Windows

Promjena moto i CPU, reinstalacija windowsa

Mate4321 sri 29.5.2019 21:49

Pozdrav,

Namjeravam zamjeniti postojeći cpu i motherboard, prelaz sa Asus prime 270k na MSI Z390-A Pro, i7 7700k na i9 9900k, želio bih sačuvati postojeći Windows 10 sistem, dakle da ne radim novu instalaciju Windowsa već kloniranje korištenog sistema sa pripadajućim aplikacijama, da li je moguće napraviti isto? posjedujem dva ssd na računalu Samsung evo 970 i evo 850...ako može link na neke kvalitetne upute ili savjet.

hvala

ihush sri 29.5.2019 22:38

-kloniranje? .. ne.

-zamjeniš mbo, upališ s postojećim diskom i .. ili se upali i radi, ili se ne upali. To ovisi o licenci, povezanosti s driverima-chipsetom itd.. image-kloniranje s tim nemaju veze tj image-klon il backup se radi na istom hw-u, restore.. ne na promjeni (koju ti tad onemogućava nekompatibilnost ili ms-licenca tj killswitch).

-postoji predviđen način.. oobe, ulanja sve, no to sad nudi i sam win u popravcima.. ali tad je to besmisleno-nelogično .. kontraproduktivno, jer brže je tad install novog clean, nego takvo krpanje jer bi nakon paljenja imao peazan win, sve bi morao instalirati tj samo bi zauzimalo mjesto na disku..

-pošto se sve app moraju instalirati da bi radile (izuzetak npr portable appsi).. a podaci su podaci, nemaju veze.. i kao svaki savjet prije bilo čega backup! (primarno podataka ako su ti važni).

 

kraće, ako si podatke-dokumente backupirao, clean install i imaš win za 10min.. ostalo recimo MS ne želi (olakšati), tj postavke u registryu ili installacije tad gubiš, .. nadogradnja osa je s postojećeg hw-a bez izmjena ne za drugi hw. Ako može, jednostavno zamjeniš i upališ. Naravno, poželjno što manje korake, tj ne sve od jednom, ne mbo+cpu+vga+ssd.. prvo samo mbo na istom ostatku hw-a.. (+cpu), ako prođe sve ostalo je lako vga..

-ako prije toga kloniraš win s jednog na drugi ssd.. tad si miran za sve podatke-backup.. tj sve je na postojećem disku kojeg možeš upaliti i kad vidiš da je sve ok na novom, tad možeš brisati.

-klonirati, može sam win, izrada backupa-imagea, može bilo koji disk-part alat kao paragon, .. free easeus i sl. no ms može raditi probleme s licencom. Teoretski je to običan copy :) najmanji problem, više sve ostalo kao licenca, tj ms ne želi da se win može tako lako kopirati-umnažati i samo zato je problematično.

 

90% da možeš zamijeniti mbo i  upaliti.. a hoće li licenca ostati ovisi o tipu, retail-oem i sl. Kad MS posumnja u licencu, tad ti ubije boot.. par fixeva i chkdsk pa možda proradi.

Mate4321 sub 8.6.2019 00:18

Evo zamjenjen je procesor i matična, windowsi su se digli, bez reinstalacija, napravio sam testove na cpu benchmarking i cpu brojke su osjetno bolje, ipak pri radu ne vidim napredak koji sam očekivao, da li je moguće da je problem negdje zbog Windowsa????

ansha sub 8.6.2019 01:41
Mate4321 kaže...

Evo zamjenjen je procesor i matična, windowsi su se digli, bez reinstalacija, napravio sam testove na cpu benchmarking i cpu brojke su osjetno bolje, ipak pri radu ne vidim napredak koji sam očekivao, da li je moguće da je problem negdje zbog Windowsa????

A sta si ti ocekivao konkretno? Ako su cpu brojke onakve kakve bi 9900K trebao dati, onda je to to...

Do Windowsa ti nije sigurno...

Posmatrač sub 8.6.2019 07:57
Mate4321 kaže...

Evo zamjenjen je procesor i matična, windowsi su se digli, bez reinstalacija, napravio sam testove na cpu benchmarking i cpu brojke su osjetno bolje, ipak pri radu ne vidim napredak koji sam očekivao, da li je moguće da je problem negdje zbog Windowsa????

 GDje si ocekivao napredak? Jesu li ta dva ssda u raid 0? Stavi u raid 0 i mozda ces vidjeti mali napredak..... 

ihush sub 8.6.2019 13:27
Posmatrač kaže...
Mate4321 kaže...

