Windows

Windows 10 - općenito

morrisoN pon 14.10.2019 16:22
Valentin17 kaže...
Stric_Jura kaže...

Hvala, ne znam da li smo se razumjeli, ali ja pokušavam od ovoga napraviti instalacijski USB windowsa 10, ne instalirati Windows 10 na ovo.

 Strikan je tebe razumio, no ti njega nisi.
Njegova ideja je da prvo napraviš bootabilni usb, a onda acronisovim alatom kloniraš taj bootabilni usb medij na particiju m2 ssd-a.

 

Ne znam da li će ovo raditi, ali vrijedi pokušati.

Valentin17 pon 14.10.2019 16:24
morrisoN kaže...

Njegova ideja je da prvo napraviš bootabilni usb, a onda acronisovim alatom kloniraš taj bootabilni usb medij na particiju m2 ssd-a.

Ja imam kasno paljenje, sve jasno i ide proba. Hvala puno. 

Stric_Jura kaže... 

Acronis mi prepoznaje sve štogod sam mu gurnuo kao disk, USB, M.2, SATA...

Test odrađen, Rufusom izrazio standardnu instalaciju na USB od 16 GB, u windowsu instalirao Acronis True Image 2019, opcijom CLONE DISK klonirao

USB na kojem je instalacija Windowsa 10 bez problema na M2 NVME USB. Svaka čast majstore, Acronis bez problema vidi ovaj M2 SSD u USB ladici.

Razlika je ta kaj sam ja koristio standardnu instalaciju Acronisa, nisam koristio bootabilni ISO, iako vjerujem da bi i to radilo bez ikakvih problema.

Valentin17 pon 14.10.2019 17:10
Stric_Jura kaže...

znam, no govorim o instalaciji Windoza snjega i USB sticka, ono jesi mjerio do prvog restarta, pa do onog unosa prvog korisnika....?

E to nisam probao još. Budem prvom prilikom napravio test pa javim. 

Najveći napredak bi trebao biti kod instalacije Windowsa na SSD, dolazi mi jedan laptop na instalaciju, ali u sebi ima HDD, tu ne vjerujem

da bi bilo nekakve razlike jer je HDD usko grlo tako i tako.

ihush pon 14.10.2019 20:51

-tak ti je to kad ne čitaš.. :) odavno napravljena tema, cmd, diskpart.. bootabilan medj za par sekundi ili ako ti je to tlaka imaš google.

-svi alati kao rufus rade istu stvar, sve to ekšli radi sam os, razlika je samo u buttonima-klik-next.. i znanju/razumijevanju što-zašto. O tebi ovisi želiš li znati ili klik-nextati.

 

edit: mali helpić, ''boot: medij ...''

ihush pon 14.10.2019 21:04
Valentin17 kaže...
ihush kaže...

-tak ti je to kad ne čitaš.. :)

To je tako kad ne razmišljam i idem lakšim putem, NEXT, NEXT. Ulijenio sam se. 

ps. ovo mi se više sviđa o duploga posla koji treba odraditi sa Acronisom. 

 evo i dodatak, tj tipkanje u cmd-u koje je online dostupno a ja ga (nemjerno/slučajno nisam natipkao..) tj koristiti bilo koji filemanager je lakše + imati uključeno hidden-sys .. jer moraš vidjeti file da bi ga kopirao.

-u ovom primjeru je xcopy .. dosovski način + switchevi, dok realno možeš npr unzipati iso.. ili bilo koji copy koji uključuje hidden-sys fielove. Sva mudrost je kreirati boot, ostalo je copy. Iduća stepenica (za naprdne) je ručni install OSa koji se od ovog razlikuje po dodatnom boot-meniju i raspakairavanju esd-wim dismom..

 

xcopy D:\*.* G:\*.* /S /E /F” uz uvjet da su diskovi g:-d:.. no napredniji objuzer će znati.. :)

 

-tema, + dodatak. (ima i slikice pa je čitljivije od mog texta..) :)

Posmatrač pon 14.10.2019 23:03
mrvica12 kaže...

Imam Windows 10 pro N (nije original) ,i sada mi često dolazi poruka da mi uskoro ističe licenca.Šta napraviti ?

Pokušao sam sa KMS tools windows aktivatorom ali oni su puni virusa pasam odustao.

