Windows

Windows 10 - općenito

Friday pet 12.7.2019 13:58
BlackMoon kaže...
Servis koji korisnicima ničim izazvan smanji free prostor s 15gb na 5 gb ne koristim. Davno smo se razdružili...

 

Ja koristim placenu verziju za cijelu familiju. 15 giga svejedno nije ni za kurac, sta bi s tim? Nemoj mi reci da ti je 15 GB dovoljno?

Dex.pwn pet 12.7.2019 17:16

Pre neki dan sam reinstalirao driver za zvuk i problem s "audio endpoint builder" procesom koji dere po 20 posto CPU-a je nestao.

Da bi se evo vratio danas(bar sam ga danas primjetio).

Zbog tog smeća mi je CPU core 0 za +10°C toplija od ostatka CPU-a.

Stvarno ne kužim koji je problem s tim procesom? Koja je njegova svrha?

andi.cro sub 13.7.2019 10:03

-The Windows Audio Endpoint Builder service is running as LocalSystem in a shared process of svchost.exe. Other services might run in the same process. If Windows Audio Endpoint Builder fails to start, the error is logged. Windows 10 startup proceeds, but a message box is displayed informing you that the AudioEndpointBuilder service has failed to start.

 

-If Windows Audio Endpoint Builder is stopped, the Windows Audio service fails to start and initialize.

 

-It manages audio devices for the Windows Audio service. If this service is stopped, audio devices and effects will not function properly. If this service is disabled, any services that explicitly depend on it will fail to start.

ihush sub 13.7.2019 11:20
andi.cro kaže...

-The Windows Audio Endpoint Builder service is running as LocalSystem in a shared process of svchost.exe. Other services might run in the same process. If Windows Audio Endpoint Builder fails to start, the error is logged. Windows 10 startup proceeds, but a message box is displayed informing you that the AudioEndpointBuilder service has failed to start.

 

-If Windows Audio Endpoint Builder is stopped, the Windows Audio service fails to start and initialize.

 

-It manages audio devices for the Windows Audio service. If this service is stopped, audio devices and effects will not function properly. If this service is disabled, any services that explicitly depend on it will fail to start.

 -to je 'generički'.. text, .. a postoji i drugi, neformalni odgovor. Već duže vrijeme (čak već nestalo?) virusi-malware su voljeli npr audio (i mrežni) driver.. jer juzer ništa ne sumnja, i kad se koriste razni paketi, installeri, optimizatori.. neobični izvori .. tad se upravo malware lako ubaci i naravno da će se zaljepiti za neki noramalan servis kao što svaki pc ima audio.. a može biti i bug, drivera, hardwarea..

 

-može biti bilo što, no po opisu iz posta par redova više, ili je virus, ili nekompatibilan driver s promjenom winver (kao za amd-vga..) jer i s vga je povezan kao hdmi-audio itd.

-ako je install drivera nešto popravljao, tad je driver urok a gornji generički text MSa ne govori o malwareu tj ne predviđa ga kao ni bugovit driver ili nekompatibilan s winver (što je ms napravio u posljednjim buildovima, mada nitko ne zna zašto i u čemu je zapravo razlika..). Ako je virus-malware, to bi najbolje pasalo u opis problema, dok kvar ili bug imaju manje šanse (jer bi tad problemi bili očigledni, zvuk-smrzavanje i sl..) .. današnji malware nema cilj smrznuti sys, nego naprotiv, neprimjetno raditi u pozadini npr majnati. .. a uzrok može biti bilo koji soft, ne samo audiodriver i sl. tj pitanje kad je korisnik primijetio i što je sve u međuvremenu instalirao, surfao.. jednostavno korisnik nije relevantan izvor puzdanih ifoa za to (ni ja sam ne mogu to na svom računalu znati 100%..).

 

-kako na brzinu vidjeti jel kvar ili soft? (podjestnik, PC-platforma je HardWare + SoftWare), problem je HW ili SW, ako bootamo neki live OS (linux, miniPE..) tad trenutno vidimo kako radi, ako radi nije HW nego nešto od SW u postojećoj instalaciji.. a ako je virus, to možda nećemo mjesecima moći otkriti tj dok nam antivirus to ne otkrije. Ako je legitimni proces, kao npr SETI, neki miner.. tad ga antivirus nema kako prepoznati, jer nije virus.. a korisnik to možda zna možda ne. Možda bi clean popravio stvar, možda bi opet bio isti rezultat ako ne znamo što je uzrok... (jer uvjek će juzer instalirati omiljeni paket appsa, utilse, igre.. kodecpakove itdl.). Tek stalnim praćenjem se možda otkije kad se to desi pa zaključak što je moguć uzrok itd..

