Xiaomi

Xiaomi Redmi Note 8 / 8 Pro

aloevera13 čet 29.8.2019 16:32

https://www.gsmarena.com/redmi_note_8_pro_is_officially_the_first_smartphone_with_a_64_mp_camera-news-38926.php

 

 

Redmi Note 8

pokrece ga sd 665 - 11nm .

Senzor kamere je isocell gm2 - upgrade u onaj na odnosu u noteu 7 sa sd 660. 

4000 mah standardno :D

usb type c

 

lcd ekran, fingeprint na straznjoj strani. old skul, ali po meni sasvim dovoljno za ovu klasu..

 

Redmi Note 8 Pro 

 

pokrece ga mediatek Helio G90T. to je malo problematicno jer je mediatek, no ajde gpu je na razini sd 636 mi se cini, cpu ima 2 vece jezgre a76 i 6 manjih a55, dok 665 ima 4x a74 i 4x a53...

 

senzor kamere je Samsung ISOCELL Bright GW1 koji bi trebao bit top topova, ali mislim da se nece moc koristit gcam zbog mediateka tako da ce note 8 na kraju imat bolje fotke bas zbog gcama...

4500 mah baterija

 

 

sve u svemu da su u pro model stavili snapdragon bio bi super kupnja, ovako sam malo skeptican..

Hornet_93 sri 4.9.2019 17:47

rađe uzmite ovaj obični sa sd665, imat će custom romove, puknete neki pixel experience ili xiaomi.eu i na konju ste.

iako ne kužim uopće to njihovo izdavanje note 8 a pred pola godine izašao note 7, pomaci minimalni. jedino stvano fora je širokokutna kamera kojom je stvarno fora pucat fotke pod uvijetom da postoji neki gcam koji će je iskoristiti jer jednom kad se isproba to čudo - ne ide se natrag na xiaomi stock kameru.

mzopg čet 5.9.2019 00:16

Note 7 Pro je nedavno izašao, ali osmica je osjetno bolji mobitel. Očito su željeli izbaciti još jedan model sa drugim procesorom i senzorom za kamere.

 

Osmica ima malo veći i bolji/ljepši display, veću bateriju, osjetno brži procesor, bolje kamere, bržu memoriju, nema plastično kućište, ima NFC.

Ovaj uređaj je u biti ozbiljna konkurencija Redmi K20 / Xiaomi Mi 9T modelu.

 

Test brzine, prema kojemu je osjetno brži od K20 / Mi 9T modela sa SD 730.

U nekim radnjama je čak 3x brži. GPU ozbiljno brži.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Sn5ZulR2iyY

BinHex čet 5.9.2019 08:03
mzopg

Ovaj uređaj je u biti ozbiljna konkurencija Redmi K20 / Xiaomi Mi 9T modelu.

 

 Ne znam koji je baš smisao praviti konkurenciju za svoje uređaje al ok. Xiaomi već ima best buy uređaje na tržištu, i tko cilja na takav mob. uzeti će nešto od njihove ponude RN7, K20/Poco, Mi9... samo je pitanje koliko je spreman dati za novi uređaj. S druge strane imaš ljude koji ne žele "kineze" pa će tako izbjegavati Xiaomi još nekih 3-4 god dok nedigne cijene na razinu Huaweia i Samsunga, tako da koliko god imao modela nećeš ih privući.

Tako da ne znam koji im je plan gomilanja modela, no hajde, nas kupce to ništa ne košta, u teoriji bi nam trebalo biti samo plus, u praksi se čovijek samo više misli koji od ponuđenih telefona uzeti :D

aloevera13 čet 5.9.2019 11:29
Hornet_93 kaže...

rađe uzmite ovaj obični sa sd665, imat će custom romove, puknete neki pixel experience ili xiaomi.eu i na konju ste.

iako ne kužim uopće to njihovo izdavanje note 8 a pred pola godine izašao note 7, pomaci minimalni. jedino stvano fora je širokokutna kamera kojom je stvarno fora pucat fotke pod uvijetom da postoji neki gcam koji će je iskoristiti jer jednom kad se isproba to čudo - ne ide se natrag na xiaomi stock kameru.

velika je steta da ima mediatek bas zbog nemogucnosti koristenja gcama :/

Hornet_93 čet 5.9.2019 12:13

To gomilanje modela ne zapravo na štetu korisnika u vidu nadogradnji os-a. Umjesto da imaju po 1 mob za svaki rang oni ih naprde nepotrebno puno + jos global i china verzije istih...
Trenutno od xiaomija mi se sviđa njihov A3 sa android one bez njihovog dodatnog smeća i reklama, sa garantiranim nadogradnjama do androida r i 3 godine security nadogradnji.

mzopg čet 5.9.2019 14:10
BinHex kaže...
mzopg

Ovaj uređaj je u biti ozbiljna konkurencija Redmi K20 / Xiaomi Mi 9T modelu.

