Windows

Windows 10 - općenito

ihush sri 2.10.2019 08:43
tommek10 kaže...

 znači normalno skinem s microsoft stranice win 10 pro i pukne ključ ovaj. hvala ti puno 

 -na ebayu je cca 3-5$ .. besmisleno je drugom trgovcu za istu stvar platiti x-puta više. Oboje su jednako legalni/legitimni. Key validira MS i ako je prihvaćen tad je važeći. U slučaju problema reklamiraš i ebay je poznata trgovina dok ovo s linka ne baš..

 

djigibao kaže...

Cini se da sa sljedecim updejtom Windows "sakriva" Offline acc, pa se prilikom instalacije preporuca ugasiti net 

 

https://www.howtogeek.com/442609/confirmed-windows-10-setup-now-prevents-local-account-creation/

 - stara stvar. Forsiranje njihovog izbora, kako u kreiranju acounta tako i u ostalim postavkama-opcijama.

Marko :D sri 2.10.2019 08:53
ihush kaže...

- stara stvar. Forsiranje njihovog izbora, kako u kreiranju acounta tako i u ostalim postavkama-opcijama.

Ovo je pametno s njihove strane. Telemetrija bi trebala biti anonimna, na ovaj način će je moći povezati s korisnikom. Pošto je zadana telemetrija Full, to znači da će Microsoft dobiti hrpu toga, ako ne i pristup svemu tome što korisnik radi na računalu.

djigibao čet 3.10.2019 22:20

UPDATE:

October 3, 2019—KB4524147 (OS Build 18362.388)

 

IMPORTANT This is a required security update that expands the out-of-band update dated September 23, 2019. This security update includes the Internet Explorer scripting engine security vulnerability (CVE-2019-1367) mitigation and corrects a recent printing issue some users have experienced. Customers using Windows Update or Windows Server Update Services (WSUS) will be offered this update automatically. To help secure your devices, we recommend that you install this update as soon as a possible and restart your PC to fully apply the mitigations. Like all cumulative updates, this update supersedes any preceding update.

tommek10 pet 4.10.2019 21:48
ihush kaže...
tommek10 kaže...

 znači normalno skinem s microsoft stranice win 10 pro i pukne ključ ovaj. hvala ti puno 

 -na ebayu je cca 3-5$ .. besmisleno je drugom trgovcu za istu stvar platiti x-puta više. Oboje su jednako legalni/legitimni. Key validira MS i ako je prihvaćen tad je važeći. U slučaju problema reklamiraš i ebay je poznata trgovina dok ovo s linka ne baš..

 

djigibao kaže...

Cini se da sa sljedecim updejtom Windows "sakriva" Offline acc, pa se prilikom instalacije preporuca ugasiti net 

 

https://www.howtogeek.com/442609/confirmed-windows-10-setup-now-prevents-local-account-creation/

 - stara stvar. Forsiranje njihovog izbora, kako u kreiranju acounta tako i u ostalim postavkama-opcijama.

 kupio preko ebaya ključ i windowsi ga neće da prihvate... kaže da su nevažeći 

ihush pet 4.10.2019 21:54
tommek10 kaže...
ihush kaže...
tommek10 kaže...

 znači normalno skinem s microsoft stranice win 10 pro i pukne ključ ovaj. hvala ti puno 

 -na ebayu je cca 3-5$ .. besmisleno je drugom trgovcu za istu stvar platiti x-puta više. Oboje su jednako legalni/legitimni. Key validira MS i ako je prihvaćen tad je važeći. U slučaju problema reklamiraš i ebay je poznata trgovina dok ovo s linka ne baš..

 

djigibao kaže...

