Windows

Windows 10 - problemi

mzopg čet 16.1.2020 21:48
ivo454 kaže...

Prije nekih mjesec dana, printer HP 4530, ne printa color iz windowsa 10. Preko skenera printa uredno u boji, isto tako preko mobitela printa u boji. Probao sam staviti driver od osmice, ali isto samo crno, izvadim crnu tintu i ostavim color,opet isto samo crno ili sivo. Po ovome je sa printerom sve u redu, ali u opcijama drivera, nema stavke "print in color" ili "print all black", a prije toga je bila ta opcija.

Stariji HP uređaji i desetka su loša kombinacija, prvenstveno jer je HP totalno zakazao po pitanju drivera.

Probaj napraviti kompletan uninstall drivera za taj printer, ako se dobro sjećam ima poseban removal tool od HP-a koji kompletno obriše driver, inače klasični uninstall/remove to odradi samo djelomično. Pa zatim ponovno instaliraj zadnji driver za desetku.

Batista sub 18.1.2020 11:03

Jucer potegnuo update, danas palim komp i greska kod bootanja... Prokleti bili svi do jednog u MS-u koji forsiraju te updateove.

 

Evo me natrag nakon cca 2h, najjednostavnije odabrao reset pc uz zadrzavanje file-ova... A je to...

maxy0 uto 28.1.2020 09:16

Pozz, imam neki toshiba sattelite laptop, 4gb rama, star vec 5-6+ godina, stavio sam na njega windows 10 pro i stekaju mi serije u 1080p  kada ih pokrenem... Mozda bi bilo najbolje staviti windows 7, trebalo bi bolje raditi? Ali koliko vidim system requirements su isti i za 7 i za 10

Cromaki uto 28.1.2020 11:22

Ima li tko problema sa 100% disk usage, ali samo na SSD-u?

Tipa dok koristim Chrome, otvorim par tabova često se desi da pc ne bude responzivan i do 30-ak sekundi... 

 

Radio sam clean install nekoliko puta, kupio novi SSD ali očito je softverski problem.

merio uto 28.1.2020 11:48
Cromaki kaže...

Ima li tko problema sa 100% disk usage, ali samo na SSD-u?

Tipa dok koristim Chrome, otvorim par tabova često se desi da pc ne bude responzivan i do 30-ak sekundi... 

 

Radio sam clean install nekoliko puta, kupio novi SSD ali očito je softverski problem.

 Nekad davno imao isti problem, nakon svih nemilih fixeva, trablšuteva (koji naravno nisu radili) negdje nađem da si provjerim u biosu da li mi je sucelje na ahci ili ide. 
Ugl long story short ako ti je na IDE prebaci na ahci (googlaj kako to napraviti jer ti se neće bootat nakon prebacivanja) i trebalo bi raditi...

 

Ja sam se jedno mjesec dana borio s tim dok ovo nisam otkrio..

 

 

ihush uto 28.1.2020 13:47
maxy0 kaže...

Pozz, imam neki toshiba sattelite laptop, 4gb rama, star vec 5-6+ godina, stavio sam na njega windows 10 pro i stekaju mi serije u 1080p  kada ih pokrenem... Mozda bi bilo najbolje staviti windows 7, trebalo bi bolje raditi? Ali koliko vidim system requirements su isti i za 7 i za 10

- ok, vidiš sys.req. za OS.. a za player-video? OS nije player, os nije HW-resursi-snaga.. 90% posla radi VGA-GPU, ako nije adekvatno tad je to usko grlo, snaga i tad je soft sporedan tj želje-rezolucija-očekivanja iznad mogućnosti HWa.

- možeš probati, stari-novi win-lin-mac.. no rezultati će na pravilno podešenom i ispravnom računalu biti slični (unutar 5% razlike ovisno o tasku i postavkama npr support-driveri).