-možda samo loša powersaving postavka koja daje višu temperaturu, možda treba novi bios, možda nema veze s audiom itd..

vrinho pet 19.7.2019 22:46

Ma ne, temperatura ssd-a ti je u granicama normale od 30-50°C, normalno funkcioniraju do 70°C. Pretpostavljam da ti je i toplije u sobi u ove ljetne dane pa je  i radi toga povišena. Moj Samsung je trenutno na 39, ništ strašno.

andi.cro sub 20.7.2019 10:46

Meni je pala na pamet jedna "genijalna ideja" ( ak se pita moju ženu onda je kretenska ), ako vam je u blizini unutarnja jedinica klimatizacijskog uređaja, koji ionako često radi u ove ljetne dane, zalijepit široko lagano flexibilno crijevo ( bauhas,pevec...) na klimu ( onako u čošak gdje ispuhuje hladni zrak ) a drugi dio sprovesti do PC-a i namjestit ga da hladi sve nutra!!!

 

Još nisam smogao hrabrosti isprobati tu ideju ali vi koji niste oženjeni i imate mogučnost složit takvu rugobu, go for it!!!

andi.cro sub 20.7.2019 10:52

Imam još jednu ideju ali ova je obečavajuča te traži stručnost...

 

Znate one minijaturne frižidere sa staklenim vratima za flaše?

 

Zamislite da ih pretvorite u hladna kučišta!

Ugraditi ventilatore sa lampicama, svjetleče cijevčice, komponente sa LED-icama... mislim da bi to bilo fakat COOL ( u doslovnom smiclu ) 

Truljo ned 28.7.2019 12:49

Pitanje je više vezano za kućno umrežavanje ali s obzirom da na PC-u koristim windows 10 home, možda ima neko tko zna.

Želja mi je povezati PC i Sony smart tv (nije android) tako da mogu na TV-u  gledati video materijale i slike, a da nitko drugi na kućnoj mreži ne može pristupiti tim materijalima.

Kako to ostvariti?

Hvala

ihush ned 28.7.2019 12:57

-mreža.. (smartovi imaju lan..)

-drugi način dlna + mreža/share/permisioni za juzere.. ako tv podržava (miracast i sl..).

-treći način, .. jamačno postoji, pa eto placehoder kad se sjetim.. :))

Coder256 uto 6.8.2019 21:25

Pozdrav,

 

Imam problem sa regulacijom svjetline na zaslonu, stalno se mijenja i to u koracima tako da je jako primjetno. Ne mogu nigdi naći isključivanje adaptivne svjetline ili tako nešto. Google je reka da bi trebalo bit pod display u settingsima, ali tamo to nemam. Gledao sam i u power planu ni tamo nema opcija adaptivne svjetline. Driver sam updateao i nije se rješio problem. Užasno živcira jer je jako primjetno i bio bih zahvalan kad bi mi neko pomogao.

Laptop je Lenovo y530.

MasterG sri 7.8.2019 07:21
Coder256 kaže...

Pozdrav,

 

Imam problem sa regulacijom svjetline na zaslonu, stalno se mijenja i to u koracima tako da je jako primjetno. Ne mogu nigdi naći isključivanje adaptivne svjetline ili tako nešto. Google je reka da bi trebalo bit pod display u settingsima, ali tamo to nemam. Gledao sam i u power planu ni tamo nema opcija adaptivne svjetline. Driver sam updateao i nije se rješio problem. Užasno živcira jer je jako primjetno i bio bih zahvalan kad bi mi neko pomogao.

Laptop je Lenovo y530.

 jesi išao u advanced opcije power? Gotovo pa sam siguran da tamo negdje mora biti

boxer sri 7.8.2019 15:51

Treba mi savjet kako u Windowsu 7 provjeriti kada je upaljen/ugašen PC, kao i koje su aplikacije pokretane, te da li je sa eksterne memorije (USB ili SD kartica) nešto prebacivano na HDD a potom i brisano sa HDD? Uopćeno kako ću provjeriti aktivnosti korisnika na PC?

boxer čet 8.8.2019 09:58
LIX kaže...

tjah... nešto preko event viewera, upiši u search kod starta pa gledaj sve logove, možda nađeš nešto

 Ma pokušavam to već odranije ali nema ništa u Evieweru. Pronađem kada je paljen PC ali ne mogu pronaći koje programi su pokretani. Evo npr sada kada pokrenem browser ne mogu pronaći nikakvog traga da sam pokrenuo browser.