Windows

Windows 10 - problemi

Valentin17 sri 20.5.2020 19:50
tzvhdsse kaže...
Pozdrav, instalirao sam windows i sve radi ok, pokušao sam kupiti aktivacijski ključ preko ebaya, ali mi stalno dolazi nekakva greška. Zanima me zašto mi treba taj ključ ako mi već sada sve radi ok?

https://www.howtogeek.com/244678/you-dont-need-a-product-key-to-install-and-use-windows-10/

 

Kakva je to "nekakva greška"??? Jel tako teško snipping alatom ugrađenim u OS slikati ekran i staviti sliku na forum da vidimo o čemu se radi???

tzvhdsse čet 21.5.2020 23:59

Pozdrav, instalirao sam windows 10 na laptop pa me zanima mogu li ja skidati što god hocu na njega i raditi sve normalno s obzirom da nemam product key. I je li jedina mana toga sto necu moci promijeniti pozadinu i te sitnice, znaci da cu imat redovne updateove, nece me napadat virusi itd.? Hvala vam puno unaprijed

djigibao pet 22.5.2020 09:32

Pozadina se moze uvijek promijeniti, desni klik na bilo koju sliku i odabere se "Set as desktop background".

 Druga stvar koju treba napraviti je ukloniti obavijest na ekranu o aktivaciji Windowsa.

 

To mozete ovako:

 

Ovori se Registry i nađe se ovo mjesto:

HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > WindowsNT > CurrentVersion > SoftwareProtectionPlatform > Activation

 

Na toj poziciji treba naci "Manual"  i promijeniti vrijednost sa "0" u 1"

Marko :D pet 22.5.2020 10:03
djigibao kaže...

 Druga stvar koju treba napraviti je ukloniti obavijest na ekranu o aktivaciji Windowsa.

 

To mozete ovako:

 

Ovori se Registry i nađe se ovo mjesto:

HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > WindowsNT > CurrentVersion > SoftwareProtectionPlatform > Activation

 

Na toj poziciji treba naci "Manual"  i promijeniti vrijednost sa "0" u 1"

Ovo je kratkotrajni trik. Nakon nekog vremena samo se vrati na staro, pa se to treba raditi stalno.

ihush pet 22.5.2020 10:37
Marko :D kaže...
djigibao kaže...

 Druga stvar koju treba napraviti je ukloniti obavijest na ekranu o aktivaciji Windowsa.

 

To mozete ovako:

 

Ovori se Registry i nađe se ovo mjesto:

HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > WindowsNT > CurrentVersion > SoftwareProtectionPlatform > Activation

 

Na toj poziciji treba naci "Manual"  i promijeniti vrijednost sa "0" u 1"

Ovo je kratkotrajni trik. Nakon nekog vremena samo se vrati na staro, pa se to treba raditi stalno.

 -tj to ne treba raditi, jer nema nekog 'dubljeg' smisla + može biti tumačeno kao hack-crack.. tj mutna zona oko prava, što se (ne)smije.

-korisnik koji nema odgovarajuću licencu, jednako kao osoba koja nema ključ neke brave, nema pravo tu bravu probiti-modificirati tj svako otvaranje nedozvoljenim sredstvom je kazneno djelo (ako se želi po toj osnovi nekog optužiti, npr pirata..). Dijeliti takve upute-alate i sl je nepreporučljivo. Kao što u temema ne govorimo o prateriji-linkovima i sl...

ihush pet 22.5.2020 11:49
djigibao kaže...
Nemoj mi reci da jedna izmjena u Registriju ide pod istu ruku sa Crack-om...

Da li mijenjanje defaultne pozadine od strane Microsofta isto spada pod hack-crack?

 -može prvo NHF? :) ne svađa, ne prigovaram.. nego recimo pojašnjavam. Radi što želiš, siva zona..