- zbog dobrog supporta vjerojatnije da će win10 dati bolji rezultat nego stariji os ali sve ostalo novije kao player-browser i sl taži noviji-jači hw koji ima adekvatne mogućnosti npr podrška za h.264-265 što stariji (pogotovo laptop) pc ne mora imati jer neke stvari nisu ni postojale.. evolucija. npr da si tad kad je bilo novo računalo želio gledati hd-1080p možda bi imao isti problem mada tad nije postojao w10 ili h265, odnosno za dekodiranje je važan codec, nije isto jel to neki mpeg4, mpeg2.. ili h265. Kad to ne podržava HW kao gpu tad to mora odraditi cpu-soft a to je vrlo zahtjevno, kao gaming, tj isti resursi-requirementsi kao za gaming se traže za video ili browsere jer to je sve multimedija i svi koriste gpu-hw za to. Kad pogledaš npr browser requirementse primijetit ćeš da su veći nego za OS, npr os može raditi (slabo) s 512MB dok browser traži +2GB kao i gaming. .. a sve je to u dijelu AERO requirementsa kao i SSE2/SLAT/NX .. mogućnosti cpua itd itd. pa pojednostavljeno, os može na bilo čemu, multimedija samo ako zadovolji req. odnosno, kao što bi u gamingu spustio zahtjeve tako možeš i s videom rezoluciju (ili rekodiraš u podržan format npr dvd-mpeg2 kojeg će i stari hw lako dekodirati-playati ali će file biti višestuko veći.. gledat ćeš tad isti film iste kvalitete na istom HWu ali korištejnem onog što podržava-može, ne ono što ne može..)

 

Cromaki kaže...

Ima li tko problema sa 100% disk usage, ali samo na SSD-u?

Tipa dok koristim Chrome, otvorim par tabova često se desi da pc ne bude responzivan i do 30-ak sekundi... 

 

Radio sam clean install nekoliko puta, kupio novi SSD ali očito je softverski problem.

 -soft problem? Moguće ako pod time misliš na postavke-opcije, npr uključen defrag ili update, bahat browser.. i sl. .. ali to tad nije OS-problem nego treće strane.

-npr već ti je rečeno možda IDE-AHCI mod, tj postavke u biosu koje se podešavaju prije installa osa..

-možda je problem s diskom, možda kontroler, možda kabel, možda nešto treće kao usb, malware ili baš bilo što, npr uključena sinkronizacija online onedrive-cloud-googledrive itd.. tj ako se to dešava kad pokreneš chrome, tad to nije os, nego chrome, njegove postavke koje možda zbog ide-ahcija vidiš, možda zbog istovremenog paralelnog posla kao defrag ili virus.. jer malware se voli pokretati s browserima i sl.

-tj to što si nekoliko puta ponovio clean install .. ako ponavljaš iste stvari s istim postavkama-dijelovima-soft-postavke.. tad ćeš dobiti isti rezultat, tj to ti kaže determinizam i da bi promijenio, moraš promijeniti nešto u formuli, ali ne os jer on je isti-identičan na bezbrojnim računalima, tj neka opcija-postavka kojih ima bezbroj ili možda loša 'verzija' win (skineš čist-originalan posljednji build i to mora raditi.., čisti soft, čisti driveri.. jer sve što imaš možda je s malwarom ili pogrešna verzija npr pogrešan driver za chispet..).

-ako kreneš od clean, to podrazumijeva i clean (pravi-čisti) soft, ne samo disk.

 

-za npr badsektore može biti krivac disk-konroler ali i soft kao firmware-diska ili driver + malware. Eliminiraš sve nrp testom ili livebootom nekog minipe ili lin.. tj najgore je pomisliti da je krivac-uzrok OS, jer tad ni ne tražiš dalje tj tražiš fix na pogrešnom mjestu, možda u biosu, možda u driveru, možda poskenirati antivirusom, možda reklamirati neispravan disk ili koristiti drugi browser ili barem drugačije podesiti, isključiti ono što je nepotrebno (a puno toga je defautno uključeno-nepotrebno-smeće koje samo troši resurse..).