 

 Ne znam koji je baš smisao praviti konkurenciju za svoje uređaje al ok. Xiaomi već ima best buy uređaje na tržištu, i tko cilja na takav mob. uzeti će nešto od njihove ponude RN7, K20/Poco, Mi9... samo je pitanje koliko je spreman dati za novi uređaj. S druge strane imaš ljude koji ne žele "kineze" pa će tako izbjegavati Xiaomi još nekih 3-4 god dok nedigne cijene na razinu Huaweia i Samsunga, tako da koliko god imao modela nećeš ih privući.

Tako da ne znam koji im je plan gomilanja modela, no hajde, nas kupce to ništa ne košta, u teoriji bi nam trebalo biti samo plus, u praksi se čovijek samo više misli koji od ponuđenih telefona uzeti :D

 Konkurencija sa gledišta kupca, znači meni osobno su ta dva uređaja konkurenta, ali nekome drugome možda neće biti. Sa gledišta Xiaomia mislim da je njima cilj pokriti što više "grupa" korisnika, od malo zahtjevnih do najzahtjevnijih i tu rade dobar posao. Po meni im u biti nedostaje jedan "turbo" model koji će biti malo skuplji, tu vidim Mi Mix uređaje.

 

RN7, K20 i Mi9 su uređaji iz različitih cijenovnih kategorija i svaki je po meni bestbuy u svojoj kategoriji. RN7 je sada dobio nasljednika u RN8 modelu.

 

Mislim da ne treba ništa kupovati po tome koliko si spreman dati već po onome što ti je potrebno, a zatim gledati po svom budžetu.

 

Ljudi koji ne žele "Kineze" opet na kraju dobiju Kineza, sviđalo se to njima ili ne, pa čak i Apple koji je američki proizvod "assembled in China" kako piše na zadnjoj strani uređaja. Treba se riješiti tih predrasuda. Kinezi imaju vrhunske proizvode, a imaju i škart robu. Mnogi i dalje komentiraju "kinez" u stilu sve je to škart, a to je daleko od istine. Ovo se ne odnosi na tvoj post, već općenito komentiram.

 

Xiaomi ima ogroman eko sustav, tako da ne mislim da će njihove cijene drastično rasti, oni jednostavno imaju drugačiju politiku i razmišljanje od zapanjačkih kompanija.

 

Meni ovo gomilanje uređaja stvara samo problem kada trebam kupiti novi uređaj, teško se odlučiti, a i stalno stižu novi tako da je to začarani krug. 

mzopg čet 5.9.2019 14:15
Hornet_93 kaže...
To gomilanje modela ne zapravo na štetu korisnika u vidu nadogradnji os-a. Umjesto da imaju po 1 mob za svaki rang oni ih naprde nepotrebno puno + jos global i china verzije istih...
Trenutno od xiaomija mi se sviđa njihov A3 sa android one bez njihovog dodatnog smeća i reklama, sa garantiranim nadogradnjama do androida r i 3 godine security nadogradnji.

 Taman sam krenuo naručiti jedan A3, mislim da je sada oko 1200kn što je nikakva cijena za takav uređaj i sada izađe ovaj Note 8 Pro, malo skuplji i naravno sada čekam recenziju kamere... dok ja to dočekam izbaciti će A4 

 

Android One je ok, ali moram priznati da je meni MIUI puno bolji. Imam jedan i drugi uređaj i u MIUI-u imam po defaultu dosta korisnih sistemskih aplikacija, dok je Android "gol", a ja nemam volje tražiti svaki put aplikaciju koja mi treba. Ne znam na kakve reklame misliš, već dugo koristim MIUI i nikakvih reklama nemam. Nadogradnje su isto odlične, do nedavno sam dobivao nadogradnju za svoj najstariji Redmi 4, koji je već ušao u četvrtu godinu. Iskreno te nadogradnje su za prosječnog korisnika nebitne.

Ghost777 čet 5.9.2019 14:19
mzopg kaže...

Note 7 Pro je nedavno izašao, ali osmica je osjetno bolji mobitel. Očito su željeli izbaciti još jedan model sa drugim procesorom i senzorom za kamere.

 

Osmica ima malo veći i bolji/ljepši display, veću bateriju, osjetno brži procesor, bolje kamere, bržu memoriju, nema plastično kućište, ima NFC.

Ovaj uređaj je u biti ozbiljna konkurencija Redmi K20 / Xiaomi Mi 9T modelu.

 

Test brzine, prema kojemu je osjetno brži od K20 / Mi 9T modela sa SD 730.