Cini se da sa sljedecim updejtom Windows "sakriva" Offline acc, pa se prilikom instalacije preporuca ugasiti net 

 

https://www.howtogeek.com/442609/confirmed-windows-10-setup-now-prevents-local-account-creation/

 - stara stvar. Forsiranje njihovog izbora, kako u kreiranju acounta tako i u ostalim postavkama-opcijama.

 kupio preko ebaya ključ i windowsi ga neće da prihvate... kaže da su nevažeći 

 -i? (vidi boldano u citatu)

-žali se ebayu, dobit ćeš povrat, drugi put pripazi gdje što od koga kupuješ.. jer internet je divlji zapad, nisu svi dragi-mili, ima i prevaranata.

ili provjeri jesi li dobro utipkao, slova-brojke.. jako malo slučajeva je da ne radi. Ako MS validira tad je ok, ako odbije tad nije i to je ono što kažem za naše inspektore-zakon i soft licencu, ne nešto za tebe ili izbor gdje ćeš što kupiti dok kao btw, nisi kupio od ebaya nego na ebayu kao posredniku, od nekog trgovca.. taj trgovac je prevarant i vjerojatno ima lošu reputaciju, to treba obavezno gledati kad se bilo što kupuje online, spordno jel to key ili bicikl, jel ebay ili amazon.. bilo koji store i bilo koja roba, ista pravila i rizici.

Nemo nemo pet 4.10.2019 21:55
tommek10 kaže...

Pozdrav, htio bi postati novi korisnik win 10 do sad sam imao sedmicu. Već neko vrijeme mislim preći na 10 i sad igrom slučaja pobrisana mi je sedmica pa ću se ponoviti. Zanima me najjeftinija verzija instalacije sustava za kućnu upotrebu. Vidio sam ima win 10 pro i da se na ebay-u kupuju licence za nekih 40 kn jeli to još akutalno ?

 Da. Imaš i jeftinije, za oko 20-tak kuna.

error_666 pet 4.10.2019 22:00
tommek10 kaže...
ihush kaže...
tommek10 kaže...

 znači normalno skinem s microsoft stranice win 10 pro i pukne ključ ovaj. hvala ti puno 

 -na ebayu je cca 3-5$ .. besmisleno je drugom trgovcu za istu stvar platiti x-puta više. Oboje su jednako legalni/legitimni. Key validira MS i ako je prihvaćen tad je važeći. U slučaju problema reklamiraš i ebay je poznata trgovina dok ovo s linka ne baš..

 

djigibao kaže...

Cini se da sa sljedecim updejtom Windows "sakriva" Offline acc, pa se prilikom instalacije preporuca ugasiti net 

 

https://www.howtogeek.com/442609/confirmed-windows-10-setup-now-prevents-local-account-creation/

 - stara stvar. Forsiranje njihovog izbora, kako u kreiranju acounta tako i u ostalim postavkama-opcijama.

 kupio preko ebaya ključ i windowsi ga neće da prihvate... kaže da su nevažeći 

 dobit ces lovu nazad, ali pravilo je da se radi fresh install windowsa za te OEM  licence s ebay( sto ugl i pise u opisu ) ,jer ga ne prihvataju , sto je  99% slucaj i kod tebe . 

Marko :D pet 4.10.2019 22:01
tommek10 kaže...
ihush kaže...
tommek10 kaže...

 znači normalno skinem s microsoft stranice win 10 pro i pukne ključ ovaj. hvala ti puno 

 -na ebayu je cca 3-5$ .. besmisleno je drugom trgovcu za istu stvar platiti x-puta više. Oboje su jednako legalni/legitimni. Key validira MS i ako je prihvaćen tad je važeći. U slučaju problema reklamiraš i ebay je poznata trgovina dok ovo s linka ne baš..

 

djigibao kaže...

Cini se da sa sljedecim updejtom Windows "sakriva" Offline acc, pa se prilikom instalacije preporuca ugasiti net 

 

https://www.howtogeek.com/442609/confirmed-windows-10-setup-now-prevents-local-account-creation/

 - stara stvar. Forsiranje njihovog izbora, kako u kreiranju acounta tako i u ostalim postavkama-opcijama.

 kupio preko ebaya ključ i windowsi ga neće da prihvate... kaže da su nevažeći 

Pogledaj što piše u opisu oglasa. Nekada zna pisati da upišeš ključ i da se za aktivaciju moraš javiti Microsoftu kako bi oni reaktivirali ključ.

morrisoN pet 4.10.2019 22:51

Ako si prije nešto pokušavao "aktivirati" nekim "legalnim" aktivatorom koji je prčkao sa KMS, onda ne može proći kljuc, dok ne instalirana clean winse, ili dok ne vratiš sistem u "tvorničko stanje". No, lakše je clean install.

tommek10 sub 5.10.2019 00:19

ma kako su mi windowsi pali na brzinu sam ubacio neke koje imaju u sebi aktivaciju samo da podatke neke prebacim. znači skinuti ponovo ali na usb ili dvd medij pa format i čista instalacija. ja sam išao na nadogradnju na postojeće vjerojatno je tu problem. 

