Windows

Windows 10 - problemi

_itsmoriarty sub 20.7.2019 22:01
CyberDemonVZ kaže...
_itsmoriarty kaže...
Probao sam, ali previse zumira sliku. Ne valja tako. Ne znam stvarno. Kad stavim na FHD bas je ono dosta bolja slika i sve. Steta.

 Opcija ti se na nekim TV prijemnicima zove Overscan i treba ju isključiti.

Koji TV?

 

To je opcija da "izbaci" rubove slike van ekrana, zbog nekadašnjih analognih signala. Kad je to isključeno, onda se slika prikazuje 1:1 i ništa više ne diraš.

Imao sam taj problem na više TV, i uvijek je to bilo u pitanju.

 

EDIT: Vidim da si napisao da je slika MANJA na TV-u a ne da izlazi van.

Moguće onda da su u pitanju driveri, ali svejedno probaj prvo TV...

 u pitanju je Sony KD65XD7505 to je ubiti 4K tv. 

 

gledao sam ima opcija kao ' wide zoom ' i tamo mogu birati, normal, full, zoom, wide zoom, i meni je na full ali idalje slika nije dobra, kad stavim laptop rezzu onda je slik ok, mislim taman pase, ali kvalitet u banani. probao drugim HDMI kablom isto sranje. 

koristi Ati Mobility Radeon HD 4500 seriju, kad odem da skinem drivere, instalira on ali ne mogu uci u Control Centar od Ati-a kaz da nema opcija tamo koje bi radile i ne da da se otvori. probao sam obrisati driver s DDU i pustiti preko WU da skine onda instalirati driver, ali ne instalira Control Centar ma joj. 

EDIT: ugl kad spojim moj macbook pro odma sve fino da full sliku bez problema ... znaci do njega je nesto, nije do tv-a. 

morrisoN sub 20.7.2019 22:08
_itsmoriarty kaže...
Probao sam, ali previse zumira sliku. Ne valja tako. Ne znam stvarno. Kad stavim na FHD bas je ono dosta bolja slika i sve. Steta.

Mora se moći podesiti kako treba. Ako graficka sa laptopa daje 1920x1080 (a daje jer ti je to preporučena rezolucija) i ako je TV FHD, tada se mora moći podesiti da bude sve kako treba.

TV u meniju za sliku (zavisno od modela) treba imati mogućnost podešavanja koje odrećuje kako će se na ekranu prikazati ulazna slika sa pojedinog izvora (4:3, 16:9, zoom, i sl.)

Ako uspiješ dobiti da je maksimiziran prozor bilo koje app (npr explorera) u winsima prikazan preko cijelog ekrana, to je to.

Kad to dobiješ, ako nisi zadovoljan veličinom pojedinih elemanata sučelja, provjeri skaliranje u settingsima (win10). Stavi na 100% ili neku drugu vrijednost kojom ćeš biti zadovoljan.

_itsmoriarty sub 20.7.2019 22:10
morrisoN kaže...
_itsmoriarty kaže...
Probao sam, ali previse zumira sliku. Ne valja tako. Ne znam stvarno. Kad stavim na FHD bas je ono dosta bolja slika i sve. Steta.

Mora se moći podesiti kako treba. Ako graficka sa laptopa daje 1920x1080 (a daje jer ti je to preporučena rezolucija) i ako je TV FHD, tada se mora moći podesiti da bude sve kako treba.

TV u meniju za sliku (zavisno od modela) treba imati mogućnost podešavanja koje odrećuje kako će se na ekranu prikazati ulazna slika sa pojedinog izvora (4:3, 16:9, zoom, i sl.)

Ako uspiješ dobiti da je maksimiziran prozor bilo koje app (npr explorera) u winsima prikazan preko cijelog ekrana, to je to.

Kad to dobiješ, ako nisi zadovoljan veličinom pojedinih elemanata sučelja, provjeri skaliranje u settingsima (win10). Stavi na 100% ili neku drugu vrijednost kojom ćeš biti zadovoljan.

 laptop sam po sebi ne daje FHD, njegova max reza je ona sto sam napisao gore, tek kada se spoji na TV preko HDMI-a onda mi preporucuje FHD!

CyberDemonVZ sub 20.7.2019 22:11
_itsmoriarty kaže...

 u pitanju je Sony KD65XD7505 to je ubiti 4K tv. 

 

gledao sam ima opcija kao ' wide zoom ' i tamo mogu birati, normal, full, zoom, wide zoom, i meni je na full ali idalje slika nije dobra, kad stavim laptop rezzu onda je slik ok, mislim taman pase, ali kvalitet u banani. probao drugim HDMI kablom isto sranje. 

koristi Ati Mobility Radeon HD 4500 seriju, kad odem da skinem drivere, instalira on ali ne mogu uci u Control Centar od Ati-a kaz da nema opcija tamo koje bi radile i ne da da se otvori. probao sam obrisati driver s DDU i pustiti preko WU da skine onda instalirati driver, ali ne instalira Control Centar ma joj. 

EDIT: ugl kad spojim moj macbook pro odma sve fino da full sliku bez problema ... znaci do njega je nesto, nije do tv-a. 

 To nije pod zoom, to je baš odvojena opcija.

Pronašao sam kak se to zove na Sony TV-ima:

Push the "Menu" button on the Sony remote and select "Picture." Find the "Picture Mode" option and adjust it to "Full Pixel."

