaja sa hostnameovima, rezervacije rješavaš na jedan klik. Imaš scopeove, dodatne feature i integraciju sa WDS-om, te možeš imat npr. 2 dhcp-a u active/active načinu rada mislim. To mi je sljedeće na redu za isprobavanje.

 

Printerima staviš statički IP.

ivicask pet 7.12.2018 11:46
Hyperion kaže...
ivicask kaže...
zg.mulac kaže...
ivicask kaže...
I preopruka bježi od windows DHCP-a, kupiš mali mikrotik za 150kn i imaš neograničeni DHCP server bez Microsoft gluposti.

 

Koja su ograničenja DHCP-a na Windows Serveru?

 Za osnovni setup nikakava, osim ako gledaš te gluposti o licenciranju, sad bi ja trebao MS platiti dodatne CAL-ove zato što mi je printer dobio DHCP od servera?A koštaju kolko i jedan osnovni router koji sve radi recimo za đabe sa daleko više mogučnosti trebao ih ili ne..

DHCP u windowsima je dobar, imaš pregled svih uređaja sa hostnameovima, rezervacije rješavaš na jedan klik. Imaš scopeove, dodatne feature i integraciju sa WDS-om, te možeš imat npr. 2 dhcp-a u active/active načinu rada mislim. To mi je sljedeće na redu za isprobavanje.

 

Printerima staviš statički IP.

Sve to i imam i u mikrotik routeru(uključujući pxe booting)..i radi puno brže nego logiranje u server, pa dok se pokrene DHCP konzola ovisi kolko brz server imaš i kolko je trenutno opterećen..

 

Trebam napraviti port forward i pustiti RDC na neki komp?Ulgoiram se u router, set static na DHCP, pustim port sve gotovo za 10 sec sa jednog mjesta.

 

Treba guest mreža za neki event?Dodam novi DHCP pool i asignam na virtual AP bridge, gotovo 10 sec.

 

Itd..

ihush pet 7.12.2018 12:37

-mreža je identična neovisno o platformi u svakoj 'kutijici' ista stvar.. a praktičnost je nešto drugo, kao i mogućnosti softa koji se nudi (ovisno o cjenovnom razredu kutijice ili podešenom računalu-serveru..). Besmisleno raspravljati o softu koji je identičan-isti, jedan/jednak jer jedna je mreža. Kriterij koliko sekundi treba za nešto obaviti?.. ok, može i to. :)