 Nije un virusa vec se win buni jer cacka tamo gdje ne bi trebao... Slobodno to odradi sa tim. Ja koristim godinama i sve 5....

Friday pet 18.10.2019 14:10

Ekipa iz MS-a su stvarno kreteni...

 

Prije par dana odlucim zamjeniti mrezne kartice na firewallu a buduci da zamjena "tek tako" nije moguca nego je potrebna reinstalacija cijelog firewalla - odlucio sam firewall staviti u virtualku (da mogu cijeli stroj backupirati i po potrebi micati na druge hostove). Dici server 2019 i na njemu vmware (nemam VT-d na tom procesoru pa nema bas puno smisla ici na type 1 virtualizaciju). Instalirao Server 2019 Datacentar, digao vmware, instalirao firewall i sve radi. Cijela mreza opet na internetu, zacdjujuce lagano. Na serveru nisam uopce unio IP adresu od gatewaya jer nema potrebe da ima izlaz na internet. Jucer navecer sjedim za kompom i spojim se na server (host) i unesem gateway. Odem na update i povuce se nekih 5-6 update-a. Nakon sto su se downloadali svi su bili u statusu "Pending install". I kontam si ma neka tako ostane pa cu za vikend sve resetirati, svejedno je bilo kasno. Jutros sve normalno radi, nikakvih problema. Spojim se sa posla na svoj kucni stroj i preko njega na server. Vidim da nisu pokrenute neke stvari koje su bile pokrenute. Pogledam uptime - 7 sati. Server je nocas u 4 sata odlucio napraviti restart. Pa jebes mi sve. Mislio sam da je tako samo na win 10 ali oni su cak i jebene servere podesili tako da se sami bez ikakve dozvole restartaju. Postoje neki policy-ji da se to onemoguci (navodno!) ali po defaultu se server sam resetira kako hoce. Sva sreca pa mi firewall virtualka ode automatski u suspend kad se host pocne resetirati/gasiti i automatski napravi resume cim se server podigne. Ali svejedno jbt, pa ne moze se faking server resetirati kako ga volja. Ili ipak moze...

Mladen pet 18.10.2019 16:18

Nešto slično sam napisao davno za Win 7 pa sam pokupio TDa ko nikad :)

Meni se to desilo kad sam ostavio makinu preko noći da renderira pa me ujutro dočekao login screen.

Ako već inzistiraju na tome (meni je totalni nonsense za Pro/Server verzije Windowsa) onda bar neka dodaju nekakav flag za koje aplikacije se to nikad ne smije napraviti.

 

 

Friday pet 18.10.2019 16:34
Mladen kaže...

Nešto slično sam napisao davno za Win 7 pa sam pokupio TDa ko nikad :)

Meni se to desilo kad sam ostavio makinu preko noći da renderira pa me ujutro dočekao login screen.

Ako već inzistiraju na tome (meni je totalni nonsense za Pro/Server verzije Windowsa) onda bar neka dodaju nekakav flag za koje aplikacije se to nikad ne smije napraviti.

 

 

 

Maknuo sam gateway, sad nema sanse da ista povuce. Iako meni to nije nikakav problem buduci da se virtualka sama digne. Ali ova situacija kao tvoja... zlo i naopako!

Ivan(4) pet 18.10.2019 17:36

Jbg, ako se ne varam, po defaultu je da Windows automatski instalira update i da to radi određenim danom u nedelji negde u 2, 3 noću. Na prvu zvuči razumno osim što neko namerno ostavi komp da bi nešto radio tokom noći, a WU je previše glup da bi to detektovao. WU je prva stvar koju ugasim nakon instalacije (na Win 10 sam ga isključio preko Group Policyja i za sada sluša; kad hoću, instaliram update; obično kasnim par polugodišnjih releasova, što je dovoljno sveže da sve radi i dovoljno bajato da sve bude popeglano).

Friday pet 18.10.2019 17:54
Ivan(4) kaže...

Jbg, ako se ne varam, po defaultu je da Windows automatski instalira update i da to radi određenim danom u nedelji negde u 2, 3 noću. Na prvu zvuči razumno osim što neko namerno ostavi komp da bi nešto radio tokom noći, a WU je previše glup da bi to detektovao. WU je prva stvar koju ugasim nakon instalacije (na Win 10 sam ga isključio preko Group Policyja i za sada sluša; kad hoću, instaliram update; obično kasnim par polugodišnjih releasova, što je dovoljno sveže da sve radi i dovoljno bajato da sve bude popeglano).