U nekim radnjama je čak 3x brži. GPU ozbiljno brži.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Sn5ZulR2iyY

 Boja me odmah podsjetila na ovo:

 

 

gnomisa čet 5.9.2019 15:43
Ghost777 kaže...
mzopg kaže...

Note 7 Pro je nedavno izašao, ali osmica je osjetno bolji mobitel. Očito su željeli izbaciti još jedan model sa drugim procesorom i senzorom za kamere.

 

Osmica ima malo veći i bolji/ljepši display, veću bateriju, osjetno brži procesor, bolje kamere, bržu memoriju, nema plastično kućište, ima NFC.

Ovaj uređaj je u biti ozbiljna konkurencija Redmi K20 / Xiaomi Mi 9T modelu.

 

Test brzine, prema kojemu je osjetno brži od K20 / Mi 9T modela sa SD 730.

U nekim radnjama je čak 3x brži. GPU ozbiljno brži.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Sn5ZulR2iyY

 Boja me odmah podsjetila na ovo:

 

 

 Kupio bi mob sa mediatek procom nikad pa ni sad...

mzopg čet 5.9.2019 16:21
gnomisa kaže...

 Kupio bi mob sa mediatek procom nikad pa ni sad...

 Vidim više negativnih komentara za Mediatek, ali nitko nije napisao nešto konkretno, samo "fuj mediatek". Nisam do sada koristio uređaj s njihovim procesorom pa bi volio čuti koji argument zašto je "fuj".

Hornet_93 čet 5.9.2019 19:57

Upravo nadogradnje sustava. Slicna stvar je bila sa rn4x, jedna verzija je imala sd625 a druga neki mediatek, mislim da helio x20 koji je zapeo na androidu 6...

Nekom to nije bitno, meni je. Zasto ne bi dobio zadnje nadogradnje ako mogu? Nesto tipa night mode i blue light filter su jako korisni, navigacija gestama također, nije baš sve nevidljive nadogradnje...

mzopg pet 6.9.2019 00:17

Ok, znači tri potencijalna problema.

 

- redovite nadogradnje (Android - MIUI)

- Gcam

- custom ROM-ovi

- grijanje

 

Nadogradnje, gcam i custom romovi su nešto što će koristiti mali broj naprednijih korisnika. Većina ljudi odrađuje nadogradnje jer ih živciraju notifikacije (X), ali teoretski koriste jako malo od toga što te nadogradnje donose. Naravno da je poželjno imati redovite nadogradnje, barem sa gledišta sigurnosti OS-a.

 

Gcam i custom ROM moram priznati da ni sam nisam još isprobao, jednostavno nemam vremena za igranje sa raznim ROM-ovima, a gcam mi se čini kao dobra opcija za koju sam saznao tek nedavno, a vjerujte mi da nitko u mom okruženju nema pojma za niti jedno od to dvoje. Svi koriste mobitele jako puno.

 

Grijanje zvući kao mogući problem, međutim pogledao sam par recenzija i na ovom modelu je to navodno puno bolje rješeno. Tek kod intenzivnijeg igranja osjeti se razlika gdje se Mi 9T i OP7 zagriju do nekakvih 35-36 stupnjeva dok Note 8 Pro ide 7-8 stupnjeva više.

 

Vezano za nadogradnje koliko sam shvatio Mediatek ne daje svoj izvorni kod besplatno, a kompanije poput Xiaomija ne žele imati dodatne troškove. Zanima me kako su to riješili ovaj put.

mzopg pet 6.9.2019 00:36

Evo još dva zanimljiva videa, usporedba kamera.

 

https://www.youtube.com/watch?v=oM0G0oE2EgI

 

https://www.youtube.com/watch?v=3rjzmL2iRg0

 

Koliko vidim dnevna kamera izvrsna, broj detalja na 100% cropu je fascinantan.

Selfie kamera isto jako dobra.

Noćne fotke prosječne, očito će tu faliti gcam.

 

Zadnja video kamera treba softwarski zahvat, ima jako puno oštrine koja uništava detalje, saturaciju isto treba malo pojačati. Stabilizacija osjetno lošija nego na Mi 9. Zvuk osjetno bolji nego na Mi 9T i Mi 9.

Prednja mi djeluje podjednako loša (dobra?) kao i na Mi 9T i Mi 9.

 

Opet treba uzeti u obzir da je ovo gotovo upola jeftiniji uređaj od Mi 9 / 9T.

CelticFrost sri 11.9.2019 14:21

Mogli bismo prestati pričati o pregrijavanju pošto ne drži vodu. Poistovjećivati novi MediaTek sa starijim je podjednako suludo kao Bulldozer/Ryzen.

