Windows

Odabir Windowsa za vaše računalo

Valentin17 pet 18.3.2016 21:26
nicky.sl kaže...

Krivi laptop prijatelju.

Matkocubinec kaže...
Instalirao sam 7icu 32bit home premium ali mi miš ne radi,neznam od kud da skinem drivere dobre i kako bez misa?):

Spoji si neki USB miš i spoji laptop na internet, pa i kabelom ako WLAN ne radi, skini drivere sa Windows updatea.

 

http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/install-windows-updates

Matkocubinec pet 18.3.2016 23:33

Oba porta su crna i u koji god stavim mis ne reagira a u početku kad sam instalirao jos windows mis mi nije reagirao niti tamo u izborniku za instalaciju sedmice,da probam instalirat osmicu,mozda bi to riješilo problem? Neznam treba li mozda u biosu nešto? Hvala vam svima koji mi pokusavate pomoc,puno mi to znaci jer laptop pokusavam osposobit za dvije curice osnovnoskolke kojima je kupljen novcem skupljenim u humanitarnoj akciji

Valentin17 sub 19.3.2016 11:46
Matkocubinec kaže...

Čudno jako, da ti ipak probaš sa Windowsom 10? Oni koji imaju orginal 7, mogu instalirati odmah 10 običnu verziju budući da ti je 7 Home Premium.

10 ima klasični start meni kao i 7, nije kompliciran za korištenje, 7 lagano odlazi u povijest.

ihush sub 19.3.2016 11:51
Matkocubinec kaže...
Oba porta su crna i u koji god stavim mis ne reagira a u početku kad sam instalirao jos windows mis mi nije reagirao niti tamo u izborniku za instalaciju sedmice,da probam instalirat osmicu,mozda bi to riješilo problem? Neznam treba li mozda u biosu nešto? Hvala vam svima koji mi pokusavate pomoc,puno mi to znaci jer laptop pokusavam osposobit za dvije curice osnovnoskolke kojima je kupljen novcem skupljenim u humanitarnoj akciji

 -ne radi: miš ili usb port, provjeriti opcije u BIOSu povezane npr DOS supprot ili enable-disable. To nema veze s OSom (svaki ispravan miš i ostali neophodni dijelovi rade inače bi bilo što bilo nemoguće instalirati).

svaki notebook ima integritan touchpad (miš).

instalirati OS je lako, ako postoji bilo koji problem pa i loša instalacija, moraš otkriti, otkloniti problem. Za to treba neko osnovno znanje eliminacije (zovi nekog tko zna..).

Matkocubinec ned 20.3.2016 21:33

Pokusao sam sa osmicom,stavio sam osmicu i sada sam uspio ustekat mis i radi mi, sad bi se trebao spojit na Internet ali mi je x dolje gdje se spaja pa sad neznam al treba drivere skinuti za spajanje ili negdje ukljucit bas wireless,znate neku stranicu pa da probam na drugom laptopu poskidat drivere za asus na osmici

Matkocubinec ned 20.3.2016 21:33

Pokusao sam sa osmicom,stavio sam osmicu i sada sam uspio ustekat mis i radi mi, sad bi se trebao spojit na Internet ali mi je x dolje gdje se spaja pa sad neznam al treba drivere skinuti za spajanje ili negdje ukljucit bas wireless,znate neku stranicu pa da probam na drugom laptopu poskidat drivere za asus na osmici

croatianchemist ned 4.9.2016 13:57

Pozdrav.

 

Htio bih kupiti legalne Win 10 Home, 64bit, englesko sučelje. Koliko sam shvatio dovoljno mi je kupiti samo ključ recimo ovdje.

Ne znam da li je to "to" što tražim?  Koliko vidim trebam FPP licencu koja je prenosiva na drugo računalo, dakle ovo.

 

Htio bih i Office 365, treba mi licenca za 1 računalo i 1 mobitel, hrvatski i engleski spell-check. Volio bih englesko sučelje.