 

ovo nije branjenje win10, nego kako otkriti uzrok, kao prvi korak prema rješavanju problema. Ako se fokusiramo na pogrešno mjesto tad ne vidimo pravi uzrok niti ga tražimo a posljedično, ne možemo ni otkloniti problem, možemo samo dodatno sprčkati nešto što je ekšli ok, npr ako je uzrok malware i recimo preoptereti disk možda disk crkne, možda se računalo pregrije-zblesira.. možda zbog takvog rada izgubiš podatke itd.. i zato je važno prvilno diagnosticirati-utvrditi uzrok i procjeniti dali uopće treba koristiti računalo ili ugasiti do popravka (ok, u ovom sučaju nije tako.. nego kao generička poruka za moguće slučajeve..). Po napisanom, opterećenje primjećuješ kad koristiš chrome, tad prvo tu tražiš uzrok-fix + postavke + malware tj ideš redom dok ne otkriješ a tek na kraju popisa je os (kad ponestane drugih krivaca-uzroka).

Marko :D sub 1.2.2020 19:31

Nekad su ti programi bili korisni (za vrijeme XP, Vista, 7). Danas za takvim programima više nema potrebe i mogu ti izazvati više štete nego koristi. Windows 10 se sam optimizira; sam čisti smeće i druge nepotrebne datoteke, defragmentira disk i slično. Naravno, sve ovisi o tome kako namjestiš sustav.

Gale92 sub 1.2.2020 21:18
Marko :D kaže...

Nekad su ti programi bili korisni (za vrijeme XP, Vista, 7). Danas za takvim programima više nema potrebe i mogu ti izazvati više štete nego koristi. Windows 10 se sam optimizira; sam čisti smeće i druge nepotrebne datoteke, defragmentira disk i slično. Naravno, sve ovisi o tome kako namjestiš sustav.

 hvala na informaciji :)

NiDJO7Z7 sri 5.2.2020 16:30

Poz, da li je moguce da programi za uređivanje windowsa kao sto su UltraUXthemePatcher, aero glass, startisback, skinpack 7 itd. uniste search? jer search kao sto se vidi u slici dolje ne prikazuje nikakve rezultate, u pitanju je clean inatall windowsa 1903 i bukvalno jednio sto je instalirano pored tih programa za "customization" je samo browser.

Na zalost nisam napravio system restore  pretrazivao sam razno razne rezultate i rijesenja i do sada nista nije pomoglo. 

 

EDIT: prije nego sto sam uradio clean install, na starom windowsu imao sam instalirane iste te programe i sve je radilo savrseno...

morrisoN sri 5.2.2020 16:44
NiDJO7Z7 kaže...

Poz, da li je moguce da programi za uređivanje windowsa kao sto su UltraUXthemePatcher, aero glass, startisback, skinpack 7 itd. uniste search? jer search kao sto se vidi u slici dolje ne prikazuje nikakve rezultate, u pitanju je clean inatall windowsa 1903 i bukvalno jednio sto je instalirano pored tih programa za "customization" je samo browser.

Na zalost nisam napravio system restore  pretrazivao sam razno razne rezultate i rijesenja i do sada nista nije pomoglo. 

 Ne znam da li je to moguće, no ja sa lokalni search koristim Everything. Odličan i brz pretraživač u realnom vremenu.

merio sri 5.2.2020 17:01
NiDJO7Z7 kaže...

Poz, da li je moguce da programi za uređivanje windowsa kao sto su UltraUXthemePatcher, aero glass, startisback, skinpack 7 itd. uniste search? jer search kao sto se vidi u slici dolje ne prikazuje nikakve rezultate, u pitanju je clean inatall windowsa 1903 i bukvalno jednio sto je instalirano pored tih programa za "customization" je samo browser.

Na zalost nisam napravio system restore  pretrazivao sam razno razne rezultate i rijesenja i do sada nista nije pomoglo. 

 

EDIT: prije nego sto sam uradio clean install, na starom windowsu imao sam instalirane iste te programe i sve je radilo savrseno...