 

Ali, kak veliš, vjerojatno je stvar u ATI driverima...

Sjećam se da sam jednom imao gadnih problema s njima.

 

Znaš kaj mi još pada na pamet? Skinuti drivere s HP stranice:

https://support.hp.com/hr-en/drivers/selfservice/hp-probook-4520s-notebook-pc/4145198

_itsmoriarty sub 20.7.2019 22:12
CyberDemonVZ kaže...
_itsmoriarty kaže...

 u pitanju je Sony KD65XD7505 to je ubiti 4K tv. 

 

gledao sam ima opcija kao ' wide zoom ' i tamo mogu birati, normal, full, zoom, wide zoom, i meni je na full ali idalje slika nije dobra, kad stavim laptop rezzu onda je slik ok, mislim taman pase, ali kvalitet u banani. probao drugim HDMI kablom isto sranje. 

koristi Ati Mobility Radeon HD 4500 seriju, kad odem da skinem drivere, instalira on ali ne mogu uci u Control Centar od Ati-a kaz da nema opcija tamo koje bi radile i ne da da se otvori. probao sam obrisati driver s DDU i pustiti preko WU da skine onda instalirati driver, ali ne instalira Control Centar ma joj. 

EDIT: ugl kad spojim moj macbook pro odma sve fino da full sliku bez problema ... znaci do njega je nesto, nije do tv-a. 

 To nije pod zoom, to je baš odvojena opcija.

Pronašao sam kak se to zove na Sony TV-ima:

Push the "Menu" button on the Sony remote and select "Picture." Find the "Picture Mode" option and adjust it to "Full Pixel."

 

Ali, kak veliš, vjerojatno je stvar u ATI driverima...

Sjećam se da sam jednom imao gadnih problema s njima.

 

Znaš kaj mi još pada na pamet? Skinuti drivere s HP stranice:

https://support.hp.com/hr-en/drivers/selfservice/hp-probook-4520s-notebook-pc/4145198

 probao sam skinuti drivere bas za windows 7x64 jer tad nije bio win10 i nece mi instalirati kaze da driver nije kapatibilan. 

a ovo za opciju na TV-u cu sad provjeriti bas ... 

CyberDemonVZ sub 20.7.2019 22:13
_itsmoriarty kaže...

 probao sam skinuti drivere bas za windows 7x64 jer tad nije bio win10 i nece mi instalirati kaze da driver nije kapatibilan. 

a ovo za opciju na TV-u cu sad provjeriti bas ... 

 Good luck :D

Javi kak je prošlo.

_itsmoriarty sub 20.7.2019 22:17
CyberDemonVZ kaže...
_itsmoriarty kaže...

 probao sam skinuti drivere bas za windows 7x64 jer tad nije bio win10 i nece mi instalirati kaze da driver nije kapatibilan. 

a ovo za opciju na TV-u cu sad provjeriti bas ... 

 Good luck :D

Javi kak je prošlo.

 nema te opcije sto si ti naveo, mogu mjenjati one modove kao vivid, standarad, gaming, cinema, i slicno. ali to samo mjenja boju, svjetlinu i slicno. 

 

 

morrisoN sub 20.7.2019 22:29
_itsmoriarty kaže...
morrisoN kaže...
_itsmoriarty kaže...
Probao sam, ali previse zumira sliku. Ne valja tako. Ne znam stvarno. Kad stavim na FHD bas je ono dosta bolja slika i sve. Steta.

Mora se moći podesiti kako treba. Ako graficka sa laptopa daje 1920x1080 (a daje jer ti je to preporučena rezolucija) i ako je TV FHD, tada se mora moći podesiti da bude sve kako treba.

TV u meniju za sliku (zavisno od modela) treba imati mogućnost podešavanja koje odrećuje kako će se na ekranu prikazati ulazna slika sa pojedinog izvora (4:3, 16:9, zoom, i sl.)

Ako uspiješ dobiti da je maksimiziran prozor bilo koje app (npr explorera) u winsima prikazan preko cijelog ekrana, to je to.

Kad to dobiješ, ako nisi zadovoljan veličinom pojedinih elemanata sučelja, provjeri skaliranje u settingsima (win10). Stavi na 100% ili neku drugu vrijednost kojom ćeš biti zadovoljan.

 laptop sam po sebi ne daje FHD, njegova max reza je ona sto sam napisao gore, tek kada se spoji na TV preko HDMI-a onda mi preporucuje FHD!

 Ovo boldano, zato što je rezolucija displeja laptopa manja od 1920x1080. To je kao kad bi dektop kompjuter koji normalno može dati veče rezolucije spojio na monitor koji ima manju nativnu rezoluciju. Znači, sam laptop može dati veću rezoluciju, i putem HDM-ija i putem DVI/display porta ili D-sub - zavisno koje izlale ima. Max rezolucija zavisi od grafičkog čipa i spojenog moniora/tv-a.

Prema svemu što si rekao, windowsi/grafički driver prepoznaju 1920x1080 kao optimalnu rezoluciju, i ti je odabereš. Samim tim, laptop normalno šalje FHD putem HDMI kabla na TV. Pošto je tvoj TV sa 4K ekranom, FHD slika se prikaže kao manja od ekrana (što je logično) jer ti u postavkama TV-a za taj HDMI ulaz nije podešeno da se slika "razvuče" tako da popuni cijeli ekran.

