Windows

Windows 10 - općenito

Marko :D uto 20.8.2019 08:56

Ne postoji način da omogućiš Group Policy Editor u Windows 10 Home. Sve instrukcije koje govore kako možeš vratiti GPE vraćaju sam program, no ne i njegovu funkcionalnost. Postoji, doduše, stranica koja ti govori gdje se koja postavka iz GPE nalazi u registryju s opisom što predstavlja i mogućim opcijama.

djigibao čet 22.8.2019 09:05

Ne pada mi trenutno nista na pamet...

Kako pogledati/znati da li mi je u laptopu m.2 ssd ili obican 2.5 bez otvaranja laptopa?

 

Laptop je ASUS S410U.

CPU i3 (7th Gen)

RAM 8GB

SSD 128GB

 

EDIT:
device manager kaze: sandisk sd9sn8w128g1002

 

UPDATE:

Cini se da je M.2 2280

Ako sam u krivu neka me netko ispravi.

Marko :D čet 22.8.2019 09:23
djigibao kaže...

Ne pada mi trenutno nista na pamet...

Kako pogledati/znati da li mi je u laptopu m.2 ssd ili obican 2.5 bez otvaranja laptopa?

 

Laptop je ASUS S410U.

CPU i3 (7th Gen)

RAM 8GB

SSD 128GB

 

EDIT:
device manager kaze: sandisk sd9sn8w128g1002

Pretpostavljam da se radi o M.2 jer tako kažu specifikacije svih S410U modela.

ParaNO1d čet 22.8.2019 09:29
djigibao kaže...

Ne pada mi trenutno nista na pamet...

Kako pogledati/znati da li mi je u laptopu m.2 ssd ili obican 2.5 bez otvaranja laptopa?

 

Laptop je ASUS S410U.

CPU i3 (7th Gen)

RAM 8GB

SSD 128GB

 

EDIT:
device manager kaze: sandisk sd9sn8w128g1002

 

UPDATE:

Cini se da je M.2 2280

Ako sam u krivu neka me netko ispravi.

Kaže SATA3 M.2. Dakle form factor M.2 ali SATA brzine.  

Stric_Jura čet 22.8.2019 15:40

pa generalno da...

 

očitaš broj, upišeš ga u novoj instalaciji, ali ti ga neće aktivirati, nego generirati Instalation ID...

 

zoveš 0800 300 300 i na automatu odabereš postavke i VAŽNO - kad te pita broj računala na kojim su ti Windowsi instalirani - pikneš 1 - generira ti na osnovu Instalacijskog ID-a aktivacijski ID koji odmah u prozoru aktivacije upišeš i to je to...

 

naravno bilo bi pošteno ne koristiti iste Windoze na starom kompu...

steve90 čet 22.8.2019 15:56

A može li se nekako maknuti licenca sa matične? Htio bih izbjeći eventualne probleme ukoliko prodam matičnu? Ili windowsi na neki način znaju da je nova konfiguracija u pitanju? HDD mi ostaje za "novi" komp.

Stric_Jura čet 22.8.2019 16:38

pa generalno ako na onaj način isti broj vežeš na novi HW, rezervacija na start HW bi se trebala brisati tj. automatski se ne bi trebao aktivirati...

e sad, nisam siguran ali mi zvuči logično..

 

ona aktivacija prolazi....provjereno prekjučer na 2 broja

ihush čet 22.8.2019 18:41

dism oobe/sysprep.. =deaktivacija licence.

praktičnije je koristiti bez tog (MS nije darežljiv ali tako ispada.. prolazi svašta) ili alternativno, ne kemijati s prenošenjem nego kupiš za 3$ novi key za novi pc..

Garac24 pet 23.8.2019 13:44
steve90 kaže...

Ma uzeti ću onda novi key, jer ne da mi se zafrkavati sa ovim svime zbog par eura 
Ima netko provjeren izvor, odakle uzeti key?

 Također i mene zanima posto sljedeci tjedan stize novi PC
ako neko zna neka podijeli informaciju. 