 

Ma to je OK za klijentski OS. Ali ovo je server kojem je posao da bude online 99.9999% vremena. Ne mozes mi se sam restartati tek tako...

ihush pet 18.10.2019 21:18

-eh, zato jer sad defautle određuje PR odjel, ne neki dev-geek. + na kraju je 'tvoja greška' jer nisi sve podesio... računati da su oni normalni je naivno :) tamaguči sindrom ili sve moraš (sam) napraviti, ne računati na to da će (valjda) raditi ili da je neka postavka/default i sl. ok. .. jer sve što mogu, PRovci zmrdaju do boli, skoro nevjerovatno kako to uopće uspiju. Jamačno neki linuxaš koji se tako osvećuje MS-win :)))

Dex.pwn pon 21.10.2019 00:40

Edge sync ne radi.

Nakon dizanja sustava, dobio sam stare(od prije cca godinu-dvije) favorite.

Ukoliko nešto dodam na kompu, toga nema na mobitelu. Prijavljen sam s istim računom i na kompu, i na mobu. Sinkronizacija je uključena.

Zašto ne radi?

ParaNO1d pon 21.10.2019 19:18

Original Windows 10 x64 Home. Kako da svom lokalnom admin accountu dam sva prava? Nikako ne mogu doći do toga. Samo Trusted installer ima sva prava. Htio sam konkretno imati full pristup System32, ali nikako ne mogu namjestiti prava. Radio sam na Windows 10 Pro i na AD-u i to je prolazilo, nije valjda da se s Home to ne može? 

ihush pon 21.10.2019 19:24

-ne, to čak nema veze s home-pro, nego juzer nema admin prava, elevated.. kao sigurnost (glupost) ili uac.. to je tako već godinama. Navikni se.

-upravo zato jer juzer ne treba čačkati po npr sys32 folderu.. a to iz nekog razloga želiš .. tj treba prekinuti s 'DOSovskim' navikama, gdje su appsi u C:\ i juzer čačka po win-sys folderima. Imaš druge particije-storage i tamo radiš što želiš, imaš juze foldere u kojima si šef, samo da nije C:\ i windows folder. Navikni se, jer je MS jači.

sibica pon 21.10.2019 20:21

Znači ovako,normalni win10,regularna aktivacija.Pred desetak dana mi došao ovaj zadnji update.Do tada mi je bila automatska prijava sa windowslive računom.Nakon updatea dobio sam još jedan račun koji je vidljiv samo pri podizanju windowsa,dok drugdje u settingsima taj račun nije vidljiv pa ga ne mogu ni obrisati.Kako mi se sad u tom dijelu pri podizanju windowsa pojavljuju 2 računa,moram uvijek unositi lozinku prvog računa kako bi se ulogirao.

morrisoN pon 21.10.2019 21:52
sibica kaže...

Znači ovako,normalni win10,regularna aktivacija.Pred desetak dana mi došao ovaj zadnji update.Do tada mi je bila automatska prijava sa windowslive računom.Nakon updatea dobio sam još jedan račun koji je vidljiv samo pri podizanju windowsa,dok drugdje u settingsima taj račun nije vidljiv pa ga ne mogu ni obrisati.Kako mi se sad u tom dijelu pri podizanju windowsa pojavljuju 2 računa,moram uvijek unositi lozinku prvog računa kako bi se ulogirao.

 Start (search) Computer Managment / Local Users And Groups / Users

 

Ovdje vidiš sve usere za tvoj PC. Ako je tvoj user administrator, možeš brisati, doadavati ili mijenjati tip usera.

 

PAŽNJA - ako ne znaš šta radiš (a velika je vjerovatnoća da ne znaš) bolje ne diraj, jer ćeš nešto zeznuti.

 

Iako gore piše da si imao windows live (dakle ms acoount) na koji se pc automatski (???) prijavljivao, nekako vjerujem da si imao local account, a da si pri nadogradnji kreirao drugi acc, ili si se tek sad prijavio na ms acc.

ihush sri 23.10.2019 08:21
Thorin20 kaže...

Dali se licenca za windowse koja se prodaje na MS stranici https://www.microsoft.com/hr-hr/p/windows-10-home/d76qx4bznwk4?activetab=pivot%3aoverviewtab može legalno koristiti kad se pc zamijeni ili nadogradi ili je za to najbolje kupiti retail licencu.

