Windows

Windows 10 - općenito

ihush sub 23.5.2020 22:05
emerik kaže...

Pozz ljudi, kupujem key za Win 10 i nasao sam ga na ovom linku, je li ovo neki scam ili je zbilja tako jeftino? Jesu li kljucevi legalni? 

- 2-3 $-€ ovisi gdje tražiš.

- ne postoje nelegalni ključevi, rade ili ne. Ako prođe aktivacija tad rade i nakon tog su trajni za taj pc-id tj ovisi o tipu licence, normalni home-pro.

- ne moraš uopće kupovati-aktivirati, win radi najnormalnije osim ponekog upozorenja + ne možeš customizirati izgled.

Preserverance pon 25.5.2020 15:18
zeryx kaže...
ihush kaže...

-svi osevi imaju iste/slične/identične requirementse već desetljeće.

 

hvala na opširnom odgovoru. 

u obzir dolazi samo win 10 jer bi to bilo rezervni laptop curinoj mami. 

za win7 znam da više nema supporta. 

u laptopu su 2 plocice rama. jedna od 2 gb i jedna od 1. moguce da je netko nekad nešto nadodavao. 

eventualno staviti 4 gb i ssd. jer hdd ima 120gb. tako da nista ne gubi ako stavi ssd. 

 

e sad jedno mozda glupo pitanje.

 

hoce li ssd raditi bez problema na tako starom laptopu?

jedan frend je isao staviti ssd u laptop star cca 5 godina sad. (bilo je to prije 2 god.) i u servisu su mu nesto baljezgali da nije moguce, bios, bla bla. 

ja sam u svoj laptop bez problema stavio a star je 9 godina.

 ja nebi stavljao ssd na laptop ako je jako star. Bezveze mi je ulagati u to i jos se zajebavat stavljanjem novijeg OS-a za koji nisam siguran hoce li raditi kako treba.  Mozda budes samo njoj zagorčao život ako bude stavljala neki softwer koji bude zahtjevao više snage pa će zbog njega lap usporiti.

 

Marko :D uto 26.5.2020 17:33
Valentin17 kaže...

Zna neko koji je točan datum izdavanja proljetne nadogradnje? Kraj mjeseca je blizu, a mislim da sam negdje pročitao da ide do kraja mjeseca.

Nadogradnja stiže danas, sutra ili prekosutra. 26.5., 27.5. i 28.5. su zadnji najavljivani datumi. Budući da je danas utorak, vjerujem da će danas pustiti nadogradnju po standardnom vremenu; 18:00, odnosno 19:00 sati.

ihush uto 26.5.2020 17:35
Valentin17 kaže...

Zna neko koji je točan datum izdavanja proljetne nadogradnje? Kraj mjeseca je blizu, a mislim da sam negdje pročitao da ide do kraja mjeseca.

 -baba vanga i čarobni grah .. :)

-ako je ms dosljedan svojem nazivu i praksi koju vidimo spoljednjih godina tad će izaći tek u 6tom.. jer je oznaka travanj-04 (a uvjek kasne 2mj ili više..) :)

-tj ako ne izađe danas (vremenska zona usa, 18h.. utorak-srijeda), tad neće ovaj mjesec tj kalendar .. a to je tek blentav razlog tj kao da je važno petak-ponedjeljak ili mjesec, no ako već imaju takav plan-ritam, mogli bi slučajno koji put i biti unutar najave ali u ovom slučaju nema takve slučajnosti.. :)

Marko :D uto 26.5.2020 20:40
Marko :D kaže...
Valentin17 kaže...

Zna neko koji je točan datum izdavanja proljetne nadogradnje? Kraj mjeseca je blizu, a mislim da sam negdje pročitao da ide do kraja mjeseca.

Nadogradnja stiže danas, sutra ili prekosutra. 26.5., 27.5. i 28.5. su zadnji najavljivani datumi. Budući da je danas utorak, vjerujem da će danas pustiti nadogradnju po standardnom vremenu; 18:00, odnosno 19:00 sati.

Eto, danas ipak ništa od nadogradnje. 😁

ihush kaže...
Valentin17 kaže...

Zna neko koji je točan datum izdavanja proljetne nadogradnje? Kraj mjeseca je blizu, a mislim da sam negdje pročitao da ide do kraja mjeseca.

-tj ako ne izađe danas (vremenska zona usa, 18h.. utorak-srijeda), tad neće ovaj mjesec tj kalendar...

