Windows

Win 10 se ne boota nakon brisanja Linuxa

franjoslav sub 13.4.2019 15:08

Pozdrav ekipa, imam problem!

 

Imao sam instaliran Win10 i uz njega sam prekjučer instalirao Linux Mint u dual boot konfiguraciju (oba su u legacy BIOS modu, P.S. žalim što nisam to napravio u UEFI modu) na istom disku, točnije na SSD-u od 120 GB. Particija na kojoj je bio Linux bila je veličine 20 GB (/root, swap i home). 

Sve je bilo OK dok nisam obrisao Linux. Točnije, otišao sam u Win 10 i u diskmgmt.exe sam kompletno obrisao particije na kojima je bio Linux. 

 

Nakon što sam obrisao particije očekivao sam da se Win 10 neće bootat jer je njegov bootloader prebrisao GRUB. Pošto GRUB sada više ne radi, znači, potrebno je napraviti restore Win 10 bootloadera.

Uzeo sam Recovery DVD, bootao i preko cmd. exe pokrenuo komandu:

 

bootrec.exe /fixmbr

 

Restartao sam PC. No i dalje ne mogu bootat Windows 10. Dobivam poruku:

An operating system wasn't found. Try disconnecting any drives that don't contain an operating system. Press Ctrl+Alt+Del to restart.

 

Ponovno sam otišao u Recovery, pokrenuo cmd.exe i pokrenuo ove komande:

 

diskpart

list volume

 

Dobio sam izlist diskova. Ispada da mi je SSD na kojem su bili Win 10 i Linux PROMIJENIO oznaku iz C: u D:, a sekundarni HDD od 1 TB je promijenio oznaku iz D: u C:

Preko komandi "select volume" i "assign letter=X" to sam lako promijenio i vratio nazad stare oznake, te sam preko komande "select partition" i "active" označio particiju na SSD-u na kojoj je bio Win 10 i pretvorio ju u aktivnu.

Potom sam opet ponovio komandu "bootrec.exe /fixmbr"

 

Restartao sam PC. No opet isto sve. I dalje ne mogu bootati u Windows 10.

 

Opet sam otišao u Recovery, pokrenuo "diskpart" i opet je C: drive D:, a D: je C:

 

Ipak sam našao privremeno riješenje, no to me ne čini zadovoljnim - ponovno sam instalirao Linux na particiju na kojoj je bio što je restoralo GRUB bootloader, pa opet mogu bootat normalno u Win 10.

No to mi se ne sviđa. Želim kompletno obrisati Linux sa C: drivea i normalno bootati Windowse.

 

Naravno, imam backup C: drivea kojeg sam napravio uz pomoć Macriuma, no ne znam da li će ako restoram backup to popraviti bootloader ili ću imati isti problem?

 

Kako da obrišem Linux ispravno i restoram Windows bootloader kako spada? No Googleu uvijek nađem da se to sve lako riješi preko "bootrec.exe /fixmbr" u Recoveryju, no meni to ne pomaže!

 

 

Posmatrač sub 13.4.2019 15:23
franjoslav kaže...

Pozdrav ekipa, imam problem!

 

Imao sam instaliran Win10 i uz njega sam prekjučer instalirao Linux Mint u dual boot konfiguraciju (oba su u legacy BIOS modu, P.S. žalim što nisam to napravio u UEFI modu) na istom disku, točnije na SSD-u od 120 GB. Particija na kojoj je bio Linux bila je veličine 20 GB (/root, swap i home). 

Sve je bilo OK dok nisam obrisao Linux. Točnije, otišao sam u Win 10 i u diskmgmt.exe sam kompletno obrisao particije na kojima je bio Linux. Slijedio sam upute s ovog sajta:

 

Nakon što sam obrisao particije očekivao sam da se Win 10 neće bootat jer je njegov bootloader prebrisao GRUB. Pošto GRUB sada više ne radi, znači, potrebno je napraviti restore Win 10 bootloadera.

Uzeo sam Recovery DVD, bootao i preko cmd. exe pokrenuo komandu:

 

bootrec.exe /fixmbr

 

Restartao sam PC. No i dalje ne mogu bootat Windows 10. Dobivam poruku:

An operating system wasn't found. Try disconnecting any drives that don't contain an operating system. Press Ctrl+Alt+Del to restart.

 

Ponovno sam otišao u Recovery, pokrenuo cmd.exe i pokrenuo ove komande:

 

diskpart

list volume

 

Dobio sam izlist diskova. Ispada da mi je SSD na kojem su bili Win 10 i Linux PROMIJENIO oznaku iz C: u D:, a sekundarni HDD od 1 TB je promijenio oznaku iz D: u C:

Preko komandi "select volume" i "assign letter=X" to sam lako promijenio i vratio nazad stare oznake, te sam preko komande "select partition" i "active" označio particiju na SSD-u na kojoj je bio Win 10 i pretvorio ju u aktivnu.

Potom sam opet ponovio komandu "bootrec.exe /fixmbr"

 

Restartao sam PC. No opet isto sve. I dalje ne mogu bootati u Windows 10.

 

Opet sam otišao u Recovery, pokrenuo "diskpart" i opet je C: drive D:, a D: je C:

 

Ipak sam našao privremeno riješenje, no to me ne čini zadovoljnim - ponovno sam instalirao Linux na particiju na kojoj je bio što je restoralo GRUB bootloader, pa opet mogu bootat normalno u Win 10.

No to mi se ne sviđa. Želim kompletno obrisati Linux sa C: drivea i normalno bootati Windowse.

 

Naravno, imam backup C: drivea kojeg sam napravio uz pomoć Macriuma, no ne znam da li će ako restoram backup to popraviti bootloader ili ću imati isti problem?

 

Kako da obrišem Linux ispravno i restoram Windows bootloader kako spada? No Googleu uvijek nađem da se to sve lako riješi preko "bootrec.exe /fixmbr" u Recoveryju, no meni to ne pomaže!

 

 

 Do sada si davno mogao reinstalirati windowse.... 

franjoslav sub 13.4.2019 16:02

Bojim se da mi reinstalacija Windowsa neće pomoći jer ispada da je bootloader Windowsa smješten na C: driveu, a GRUB bootloader na D: driveu jer u Linuxu je to particija /dev/sda.

Ako restoram Windowse na C: drive i dalje ću imati GRUB bootloader na D: driveu, zar ne?

bunker sub 13.4.2019 18:28

 

Nisi napravio backup (windows) sistema prije nego si išao instalirati linux ?

 

Vjerojatno nemaš, jer bi to rješilo problem pa nebi ni bilo ove teme. Ali sad imaš dobru školu za ubuduće.

 

Treba ti win10 health (oporavak) usb. Ako si ga ikad prije izradio, sada ga upotrebi. Ako ga nemaš, dočepaj se bilo kojeg piceka sa win10 i napravi ga pa ga uporabi za oporavak svog pc-a ....