 -sve maloprodajne licence bi morale biti retail.. tj to je malorpdjana roba, veleprodajna je oem (oem proizviđačima) kao i direktna partnerima. Bar bi sam MS trebao tako poslovati, ali tko zna.. možda. Probaj :) ili korisit bez aktivacije do promjene računala, jedino ograničenje je izgled desktopa.

-jednom aktiviran key se veže ud id matične, ali možeš i na drugi način, uz ms acc, ovisno o licenci možeš koristiti na više uređaja, do 10.. -pitaj ms.

-pripazi i na terminologiju, ne kupuje se licenca niti je licenca oem-retail, nego key, dok je licenca ugovor, uvjet korištenja, ako kršiš uvjete gubiš licencu, dok ovisno o keyu aktivira se win home-pro i sl. licenca-verzija. EULA je licenca, nju imaš uvjek, ugovor. Da bi bio važeći ugovor moraš ga poštivati ili ga ms jednostrano automatizmom raskida, npr ako koristiš home&student licencu u komercijali tad ne vrijedi kao što ne vrijedi vozačka b kategorije za kamione ili kao što ne vrijedi za druge osobe.

Devetnica sri 23.10.2019 20:07

Pozdrav!

Koliko je dovoljo velika particija za WIn 10? Kupio bih 2 hdd-a, a jedan će biti SSD od 1Tb i zanima me koliko je win 10 dosta za normalan rad, je li to 256Gb ili 500Gb? S time ako podijelim na 2 particije (2 x 500Gb) na jednoj bi bili Win 10, a na drugoj programi... Hvala

ConroeInside sri 23.10.2019 20:12
Devetnica kaže...

Pozdrav!

Koliko je dovoljo velika particija za WIn 10? Kupio bih 2 hdd-a, a jedan će biti SSD od 1Tb i zanima me koliko je win 10 dosta za normalan rad, je li to 256Gb ili 500Gb? S time ako podijelim na 2 particije (2 x 500Gb) na jednoj bi bili Win 10, a na drugoj programi... Hvala

 Windows 10 komotno može živjet čak na 40 giga. Sve ovisi kaj imaš od aplikacija. U mom slučaju na SSD-u od 120 giga s browserom, tipičnim setom aplikacija (video player, Notepad++...), Photoshopom, Illustratorom, Office-om 365 i nakrcanim Visual Studiom 2019 nisam ni na pola iskorištenog prostora :)

Marko :D sri 23.10.2019 20:37

Verzija 1910 ne postoji. Sljedeća nadogradnja koja dolazi je November 2019 Update brojčane oznake 1909. Ne zna se točno kada izlazi, ali pretpostavlja se za dva do tri tjedna. 5.11. je sljedeći Patch tuesday, a budući da se ne radi o punokrvnoj nadogradnji (kao što su bile prijašnje) nego o manjem ažuriranju, moguće je da će izaći na taj dan.

Mladen sri 23.10.2019 20:50
Devetnica kaže...

Pozdrav!

Koliko je dovoljo velika particija za WIn 10? Kupio bih 2 hdd-a, a jedan će biti SSD od 1Tb i zanima me koliko je win 10 dosta za normalan rad, je li to 256Gb ili 500Gb? S time ako podijelim na 2 particije (2 x 500Gb) na jednoj bi bili Win 10, a na drugoj programi... Hvala

Kao i Conroeov primjer dva posta iznad, i meni se 120 (256) GB čini dovoljno za OS i aplikacije, jedino igre se ne uklapaju u tu računicu.

Dijeliti disk na dvije particije, za OS i aplikacije, nema baš smisla jer je većina aplikacija vezana na OS particiju (registry) pa si samo stvaraš ograničenja.

Naravno, tu ne ulaze one aplikacije koje mogu funkcionirati i neovisno ("portable") i koje nakon instalacije Windowsa ne treba ponovno instalirati, eventualno treba osvježiti licencu ili neki konfiguracijski file.

Podjela na particije ima smisla kad želiš odvojiti svoje podatke od OSa i aplikacija, ili ako je u pitanju baš veliki hard disk (> 2, 3TB) da je lakše organizirati podatke radi backupa, kasnijeg preslagivanja ili arhiviranja.