 

Dakle, i dalje stojim iza mišljenja da je sa laptopom sve OK, a da trebaš samo na TV-u podesiti sve kako treba.

 

Btw, još jedino provjeri u windowsima (odnosno u Ati driveru)kolika ti je frekvencija osvježavanja pri 1920*1080. To mi je jednom zadavalo muke.

_itsmoriarty sub 20.7.2019 22:39

uspio sam! 

 

Sony je ovo malo zakmplicirao no dobro.

 

ubiti sada kada sam sve to napravio, tekst mi je malo onako mutan, nije bas ostro sve. 

 

inace morao sam ovo uradi: 

 

1. na laptopu staviti FHD.

2. na TV-u otici u opcije, znaci Home tipka, Opcije - Display - Screen - iskljuciti auto display area - Display Area -1 i onda mi stavi FHD kroz cijeli ekran.

 

kako je kolega gore rekao stavi Full Pixel, no ne pomaze to. 

 

ubiti eto, rijesno. 

 

laptop sam uzeo povoljno za nekih 150 eura. 

 

laptop je u savrsenom stanju, ubacio sam mu SSD od 240 gb i 8GB rama, 

 

dobio sam ga s 4gb rama i 320 gb hhd. 

 

kupio kljuc i aktivirao winows 10 i sve radi savrseno. 

 

hvala kolegama na predlozima oko problema!

 

ugodan vikend

 

EDIT: rijesio sam i sto tice teksta, on meni stavi scale na 150 kao preporuceno ali mi je to bilo preblizu sve, pa sam ga stavio na 125, i otisao u opcije slike i sharpness stavio sa 50 na 60 i sad je super!

morrisoN sub 20.7.2019 22:48
_itsmoriarty kaže...

uspio sam! 

 

Sony je ovo malo zakmplicirao no dobro.

 

ubiti sada kada sam sve to napravio, tekst mi je malo onako mutan, nije bas ostro sve

 

inace morao sam ovo uradi: 

 

1. na laptopu staviti FHD.

2. na TV-u otici u opcije, znaci Home tipka, Opcije - Display - Screen - iskljuciti auto display area - Display Area -1 i onda mi stavi FHD kroz cijeli ekran.

 

kako je kolega gore rekao stavi Full Pixel, no ne pomaze to. 

 

ubiti eto, rijesno. 

 

laptop sam uzeo povoljno za nekih 150 eura. 

 

laptop je u savrsenom stanju, ubacio sam mu SSD od 240 gb i 8GB rama, 

 

dobio sam ga s 4gb rama i 320 gb hhd. 

 

kupio kljuc i aktivirao winows 10 i sve radi savrseno. 

 

hvala kolegama na predlozima oko problema!

 

ugodan vikend

 Odi na settings/system/display u windowsima. Stavi Scale na 100%.

Ako ti je tada font sučelja presitan, u Ease of Acces povečaj veličinu fonta po želji i nakon toga pokreni podešavanje cleartype prikaza za font.

 

Ako ne znaš pronaći ease acces icleartype podešavanja, samo ukucaj u pretragu unutar settings.

 

EDIT:
Sorry svima zbog č umjesto ć na par mjesta. Sam se zgrozim na to, no tipkam u polumraku na tastaturi koja ima eng layout iprintan na tipkama :)

_itsmoriarty sub 20.7.2019 22:54
morrisoN kaže...
_itsmoriarty kaže...

uspio sam! 

 

Sony je ovo malo zakmplicirao no dobro.

 

ubiti sada kada sam sve to napravio, tekst mi je malo onako mutan, nije bas ostro sve

 

inace morao sam ovo uradi: 

 

1. na laptopu staviti FHD.

2. na TV-u otici u opcije, znaci Home tipka, Opcije - Display - Screen - iskljuciti auto display area - Display Area -1 i onda mi stavi FHD kroz cijeli ekran.

 

kako je kolega gore rekao stavi Full Pixel, no ne pomaze to. 

 

ubiti eto, rijesno. 

 

laptop sam uzeo povoljno za nekih 150 eura. 

 

laptop je u savrsenom stanju, ubacio sam mu SSD od 240 gb i 8GB rama, 

 

dobio sam ga s 4gb rama i 320 gb hhd. 

 

kupio kljuc i aktivirao winows 10 i sve radi savrseno. 

 

hvala kolegama na predlozima oko problema!

 

ugodan vikend

 Odi na settings/system/display u windowsima. Stavi Scale na 100%.

Ako ti je tada font sučelja presitan, u Ease of Acces povečaj veličinu fonta po želji i nakon toga pokreni podešavanje cleartype prikaza za font.

 

Ako ne znaš pronaći ease acces icleartype podešavanja, samo ukucaj u pretragu unutar settings.

 

EDIT:
Sorry svima zbog č umjesto ć na par mjesta. Sam se zgrozim na to, no tipkam u polumraku na tastaturi koja ima eng layout iprintan na tipkama :)

hvala kolega evo pocevao sam fontove na 125% i sad je sve ok! stavio scale na 100% to je to. 

 

EDIT: evo i na kompu sam stavio fontove na 120% bude bolje se vidi sve, tj citkije je, ja sam inace stalno stavljao zoom na chrome na 150 hahaha. :D 

dreadmoore pon 22.7.2019 18:19

Pozz svima evo ukratko sam samo htio napisati, danas sam imao problem sa sa win 10 odnosno sa bad sektorima na ssd-u.Iz nekog razloga sinoc mi pc nije htio pravilno bootati win 10.