SamoPitam3 sub 5.10.2019 01:52
Dex.pwn kaže...

Zašto neki videi imaju zvuk, a neki ne? Do sada nisam imao ovaj problem.

Probao i na Edgeu i na Chromeu.

 

Windows 10 Pro x64 1903 18362.388

 OS Build 18362.388
Release Date:
October 3, 2019
Ne znam, a jos manje znam cemu se toliko zuris da instaliras update.

tommek10 sub 5.10.2019 11:46

Clean instal prošao i sad radi sve kako treba. Ali kako sam novi korisnik win 10 imam nekoliko problema. Pri instalaciji disk sam podijelio na dvije particije ali windowsi vide samo particiju gdje su instaliran. U computer managementu se vidi druga particiju i idem na format  ntfs sve prodaje uredno, ali u mom računalu je i dalje vidljivo samo pola diska tj jedna particija. 

Btw morao sam komplet disk formatirati jer mi nije htjelo prihvati instalaciju disk nije bio u mbr. 

ihush sub 5.10.2019 11:56

-disk manager, vidiš disk-particije, vidiš nedodjeljeno .. desni klik.

-ili ponovi install s brisanjem svega dok ne naučiš kako se to radi tj rezultat.. defaultno installer uzme čitav disk, ako odrediš samo veličinu sys-os diska/particije ostalo ostane nealocirano, bez particije, nakon što se kreira dodatna particija i formatira doda se 'slovo' i tad je dosupno osu-aplikacijama.

-drugi problem koji je moguć, kreirao si dvije particije, prva-boot je defaultno skrivena.. to inače radi automatika-installer i kreira cca 500MB particiju u kojoj su boot-sys fileovi + par drugih koje mogu postoajti za recovery-repair ili oem-reinstall... a sve ovisi o mogućnosti biosa, uefi-legacy i postavkama kao i o modu rada diska, GPT-MBR.. pa i ograničenjem koje ima stari legacy-mbr na do 4 primarne-boot particije itd itd..

 

 

edit: ++ kao što možeš primijetiti, pirat-aktivator i yogurt verzija win su stvari koje nisu za ovu temu, tj isključivo se govori o 'original' win, kao i to da se podrazumjeva posljednja dostupna verzija-build, trenutno 1903 (uskoro 1909..). Čist-originalan os-installer, defaultne postavke ili izbor postavki kako želiš, što je cilj.. a to već ovisi o svakom korisniku i nema nekog zadanog pravila koje vrijedi za sve. Npr kako podijeliti disk-particije.. jedino računaj da sys treba barem 60gb, (min 30) poželjno više recimo 80-100-120.. kao i skrivene boot-recovery ali one su zanemarivo male.

-origianl win, čist može raditi i bez aktivacije, jedino ograničenje je onemogućena customizacija desktopa + upozorenje koje nudi kupnju-aktivaciju. Kad složiš win, možeš aktivirati, prije nema potrebe. Ako je key aktiviran, tad idući put ako napraviš clean/reinstall... automatika odradi ostalo tj čim se spoji nainternet i provjeri ID povezan s keyem-matičnom aktivira se sam.. jedino ne smiješ pogriješiti u verziji instalacije, tj ako si aktivirao home key tad ne možeš reaktivirati pro.. jer je pro skuplaj licenca, i treba pripaziti kad se ponudi izbor verzije home-pro i sl. ovisno o licenci koju imaš, dok 32-64 ili jezik nisu važni.