Ugl idem ti snipat kako da probas fixat i skuzim da ni meni ne radi 

 

Onda mi fino frend javi da je izašao nekakav update koji je skršio search  

 

well done microsoft, again..

 

 

edit: https://www.bbc.com/news/technology-51389623

 

 

Evo i FIX, provjereno radi

 

 

 

Marko :D sri 5.2.2020 19:43

Koliko vidim, problem se pojavljuje onima koji imaju uključeno pretraživanje Binga u samoj tražilici. Nisam doma da provjerim, ali kod mene problem ne bi trebao biti prisutan budući da ja Bing isključim odmah nakon instalacije.

_itsmoriarty sub 8.2.2020 19:04

pozdrav,

 

koje vi programe koristite za uraditi Screenshot u windowsima/igrama? 

 

ja sam do sada i jos uvijek koristim Lightshot, ali mi ponekad ne zeli uraditi SS dok sam u igri, i to me jako nervira, takodjer ni nVidiaexp. app isto ponekad ne zeli uraditi SS, ne znam koji im je. 

jozo65 sub 8.2.2020 23:20
_itsmoriarty kaže...

pozdrav,

 

koje vi programe koristite za uraditi Screenshot u windowsima/igrama? 

 

ja sam do sada i jos uvijek koristim Lightshot, ali mi ponekad ne zeli uraditi SS dok sam u igri, i to me jako nervira, takodjer ni nVidiaexp. app isto ponekad ne zeli uraditi SS, ne znam koji im je. 

 Tipke windows + Print Screen

alen4430 ned 9.2.2020 01:43

Pozdrav svima, već duže vrijeme imam problem sa Windows Updateom. Naime, svaki put kada pokušam update-at Windowse, piše mi Downloading in progress ili Pending Download, i tako stoji bez ikakvog pomicanja, najčešće mi izbaci poruku Pending Download. Pokušavao sam i troubleshoot-at, no nažalost ništa nije pomoglo.. Preporuke, savjeti? Unaprijed hvala :)

CyberDemonVZ ned 9.2.2020 10:15
_itsmoriarty kaže...

pozdrav,

 

koje vi programe koristite za uraditi Screenshot u windowsima/igrama? 

 

ja sam do sada i jos uvijek koristim Lightshot, ali mi ponekad ne zeli uraditi SS dok sam u igri, i to me jako nervira, takodjer ni nVidiaexp. app isto ponekad ne zeli uraditi SS, ne znam koji im je. 

 U Windowsima Dropbox. Već ga imam na disku i kod pritiska Print Screen odma snimi screenshot na disk.

U igrama MSI afterburner. Također je već instaliran, a puno bolje se ponaša u igrama od običnog print screena

Marko :D ned 9.2.2020 11:08
alen4430 kaže...

Pozdrav svima, već duže vrijeme imam problem sa Windows Updateom. Naime, svaki put kada pokušam update-at Windowse, piše mi Downloading in progress ili Pending Download, i tako stoji bez ikakvog pomicanja, najčešće mi izbaci poruku Pending Download. Pokušavao sam i troubleshoot-at, no nažalost ništa nije pomoglo.. Preporuke, savjeti? Unaprijed hvala :)

Resetiraj Windows Update. Ako to ne pomogne, odi u Microsoft Update Catalog ➡ u tražilicu upiši kod ažuriranja (KBxxxxxxx) ➡ preuzmi i ručno instaliraj ažuriranja.

alen4430 ned 9.2.2020 12:00
Marko :D kaže...
alen4430 kaže...

Pozdrav svima, već duže vrijeme imam problem sa Windows Updateom. Naime, svaki put kada pokušam update-at Windowse, piše mi Downloading in progress ili Pending Download, i tako stoji bez ikakvog pomicanja, najčešće mi izbaci poruku Pending Download. Pokušavao sam i troubleshoot-at, no nažalost ništa nije pomoglo.. Preporuke, savjeti? Unaprijed hvala :)

Resetiraj Windows Update. Ako to ne pomogne, odi u Microsoft Update Catalog ➡ u tražilicu upiši kod ažuriranja (KBxxxxxxx) ➡ preuzmi i ručno instaliraj ažuriranja.