 

Nakon par restarta kao da je imao corupted fajlove, tako da mi ni automatic repair nije moga pomoci.A ni sa USB koji je imao instalacijski win 10, nije htio odraditi boot dok je ssd bio ukljucen na pc.

 

Cim sam ssd iskopcao sa pc-a sve proradi bez problema.Na pocetku sam mislio da je mozda ssd riknuo ali nije, ipak je softwerska greska windowsa.Mozda ovi koji se duze bave sa hdd-om ili ssd-om znaju.

 

Moj jedini nacin bio je format ssd-a drugacije ga nisam mogao vratiti, jer pokusavao sam cekirati disk i svaki put bilo koju aplikaciju sam koristio bilo je blokiranje PC-a

 

Uglavno sto sam htio reci i moja preporuka za ove stvari kako pokusati otkloniti kvar  jako mi je pomoglo ovo https://www.hirensbootcd.org/download/ win 10 miniPE odlicna stvar sa mnogo alata kao live usb.

 

HrcaA3000 sri 24.7.2019 03:11
dreadmoore kaže...

Pozz svima evo ukratko sam samo htio napisati, danas sam imao problem sa sa win 10 odnosno sa bad sektorima na ssd-u.Iz nekog razloga sinoc mi pc nije htio pravilno bootati win 10.

 

Nakon par restarta kao da je imao corupted fajlove tako da mi ni automatic repair nije moga pomoci a ni sa USB koji je imao instalacijski win 10 nije htio odraditi boot dok je ssd bio ukljucen na pc.

 

Cim sam ssd iskopcao sa pc-a sve proradi bez problema.Na pocetku sam mislio da je mozda ssd riknuo ali nije, ipak je softwerska greska windowsa.Mozda ovi koji se duze bave sa hdd-om ili ssd-om znaju.

 

Moj jedini nacin bio je format ssd-a drugacije ga nisam mogao vratiti, jer pokusavao sam cekirati disk i svaki put bilo koju aplikaciju sam koristio bilo je blokiranje PC-a

 

Uglavno sto sam htio reci i moja preporuka za ove stvari kako pokusati otkloniti kvar  jako mi je pomoglo ovo https://www.hirensbootcd.org/download/ win 10 miniPE odlicna stvar sa mnogo alata kao live usb.

 

 Odlican alat. Prije sam ga koristio no sad sam presao na ESET SysRescue koji je isto kao live usb, to je linux distribucija modificirana od strane ESET-a. Presao sam na SysRescue jer ima ugradene alate za ciscenje malware-a i zato sto koristim njihov antivirus. Preporucam svim linuxasima.

_itsmoriarty pet 26.7.2019 16:36

pozdrav,

 

imam jedan jako cudan problem na windowsima. 

 

problem je s cursor-om ili ti strelicom. 

 

primjerice kada pisete nesto, pojavi se onako linija, medjutim kad pomaknete mis s polja na kojem pisete treba se vratiti u svoj normlani oblik strelice, kod mene ostane neko vrijeme tako.

 

kada zelim spustiti prozor pojave mi se onako dvije strelice ljevo i desno kao kada zelite rasiriti prozor. a kada otvorim neki app onda se neki cudan oblik pojavi kao neke dvije zelene tockice i tako isto bude neko vrijeme. skroz cudno. 

 

koristim custom cursor, ali do sada nisam imao nikakavih problema! 

 

ako netko zna neko rijesenje, dobro bi mi doslo.

 

hvala! 

 

EDIT: evo ubacio sam fotku pa ako se da ista vidjeti. 

_itsmoriarty pet 26.7.2019 18:25
Louis Pluto kaže...
_itsmoriarty kaže...

pozdrav,

 možda je u sljedećem problem...

jesi li instalirao posljednji drajver za grafičku 431.60, ukoliko jesi postoji hotfiks 431.68 koji ispravlja probleme s kursorom nakon izlaska iz igre

 hvala puno! imam bas taj 431.60 sad cu skinuti ovaj :)

zdrav01 uto 30.7.2019 17:09

Pozdrav svima.. u posljednje vrijeme mi se na laptopu često pojavljuje onaj bsod bilo da ga vracam iz sleep moda bilo da radim nešt na njemu. Evo poveznice do zadnja 3 minidumpa:

 

https://jumboiskon.tportal.hr/dl/36abeeec-0f6a-420c-90f9-681d3bf80356

 

https://jumboiskon.tportal.hr/dl/d13a6856-768f-47a0-a83c-5bc34bca5160

 

https://jumboiskon.tportal.hr/dl/06391b12-2510-491b-a4c4-16fd8da41013

 

Ako neko neš zaključi na osnovi ovih minidumpova bit cu zahvalan.