 

tommek10 sub 5.10.2019 12:11

kažem novi sam u tom svijetu... do sad sam radio samo sa sedmicama ocito ovo je druga priča. Kako sam brisao cijeli disk logično je bilo da napravim dvije particije kao i prije prije sam instalacije. formatirane su zasebno i bile su vidljive pri odabiru gdje želim instalirati. Ne razumijem zašto sad moram ponovo sve brisati i instalirati a vidljiv je u windowsima jedino ne mogu se služit i s tom particijom. Radi se o (D:) na slici ispod 

tommek10 sub 5.10.2019 12:11

kažem novi sam u tom svijetu... do sad sam radio samo sa sedmicama ocito ovo je druga priča. Kako sam brisao cijeli disk logično je bilo da napravim dvije particije kao i prije prije sam instalacije. formatirane su zasebno i bile su vidljive pri odabiru gdje želim instalirati. Ne razumijem zašto sad moram ponovo sve brisati i instalirati a vidljiv je u windowsima jedino ne mogu se služit i s tom particijom. Radi se o (D:) na slici ispod 

ihush sub 5.10.2019 12:18

ako imaš slovo D: tad ga možeš koristiti .. osim ako nešto treće nisi promašio. Formatiranje ili enkripcija i sl..

 

upravo zato jer je 'nemoguće' nagađati što neki početnik promaši ili pogrešno odabere.. ne isplati se (vremenski) nagađati + nagađanje je defaultno loša stvar i ponoviti clean install je daleko brže-konkretnije kad je računalo 'prazno' (nemaš drugih podataka-appsa i stvari o kojima moraš brinuti..) install je na prosječnom računalu stvar 10-15min.. i brže.

djigibao sub 5.10.2019 12:26
tommek10 kaže...

.

 

Promijeni slovo D u neko drugo (vidis da imas vec slovo D na prvoj particiji)

 

Desni klik na particiju kojoj zelis promijenit slovo i dobijes "meni" s opcijom za promijenu slova (slika)

tommek10 sub 5.10.2019 12:31
djigibao kaže...
tommek10 kaže...

.

 

Promijeni slovo D u neko drugo (vidis da imas vec slovo D na prvoj particiji)

 

Desni klik na particiju kojoj zelis promijenit slovo i dobijes "meni" s opcijom za promijenu slova (slika)

 hvala puno... što ćeš sljepac zesci :-D

razor1988 uto 8.10.2019 17:23

Pozz ekipa!

Prije nekoliko tjedana win10 je napravio update (neka verzija koja je jako bitna i mjenja izgled win10). Nakon toga mi je napravio jos jedan folder na C: pod nazivom old.windows u kojem su naravno bili cjelokupni "stari" win 10 sto znaci naravno da i zauzima dupli prostor na disku.

Pokusao sam samo obrisati taj folder no to nije bilo moguce pa sam naposlijetku napravio format i novu instalaciju.

Sada mi naravno opet nudi taj update pa ne znam hoce li se to opet dogoditi i mogu li ikako sprijeciti nastanak tog foldera?

Ima li itko slicno iskustvo ili zna sto mogu poduzeti?

 

Hvala!! 

ihush uto 8.10.2019 17:28

-novi izgled je samo nova thema..

-old folder se briše diskcleanupom... održavanje, služi kao uninstall-rollback i stvara se kod svake nadogradnje osa. Automatika pobriše za 30 dana ili ranije ako nema dovoljno mjesta.

-ne, ne možeš srpriječit nastajanje tog foldera, besmisleno je + nema potrebe ni problema. Čišćenje diska.. odabrati sys fileove + kvačica za stavke.

razor1988 uto 8.10.2019 17:38
ihush kaže...

-novi izgled je samo nova thema..

-old folder se briše diskcleanupom... održavanje, služi kao uninstall-rollback i stvara se kod svake nadogradnje osa. Automatika pobriše za 30 dana ili ranije ako nema dovoljno mjesta.

-ne, ne možeš srpriječit nastajanje tog foldera, besmisleno je + nema potrebe ni problema. Čišćenje diska.. odabrati sys fileove + kvačica za stavke.

 Ok ako ti tako kazes.

Nisam nikad primjetio nastanak tog foldera, a nakon njegova nastanka ostalo mi je par stotina mb slobodnog prostora samo te nakon nekoliko dana i paljenja gasenja racunala folder je i dalje bio tamo. Pokusam ponovno i svakako s disk cleanupom pa javim..

Hvala puno!