Pretpostavljam da mi treba ovo.

Nisam siguran, dali mogu ovoj verziji dodati hrv spell-check?

 

Hvala

 

Lp

 

 

karlo125 ned 16.10.2016 19:11

Pozdrav,

 

imam 1 dosta stari laptop i pc a mene zanima koji bi od njih dvoje bio bolji za pokretanje igre Leauge of Legends i surfanja tu i tamo.Trenutno je na njima win vista 32bit sp2 i vidim da laptop brze otvara stranice dok kompu treba dosta dugo.Razmisljam preci na windows xp lite pa dali bi se onda nesto popravilo ili bi bilo isto?

 

slika specifikacija je na slici...

 

EDIT

moze neko poslat link windowsa xp lite u BOX jer sam trazio ali nikako da nadem.Bootao bi s win 7 usb tool-om

 

lp

Goofy245 čet 12.1.2017 20:57

Pozdrav, zanima me vase misljenje koji bi windows bio najbolji za ovaj laptop? Nisam siguran ako instaliram win7 hoce li svi driveri raditi..

 

Lenovo ideapad 110

 

Screen Size15.6 inches
Max Screen Resolution1366x768 pixels
Processor2 GHz A6-7310
RAM4 GB DDR3 
Hard Drive1000 GB mechanical_hard_drive
Chipset BrandAMD Radeon R4 GraphicsCard DescriptionIntegratedWireless Type802.11 A/CNumber of USB 3.0 Ports1Average Battery Life (in hours)4 hours
softwaremaniac ned 15.1.2017 08:30
Goofy245 kaže...

Pozdrav, zanima me vase misljenje koji bi windows bio najbolji za ovaj laptop? Nisam siguran ako instaliram win7 hoce li svi driveri raditi..

 

Lenovo ideapad 110

 

Screen Size15.6 inches
Max Screen Resolution1366x768 pixels
Processor2 GHz A6-7310
RAM4 GB DDR3 
Hard Drive1000 GB mechanical_hard_drive
Chipset BrandAMD Radeon R4 GraphicsCard DescriptionIntegratedWireless Type802.11 A/CNumber of USB 3.0 Ports1Average Battery Life (in hours)4 hours

Ako neće automatski, instaliraj ručno.

zee_15 ned 15.1.2017 08:45

1 x Intel CPU Desktop Core i3-6100 (3.7GHz, 3MB,LGA1151) box
1 x Crucial DRAM 8GB DDR4 2133 MT/s (PC4-17000) CL15 SR
1 x Asrock LGA1151 H110M-DGS
1 x HDD Toshiba P300 1TB, 64MB, 7200rpm, High-Performance
1 x Optički uređaj LG GH24NSD1 SATA Bulk Black 24x
1 x GIGABYTE Midi ATX GZ-IF238R, ABS+Steel, USB 3.0, Black, 2x120mm
1 x Fortron Hexa+ 400W, 80+

Zanima me koje windowse instalirat na ovu konfiguraciju.Pc ce sluzit mojim roditeljima koji ce se tsk morat ucit na pc i meni kao svrhu igranja te surfanja

Trustek uto 6.3.2018 19:33

Pozdrav,

Nakon dugo vremena da upitam nekaj u vezi kompa. 

Uglavnom imam razvaljen komp koji bi služio prvenstveno samo za rad (word, excel) i ponekad gledanje filmova i serija.

 

S obzirom da je komp u nekoj stvari, nabavih predviđena 4gb rama. Sada vrti na 2gb bez problema linux mint.

Zanima me dal je bolje stavit x86 ili x64 na ta 4gb

Procesor je AMD Phenom II X2 555

 

Moje mišljenje je podijeljeno. x86 ne bi iskoristio sva 4 gb rama ali ne bi bilo toliko zahtjevno dok bi x64 iskoristio ali bi bilo zahtjevnije.

bobo15 sri 10.4.2019 16:37

Pozdrav,

Imam dell e6400 i trenutno je na njemu win7 ultimate 64bit al se nakupilo svega pa bih zelio novi sistem da nabacim. Moze li mi neko pomoci pri odabiru?