 

Lp

 

dodojug2 uto 6.8.2019 14:39

Pozz ekipa
Neke igre kada igram u fullscreen fps mi je normalan ali slika steka kao da imam 20tak fps, primjer toga su igre Company of Heroes i PES 2016, company of heroes kada god je u fullscreen imam 150+ fps ali osjecam kako mis trza i slika opce nije fluidna, kada alt tab onda bude windowed i onda igra radi super smooth, drugi primjer je PES , pes ne mogu igrati na fullscreen jer je osjecaj kao da igram na 20fps a windowed opet radi super kako bi trebalo, imam dosta dobar pc tako da znam da nisu komponente , driveri su svi update, nemam pojma u cemu bi mogao biti problem ali neke igre su mi radi ovog problema ne igrive. 
Ne znam da li je vazno ali nedavno sam uzeo 2nd monitor ako to ima ikakve veze
Nadam se da netko ima neko rjesenje .
Hvala!

ihush pet 9.8.2019 12:25

instaliraj sve drivere, obavi update.. reatartaj da se sve promjene snime, tad mora raditi.

-ovako ti se vraća neki stari driver ili novi koji nije kompatibilan dok automatika rollbacka-restore/recovery ponavlja isto. Problem može biti povezan npr sa sleep-hyber, traba pravi restart tek tad su promjene obavljene do kraja i prihvaćene. Ako su tad odbijene tad ili je pogrešan driver (nekompatibilan, ima svega, npr od 1703-1709-1803-..1903 i različiti vga driveri kao i ostali tj neki su identični neki nisu) ili kvar.

-problem može biti i neki antivirus ili neki sličan soft koij 'čuva' sys od promjene, ddu, cc itd. itd.. ako problem ne prestaje jedino clean može pomoći ili je kvar. (takvi problemi su najgori tj najteže utvrditi pa tad eliminirati-fixati i zato je ponekad clean jedini-najbrži/najkonkretniji način, najnoviji build i driveri + postavke pa i novi bios, uvjek moraš provjeriti sve postavke, powermanagment i sl.)

 

-konkretno, najvjerojatnije, povezano s vga, driver ili kvar ... ili (ono što inače ne bi bilo normalno ali s izmjenama MSa je postlao 'normalno') ovisnost builda i verzije drivera kao 'nekompatibilno'. (ali može biti i neki treći uređaj). Problem što tad početnik ne zna kako npr restartati računalo i ako napravi forsirani shutodown gašenjem struje, tad se automatikom sve rollbacka na prethodno stanje i ponavlja se beskonačno.

npr kroz taskmanager alt+ctrl+del ili alt+f4 ili winlogo i šetanje po menijima itd.. (jer u tom trenu kad je meni 'zamrznut' zapravo ''samo'' ne reagira na mouse-pinter-klik, sve ostalo radi + poželjno je postaviti ponašanje powerbuttona u powermanageru na gašenje, ne na defaultni sleep-hypber jer u ovom slučaju treba baš restart računala, cold-warm, od biosa inicijalizacija nadalje, ne preskočiti kroz fastboot ili hibernacija kad kao da je računalo stalno upljeno bez restarta-gašenja. + Ako je nešto mijenjano u vezi s BIOSom, npr dodana komponenta kao ram tad u biosu treba isključiti fastboot tj uključiti detektiranje HWa i snimiti novo stanje, ponekad i za update-flash biosa treba ista stvar i tek nakon saveanja bios koristi pravilno sav HW.. itd. a to je sad s novi uefi biosom ponekad kao običan update tj korisnik ne vidi nikakvu razliku između updatea neke app, updatea osa, nadogradnje osa ili kritične kao flash-biosa-firmwarea nekog uređaja koji je izuzetno rizičan-kritičan i nije usporediv s updateom neke bezvezne apps, mada je sve to ''software'' nije ista kategorija a MS je to sve zgurao u 'glupi' update umjesto da se zna-vidi razlika i da tad korisnik zna i praivla+posljedice (novi laptop lako postane 'cigla' ako flashanje ne obavi kako treba iz bilo kojeg razloga npr nestanak struje..).

 

Powermanager upravlja paljenjem -gašenjem svega, kroz driver (ne po duhu svetom) i kad korisnik misli da ne treba driver jer sve radi driver je uvjek tu, ispod haube tj može win imati neki generički, može biti stariji-noviji, ali u pravilu se treba koristiti konkretan driver proizvođača za konkretan HW ne neki generički.. i problem koji je izlaskom 1093 bio s AMD-ATI driverima (sad već ok). Tad ne smiješ instalirati takav dirver a to u trenu kad problem postoji (kad je novi build, driver) ne možeš znati tj otkrije se ovako na forumima kao bug.. jer nikad nije samo jedan korisnik s takvim problemom. Druga strana, uvjek je moguć kvar, pa to što su ostali imali problem bug-drivera ne mora biti za tvoj slučaj, čak i kad je kvar neki ''mali'' tj definicija kvara je i to da osim radi-ne radi može biti i ''radi +ali'' problematično.. divlje-random. Blokrianje i sl. Pošto je sve povezano s powermanagerom, može se desiti da neki treći driver nešto zbrljavi, može biti malware-virus, može biti pogrešna postavka i da isključivanjem ne uključi ponovo itd.. nrp intel driver ima defaultno uključeno SAT (što god da im ta kratica znači) tj kad se instalira ta opcija će automatski reinicijalizirati driver-HW i omogućiti rezoluciju-efekte kao AERO tj transparentnost i sl. ako je ta opcija isključena za vrijeme installa tad će ta mogućnost biti moguća tek nakon restarta računala tj kad se inicijalizira driver-os-hw-driver.. paljenjem win.

 

-možeš tako probati barem potvrditi problem, kad ti meni ne radi, (re)instaliraj vga driver.. ovisno kako njegov instaler ima rutinu i što se nudi (npr brisanje postojećih profila, reset tvorničkih i sl.) nakon par sekundi bi trebalo proraditi. Tad znaš da je povezano s vga.. ako nije tad chipset mbo itd... ili malware ili kvar.