 

-problem je što vlasnici copyrighta ne žele baš ništa prenjeti na drugu stranu, ništa dozvoliti što bi im kasnije napravilo neki problem.. pa tako kupnjom nisi kupio soft, nego licencu, tj pravo na korištenje dok je vlasnik i dalje onaj vlansik-proizvođač tj MS. Što smiješ s nečim što je tvoje, što s nečim što nije tvoje nego MSovo? Postoje pravni primjeri, usa-aus.. tužbe i presude.

-nećeš vjerovati.. npr kranji korisnik smije (kao dozvola MSa) customizirati izgled, ali ne smiješ tako customizirano dalje distribuirati tj prodavati.. jer nisi ovlašteni distributer. Smiješ ti za sebe skinuti win-iso sa ms stranice, ali ne smijem ja i dati ga tebi kao npr uslugu jer imam recimo bržu liniju.. jer sam tad distributer-pirat. Neobično? .. ovisi po kojoj osnovi se nešto želi pokrenuti, tj u slučaju tužbe bi se to tako natovoarilo kao da si ubojica djece.. tj pirat. :)

možda opet nećeš vjerovati, pa provjeri.. npr svaka skripta, batch file, font, .. sve, listaj malo npr sys32 folder, ima npr u headeru copyright oznaku by ms.. i znaš što to znači? To znači da je ta skripta vlansištvo (intelektualno) MSa i da baš ništa ne smiješ komercijalno-distributerski ako to nemaš tako ugovoreno s vlasnikom tj autorska prava itd zakoni a to je tad po sili zakona (nema potrebe za privatnom tužbom).

-nećeš vjerovati.. npr što je hack-crack? Krenimo banaliziranjem npr vrata-brava-ključ.. materijalna dobra (ili stvari). Nije važno kako su slaba-klimava vrata ili brava, ako nemaš dozvolu vlanika tad je provala svako otvaranje nedozvoljenim načinom, tj ako nemaš kluč što je pandan dozvole, sve ostalo je provala. U softwareu nema fizičkih-materijalnih brava, nego zakoni, sve je algoritam-kod-binarni niz nula jedinica.. i što je software, bios-driver-os-app ili što je malware-virus, što je kalauz ili soft za penetraciju itd.. tj možeš reći da si otvorio vrata alternativnim ključem no ako taj ključ nije odobren od vlansika tad je zabranjeno sredstvo jer drugog načina zaštite software-licenci ni nema (pa dodaj tu falsifikate-plagijate-kopiranja-imitiranja.. gdje je dovoljno za tužbu i odštetu imati isti-sličan design..).

.. jer sve što se tiče softwarea je tako, ne materijalna prava-zakoni nego intelektualna i vlasništvo a time i prava raspolaganja idu sasvim po drugoj osvnovi, drugom setu zakona i tumačenja.

 

-pa tako, možeš customizirati na način koji je predvidio-dozvolio vlansik. Sve ostale načine, modifikacije su zabranjene implicitno, tj samo navedeno je dozvoljeno. Ako ms nije dozvolio isključivanje te obavijesti i to na odgovarajući način omogućio korisniku tad je to u kategoriji hack-cracka.. tj ako želi tužitelj to može tako postaviti i tad ćeš biti kriv. Tj možeš za osobnu upotrebu konfigurirati bilo što npr izgled ali čak ne msiješ tako modificirna reklamirati tj može biti predmet tužbe-zabrane vlasnika.. slično s materijalnim npr možeš čekićem razbijati neki auto-svoj, ako vlansik branda ocjeni da mu to narušava ugled ima osnovu za tužbu i zabranu. Sa soft je to daleko lakše tj vlansik ostaje vlasnik, materijalno je tvoje.. i po osnovi materijalnog se može npr preprodati-polovna ps-konzola ili računalo što su inače branili.. i dalje osporavaju ali npr njemačka (+austirja) ima pravo prenošenja oem licence prodajom računala na treću osobu. Mi ne tj svaka država-regija ima svoj emea-licencu..