Ne mora značiti. Microsoft je početkom ovog mjeseca izdao driver shiproom raspored za 2020. godinu. Na kalendaru, u petom mjesecu, 26.5.–28.5. su označeni da tada izlazi Feature Update iliti velika nadogradnja.

 

 

*Uploader je uništio sliku. Na gornjem linku dostupna je ista slika u većoj kvaliteti.

ihush uto 26.5.2020 23:43

znaš tko radi taj kalendar? pat & mat (a je to..) :)) .. ili gle ovak, dosadašnji buildovi-oznake su 03-proljetni, 09-jesenski.. po mjesecu, osim što je trenutno/još aktualan build 1909 pod nazivom studeni/november.. tj u ms mjeseci imaju neobičnu numeraciju, relativnu, kao i taj roadmap koji izbace polovicom godine.. ono, imaju 'zacrtan plan'.

-grah i čarobna kugla daju precizniji info, kao i sat koji ne radi (dva puta dnevno pokaže točno vrijeme) :))

Marko :D sri 27.5.2020 19:01
ihush kaže...

znaš tko radi taj kalendar? pat & mat (a je to..) :)) .. ili gle ovak, dosadašnji buildovi-oznake su 03-proljetni, 09-jesenski.. po mjesecu, osim što je trenutno/još aktualan build 1909 pod nazivom studeni/november.. tj u ms mjeseci imaju neobičnu numeraciju, relativnu, kao i taj roadmap koji izbace polovicom godine.. ono, imaju 'zacrtan plan'.

-grah i čarobna kugla daju precizniji info, kao i sat koji ne radi (dva puta dnevno pokaže točno vrijeme) :))

Windows 10 May 2020 Update je pušten prije minutu.

 

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2020/05/27/whats-new-in-the-windows-10-may-2020-update/

 

I, tko je bio u pravu? 

 

—————

 

Backup ✔

System Image Backup ✔

... bacam se u avanturu. 😁

Valentin17 sri 27.5.2020 19:15
Marko :D kaže...

Windows 10 May 2020 Update je pušten prije minutu.

Imam više računala za nadograđivati, jel znaš ako izradim USB sa alatom onim s Microsoft stranice, da li dobivam najnoviju verziju?

 

Hm, koliko vidim alat čak ima u nazivu "2004", po tome ti bi trebalo biti to.

Posmatrač sri 27.5.2020 19:47
Marko :D kaže...

Dobivaš. Sami skini najnoviji Media Creation Tool i s njim napravi bootabilni USB.

 ne mora znaciti. Ja sam znao skinuti instalirati i odmah dobiti poprilicno updateova.... Bukvalno pola sata kasnije....

Valentin17 sri 27.5.2020 19:55
Posmatrač kaže...

 ne mora znaciti. Ja sam znao skinuti instalirati i odmah dobiti poprilicno updateova.... Bukvalno pola sata kasnije....

Pa nije to ništa čudno.  Nadogradnje idu dalje, ali bitno da je baza tu. 

Marko :D sri 27.5.2020 19:58

Zato što se MCT povremeno ažurira, a ne nakon svakog malog ažuriranja. Zbog toga što je ova verzija MCT-a izašla prije sat vremena, u sebi sadrži već sva dostupna ažuriranja, kao i nadogradnju 2004.

Marko :D sri 27.5.2020 21:30
djigibao kaže...
Marko :D kaže...

Windows 10 May 2020 Update je pušten prije minutu.

 

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2020/05/27/whats-new-in-the-windows-10-may-2020-update/

 

Backup ✔

System Image Backup ✔

... bacam se u avanturu. 😁

 ...krivo...

Najbolje je ovo:

 😛

Heh, instalirano. Nadogradnja trajala duže od 1909 (očekivano), ali sve radi bez ikakvih problema. Čak su i sve postavke ostale iste, samo je jedna kod Wi-Fija bila uključena iako je prije bila isključena. Od aplikacija se ponovno instalirao samo OneDrive, ali sada je vidljiva i Cortana koja se ne može deinstalirati (bar ne na desni klik -> Uninstall).

 

To je više manje to.

 

EDIT: Ispada da se OneDrive nije instalirao već se samo postavio prečac u Start izbornik. Tražilica u Windowsima sada pretražuje i Bing, bez obzira na to kako su postavke namještene i onaj ključ BingSearchEnabled više ne radi ništa. 

 

Cortana se deinstalira preko PowerShella preko sljedeće komande:

Get-AppxPackage -allusers Microsoft.549981C3F5F10 | Remove-AppxPackage

Gale92 kaže...