Specifikacije ukratko:

Intel core2dup 2.5

4GB RAM

160GB HDD

 

ksx pon 3.2.2020 13:35

molim za savjet ako netko ima iskustva sa win 10 na starim računalima

 

dal se može na ovu staru konfiguraciju instalirati windows 10 (valjda 32 bit), pa da radi donekle, ono da baš nije spor jako:

 

Intel(R) Celeron CPU 2.80 GHz

2,00 GB RAM

NVIDIA GeForce 8600 GT

 

i dali uopće postoje win 10 driveri za to?

 

 

 

 

 

boxer pon 3.2.2020 14:38
ksx kaže...

molim za savjet ako netko ima iskustva sa win 10 na starim računalima

 

dal se može na ovu staru konfiguraciju instalirati windows 10 (valjda 32 bit), pa da radi donekle, ono da baš nije spor jako:

 

Intel(R) Celeron CPU 2.80 GHz

2,00 GB RAM

NVIDIA GeForce 8600 GT

 

i dali uopće postoje win 10 driveri za to?

Napravio sam upgrade 7-ice na 10-ku kada je izašla baš na jednom starijem PC-u (Celeron, 2 GB DDR3, IGPU) i desetka je radila kao i sedmica, nije bilo smrzavanja i nekog baš drastičnog usporavanja u radu.

ihush pon 3.2.2020 15:13

driveri postoje, radi ok. Problem će ti biti neovisno koji OS-winver.. jer programi traže jače npr internet-browsanje ali zadovoljava. (da je barem neki core-duo.. sve ispod tog je slabo).

 

skini i napravo novi win10-1909 hr-home/pro 32-64, ne trebaš key, odbaci sve što se nudi kao dodatno npr cortana, kad se sve obavi-instalira, daj malo vremena da automatika povuče drivere, updateaj.. i par restartova, 99% da će sve raditi. Isključi što god ti je višak, lako se doda a sve troši resurse.

 

-driveri će ti možda biti problem za ostale komponente, npr printer i sl. (ali na 32bitnu verziju možeš čak od xpa..).

 

-možeš probati i neku linux distribuciju, npr mint-kde, ubuntu.. kad kreiraš live stikić-usb bootaš i vidiš kako radi. Upute imaš na ubuntu i sl. Zgodno je barem imati stikić, ponekad zatreba a možda će biti upotrebljivo, probaj. :)

ihush sri 5.2.2020 14:46

-sve, tj dok traje install procedura pri kraju ti se nude razne 'opcije poboljšanja'.. =smeće, tj sve što želiš možeš kad poželiš dodati ovako se samo gura, dok je cortana ipak zahtijevna i beskorisna.. tj piše ti i nudi se a ti biraš.

-problem je što korisnici većinom ne znaju da je to višak-nepotrebno smeće (i zato se nudi) tj to su dodaci koji nisu windows, ne nešto što ti treba za normalan rad, naprotiv, vjerojatno ćeš morati dodati npr directx 90c-redist2010 i .net3 jer to tražen neke apps (a to ne nude kao ovo 'smeće', politika firme je često suprotna potrebi korisnika, guraju ono što njih zanima ne što ti treba).

-Sve odgovore (cca 7-8 je ponuđeno..) možeš odbiti s NE i sl... odnosno ako želiš npr cortanu, možeš ali možeš ju i kasnije dodati-uključiti, tj pošto je ipak slabije računalo i lakše ćeš obaviti kad je manje 'smeća', .. bolje kasnije nego sve u startu. Jednako je praćenje lokacije, pitanja kao za mobitel.. gluposti-smeće, sve ako želiš kasnije podešavaš + to su stvari browsera i sl.