Evo zamjenjen je procesor i matična, windowsi su se digli, bez reinstalacija, napravio sam testove na cpu benchmarking i cpu brojke su osjetno bolje, ipak pri radu ne vidim napredak koji sam očekivao, da li je moguće da je problem negdje zbog Windowsa????

 GDje si ocekivao napredak? Jesu li ta dva ssda u raid 0? Stavi u raid 0 i mozda ces vidjeti mali napredak..... 

 -ne. Svrha raida je nešto drugo i pregazilo ga vrijeme.. + brzina + trim ..

-ssd treba biti u ahci modu, tad može iskoristiti sata3 brzinu (do 600 kao granica, tj većina cca 550mbs rw dok w može biti i niži 300..). Raid ne može brže, odnosno smao kao raidpolje... +problemi.

.. tj hdd je ograničen fizičkom brztinom i slaganjem u raid možemo doći do granice, nrp 4xhdd .. svaki po cca 150mbs ali to sam ssd može i tad se samo gube važne napredne funkcije i brzina, ne dobija se ništa osim potencijalnih problema kod kvara..

-drugi važniji dio je trim funkcija koja ovisi o ahci modu, pošto bios može nuditi npr idelegacy-radi-ahci.. imamo ili-ili situaciju.

 

raid kontroleri su zasebna stvar, tko treba ima, ostali ne trebaju .. ili žele iskoristiti više hddova, ili zbog kapaciteta u glupi jbod može i više ssdova, ali brzine pri tome nisu zbroj jer je granica sam kontroler + gubi se ahci+trim..

-normalan juzer treba koristiti normalan mod, nrp sys na ssd, podaci na storage-hdd ili može i obrnuto, kad su podaci/radni diskovi važni za brzinu rada npr videoedit i sl.. + odvojeni diskovi mogu raditi dvije stvari paralelno-istovremeno do ukupne propustnosti kontrolera i tad je optimalnije imati dva odvojena ssd (jedan os, drugi podaci) na ahciju nego u raidu. itd itd..

ihush sub 8.6.2019 15:10

-i što? npr što s tim ima tvoj backup ili nas? ...

-zastarjelo.. jer očigledno ne znaš čemu služi raid, preporučujući ga olako korisniku kojem ne treba. U staro doba, jednini način za nrp brzinu-kapacitet, danas ne, danas samo usko grlo + dodatni problem kad se desi kvar, kad crkne disk jer je tad raid polje problem, odnosno ako imaš backup nije.. no poslovno i kućno su dva različita svijeta, kao i pitanje koje je postavljeno, tj tvoj odgovor s prijedlogom raida.

 

-kolika je brzina sata3? kolika je brzina ssd? što dobješ raidom kao rezultat? -što izgubiš, kao trim? AHCI mod je preporučjiv, ili-ili, kad postoji neki razlog može IDE, RAID.. vidiš li ti razlog za raid ili sam nešto propustio? Koji razlog? Ja naprotiv vidim razlog za ahci.

-ako je nešto netočno, ispravi, predloži.. bit će mi drago nešto naučiti.. NHF :) .. jednako vrijedi za tebe + kad daješ prijedloge drugima, tad nisi ti kriteij i tvoje potrebe-navike, nego ta osoba-korsisnik i nemam baš ništa protiv da koristiš raid ili koji ćeš sladoled-ukus odabrati, dok ću ja npr čokoladu.

 

-dakle, zašto raid, koje su brzine itd.. pa da nešto naučimo, jer i to je smisao foruma, dok npr NAS/cloud nema neke veze s tim.

-koju brzinu će korisnik dobiti raidom? Što će dobiti-izgubiti?

ansha sub 8.6.2019 17:45
Posmatrač kaže...

Dobio skoro duplo brzinu diskova, zadrzao kapacitet, izgubio pouzdanost sto sam anulirao backupom. Sta propuštam?

Jedino sta u real world usage-u tu duplu brzinu ne primjecujes..

ihush sub 8.6.2019 17:56
Posmatrač kaže...

Dobio skoro duplo brzinu diskova, zadrzao kapacitet, izgubio pouzdanost sto sam anulirao backupom. Sta propuštam?

 -propuštaš, razlog za raid.. i navodiš skoro dvostruku brzinu diskova, što je netočno za ssd osim ako imaš nešto sporo ispod 300, tj provjeri uobičajene brzine su 500+ i svakako ahci, iszuzetak može postojati no tad je izuzetak. Zato radi nije nešto što se preporuča drugima bez da se znaju njihove konkretne potrebe, neki specifičan razlog i sl. + dodatni problem kojeg može imati raspadom raida + isključenim trimom a brzinu neće povećati u odnosu na ahci mod.