Sjvaćam nekolicinu ljudi koji vide nedostatke G90T glede custom ROMovoa i sl., no obratite pozornost na potrebe prosječnog korisnika te performanse, izradu i cijenu samog uređaja. 

mzopg sri 11.9.2019 17:05

Pogledao sam ovih dana više video snimaka napravljenih sa Note 8 Pro i zaključak je da je kvaliteta snimke osjetno bolja od Mi 9T Pro, ali je stabilizacija osjetno lošija. Kad bi to sredili video bi mu bio jako dobar.

 

Fotografije su odlične, ali noćne nisu na nivou i tu će biti potreban GCam. Koliko vidim ima Gcam apk-ova za MTK procesor, ali nemam ih kako isprobati. Ako si uzmem ovaj mob svakako ih isprobam i napišem radi li GCam na Note 8 Pro i kako radi.

Widowmaker sri 11.9.2019 18:59
CelticFrost kaže...

Mogli bismo prestati pričati o pregrijavanju pošto ne drži vodu. Poistovjećivati novi MediaTek sa starijim je podjednako suludo kao Bulldozer/Ryzen.

Sjvaćam nekolicinu ljudi koji vide nedostatke G90T glede custom ROMovoa i sl., no obratite pozornost na potrebe prosječnog korisnika te performanse, izradu i cijenu samog uređaja. 

 

Grije se on dobro ako ga malo opteretiš.  

 

https://www.youtube.com/watch?v=7XOgrxOa6jk

mzopg sri 11.9.2019 19:52
Widowmaker kaže...
CelticFrost kaže...

Mogli bismo prestati pričati o pregrijavanju pošto ne drži vodu. Poistovjećivati novi MediaTek sa starijim je podjednako suludo kao Bulldozer/Ryzen.

Sjvaćam nekolicinu ljudi koji vide nedostatke G90T glede custom ROMovoa i sl., no obratite pozornost na potrebe prosječnog korisnika te performanse, izradu i cijenu samog uređaja. 

 

Grije se on dobro ako ga malo opteretiš.  

 

https://www.youtube.com/watch?v=7XOgrxOa6jk

 Pa nije baš "malo" opterećenje ako igraš PUBG na HDR Ultra ili Extreme. 

Na tome se dobro zagrije i Snapdragon.

 

https://youtu.be/Xc-QEYUXPQU?t=360

6min. prikazuje temperature za više modela.

 

Treba pričekati MIUI 11 koji će vjerojatno biti bolje optimiziran za MTK.

 

aloevera13 čet 12.9.2019 11:37

cini se sasvim solidan bez nekih vecih mana nakon sta sam pogledao njegove osvrte.

za kernel source sam znao da ce ga izdati gotovo odmah jer im je praksa u zadnjih godinu dana za sve mobitele, no svejedno mislim da nece bas bit puno custom romova..

 

 

 

There is a catch though. The kernel source released at this stage is still incomplete, as it is apparently missing firmware for the touchscreen. Xiaomi has not officially announced that these kernel sources have been released, so it is possible that they are still in the process of uploading complete sources. We will update this article when the complete sources have been uploaded and brought to our knowledge. But for now, even this small step represents a good change in direction for MediaTek SoCs. Curiously, kernel sources for the Qualcomm Snapdragon-based Redmi Note 8 have not been uploaded yet, though we expect the same to be done soon as well.

 

    mzopg čet 12.9.2019 15:32
    aloevera13 kaže...

    cini se sasvim solidan bez nekih vecih mana nakon sta sam pogledao njegove osvrte.

    za kernel source sam znao da ce ga izdati gotovo odmah jer im je praksa u zadnjih godinu dana za sve mobitele, no svejedno mislim da nece bas bit puno custom romova..

     

     

     

    There is a catch though. The kernel source released at this stage is still incomplete, as it is apparently missing firmware for the touchscreen. Xiaomi has not officially announced that these kernel sources have been released, so it is possible that they are still in the process of uploading complete sources. We will update this article when the complete sources have been uploaded and brought to our knowledge. But for now, even this small step represents a good change in direction for MediaTek SoCs. Curiously, kernel sources for the Qualcomm Snapdragon-based Redmi Note 8 have not been uploaded yet, though we expect the same to be done soon as well.

     

     Vidio sam tu napomenu, ali za pretpostaviti je da će kroz koji dan sve biti raspoloživo.

     

    Mislim da će raspoloživost custom romova i općenito podrške za ovaj model ovisiti o prodaji, a koliko vidim ona za sada ide jako dobro. Note 7 je prodan u preko 15 mil. komada.

    Usporedbe radi Note 7 uređaja je prvi dan prodano 100.000 kom., dok je Note 8 Pro uređaja prodano 300.000 kom. Ako 20 mil. komada završi kod korisnika ne vjerujem da developeri to neće popratiti.