Windows

Problem pri instalaciji Windows 7 i Windows 10

BabyEye ned 17.6.2018 20:45

Pozdrav svima. Javljam se sa takoreći hitnom potrebom.. Naime, imam neku kantu od računaru na kojoj je do prošle godine bio Windows 7 koji je dobio free upgrade na Windows 10, koji sam prihvatio i koristio..

Nakon nekon vremena osjetio sam "slabljenje" performansi računara pa sam odlučio da se vratim na Windows 7. Otišao sam u Windows Recovery ali se više nije bilo moguće vratiti na Windows 7, tako da sam odlučio da uradim reinstall Windows 10..

Pokrenuo ja to sve, i nakon nekog vremena izbaci BSOD. Ja sav u tripu, šta i kako sada, ponovno pokrenem računar i opet BSOD.. Javim se drugu da mi skine novi Windows 10 sa Microsoft sajta, i pokušam sljedeći dan opet, ali računar odbija da uopšte i pokrene instalaciju, samo izbaci logo i tu sve stane..

Zamolim prijatelja da skine i Windows 7 i da napravi bootabilne USB-e za W10 i W7 i da prebaci W7 na CD.. On to sve napravi, ja donesem kući, ponovno za računar sa namjerom da ga popravim, ali bezuspješno, ista stvar, isti problem, jedina razlika je što kod Windows 7 učita "početne" fajlove i onda otvori Starting Windows i tu sve stani (prije instalacije sistema i restartovanja). I tako zamolim ja druga za još jednu uslugu a to je da mi skine Windows XP.. Da, Windows XP.. Posljednjih godinu dana koristim Windows XP i već mi je muka da ne mogu otvoriti pola stranica na netu, a da ne pričam o igrama i programima.. 

 

Znači, moj glavni problem je nemogućnost instaliranja sistema.

BIOS je update-ovan na posljednju verziju (A16), matična je update-ovana također.. Mislio sam da je problem u HDD-u, ali sam i njega zamijenio i ista stvar se dešava..

U BIOS-u imam ponuđene sljedeće upravljače za drivere (Legacy - radi samo za XP), ATA (nemam pojma za koji je sistem, jer ne odgovara nijednom) i tu je AHCI (također ne znam za koji je sistem jer nijednom izgleda ne odgovara).. Kada postavim bios u default mode, on sam prebaci na AHCI, ali na njemu prilikom pokretanja Windows XP-a sa HDD izbaci BSOD, tako da se moram vratiti na Legacy..

 

Dakle, prilikom pokretanja instalacije sistem "valjda" učita samo fajlove instalacije i tu sve stane, ne mrda.. Tražio sam po netu ali nisam nigdje našao takav problem i rješenje..

 

DELL Optiplex 760 je u pitanju

Nadam se da neko zna u čemu je problem..

 

ihush pon 18.6.2018 13:13

-u čemu je problem?

da bi PC radio, sve mora biti ispravno + odgovarajuće podešeno. Od postavki BIOSa/kompatibilnost+potrebe (razlog za ili protiv neke opcije), ispravan install medij i naravno sav hardware. Staro se kvari, možda mbo, možda ram, možda pregrijavanje.. sve mora biti ispravno, tad radi. (tad je sporedno koji OS, jer svaki radi isključivo na ispravnom/podešenom, xp, w7-10, linux, osx..).

BabyEye uto 19.6.2018 16:08
ihush kaže...

-u čemu je problem?

da bi PC radio, sve mora biti ispravno + odgovarajuće podešeno. Od postavki BIOSa/kompatibilnost+potrebe (razlog za ili protiv neke opcije), ispravan install medij i naravno sav hardware. Staro se kvari, možda mbo, možda ram, možda pregrijavanje.. sve mora biti ispravno, tad radi. (tad je sporedno koji OS, jer svaki radi isključivo na ispravnom/podešenom, xp, w7-10, linux, osx..).