Kod mene još ništa....

Neće ti doći odmah na WU. Microsoft sporo i oprezno pušta velike nadogradnje na WU od onog fijaska s brisanjem korisničkih datoteka. Ako želiš instalirati nadogradnju, morati ćeš to učiniti uz pomoć Update Assistanta ili Media Creation Tool-a, ili pak izradom bootabilnog USB-a, pa na taj način pokrenuti nadogradnju.

tictactoe sri 27.5.2020 22:23

pozdrav, pitanje u vezi windowsa..zanima me jel na stari laptop(8-9god) bolje ostavit windows 7 ili instalirat windows 10...jel bi bio sporiji ili radio bolje sa windows 10...ne znam koliko je zahtjevniji windows 10 pa jel bi mogao laptop to gurat. inace laptop je acer aspire 5552, ovo su specifikacije :

 

ASPIRE 5552, AMD Phenom II Triple-Core, N830 2,10GHz, 3072 MB, 15,6", 1366x768, SATA 500GB, Linux, ATI Radeon HD 4250 with 256 MB, DVD±RW DL, 1x 10/100/1000 Ethernet,Bluetooth,802.11b/g/n, HDMI, USB 2.0 3, 2,6 kg

 

 

Gale92 sri 27.5.2020 22:56
Marko :D kaže...

Neće ti doći odmah na WU. Microsoft sporo i oprezno pušta velike nadogradnje na WU od onog fijaska s brisanjem korisničkih datoteka. Ako želiš instalirati nadogradnju, morati ćeš to učiniti uz pomoć Update Assistanta ili Media Creation Tool-a, ili pak izradom bootabilnog USB-a, pa na taj način pokrenuti nadogradnju.

 javlja da nema novih nadogradnji (slika)....

ihush sri 27.5.2020 23:04

-win je dostupan, to ne znači da ćeš ga ti dobiti sad, možda za tjedan-mjesec tj ovisi o insider-fast ringu i postavkama-odgodama/pauzama tj normalni korsinici nadogradnju-upgrade (ne update, jer update je nešto sitno, upgrade je novi win..) obavljaju 3-6mj od izlaska tj možeš odgađati do godne i tad moraš (bar jednom u 180 dana moraš na server, provjera itd..). Nije to definicija antivirusa i sl. tj ako želiš odma, tad skineš-upgrejdaš.. ili čekaš i pustiš automatiku.

-auotmatika je ok, ali preporuka, radije da korisnik sam izabere kad će upgrade, nego da se to desi 'prisilno' (nakon odgoda kad se mora) tj kad je računalo slobodno, ne kad nešto moraš raditi i sl. Ja to radije obavim 'ručno' tj kad meni odgovara, ti biraš za sebe između tih mogućnosti tj kao forumaši koji jedva čekaju build ili korisnik koji ni ne mora zanati koji build ima tj ne zanima ga..

Marko :D sri 27.5.2020 23:06
Gale92 kaže...
Marko :D kaže...

Neće ti doći odmah na WU. Microsoft sporo i oprezno pušta velike nadogradnje na WU od onog fijaska s brisanjem korisničkih datoteka. Ako želiš instalirati nadogradnju, morati ćeš to učiniti uz pomoć Update Assistanta ili Media Creation Tool-a, ili pak izradom bootabilnog USB-a, pa na taj način pokrenuti nadogradnju.

 javlja da nema novih nadogradnji (slika)....

Jesi skinuo najnoviju verziju Update Assistanta ili MCT-a? 

 

https://www.microsoft.com/hr-hr/software-download/windows10

ihush sri 27.5.2020 23:18
Posmatrač kaže...
Marko :D kaže...

Dobivaš. Sami skini najnoviji Media Creation Tool i s njim napravi bootabilni USB.

 ne mora znaciti. Ja sam znao skinuti instalirati i odmah dobiti poprilicno updateova.... Bukvalno pola sata kasnije....

 -to je normalno.. :) tj novo nije baš novo, tj aktualni build je oznake 19041.. već po 19 možeš naslutiti kad je kreiran, tj bio je spreman u 12tom, testovi itd .. i naravno da svi updateovi od tad do danas moraju biti updateani tj kao i verzija koju imaš jer u međuvremenu izađe dosta toga novog.

-više smeta 'neozbiljnost' ili glupraije s odgodama-kašnjenjima koji su standardno 2-3 mj a zbog propusta koji se dešavaju sad testiraju svašta, tj ništa jer su glavni fičeri po običaju 'ikone' i sl. :)