 

-nakon installa, defautlno je uključen npr defrag i pošto se skidaju gigabajti (update-driver) i sl. to je logičnije-optimalno privremeno isključiti, tj disk može satima biti preopterećen, sve je sporo.. a samo zato jer automatika pokreće defrag dok treba obaviti sto drugih stvari. Obaviš na kraju čišćenje (brisanje sveg smeća-tempova-updateova..) i tad defrag.. nakon tog može automatika ili po potrebi ručno tj ja držim isključeno, ti kako želiš.

-ostalo kao online storage clud-drive.. ista stvar, ako korisitš tad ti to treba, defaultno je uključeno, ako ne koristiš, isključiš. Tj raspolažeš dostupnim resursima, upališ ono što trebaš, isključiš ono što ne trebaš, jer svaki višak oprerećuje sys, sustav-raspoložive resurse i kad je računalo slabije to je veća razlika, tad je to važnije (pa i paliti po potrebi jednu app, ne sve od jednom npr tetris-word-browser-igra-tkoznašto.. ista/slična razlika, tj to je osnovno podešavanje ili izbacivanje smeća.

 

npr defrag, na hddu ima smisla napraviti kad je veće čišćenje, ne treba stalno, ovisi o količini-veličini diska i zauzetom dijelu, može biti dovoljno jednom godišnje, jednom mjesečno.. to ovisi o tome što-kako radiš, diskcleanup (+ gledaj buttone, sys..). Kad pobrišeš smeće, tad ima smisla defrag, ne obrnuto (što radi automatika) jer tad defrag 'optimizira' smeće koje ćeš brisati, radi duplo posao koji ne treba a disk je spor i najužegrlo u tom trenutku dok se obalja install-podešavanje-install dodatnih appsa-utilsa i sl. (da imaš SSD sve je višestuko brže + defaultno isključen, tj on samo prebroji mjesto i gotovo je, oni koji imaju ssd ne moraju to isključivati tj po novom je isključen i sam interni kontroler diska tj TRIM radi svoj posao dok je defrag suprotno od onog što treba).

 

+ ne staviti 'baš sve' što se obično kad netko ima novi pc želi, sve igre, sve apps.. jer što više stvari staviš moguće je imati problem a tad je teže eliminacijom-dedukcijom otkriti uzrok, npr malware u igri i sl. tj kad vidiš da PC radi ok, da diše i radi koliko može brzo tj optimalno, tek tad radiš ostalo.. tj možeš kako želiš (ovo je kad sumnjaš-testiraš i tražiš potvrdu da je ok ili ideš na drugi os, linux, win7-xp.. itd. ili znaš da je neka igra loša-problem npr crack...).

-pogledaš malo sys, drivere, taskmanager i kako se ponaša npr dok browsaš po forumu, pa probaš npr 24sata :)) ako radi s 10-20% tad je ok, ako se muči 50-više% jasno ti je što je usko grlo i koliko možeš očekivati u radu-brzina ili količina dostupnog rama, slično kao gaming.

 

+ kao preporuka, izbjegavaj chrome, jer je prepun smeća (inače odličan browser ali google-politika..) tj sa dje msov-edge=chrome, tj 'bolji' jer je cca 27 nepotrebnih dodatka izbačeno, radi. Brwseri su inače bahati, gutaju resurse i uguraju smeće, ali neki moraš imati, tad je ie-egde logičniji, jer jedino MSu nije u interesu biti bahat za browser vs OSa i ostalih appsa. S manje resursa su msovi browseri pristojni, rade a sad je to isti browser ispod haube. Tj probaj tako koji dan, pa ako želiš instaliraš chrome.. i tad malo testiraj-prati rad, vidjet ćeš razliku u resursima i možda se vratiš na edge, .. ili ostaviš, tj tad stvarno biraš ti prema onom što računalo može.. ovako je to sve samo teorija. :)