 

Wolverine kaže...

da nije hard disk na izdisaju? probaj skinuti hirens https://www.hirensbootcd.org/download/ , pokrenuti live verziju windowsa sa njega i alatima u njemu provjeriti stanje diska ( a onda možeš testirati i druge komponente)

 

Zahvaljujem se na odgovorima, prokužio sam u čemu je problem (kod instalacije Windows 7). PC je bio na 2GB ram memorije, a ja sam mu dodao još 2, nakon što sam izvadio ta 2GB koja sam naknadno dodao i pokrenuo boot sa CD-a, odmah je učitalo instalaciju i uspio sam postaviti Windows 7.. Kod Windows 10 je i dalje isti problem, bootam sistem u BIOS da se diže sa CD-a, pokrene se i odmah nakon odabira boot redoslijeda zabode na logou Windowsa, za njega još nisam prokužio šta je problem, u HDD-ovima nije 100%, uspio sam na oba HDD-a instalirat Windows 7 (nakon uklanjanja prethodno dodana 2 GB rama)

ihush uto 19.6.2018 16:43

-po opisu je veća šansa problem chipseta/temperatura/smetnje.. (kontakt), da je samo dodani RAM tad bi svaki OS radio pa i w10.. (ili ti je w10 installer/medij neispravan).

-ako su bili u dualchanelu ili pitanje clocka pa i stabilnost napajanja kad se popune sve banke ramom.. tad nisi otklonio problem ali možda će raditi bez grešaka neograničeno, možda se uskoro još pogorša, jer sve starenjem gubi efikasnost, raste otpor-toplina i svaki dio traži stabilno napajanje.. možda bi drugo napajanje bilo fix, možda je već mbo-stabilizacija pohabana.. (starenje).

ugl, već danas je 2gb minimum, realno 4+.. tako da trebaš isprobati što je s izvađeniom ramom..

 

- prvo, počistiti (gumicom za olovke) kontakte, dobro utisnuti, provjeriti bios i podesiti (nikako overclock, čak obrnuto, downclockaj na manje mhz ako se nudi, ponekad treba dići napon ali to izbjegavaj).

-zatim neki live medij-boot, npr hirens ili većina linux distri.. gore je i npr memtest86+, odvrti bar desetak minuta, ako nema ni jedne greške, tad bi moglo stabilno raditi i tad je ram ok. (ali ne zanči da nešto drugo nije uzrok, npr napon-temperatura i da će se problem pojaviti kad si u win, kad radi vga i sve ostalo.. i rastu temperature CPUa.. + malware..).

BabyEye čet 21.6.2018 17:02
ihush kaže...

-po opisu je veća šansa problem chipseta/temperatura/smetnje.. (kontakt), da je samo dodani RAM tad bi svaki OS radio pa i w10.. (ili ti je w10 installer/medij neispravan).

-ako su bili u dualchanelu ili pitanje clocka pa i stabilnost napajanja kad se popune sve banke ramom.. tad nisi otklonio problem ali možda će raditi bez grešaka neograničeno, možda se uskoro još pogorša, jer sve starenjem gubi efikasnost, raste otpor-toplina i svaki dio traži stabilno napajanje.. možda bi drugo napajanje bilo fix, možda je već mbo-stabilizacija pohabana.. (starenje).

ugl, već danas je 2gb minimum, realno 4+.. tako da trebaš isprobati što je s izvađeniom ramom..

 

- prvo, počistiti (gumicom za olovke) kontakte, dobro utisnuti, provjeriti bios i podesiti (nikako overclock, čak obrnuto, downclockaj na manje mhz ako se nudi, ponekad treba dići napon ali to izbjegavaj).

-zatim neki live medij-boot, npr hirens ili većina linux distri.. gore je i npr memtest86+, odvrti bar desetak minuta, ako nema ni jedne greške, tad bi moglo stabilno raditi i tad je ram ok. (ali ne zanči da nešto drugo nije uzrok, npr napon-temperatura i da će se problem pojaviti kad si u win, kad radi vga i sve ostalo.. i rastu temperature CPUa.. + malware..).

 ma mijenjam ga ubrzo ionako za Ryzen 5 1600 i GTX 1060 6GB, ali sam definitnivno uspio riješiti problem instalacije uklanjanjem dodatnih ram stickova