Windows

Windows 10 - problemi

WackyZG sri 14.8.2019 20:02
Mp89 kaže...
Nisam ništa skidao. Ovo sam dobio iz trgovine, original verziju. Glupo mi je sada nešto skidati kad imam ovo. Kako mogu instalirati ovu koju imam?

 Jel ti treba FREEDOS? Vjerojatno ne treba. Ugasiš UEFI u BIOS opcijama (staviš na legacy), zatim obrišeš ove dvije postojeće particije, pa kreiraj novu. Windowsi će napraviti 3-4 particije sveukupno i automatski ti odabrati particiju gdje će se instalirati sam sustav. That's it.

BlackMoon sri 14.8.2019 23:26

Izvadi taj HDD/SSD iz računala, spoji ga na drugo računalo kod prijatelja, rođaka, ljubavnice...pokreni disk managment iz windowsa, pobriši sve particije i kreiraj jednu ili dvije nove i konvertiraj ih u GPT. Takav disk vrati u svoje računalo, ne petljaj ništa po biosu i krenuti će ti instalacija...ili ako nemaš curu ili ljubavnicu, digni neki Live Linux sa sticka i ako distribucija ima tu mogućnost, napravi to iz Linuxa...

BlackMoon čet 15.8.2019 01:13
bunker kaže...

Gpt tablica ( ili mbr ) se radi prije kreiranja particija.

 U principu da, ali mogu se prekonvertirati i iza. Ja sam prekonvertirao sve particije među kojima je bila i ona s OS-om bez gubitka podataka iz MBR u GPT. Jedino ne mogu jednu na dinamičkom disku...

Apocalypso722 čet 15.8.2019 09:59

Samo da budem siguran, jel ovo konačna opcija za upgradeati na 1903 ? Da ne napravim glupost, nezz, deletam system32 iz gluposti. (note: hiperbola).

 

Jer čuo sam da neke korisnike baš obavijesti Windows o dostupnosti nove verzije sustava, što se ja ne sjećam da sam dobio.

ihush čet 15.8.2019 10:28
Mp89 kaže...
Pozdrav
Trebam pomoć pri instalaciji windowsa 10 na HP laptop koji je došao bez windowsa, samo sa freeDOS-om.
Pokrenuo sam instalacijski dvd i došao do odabira particije i dalje neznam sta da radim.
Daje mi 3 particije na izbor(vidi sliku) ako odaberem onu slobodnu dolazi mi poruka (slika 2).
Također onu najveću slobodnu particiju nemogu ni formatirati i nema nikakve opcije osim "novo".
Prve dvije mogu formatirati ili izbrisati ali se brinem da se nešto ne poremeti.
Molim vas za pomoć

 -skini win10, hr-x64 home/pro (obje su u installu, ovisno o kombinaciji je i veličina pa time i potreban kapacitet usb stikića npr 8gb/7gb..) ili koju kombinaciju želiš, build 1903.. mctool ili dvd2usb ili rufus.. Rufusom možeš (ako znaš što radiš) kreirati po želji/potrebi boot-mod, uefi-legacy-oba. Ovisno o tome, kao preporuka, uvjek bootati kroz QBM/CMS boot.meni biosa, ne bootorderom, nego F-tipkama ili esc.. jer tad možeš odabrati konkretan mod, ne ovisiš o 'sreći', defultima ili nagađanju, nego tad znaš.

-bios, bootmedij moraju biti kompatibilni i odgovarajuće podešeni, kao i disk (kad je već inicijaliziran.. da je tvornički prazan raw tad ne mora.. no opet kao pravilo bolje i to računati).

-kad bootaš installer, shift+f10 (ili CMD), diskpart, clean.. ode sve. Tad nastaviš s installom..

 

Mp89 kaže...
Nisam ništa skidao. Ovo sam dobio iz trgovine, original verziju. Glupo mi je sada nešto skidati kad imam ovo. Kako mogu instalirati ovu koju imam?

 -nije glupo, to je poželjno, preporučljivo, jedino sigurno..

-jednom aktiviran win10 je u MSovoj bazi, ne trebaš tražiti key-licencu (osim što licenca mora biti odgovarajuća, home-pro..).