-mogu kraće-konkretnije, nisi dobio skoro duplu brzinu raidom dva ssda jer ne možeš iznad brzine kontrolera koji je sata3-600 a sam ssd je 500+.. itd.

-kapacitet? on ostaje isti, nije se povećao, ali ok može se složiti jedan volumen ako je potrebno, no prosječaj korisnik prije treba obrnuto, tj većini je optimalno veći disk podijeliti na par particija i to se klasično radi s hddom dok su ssd ipak prosječno mali i tek sad su kapaciteti koje ima smisla dijeliti .. npr 500+gb.. ali primarno ovisi o potrebama korisnika.

ansha sub 8.6.2019 19:32
ihush kaže...
Posmatrač kaže...

Dobio skoro duplo brzinu diskova, zadrzao kapacitet, izgubio pouzdanost sto sam anulirao backupom. Sta propuštam?

 -propuštaš, razlog za raid.. i navodiš skoro dvostruku brzinu diskova, što je netočno za ssd osim ako imaš nešto sporo ispod 300, tj provjeri uobičajene brzine su 500+ i svakako ahci, iszuzetak može postojati no tad je izuzetak. Zato radi nije nešto što se preporuča drugima bez da se znaju njihove konkretne potrebe, neki specifičan razlog i sl. + dodatni problem kojeg može imati raspadom raida + isključenim trimom a brzinu neće povećati u odnosu na ahci mod.

-mogu kraće-konkretnije, nisi dobio skoro duplu brzinu raidom dva ssda jer ne možeš iznad brzine kontrolera koji je sata3-600 a sam ssd je 500+.. itd.

-kapacitet? on ostaje isti, nije se povećao, ali ok može se složiti jedan volumen ako je potrebno, no prosječaj korisnik prije treba obrnuto, tj većini je optimalno veći disk podijeliti na par particija i to se klasično radi s hddom dok su ssd ipak prosječno mali i tek sad su kapaciteti koje ima smisla dijeliti .. npr 500+gb.. ali primarno ovisi o potrebama korisnika.

Dosadan si s predugim i netocnim postovima, ocito pricamo o pci-e ssd-ovima i nvme raid-u...

Posmatrač sub 8.6.2019 20:06
ansha kaže...
ihush kaže...
Posmatrač kaže...

Dobio skoro duplo brzinu diskova, zadrzao kapacitet, izgubio pouzdanost sto sam anulirao backupom. Sta propuštam?

 -propuštaš, razlog za raid.. i navodiš skoro dvostruku brzinu diskova, što je netočno za ssd osim ako imaš nešto sporo ispod 300, tj provjeri uobičajene brzine su 500+ i svakako ahci, iszuzetak može postojati no tad je izuzetak. Zato radi nije nešto što se preporuča drugima bez da se znaju njihove konkretne potrebe, neki specifičan razlog i sl. + dodatni problem kojeg može imati raspadom raida + isključenim trimom a brzinu neće povećati u odnosu na ahci mod.

-mogu kraće-konkretnije, nisi dobio skoro duplu brzinu raidom dva ssda jer ne možeš iznad brzine kontrolera koji je sata3-600 a sam ssd je 500+.. itd.

-kapacitet? on ostaje isti, nije se povećao, ali ok može se složiti jedan volumen ako je potrebno, no prosječaj korisnik prije treba obrnuto, tj većini je optimalno veći disk podijeliti na par particija i to se klasično radi s hddom dok su ssd ipak prosječno mali i tek sad su kapaciteti koje ima smisla dijeliti .. npr 500+gb.. ali primarno ovisi o potrebama korisnika.

Dosadan si s predugim i netocnim postovima, ocito pricamo o pci-e ssd-ovima i nvme raid-u...

 Odogovor obojici ;)

imam dosta specificne potrebe u odnosu na user vulgaris a toje obrada fullhd videa. Prilikom kretanja korz timeline se itekako primijeti. Drugi razlog jeste banalan a to je zasto ne.... Diskovi su bagatela jeftini, kontorler je svakakao na ploci, hrpa starih HDDov-a je tu svakako, NAS je tu svakako pa kontam zasto ne. Specificno ihushu slika u prilogu... Objasni ti meni rezlutate slike u prilogu. Nije skoro duplo brze ili je ovo standardna brizina SSDova jeftikanera....