 Ništa ne pomaže. Resetirao sam već Windows update, ali i dalje se ne ažuriraju Windowsi. Kad sam ručno instalirao ažuriranje, normalno je prošla instalacija, ali u Windows update-u i dalje stoji da je potrebon preuzeti ažuriranje.. Znači poruke su mi ili Download error- 0x80070002 ili Getting things ready..

Anđeo bez falinge ned 9.2.2020 12:10

Ja ništa ne forsiram. Kada stigne update, windows me obavijesti i preuzme ih. nikada ih ne tražim da bi ih instalirao. kad su spremni sami se instaliraju i nikakvih problema...

 

Nego, bio je leha ihush u pravu kada je pisao o tome da je najbolje skinuti winse sa službene stranice a ne razne prerađevine. Od kad sam tako instalirao windowse i dobio besplatno key kojega je server prihvatio, na mome starom stroju nema nikakvih problema, jedino što sam i ranije pisao, ploča više nema drivere za win 10 , pa USB 3.0 vanjski disk Zapisuje max 60 umjesto do 150 (ISO file, test), no ne prebacujem često, samo neke filmove, serije pa mi ne smeta....

eto, samo taj USB 3.0 kontroler ima problem s driverom no sve ostalo radi bezgriješno.

Na win 8.1 je uredno furao do 150 zapisivanje (to sam već davno pisao).

 

Opet kažem, instalirao sam HOME verziju i zadovoljan sam.

 

Kad mi istekne kredit u rujnu za tv, oporavit ću se s novom pločom, memorijom i CPU  te ćemo riješiti i taj problem....

ihush ned 9.2.2020 17:40

-pronađi driver za usb kontoler i instaliraj.. driver postoji nešto sasvim drugo je ima li službeni support, tad će ti opet raditi punom brzinom.

 

 

* malo iznad. problem s updateom..

-prvo podesi update, ne insider i sl nego normalan 3-6mj userski, podesi vrijeme, isključi- pauziranje ako je uključeno..

- otvori CMD, sfc /scannow .. ako nema grešaka nastavi .. ako ima, možda update-upgrade popravi (poželjno skinuti aktualan build 1909 napraviti usb-install stikić i update-upgrejdati sys..).

-počisti temp-smeće, u C:\Windows\SoftwareDistribution\Download izbriši sve.. + diskcleanup + sys button. Nakon tog klikni update, po potreni klikni install-restart i sl.

alen4430 ned 9.2.2020 18:49
ihush kaže...

 

 

 

* malo iznad. problem s updateom..

-prvo podesi update, ne insider i sl nego normalan 3-6mj userski, podesi vrijeme, isključi- pauziranje ako je uključeno..

- otvori CMD, sfc /scannow .. ako nema grešaka nastavi .. ako ima, možda update-upgrade popravi (poželjno skinuti aktualan build 1909 napraviti usb-install stikić i update-upgrejdati sys..).

-počisti temp-smeće, u C:\Windows\SoftwareDistribution\Download izbriši sve.. + diskcleanup + sys button. Nakon tog klikni update, po potreni klikni install-restart i sl.

 Sve sam isprobao, normalan sam user

Također, probao sam i pauzirati ažuriranje, pa ponovno nastaviti, ali se ništa ne događa. Zašto se ne događa? Problem-rješenje..Kako doći do rješenja? Mogu li biti uzrok tome "ilegalni" Windowsi, možda nije originalan ključ? Da li mi to nužno garantira ispravan rad Windows update-a..

Pokušao sam i preko Windows Media Creation tool-a to riješiti, ali nažalost bezuspješno. Preuzima se nekoliko sati, a o trajanju instalacije da ne govorim.. Nije slabo računalo, Ryzen je unutra, novo složeno.. Zašto instalacija traje tako dugo? Trajala je više od 24 sata, vrlo zanimljiv slučaj.. Sve sam sa liste pokušao, ništa nije riješilo problem..