-tvornički kreirane particije i originalni recovery mogu raditi probleme, jer sad se win upgradea svakih pola godine, previše promjena (još gore kad je gore originalan win7, tad kod problema pokrene repair win7 preko win10 i imaš kurcšlus..). Zbog licenci-zaštite, dodatno je zakomplicirano, dodatni-izmišljeni problemi.. tj sve je ok dok ti to ne zatreba a tad je kasno i zato prvom prilikom treba napraviti pravi clean install...

.. ili kako želiš, ti biraš. :)

 

AF139 kaže...

Isključi UEFI BIOS pa će moći .

 -svašta. :)

 

bunker kaže...

Gpt tablica ( ili mbr ) se radi prije kreiranja particija.

 -da. Ovisno o postavkama biosa, modu bootmedija, .. pa još ako ubacimo u igru i treće računalo na kojem možemo pripremiti disk itd.

+ još problem kad postoji više diskova, npr ssd+hdd.. kao i m2/nvme-ssd.. i tad pitanje koji je boot disk uopće. Preporuka, isključiti (odspojiti) sve ostale diskove dok instaliramo, tad je to sigurno želejni disk.

-diski ima ili nema boot sektor-oznaku, o tome ovisi može li biti bootabilan. Kao što i uvodna slika pokazuje, već kreirano i time 'zaključano' stanje.. kao i posebne-specijalne particije koje ne može koristiti juzer nego samo obrisati (služe kao zaštita, komercijala-licenca MSa i OEMa).

 

-s druge strane, juzer koji želi kupiti laptop s predinstaliranim win, treba kupiti laptop s predinstaliranim win.. ne s nekim freedosom, tj tako to zamišlja MS-komercijala. Tad može upaliti i koristiti (dok radi). Ovako mora ipak nešto znati ili čitati teme.. :)

AF139 čet 15.8.2019 16:45
ihush kaže...

AF139 kaže...

Isključi UEFI BIOS pa će moći .

 -svašta. :)

 

Vidi u prvom postu MP89 druga slika ...

Meni je na MBR disk sa NTFS particijom Win10 pri instalaciji prebacio na GPT jer MBO ima UEFI (kad je isključen UEFI ostaje disk MBR).

Dok mi na staroj MBO koja to nema već obični BIOS kod instalaije ostavio MBR.

Dakle ako hoće ostaviti particije sa svojim podacima koji mu trebaju jedino rješenje je bilo da  isključi UEFI opcije bios-a tj. da HDD ostane kao MBR a slobodnog prostora ima za install win10.

ps: Instalaciju sam oba puta radio sa istog USB memory stika napravljenog sa MCT . .

bunker čet 15.8.2019 20:36


Af139, uefi je ono što smo nekad zvali biosom, znaci novije verzije biosa. Taj i takav uefi ti nemozes iskljuciti jer bi ploca bila neupotrebljiva kada bi izlemio chip na kojem je taj softver.

U postavkama uefia ponegdje se navodi da neke dijelove uefija mozes onemoguciti, no tada u opisu opcija procitas kaj ta postavka tocno radi. Negdje ce cak i pisati disable uefi, no kako rekoh, time samo neke uefi funkcionalnosti iskljucujes a ne kompletan uefi.

Gpt ili mbr su particijske tablice i uefi raspoznaje obje i uredno radi sa njima, a i starom biosu je tak svejedno koja je particijska tablica na disku...

Ja na diskove već godinama stavljam samo gpt ( i za win i za linux ) i takav disk radi i sa uefi i sa bios plocama.

Marko :D čet 15.8.2019 20:53
Apocalypso722 kaže...

Samo da budem siguran, jel ovo konačna opcija za upgradeati na 1903 ? Da ne napravim glupost, nezz, deletam system32 iz gluposti. (note: hiperbola).

 

Jer čuo sam da neke korisnike baš obavijesti Windows o dostupnosti nove verzije sustava, što se ja ne sjećam da sam dobio.