 

-može li se ovo smatrati hack-crackom? može, tj time nisi customizirao npr pozadinu, ikonu i sl. tj sam izgled nego si (vrlo bitno, za tužbu) upravo osnovu kapitalizma, kupnju licence isključio.. a to nemaš pravo, tj ms ti je dao đabe, download, korištenje.. i dok ne kupiš licencu, nemaš baš nikakvo pravo isključiti tu poruku jer nisi kupio i do tad kao google addsi ta poruka mora biti vidljiva, tj ako ju isključiš to je = crack tj nedozvoljena izmjena .. no naravno, nema za sad tužbi po toj osnovi, posljednjih 5 godna su praktički takve parnice-primjeri nestali, tj ne postoji privatna tužba MSa protiv malih korisnika, sve kazne koje je netko dobio su za 'pirateriju' (i sasvim druga djela)ne smao kršenje copyrighta -- ali se pirate kad uhvate i time optereti tj time veća kazna tj prvno je ovaj hack izjednačen s npr loaderom .. a ti možeš reći da loader ne radi ništa.. radi, kao što ovo editiranje uklanja obavijest o kupnji na što nemaš pravo jer nisi ispunio osnovni uvijet tj kupnju licence a time baš nikakvo prvo na samo korištenje komercijalnog softa nemaš.

 

-zato, ne čačkati, jer je loša praksa čačkati po reg.. za sitnicu koja ne smeta (jako) a koja je istovremeno pravni rizik tj nije nešto što treba prenositi u forumu.. copyright.

 

-no da, kranje nevažno, realno .. može se, no čemu? Tj ako već imamo đabe, čemu kruha preko pogače ako je pri tome rizik? + vraća se updateom itd.

Valentin17 pet 22.5.2020 21:08

Da opišem jedan problem s kojim sam se susreo danas na AMD Ryzen mašini i za koji sam riješenje pronašao na Linus forumu.

Problem je bio taj kad bi umjesto radne površine imao crni ekran sa upaljenim command promptom, lokacija c: windows/sytem32,

ako bi upisao explorer.exe, najnormalnije bi se pokrenile sve ikone, teskbar i sve ostalo.

Do problema je došlo nakon instalacije zadnjih dostupnih nadogradnji za Win 10, prvo što sam probao je obrisati sve nadogradnje

koje sam zadnje skinuo, čak ni to mi nije dopustilo, uninstall bi prošao, nakon restarta nadogradnje bi se nalazile na popisu instaliranih.

E sada riješenje, otišao sam u registry bazu, na lokaciju sljedeću: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon.

Tamo sam pronašao registry ključ koji ne bi smio biti na toj lokaciji, zove se SHELL i ima vrijednost %comspec%.

Taj ključ sam obrisao i odradio restart, nakon sljedećeg logiranja, sve je najnormalnije radilo.

Postoji još jedno moguće riješenje, iako mene nije taj dio pogodio bio, na lokaciji: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

mora bit ključ koji se isto zove SHELL i njegova vrijednost mora biti explorer.exe, ništa drugo osim toga.

Eto pišem ovo ako netko bude imao taj problem da zna jer ovo je kriminal kaj rade od nadogradnji toga OSa u zadnje vrijeme.

 

Marko :D pet 22.5.2020 23:24
ihush kaže...
Marko :D kaže...
djigibao kaže...

 Druga stvar koju treba napraviti je ukloniti obavijest na ekranu o aktivaciji Windowsa.

 

To mozete ovako:

 

Ovori se Registry i nađe se ovo mjesto:

HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > WindowsNT > CurrentVersion > SoftwareProtectionPlatform > Activation

 

Na toj poziciji treba naci "Manual"  i promijeniti vrijednost sa "0" u 1"

Ovo je kratkotrajni trik. Nakon nekog vremena samo se vrati na staro, pa se to treba raditi stalno.

 -tj to ne treba raditi, jer nema nekog 'dubljeg' smisla + može biti tumačeno kao hack-crack.. tj mutna zona oko prava, što se (ne)smije.