Stric_Jura pet 23.8.2019 14:00

probajte s neke njemačke stranice, jer tamo je Vrhovni sud donio presudu da su Windowsi tj. licenca roba kao i svaka druga i smije se preprodati (uz naravno ne korištenje iste na više računala osim ako nije VLK/MAK)...

 

često se može dobiti i račun na tvrtku...

ihush pet 23.8.2019 14:06
Stric_Jura kaže...

probajte s neke njemačke stranice, jer tamo je Vrhovni sud donio presudu da su Windowsi tj. licenca roba kao i svaka druga i smije se preprodati (uz naravno ne korištenje iste na više računala osim ako nije VLK/MAK)...

 

često se može dobiti i račun na tvrtku...

 -za domaće je to uzaludno-beskorisno, jer porezna taži oib -- tj. nema nikakve veze legalnost-legitimnost izvora licence, nego je kod nas za firme problem porez, prijava poreza-troška tj juzer koji kupi key za 3$ ga ne treba knjižiti kao trošak jer je nevažan (u odnosu na 1000kn ..) i zato jer nema prikazan PDV kao ni podatke firme-oib-mb.. a to je obvezno za knjiženje računa-troška. tj ako ima sposobno računovodstvo, može od kud želi kupovati što želi (samo tad oni znaju kakko-što knjižiti).. ovo je za juzere, poslovnjaci su grupa koja ne treba ovdje tražiti savjete (jer bi se lako opekli i jer ništa ne znači što im netko na forumu kaže)..

+ digresija, dojčland nije hrv, ne vrijede zakoni, još važnije MSova EULA, provjeri, za svaku zemlju ili regiju imaš zasebnu, njigova se odnosi na njih (+ austrija), ne na nas i tad baš ništa ne pomaže to što je tamo legalno prenjeti oem licencu, tj njima je to MS ugovorom-zakonom-eulom dozvolio, nama (ostalima) ne.

 

+ kad već brbljam, ima i 'domaćih' (webshopovi, češka i sl..), koji prodaju licence za cca 400-500kn.. s računom. Koliko to vrijedi? .. isto, ali manje kemijanja. (izdaju R1..).

underdog sri 28.8.2019 17:52

Pozdrav!

Imam jedan problem vezan uz network drive.

Spojio sam eksterni hard na router (speedport od t-coma) putem usb-a, s ciljem da bude shareani drive na mreži i da mu mogu pristupiti bežično s laptopom i TV-om.

U routerovom izborniku sam omogućio share local storage. TV mi taj disk vidi i bez problema s njega vrti filmove, međutim, problem je u tome što disku ne mogu pristupiti laptopom.

U exploreru ga nema, a ako pokušam mapirati network drive, ne postoji među ponuđenim opcijama.

Nemam više ideja, samim time što mu ne mogu pristupiti laptopom se gubi smisao svega, jer sam želio izbjeći stavljanje filmova na disk pa ga spajati usb-om na TV.

 

Svaka sugestija je dobrodošla. 

ihush sri 28.8.2019 20:51

-podesi mrežu (na računalu..) npr ovisi koji os npr w10.. tad vjerojatno fali SMB 1.0 .. + mrežni share-permisioni + postavka mreže private (work/home) ne public (jer tad firewall sve blokira) + uključiti traženje mrežnih uređaja, + itd itd.. pa do tog ta ti neki antivirus blokira (kao firewall).

-podešena mreža radi, svi osevi-uređaji.. rade jednako ali se prečesto preskoče pravila (postavke) npr kad se prvi put spojiš na 'svoju' mrežu (ili bilo koju, tj router-workgroup..) iskoči ti pitanje koje traži potvrdu-dozvolu, ako ne dozvoliš, tad je defaultno sve dieseblirano, isključen mrežni share.. + za share je osnova user&pass, os bez user&pasa je kao auto bez kotača/goriva.. odličan, ali ne ide.. (nema mreže).