Neuk pet 9.8.2019 15:56
ihush kaže...


plahta teksta sa 13430146 korisnih savjeta.... 

 
Auuuuh...šta mi sve napisa..
Haj malo to sažmi ako može ikako 


Gledaj, nisam neki stručnjak pa te pola stvari nisam skužio. PC je praktički nov, ništa ja nisam sklapao od komponenti niti instalirao, radi out of the box kako je kupljen. Antivirus nisam nikakav instalirao jer sam mislio da mi je dobar ovaj windows defender. Nisam prčkao po BIOSu. Jedina stvar koju sam podešavao je da ne pada odmah u "sleep" nakon nekoliko minuta nekorištenja. Čini mi se da sam ugasio taj sleep totalno, samo sam ostavio da se zaključava.

Zadnja je verzija windoze na njemu, kaže da nema novijih nadogradnji. Jedino da instaliram DriverBooster pa da vidim fali li mu kakav driver?

ihush pet 9.8.2019 16:18

bježi od raznih bustera..

-drivere treba instalirati, možda su svi uredni, možda nisu.. to ti kao korisnik 'moraš' znati ako nešto misliš raditi-održavati, ako nemaš taj minimum znanja tad ni ova tema nije od pomoći. (oni koji to ne zanju, netko drugi to obavi, uvjek postoji minimum znanja da bi nešto mogao raditi).

-nov pc može biti 'problem' npr zbog uefija, novo ne znači 100% ispravno ili nepokvarljivo.. uvjek mora biti 100% ispravno da bi radilo, odgovarajuće podešeno, kompatibilno, s odgovarajućim driverom, postavkama itd itd.. i dovoljno je da bilo što od tog nije 100% da imaš problem.

-recept kako s eproblem riješi? prvo ga moraš izolirati-otkriti barem približno.. ili baciš čitav pc i uzmeš novi koji će možda raditi a možda imati identičan problem i tad zaključiš da nije kvar HWa (statistička šansa) nego neka postakva-software.. koja je recimo zajednička, npr bios, vga-driver itd.. i sve je stvar 'formule' tj determinizam kaže, uz iste paremetre moramo dobiti isti rezultat kakva god bila formula ili čarobna kutija. Promjenom nekog parametra možemo dobiti drugačiji rezultat a što je cilj.. i kako ga postići? filozofski za to nema odgovora tj to moraš znati za sebe ili za svoj pc, kao što znaš kamo želiš da te odveze tvoj auto i kako ćeš tamo stići ili uzmeš taxi ali tad nisi vozač. :))

 

-defaultne postavke ''nisu baš'' dobre.. npr bios, postavke win od samog installera nadalje + razlika imaš li predinstaliran-oem win ili si sam instalirao na čisto-retail i sl. previše smeća ili smetala, previše ovisnosti o automatici koja je super osim kad nije.. kad imaš problem baš ništa ti ne znači to što na tisućama drugih računala problema nema.. kad imaš problem da bi ga otklonio moraš znati sve bitne parametre formule a ja to ovako na daljinu ne mogu znati-vidjeti pa ni pomoći ''klikni-to'' odgovorom.

-prvi sumnjivac je VGA-driver, sve ostalo moraš sam ili majstoru.. a kombinacija svega na računalu može dati različite rezultate i moj pc je usproediv s tvojim samo ako su identični/slični i ispravni. Majstor tad mjenja komponentu npr vga i vidi jel problem ostao ili obriše win (jer je brže).. i instalira clean, tj to bi ja napravio i tad znam što sam gdje podesio i što može ili ne može biti različito pa time i neki uzrok-odgovor gdje je problem. Ne detektiram ja problem prelaskom ruke ili čitanjem misli i stanja chipova, nego iskustvom i ono što znam da mora raditi ili mogu provjeriti, sve ostalo što nemam pod kontrolom je 'crna kutija' i tako se ponašaš. Npr da nađeš na cesti neki kanistar, možda je benzin-super95.. možda nije.. ako usipaš u auto, možda će raditi ali statistički je veća šansa da si usipao pogrešno, pišalina, kišnica, dizel.. ili bilo što a ne baš jedino ono što ti može ići u motor bez posljedica (daleko više je onih stvari koje ne mogu). Tražiti uzrok-posljedice na računalu bez clean isntalla je ponekad nemoguće tj ''ljepši'' su klasični kvarovi kad nešto crkne i ne radi.. tad nrp zamjeniš vga pod jamstvom i sve je super. Ovako ne možeš baš ništa ako nemaš iskustva i ako ne ideš baš redom sa 100% provjerenim (ono što znaš da mora raditi).. od nule, pa dok se problem ponovo ne pojavi a tad dedukcijom zakljušiš što je problem ili imaš ispravan PC i tad radi (a to je razlika u majstoru koji instalira win kao i izvor-yogurt ili čisti itd.. + tko zna koji soft-utils ili nešto što možda na prvi pogled nema veze a možda je ovo posljedica kao npr virus.. -nije sad virus nego primjer, jer sve je software i svaki može biti uzrok problema, samo je prvi sumnjivac vga-driver, ako njega emiminiraš tad kao shcherlok ideš na idući dio..) :)

ihush pet 9.8.2019 18:02

ovisi koji PC imaš, npr laptop pogledaš specifikacije-naziv-seriju i sve nađeš na jednom mjestu (proizvođača) sa svim driverima. Za PC-komponente moraš za mbo, vga.. kao i za dodatne uređaje kao printer, potražiti po proizvođaču, npr asus-gb- ili neki oem kao hp-lenovo-msi-asus.. ovis kakav pc si kupio (brand ili zdelanac-komponente).