-korisnik koji nema odgovarajuću licencu, jednako kao osoba koja nema ključ neke brave, nema pravo tu bravu probiti-modificirati tj svako otvaranje nedozvoljenim sredstvom je kazneno djelo (ako se želi po toj osnovi nekog optužiti, npr pirata..). Dijeliti takve upute-alate i sl je nepreporučljivo. Kao što u temema ne govorimo o prateriji-linkovima i sl...

Puno toga je mimo Microsoftovih uvjeta, ali to njima nimalo ne smeta. Da im smeta, aktivacija Windowsa ostala bi agresivna kao i u prethodnim verzijama. Mogućnost postavljanja pozadine po izboru, desnim klikom također ne bi bila ugrađena.

 

Konkretna postavka u registryju je kratkog vijeka. A nalazi se tu iz očitog razloga – radi nekakvog testiranja. Ali i dalje, sumnjam da i ovo Microsoftu smeta; inače bi ju uklonili ili dobro sakrili.

 

Zašto Microsoftu sve navedeno ne smeta; zašto su na svemu popustili? Žele da se njihov dugo očekivani plan (sva računala na Windows 10) ostvari.

gumifufna sub 23.5.2020 09:20
Marko :D kaže...

Zašto Microsoftu sve navedeno ne smeta; zašto su na svemu popustili? Žele da se njihov dugo očekivani plan (sva računala na Windows 10) ostvari.

 Da li je moguće nakon tog lukavog plana, da stave još i da moraš plaćati pretplatu (kao npr. na Office).

Marko :D sub 23.5.2020 09:58
gumifufna kaže...
Marko :D kaže...

Zašto Microsoftu sve navedeno ne smeta; zašto su na svemu popustili? Žele da se njihov dugo očekivani plan (sva računala na Windows 10) ostvari.

 Da li je moguće nakon tog lukavog plana, da stave još i da moraš plaćati pretplatu (kao npr. na Office).

Da. Bilo je govora i navodno o tome još uvijek razmišljaju u Redmondu. Ali, ako bi pretplata i išla, sigurno bi išla samo za poslovne korisnike; nekako sumnjam da bi ju uvalili i kućnim korisnicima. Jer, ako bi i kućni korisnici morali plaćati pretplatu, vraćaju se na početak; masovno piratiziranje Windowsa, prelasci na Linux i sl.

 

I, sjeti se da je Microsoft preimenovao uslugu u Microsoft 365. Do sada se zvala Office 365 jer je nudila usluge Microsoft Officea. Microsoft 365 nam govori da će u taj paket sigurno postaviti još nešto što nije dio Officea, pa moguće i same Windowse. Možda baš Windowse bez oglasa, sponzoriranih aplikacija, te telemetrije za poslovne korisnike.

ihush sub 23.5.2020 11:23
gumifufna kaže...
Marko :D kaže...

Zašto Microsoftu sve navedeno ne smeta; zašto su na svemu popustili? Žele da se njihov dugo očekivani plan (sva računala na Windows 10) ostvari.

 Da li je moguće nakon tog lukavog plana, da stave još i da moraš plaćati pretplatu (kao npr. na Office).

 -plan je free-đabe soft, tj prelazak na naplatu usluge (mjesec/10$..) i tad ćemo imati besplatan win, no bez plaćanja npr clouda nemaš ništa, kao mobitel..

GridLocK ned 24.5.2020 01:00

Pozdrav...iz nekog razloga komp mi više neče u sleep mode nakon nekoliko minuta kak je u power planu složeno. 

Probal sam i powercfg -requests u CMD-u i sve je kak treba. Power plan neznam kolko puta slagal ovak i onak ali nikaj i dalje. 