Od fijaska s nadogradnjama (pogotovo onom iz listopada prošle godine), Microsoft je naučio lekciju i više ne dijele nadogradnje tek tako. Po novom nadogradnje se korisnicima šalju dosta sporo i u Microsoftu prate situaciju ima li kakvih problema prilikom nadogradnji. Ako ti WU ponudi nadogradnju, slobodno je možeš preuzeti i instalirati; to znači da Microsoft nije pronašao ništa što bi moglo donijeti nekakve probleme.

 

Microsoft, po novome, blokira nadogradnje na računalima koja u trenutku izdavanja nisu kompatibilna s istom. Rade testiranja, prate situaciju i ako vide da neki program ili driver radi problem, nadogradnja će automatski biti blokirana na svim računalima koji imaju instaliran taj program/driver; kako preko WU, tako i preko drugih alata (MCT, Update Assistant). Također je napravljena i posebna stranica na kojoj se nalazi lista bugova i mogućih problema s rješenjima i statusom ispravka.

AF139 čet 15.8.2019 21:47
bunker kaže...

Af139, uefi je ono što smo nekad zvali biosom, znaci novije verzije biosa. Taj i takav uefi ti nemozes iskljuciti jer bi ploca bila neupotrebljiva kada bi izlemio chip na kojem je taj softver.

U postavkama uefia ponegdje se navodi da neke dijelove uefija mozes onemoguciti, no tada u opisu opcija procitas kaj ta postavka tocno radi. Negdje ce cak i pisati disable uefi, no kako rekoh, time samo neke uefi funkcionalnosti iskljucujes a ne kompletan uefi.

Gpt ili mbr su particijske tablice i uefi raspoznaje obje i uredno radi sa njima, a i starom biosu je tak svejedno koja je particijska tablica na disku...

Ja na diskove već godinama stavljam samo gpt ( i za win i za linux ) i takav disk radi i sa uefi i sa bios plocama.

 Samo ti po potrebi stavljaj GPT, meni netreba niti mi je po ičemu bolji od MBR koji stavljem na sve diskove koje imam....i one koje Win10 mojom nepažnjom slučajno prebaci na GPT.

ps: imam neke alate za diskove koji ne rade sa GPT a ništa mi ne smeta MBR .

BlackMoon pet 16.8.2019 01:18

Sve pet, samo mi se čini da je korisnik koji je zatražio pomoć opet ostao bez korisnog savjeta, jer nije jedini koji je dobio ono upozorenje čije je slike postavio u prvom postu. Dakle, ulazak u bios i prčkanje po istom je neophodno...

Truljo pet 16.8.2019 08:14
BlackMoon kaže...

Sve pet, samo mi se čini da je korisnik koji je zatražio pomoć opet ostao bez korisnog savjeta, jer nije jedini koji je dobio ono upozorenje čije je slike postavio u prvom postu. Dakle, ulazak u bios i prčkanje po istom je neophodno...

 Mislim da nije neophodno, ako mu je to jedini disk u kompu može podignuti sa cd-a ili usb stika  neku linux distribuciju ili gparted, obrisati postojeće particije, prebaciti na gpt zbog znatih prednosti i napraviti nove particije ako ima potrebe.

Ako ima više diskova isključiti  sve osim onog na koji ide OS i napraviti navedeni postupak.

Truljo pet 16.8.2019 11:59
Marko :D kaže...

Koliko vidim, ihush je jedini dao koristan savjet i slažem se s njim. Kakvo isključivanje UEFIja? Iskopčavanje HDD-a? Skidanje i bootanje Linuxa?

Taj problem se jednostavno riješi unutar same instalacije otvaranjem CMD-a i korištenjem diskpart komande.

https://www.youtube.com/watch?v=g2iFj56NDg8

 Hvala Marko, za ovo nisam znao. Šteta da Microsoft nije ubacio botun sa prečacem na CMD ili automatizirano konvertiranje iz MBR u GPT.

Marko :D pet 16.8.2019 22:46

Zna li netko kako u Outlook.com ukloniti kontaktirane e-mail adrese?