 

-najvažnija je MBO, matična, na njoj je chipset (kontroler, ide-sata, usb, lan, audio + integrirani video vga..) npr intel.. To sve imaš na str. proizvođača MBO i razlikuje se za win xp-7-8-10 pa buildovi kao i 32-64bit itd.

-drugi dio je dodaci, npr VGA (3D-GPU..), imaš intel integrušu, ati-amd ili nvidia (tri proizvođača, osim izuzetka npr matrox i sl..), svaki gamer zna koji vga ima, npr nv-1080ti i tad pronađeš driver, može na nvidia ili na str proizvođalča kao asus-gb-msi-asrock itd.. tj to su isti driveri, tj drivere proizvodi proizvođač chipa ali ih pakira oem koji prodaje komponentu + brandira i daje support kao i jamstvo. (kao i MBO). Razlika samo što za VGA možeš direktno od ati-nvidie download .. isto je osim za stariju vga pa možda OEM više ne daje supprot i sl. Isti driver može biti uključen u win tj uvjek je uključen neki driver i taj zovemo 'generički' tj ne mora imati sve kao full vertija, npr opencl driver (treba za minecraft ..) i razne dodatke, ali sam dirver je isti, jer ni MS ne radi drivere. Generički služi tome da imaš sliku na ekranu, dok ne instaliraš 'pravi', ako radi bez problema može ostati, ako ne radi tad svakako instaliraš pravi-puni + ovisi što želiš od dodataka (smeće) koje još uguraju u driver npr nvidia ugurava update, ati controlcentar, .. ovisi što trebaš, ponekad trebaš, ponekad samo smeće.. i to biraš kod installa (pa i kod downloada verzije, s raznim dodacima i sl..).

audio, lan.. integrirano na mbo ali može i zasebno-dodatno (diskeretna kartica).. na dvdu mbo i na str proizvođača, opet, ima nešto win ali full ima dodatne opcije + updatean ili fix-patch za neke igre itd. Obrnuto prije par mjeseci problem s ATIjem dok se nije sve posložilo, jer win i driver moraju biti ''pravi par''. Tad su problem imali oni koji su instalirali ati-radeon (amd) driver dok je generički radio ok.. ali nema sve opcije i kad je sve posloženo recimo za mjesec je sve radilo ok. Sad više taj razlog ne bi trebao postojati, ali naravno, samo ako sad skineš win + sve drivere, ne ako imaš driver od prije koji mjesec u kojem je taj problem.. sve ostalo može osim tog koji ne može jer je zbrljavljeno (prvi mačići se u vodu bacaju..).

 

-da bi instalirao driver, mora biti 'pravi' (za winver+build) i certificiran, inače te win ignorira i ne napravi ništa.

-certifikaciju drivera radi MS, to proizvođač plaća pa im nije baš neka želja.. u slučaju kad više nema supprota (nešto starije od 5g..) možda naletiš na necertificiran driver i da bi ga instalirao moraš ići u 'f7..' poseban mod reboot u kojem možeš instalirati takav driver, drži shift i restraraj pc (i dalje drži shift...) .. i tad ti se ponudi izbor, .. f7. To smiješ smo kad znaš što radiš, kad si 100% siguran da je to pravi driver (ili lako ubiješ win pogrešnim).

 

-kako vidiš? u manageru-devicesi.. imaš sve, chipset, vga.. kao i uskličnici koji govore da nešto nije ok.

za vga i audio vidiš dodatne appse kao controlpaneli za podešavanje npr izlaza slike-zvuka, efekte dok čisti win driver to ne nudi.

-nije isključeno da je povezano npr s mišem, jer je HW-pointer kojeg iscrtava vga jednako povezan s mouse driverom kao i efekti, akceleracija i sl. pa do tog da banalno kao primjer npr blokiraš tipke miša ili zamjeniš lijevo-desno (ljevaci-dešnjaci).. smao kao primjer da se to može tj da klikanje po meniju ne mora biti problem tj može biti nešto takvog (mada se za taj menu-bug zna i to je bug..)

 

-pomoćni porgrami? razni diag-utils, npr cpuid-gpuid-hwmonotor.. ti prikazju stanje računala, ne toliko drivere.. tj driver je spoj-most os-driver-hw i samo ''busteri'' nude takve stvari a bolje ti je bez njih, smeće..

-kad se instalria čit win, prvo treba dovršiti instalaciju (jer nije još gotovo).. tj tad automatika ovisno o postavkama (vrijeme kad radi update, idlanje i količina posla, npr defrag, scan.. pa i opterećenje servera) možda tek nakon par restarta win obavi sve, možda tek za tjedan (tj treba to požuriti ali defautli su takvi, kad stigne na red, tad će obavit, ručno je kad korsinik kaže.. klikneš). Tad win provjeri drivere, povuče ako posotji noviji certificiran i instalira ga, ali to ovisi i o brzini interneta kao i količini posla kojeg ima pa i brzini diska-računala (jači-brži brže obavi sve.. +što više imaš nepotrebnih dodataka to se umanža i možda nikad ne dođe na red, ako gledaš yt i gejmaš tad ne stigne download drivera istovremeno itd.). Npr ako imaš printer, win će sam prepoznati i instalirati.. ako imaš scaner, što više uređaja to treba više vremena za sam download i već tu može biti razlika pa netko drugi možda ima sve ažurirano za par minuta a netko za par sati..