Zna neko nekaj kaj ja možda neznam? 

zugica pet 29.5.2020 11:45

Nakon instaliranja windowsa 10 pro na par racunala gdje sam instalaciju kreirao pomocu windowsovog "media creation toola" i pod jezik sam odabrao engleski. Nakon instalacije neki korisnici zeljeli su hrvatski jezik gdje sam pod postavkama (novo sucelje postavaka koje koristi samo windows 10) pod jezik instalirao hrvatski jezicni paket nakon cega mi je dosao popup da za aktivaciju promjene moram ponovo pokrenuti racunalo. Nakon toga neke stavke su se prebacile na hrvatski a neke su ostale na engleskom, tad sam otisao u upravljacku plocu regionalne postavke i tamo isto umjesto sistemski jezik engleski odabrao hrvatski te opet dobio popup za promjenu potrebno ponovno pokretanje. Nakon toga sam potpuno izbrisao engleski jezik i pod zadanim je postavljen hrvatski i jedini ponudjeni te instalirani je hrvatski jezik medutim opet isti problem neke stavke su na hrvatskom a neke na engleskom jeziki (sto je os-a tice, recimo desnim klikom dobim sve na hrvatskom "osvjezi, kopiraj, zalijepi" dok u postavkama pise "update, windows activated" itd., znaci kao neki hibrid pola pola). Iako su mi korisnici rekli da im to ne predstavlja veci problem te ja osobno koristim engleski jezik ipak bih volio znati kako rjesiti ovaj problem pa ako je netko naletio ili uspio rjesiti ovaj problem bio bih jako zahvalan na savjetu.

_itsmoriarty sri 3.6.2020 22:50

pozdrav, 

 

evo ovako imam par problema nakon frisko instaliranih windowsa. 

 

kad npr pomjeram prozorcic neki laguje mi, nikad mi se to do sad nije desilo. 

 

blue yeti pro mikrofon ne radi preko XLR-a kabla, a Interfejs ga prepozna i pokazuje valove pri zvuku. 

 

da li mi netko moze pomoci kako to rijesiti? 

 

naime mikrofon radi kad ga spojim preko usb-a. instalirao sam mu drivere i sve, no trebao bi raditi i preko XLR-a kabla, ima struju jer svijetli. 

 

cak i dok skrolam na edge-u mi laguje, strasno.

 

EDIT: za lag sam rijesio problem, morao sam u biosu staviti da mi je PCIE graficka. sad samo da rijesim jos taj mikrofon. 

 

mikrofon proradio sam od sebe. svasta. 

 

EDIT EDIT :  ne znam iz kojeg razloga uvijek kad se komp restartira mic prestane raditi, i onda moram na onaj troublesoot otici i onda proradi. mora da je ova najnovija win verzija to nesto za*ebala.

Valentin17 čet 4.6.2020 19:19
_itsmoriarty kaže...

evo ovako imam par problema nakon frisko instaliranih windowsa. 

Tebi nadogradnja procesora i ploče donesla samo probleme.  Ali dobro, to je prilika da ojačaš živce jer on tebe sada testira, znaš već kako to ide. 

ps. ako imaš instaliran ASUS Sonic Studio, obriši ga.

_itsmoriarty čet 4.6.2020 22:16
Valentin17 kaže...
_itsmoriarty kaže...

evo ovako imam par problema nakon frisko instaliranih windowsa. 

Tebi nadogradnja procesora i ploče donesla samo probleme.  Ali dobro, to je prilika da ojačaš živce jer on tebe sada testira, znaš već kako to ide. 

ps. ako imaš instaliran ASUS Sonic Studio, obriši ga.

 imao sam to instalirano jer sam kad sam digao winse otisao na asus stranicu i poskidao drivere sve, sad sam obrisao Sonic Studio i Radar. 

 

eto vidis kolega, samo problemi :D 

Posmatrač pet 5.6.2020 17:33
_itsmoriarty kaže...
Valentin17 kaže...
_itsmoriarty kaže...

evo ovako imam par problema nakon frisko instaliranih windowsa. 

Tebi nadogradnja procesora i ploče donesla samo probleme.  Ali dobro, to je prilika da ojačaš živce jer on tebe sada testira, znaš već kako to ide. 

ps. ako imaš instaliran ASUS Sonic Studio, obriši ga.

 imao sam to instalirano jer sam kad sam digao winse otisao na asus stranicu i poskidao drivere sve, sad sam obrisao Sonic Studio i Radar. 