 

Imam nekoliko e-mail adresa koje mi nisu u kontaktima, na koje je mail poslan jednom. Te e-mail adrese se konstantno pokazuju kada tipkam e-mail adresu pri pisanju nove poruke. Nigdje ne vidim opciju s kojom bi te e-mail adrese mogao ukloniti, ali ih uredno mogu dodati u favorite.

razjaren sub 17.8.2019 14:50
Marko :D kaže...

Zna li netko kako u Outlook.com ukloniti kontaktirane e-mail adrese?

 

Imam nekoliko e-mail adresa koje mi nisu u kontaktima, na koje je mail poslan jednom. Te e-mail adrese se konstantno pokazuju kada tipkam e-mail adresu pri pisanju nove poruke. Nigdje ne vidim opciju s kojom bi te e-mail adrese mogao ukloniti, ali ih uredno mogu dodati u favorite.

 Pogledaj ovaj video ... možda ti pomogne

uklanjanje e- mail adresa

Marko :D sub 17.8.2019 15:10

Hvala, no tu se radi o Outlook programu koji je dio Microsoft Officea. Ono što je mene zanimalo je vezano za Microsoftovu e-mail uslugu imena Outlook.com.

 

Problem nisam uspio riješiti ni klikanjem na X pored preporučenih kontakata jer se isti uklone s liste, te se ponovno pojavljuju prilikom upisa slova. U mobilnoj aplikaciji kontakti se ne pojavlju; ostao je samo jedan kontakt kojeg ne mogu ukloniti.

 

Ima li negdje opcija da kompletno isključim te prijedloge, ili da bar onemogućim automatsko dodavanje e-mail adresa?

morrisoN sub 17.8.2019 16:07
Marko :D kaže...

Hvala, no tu se radi o Outlook programu koji je dio Microsoft Officea. Ono što je mene zanimalo je vezano za Microsoftovu e-mail uslugu imena Outlook.com.

 

Problem nisam uspio riješiti ni klikanjem na X pored preporučenih kontakata jer se isti uklone s liste, te se ponovno pojavljuju prilikom upisa slova. U mobilnoj aplikaciji kontakti se ne pojavlju; ostao je samo jedan kontakt kojeg ne mogu ukloniti.

 

Ima li negdje opcija da kompletno isključim te prijedloge, ili da bar onemogućim automatsko dodavanje e-mail adresa?

 Probaj drugim browswerom. Možda nije Outlook.com upamtio kontakte nego browser.

Marko :D sub 17.8.2019 16:28

Izgleda da je baš Outlook.com zapamtio te kontakte jer se pojavljuju i na mobitelu u Outlook aplikaciji.

 

Zapravo, čudna se stvar dogodila; kada na sam računalu uklonio kontakte na X, nakon odjavljivanja/prijavljivanja u aplikaciji na mobitelu, ostao je samo jedan kontakt dok su drugi obrisani. No svi su ti kontakti ponovno vidljivi na računalu (govorim o web verziji jer Outlook kao dio Office programa ne koristim) kada kliknem na polje za unos e-mail adrese. 

 

Možda je stvarno do preglednika, probat ću obrisati kasnije kolačiće, pa se prijaviti ponovno. Hvala na pomoći! Javim jesam uspio riješit problem... 🙂

 

EDIT: Nakon brisanja kolačića u pregledniku, na računalu, više mi se ne pojavljuju kontakti; to je riješeno. Ali, u mobilnoj aplikaciji ostao mi je jedan kontakt kojeg iz nekog razloga ne mogu ukloniti. Probao sam brisati podatke aplikacije, cache i odjaviti se iz računa, pa ponovno prijaviti no ništa od toga nije pomoglo. Nadam se da će to otići s vremenom. 

 

  

 

Baš je glupo što Microsoft nije ugradio postavku s kojom bi mogao isključiti to automatsko pamćenje e-mail adresa.

 

EDIT 2: Isprobano i u Mail & Calendar aplikaciji; isti kontakt se još uvijek pojavljuje pri izradi nove poruke. Na web verziji, cijelo vrijeme piše da traži kontakt kada upišem ime e-mail adrese i tako stoji. Što je još gore, izbrisani kontakti vidljivi su u tražilici i u Mail & Calendar, te web verziji Outlook.com. Znači ako nekome pošaljem mail, ne postoji mogućnost da se njihova e-mail adresa izbriše s mog računa.