Razlika, kad ne znaš sve sam, tad čekaš.. i dalje ne znaš. Kad znaš, tad ne čekaš automatiku nego sam skineš i instaliraš driver. Oba načina su ok, no kad radiš sam, tad to konkretno znaš, nema iznenađenja. Kao da napraviš sad upgrade s 1809 na 1903.. ili da krene automatika kad ona odluči, možda danas, možda za mjesec.. a kad krene korisnik ne zna što se događa, može samo čekati. Tad kad to ne znaš, korisnik ponekad stisne reset... jer misli da će tako nešto popraviti i tad krene problem..

-ako nestane struje, ako resetiraš.. svaki od tih prekida može biti problem ili imaš sreće pa ni sto takvih prekida nije napravilo štetu. Sreću je bolje eliminirati kao faktor i znati što se dešava i to napraviti 'ručno' kad želiš, ne kad to poželi automatika.

 

-kako vidjeti jesu li driveri ispravni je isključivo pitanje za početnika, jer svi znaju da su driveri tj čitav PC-HW u devicemanageru, kao i svatko tko je bar jednom instalirao win. Jeidno što dio koirsnika nije naviknut na origigi-legalne win pa tako ni update i sl. Poneki još imaju naviku isključivanja ili crackanja-tweakanja.

Problem je i MS-poltika, izmjene koje rade.. pa tako win 10 nije onaj koji je bio prije pola godine ili par godina, nije isti os, nije isti driver.. ne vrijedi, ''do danas mi je to radilo''.. od danas ne mora jer su sad buildovi važniji, dok je sve w10.

AKo korisitš integriranu vga, npr intel, neki cpu celeron-pentium-i3-i5-i7.. svaki cpu je drugi driver, mada je sve isti win10 nije isti driver za 1703 i prije kao kasnije kad počinju te izmjene i svakih pola godine nova gluparija-izmišljotina ali nije isto.. i tad moraš baš skinuti driver za svoj win-build + za svoj cpu mada će svima pisati isti naziv npr intel hd.. nije isti hw ispod haube tj vga u cpu nije ista ni isti driver.. i ako instaliraš pogrešan zapravo nisi ništa napravio jer ga os ignorira i kao da ga nisi instalirao, osim što se može desiti neki kurcšlus-križanac-frankenštajn.. i tad problemi tamo gdje ih inače nema.

 

menu bug je poznat, 99% vga driver.. i kad instaliraš pravi trebao bi nestati. Kad nestane to je to.. ali, ako se nešto desi, npr nestanak struje, tad se automatikom win može vratiti na prethodno stanje i pogrešno pomisli da je pogrešan driver umjesto da je krivac struja.. ili malware ili neki deseti uzrok pa i ljetno pregrijavanje i sl. ili kvar. Zato kad sve radi, počistiš, restartaš, u logovima tad win ima posljednje ispravno stanje i ako se nakon tog nešto desi, korak nazad će biti na to ISPRAVNO stanje. Ako se to poremeti tad može biti korak u prazno-pogrešno i tad se vrtiš u beskonačnom krugu (pa ide clean..)

 

 

-tj clean bi bio brži nego čitati ove upute. :))

-ako imaš kvar, tad će problem, ostati. Ako problema nema tad znaš da je neka postavka-driver bila uzrok ali koja možda nikad ne otkriješ.. jer može biti i nesretna kombinacija slučajnosti ili nešto što se šlepa duže vrijeme pa ne možeš više dedukcijom zaklučiti što je možda bio uzrok nrp da ti je prije tri mjeseca nestalo struje ili neki udate nije prošao.. problem je možda tad nastao a sad ga vidiš kad sys pokušava nešto updateati i to ga ometa i tad te vrti u krug...

dasan ned 11.8.2019 00:46

Koje su sad standardni programi za ubrzati winse malo mi se usporio Pc a nisam dugo koristio imam Avast,malwbits i sa njima proskeniram šta bi jos se moglo dodati.

I kako provjeriti ostale radne funkcije mislim sa cim malo mi prejako zuji ventilator od napajanja bojim se da se ne pregriajava naročito sad ljeti,hdd sam skenirao sa hd tunes i sve je zeleno.

U everestu sam scrennshot senozr sa temp sta vi mislite ?

 

Mp89 sri 14.8.2019 19:18

Pozdrav
Trebam pomoć pri instalaciji windowsa 10 na HP laptop koji je došao bez windowsa, samo sa freeDOS-om.
Pokrenuo sam instalacijski dvd i došao do odabira particije i dalje neznam sta da radim.
Daje mi 3 particije na izbor(vidi sliku) ako odaberem onu slobodnu dolazi mi poruka (slika 2).
Također onu najveću slobodnu particiju nemogu ni formatirati i nema nikakve opcije osim "novo".
Prve dvije mogu formatirati ili izbrisati ali se brinem da se nešto ne poremeti.
Molim vas za pomoć