 

+ razne apps-dodaci koje 99% instaliraju neovisno koristš li uopće npr MSoffice.. pa za banalnije, npr winzip-winrar.. su komercijala, licenca-crack.. umejsto toga imaš legalan-čist 7z, za većinu takvih apps imaš open-free čisto, dok komercijala može biti dobra-odlična ali kućni često koriste neki yogurt-crack.. a to je nepotrebno + svaki antivirus to detektira kao virus (falsepositive) a moguće da je virus-malware.. i tad ga sam instaliraš.. ako je nepotrebno, ako postoji čisto-free.. razumiješ? Ako nešto stvarno trebaš tad ok.. no kad više stvari instaliraš, neki problemi se ne moraju vidjeti odmah, možda za tjedan, možda mjesec (trial i sl.) .. npr usporavane i sl. ne mora biti samo kvar i nije za sve kriv MS-win, 99% je upravo ovakav uzrok ako je soft-probelm..

 

-tema je izbor win, danas već nepotrebna, jer je za 99% to win10-x64 (hr home/pro).. tj ovakvi dodaci su ono što i dalje svi trebaju, sitnice ali se nakupi. Direcx koriste sve starije apps-igre pa i video, sve od konzola nadalje traži dx90c a MS ga 'skriva', dobar dio appsa traži neku verziju .neta npr 2-3 i može se uključiti u programima-dodaci, kvačica... npr stari ati driver-CCC tj samo app CPa to traži (novije app vjerojatno imaju sve u installu), kao i razni ostali dodatni softwarei npr cdburnerxp..

 

-ovisno o HWu tj starosti-generaciji, nove vga-gpu koje imaju noviji drivermodel wddm20 su vidljivi u taskmanageru (slično kao cpu-ram..), dok stariji driver wddm1 nije, pošto neka stara app-installer-driver (paket) ne mora biti za win10, .. tad treba 'križanac' tj samo novi driver tj sam dirver, dok je app nevažna tj služi zamo kao controlpanel frontend app za klikanje, ako se instalira stara verzija doda se novi driver itd. itd (ali ovisi jel baš kompatibilno, ne forsirati ako se buni.. previše pormjena je u win10, ubija se kompatibilnost unazad, izbacuju stari driveri npr printer-scaner.. pa može biti svašta za audio-video tj svako može imati drugačiji problem ovisno o HWu i proizvođaču-supprotu) generički driveri rade, ali često trebamo neku sitnicu full-prave verzije (mada su driveri zapravo kao i win samo jedni.. dodatne opcije su razlika). Ne treba žuriti-forsirati + za necertificiran driver treba reboot-mod F7.. držati shift za restart i tad se pojavi izbor.. služi tome da dozvoli install necertificiranog drivera ali tad morate zanti što radite 100%, bez tog win igrnoria instalaciju tj jednako kao da niste instalirali..

darkborg čet 10.12.2020 17:28

Koliko je pametno stavljati win10 na 10ak godina (možda i više) star laptop? Ne znam točne specke jer ga nemam sad kod sebe ali znam da ga pogoni neki jadni atom procesor.

Je li win10 gladniji što se tiče resursa od sedmice? Hoće li uopće to funkcionirati(driveri itd)?

 

 

ihush čet 10.12.2020 18:40
darkborg kaže...

Koliko je pametno stavljati win10 na 10ak godina (možda i više) star laptop? Ne znam točne specke jer ga nemam sad kod sebe ali znam da ga pogoni neki jadni atom procesor.

Je li win10 gladniji što se tiče resursa od sedmice? Hoće li uopće to funkcionirati(driveri itd)?

 

 

 -već desetljeće se requirementsi (svih) osveva nisu mijenjali.. tj malo su pojačali za npr wddm2.0..

-tako da koji god os noviji od xp-a može raditi jednako, dok je univerzalni minimum 2gb rama i 2-core.. kao i wddm.1.0/directx90c-sm2.0/opengl/cl 1.2..