 

Uopće ne razumijem Microsoft i ovu njihovu foru.

 

EDIT 3: I taj jedan kontakt je nestao iz mobilne aplikacije, te se ne pojavljuje pri pisanju maila. Čudno...

ZokyCRO pon 19.8.2019 11:52

Ugasio sam PC i napravio windows 10 update jucer uzput. Danas palim PC, dodje do windows loga i loading ikone, nakon par sec crni blank screen......monitori upaljeni, PC upaljen a nis se ne desava. Probao sam par shortcutova da udjem na sign in ekran ali nis nije radilo. Ugasio i prekinuo windows loading 3x da udjem u automatic repair koji nije nista napravio isto pa sam digo sistem u safe modu. Kaze da su driveri za display OK! Neznam sta dalje da probam napravit sad....any help appreciated?

morrisoN pon 19.8.2019 13:06
ZokyCRO kaže...

Ugasio sam PC i napravio windows 10 update jucer uzput. Danas palim PC, dodje do windows loga i loading ikone, nakon par sec crni blank screen......monitori upaljeni, PC upaljen a nis se ne desava. Probao sam par shortcutova da udjem na sign in ekran ali nis nije radilo. Ugasio i prekinuo windows loading 3x da udjem u automatic repair koji nije nista napravio isto pa sam digo sistem u safe modu. Kaze da su driveri za display OK! Neznam sta dalje da probam napravit sad....any help appreciated?

 Spoji samo 1 monitor za početak

ZokyCRO pon 19.8.2019 13:41
morrisoN kaže...
ZokyCRO kaže...

Ugasio sam PC i napravio windows 10 update jucer uzput. Danas palim PC, dodje do windows loga i loading ikone, nakon par sec crni blank screen......monitori upaljeni, PC upaljen a nis se ne desava. Probao sam par shortcutova da udjem na sign in ekran ali nis nije radilo. Ugasio i prekinuo windows loading 3x da udjem u automatic repair koji nije nista napravio isto pa sam digo sistem u safe modu. Kaze da su driveri za display OK! Neznam sta dalje da probam napravit sad....any help appreciated?

 Spoji samo 1 monitor za početak

 Svaka cast, much obliged! Nedavno sam zamijenio jedan od monitora za malo noviju verziju istog na poslu, nije bilo nikakvih problema dok nisam ugasio komp i napravio update, da updejtam drivere za monitore ili graficku? 

morrisoN pon 19.8.2019 15:06
ZokyCRO kaže...
morrisoN kaže...
ZokyCRO kaže...

Ugasio sam PC i napravio windows 10 update jucer uzput. Danas palim PC, dodje do windows loga i loading ikone, nakon par sec crni blank screen......monitori upaljeni, PC upaljen a nis se ne desava. Probao sam par shortcutova da udjem na sign in ekran ali nis nije radilo. Ugasio i prekinuo windows loading 3x da udjem u automatic repair koji nije nista napravio isto pa sam digo sistem u safe modu. Kaze da su driveri za display OK! Neznam sta dalje da probam napravit sad....any help appreciated?

 Spoji samo 1 monitor za početak

 Svaka cast, much obliged! Nedavno sam zamijenio jedan od monitora za malo noviju verziju istog na poslu, nije bilo nikakvih problema dok nisam ugasio komp i napravio update, da updejtam drivere za monitore ili graficku? 

 Vjerovatno ne trebaš ništa od toga. Pretpostavljam da će windowsi sami sve poštelati kad ponovo spojiš drugi monitor. Samo  u postavkama enable prikaz na drugom monitoru u načinu koji ti odgovara (win+p)

CyberDemonVZ sub 24.8.2019 23:21

Počelo se pojavljivati od prije koji dan. Svaki put kod paljenja računala.

 

Win i Office original. Nisam instalirao ništa novo.

Ovo još nisam doživio od Microsofta da mi baš ovako, preko cijelog ekrana guraju nešto što ne želim. Čak ga i obrišem sa diska i kod sljedećeg pokretanja evo ga opet....

 

A ni ne znam što je to...