 

eto vidis kolega, samo problemi :D 

 Velika vecina problema nestane kad zastanes na sec i procitas sta te pita prije nego kliknes next :)

Atomic pet 5.6.2020 17:49

Poštovani,

 

mislim da je ovo stvar do naše hrvatske lokalizacije + različiti programi, znači 3rd party aplikacije koje jednostavno neznaju hrvatski nego samo engleski. Dakle problema nema na toj razini ali ima na Microsoftovoj strani i činjenici da im je hrvatska premalo tržište te se ne trude ispeglat sve do kraja.

 

LP

Valentin17 pet 5.6.2020 18:31

Instalirao novu nadogradnju na 10 računala, većina radi ok, dok neka imaju određene probleme, jedno ne pronalazi programe kad upisujem u tražilicu,

drugo se smrzne ili samo zatvori prozor ako pokušam ugasiti u opcijama privatnosti upravljanje glasom, treće je iz čista mira ugasilo navigacijski ribon

koji se nalazi lijevo kad se otvori folder, update se skida i istovremeno traži restart - skoro kod svake instalacije.

Koristim orginalni ISO izrađen preko Microsoftovog alata, sve u svemu nisam zadovoljan baš, puno više je tu problema nego inače.

Npr. kod nadogradnje postojeće instalacije se iz čista mira pale opcije koje su prije bile ugašene, kod svakog računala je nešto drugo upaljeno,

nikad to nisu jedne te iste opcije.

BlackMoon čet 11.6.2020 03:42
ministar kaže...

Ako imate update 2004 i Chromium Edge + Legacy Edge, radi li vam i dalje Legacy Edge? Meni od tog updatea više ne radi. Čini mi se da se Explorer crasha u potpunosti kada ga pokušam otvoriti.

Kakav legacy Edge? Chromium Edge instalacijom uklanja onaj stari defektni UWP Edge. Nisi specificirao koji explorer se ruši? Internet ili Windows? Ako je windows Explorer, sigurno ima neki file, aplikacija ili proces što ga ruši. Ako si instalirao neke dodatke u windows explorer, primjerice onaj što ti otvori mogućnost tab-ova uninstaliraj to ili pogledaj u Event Vieweru što imaš pod critical error...

ministar čet 11.6.2020 09:21
BlackMoon kaže...
ministar kaže...

Ako imate update 2004 i Chromium Edge + Legacy Edge, radi li vam i dalje Legacy Edge? Meni od tog updatea više ne radi. Čini mi se da se Explorer crasha u potpunosti kada ga pokušam otvoriti.

Kakav legacy Edge? Chromium Edge instalacijom uklanja onaj stari defektni UWP Edge. Nisi specificirao koji explorer se ruši? Internet ili Windows? Ako je windows Explorer, sigurno ima neki file, aplikacija ili proces što ga ruši. Ako si instalirao neke dodatke u windows explorer, primjerice onaj što ti otvori mogućnost tab-ova uninstaliraj to ili pogledaj u Event Vieweru što imaš pod critical error...

e pa upravo taj Edge.. application crash, explorer.exe na shcore.dll.. crash se događa kad pokrenem Legacy Edge, ne kada otvaram Explorer

zelenapaprika čet 11.6.2020 15:36
ministar kaže...

Ako imate update 2004 i Chromium Edge + Legacy Edge, radi li vam i dalje Legacy Edge? Meni od tog updatea više ne radi. Čini mi se da se Explorer crasha u potpunosti kada ga pokušam otvoriti.

 Imao sam legacy edge + chromium edge dev. Prvi je s buildom 2004 maknut i sada je glavni chromium edge ali mi nije dirao chromium edge dev. Tako da ih imam oba.

 

 

Internet explorer uredno radi. Vidi sliku uz ovu poruku. File explorer (Windows explorer) također radi.