Moji rezlutati u prilogu i poredeci sa podacima na netu razlike itekako ima.... A i da nisu razlike velike ostaje razlog zasto ne ;) S obzirom na brzinu polja u najgorem slucaju cu izgubiti manje od sat vremena da sve dignem nanovo i vratim podatke iz backupa...Taman dvije pive ;)

ansha sub 8.6.2019 20:21
Posmatrač kaže...

Moji rezlutati u prilogu i poredeci sa podacima na netu razlike itekako ima.... A i da nisu razlike velike ostaje razlog zasto ne ;) S obzirom na brzinu polja u najgorem slucaju cu izgubiti manje od sat vremena da sve dignem nanovo i vratim podatke iz backupa...Taman dvije pive ;)

Vidis da su 4KB rezultati koma, na razini jednog diska. Jedan bolji nvme disk pomete ta 2 u raidu, a i cijene su dosle nikakve...

Posmatrač sub 8.6.2019 20:23
ansha kaže...
Posmatrač kaže...

Moji rezlutati u prilogu i poredeci sa podacima na netu razlike itekako ima.... A i da nisu razlike velike ostaje razlog zasto ne ;) S obzirom na brzinu polja u najgorem slucaju cu izgubiti manje od sat vremena da sve dignem nanovo i vratim podatke iz backupa...Taman dvije pive ;)

Vidis da su 4KB rezultati koma, na razini jednog diska. Jedan bolji nvme disk pomete ta 2 u raidu, a i cijene su dosle nikakve...

 kao sto rekoh diskove sam imao ;) Dodatni troskovi nula kuna ;) A i ovaj gore lik ima diskove.... kao sto rekoh zasto ne....Nista ne gubim a mogu dobiti.... Ili grijesim....

Ajd kad si vec tu pogledaj specifikacije moje ploice i reci mi ide li tu nvme disk full brzinom....

https://www.asus.com/us/Motherboards/MAXIMUS-VIII-HERO/specifications/

ihush ned 9.6.2019 10:15
ansha kaže...
..

Dosadan si s predugim i netocnim postovima, ocito pricamo o pci-e ssd-ovima i nvme raid-u...

 -850 je ssd.

 

Posmatrač kaže...
..

 .

imam dosta specificne potrebe u odnosu na user vulgaris a toje obrada fullhd videa...

 -naravno, izuzetak je izuzetak, imaš konkrtne potrebe-razlog. (dok je rezultat koji dobiješ u crystalu možda nešto drugo..).

nathan.fake čet 20.6.2019 20:25
Posmatrač kaže...
Mate4321 kaže...

Evo zamjenjen je procesor i matična, windowsi su se digli, bez reinstalacija, napravio sam testove na cpu benchmarking i cpu brojke su osjetno bolje, ipak pri radu ne vidim napredak koji sam očekivao, da li je moguće da je problem negdje zbog Windowsa????

 GDje si ocekivao napredak? Jesu li ta dva ssda u raid 0? Stavi u raid 0 i mozda ces vidjeti mali napredak..... 

 da, nek stavi SATA SSD i PCIe SSD u RAID 0 

 

Posmatrač kaže...
/cut

 Odogovor obojici ;)

imam dosta specificne potrebe u odnosu na user vulgaris a toje obrada fullhd videa. Prilikom kretanja korz timeline se itekako primijeti. Drugi razlog jeste banalan a to je zasto ne.... Diskovi su bagatela jeftini, kontorler je svakakao na ploci, hrpa starih HDDov-a je tu svakako, NAS je tu svakako pa kontam zasto ne. Specificno ihushu slika u prilogu... Objasni ti meni rezlutate slike u prilogu. Nije skoro duplo brze ili je ovo standardna brizina SSDova jeftikanera....

Moji rezlutati u prilogu i poredeci sa podacima na netu razlike itekako ima.... A i da nisu razlike velike ostaje razlog zasto ne ;) S obzirom na brzinu polja u najgorem slucaju cu izgubiti manje od sat vremena da sve dignem nanovo i vratim podatke iz backupa...Taman dvije pive ;)

brzina RAID-a ti je dost losa, gotovo svaki PCIe NVMe disk bi bio brzi za ono sto trebas (scratch disk).

 

cak i ako imas stariju platformu koja ne moze bootat sa PCIe diska, mozes ga ubacit preko PCIE x4 na M.2 adaptera i koristit kao scratch disk.