-realni minimum je 4gb jer appsi traže, ne os. .. npr browser, a tad je bez adekvatne vga-gpu i to besorisno tj tad to sve mora raditi cpu koji nema dovoljno snage za to ..

-najjednostavniji kriterij, instaliraš-vidiš.. ako nema dovoljno resursa tad neka linux light distra kao lubuntu-xubuntu..

+najpraktičniji 'test', skineš kubuntu-install, stikić i bootaš-vidiš, ako radi ok tad će raditi svaki os, win10 lin.. tj tad možeš birati, ako je slabo tad neka light distra, no i dalje će problem biti appsi ne os, jer os nije sam sebi svrha, nego samo posrednik koji resurse nudi appsima a one su danas bahate, tj browser traži +2gb +gpu.. dok je već duže vrijeme minimum rama 4gb (minimum za paljenje-ugradnju-modul npr ddr4..) a starija računala obično imaju manje rama, spori disk i slabiji cpu bez gpu ili tek da zadovolji kriterij tj minimum (ne potrebno-optimum).

-ako je cpu+ram+gpu ok, tad je iduće usko grlo hdd koji se može zamijeniti ssdom i tad računalo može raditi zadovoljavajuće, tj tek kad znaš sve što možeš očekivati ima smisla nešto dodavati inače je možda bačen novac za dodavanje .. zato prvo bootaj neki live i vidiš ''kako diše''.. tad znaš dovoljno za izbor tj radit će i win ok, veći problem će biti appsi-browser neovisno o osu.

darkborg čet 10.12.2020 19:18
ihush kaže...
darkborg kaže...

Koliko je pametno stavljati win10 na 10ak godina (možda i više) star laptop? Ne znam točne specke jer ga nemam sad kod sebe ali znam da ga pogoni neki jadni atom procesor.

Je li win10 gladniji što se tiče resursa od sedmice? Hoće li uopće to funkcionirati(driveri itd)?

 

 

 -već desetljeće se requirementsi (svih) osveva nisu mijenjali.. tj malo su pojačali za npr wddm2.0..

-tako da koji god os noviji od xp-a može raditi jednako, dok je univerzalni minimum 2gb rama i 2-core.. kao i wddm.1.0/directx90c-sm2.0/opengl/cl 1.2..

-realni minimum je 4gb jer appsi traže, ne os. .. npr browser, a tad je bez adekvatne vga-gpu i to besorisno tj tad to sve mora raditi cpu koji nema dovoljno snage za to ..

-najjednostavniji kriterij, instaliraš-vidiš.. ako nema dovoljno resursa tad neka linux light distra kao lubuntu-xubuntu..

+najpraktičniji 'test', skineš kubuntu-install, stikić i bootaš-vidiš, ako radi ok tad će raditi svaki os, win10 lin.. tj tad možeš birati, ako je slabo tad neka light distra, no i dalje će problem biti appsi ne os, jer os nije sam sebi svrha, nego samo posrednik koji resurse nudi appsima a one su danas bahate, tj browser traži +2gb +gpu.. dok je već duže vrijeme minimum rama 4gb (minimum za paljenje-ugradnju-modul npr ddr4..) a starija računala obično imaju manje rama, spori disk i slabiji cpu bez gpu ili tek da zadovolji kriterij tj minimum (ne potrebno-optimum).

-ako je cpu+ram+gpu ok, tad je iduće usko grlo hdd koji se može zamijeniti ssdom i tad računalo može raditi zadovoljavajuće, tj tek kad znaš sve što možeš očekivati ima smisla nešto dodavati inače je možda bačen novac za dodavanje .. zato prvo bootaj neki live i vidiš ''kako diše''.. tad znaš dovoljno za izbor tj radit će i win ok, veći problem će biti appsi-browser neovisno o osu.

 Linux mi ne paše jer je za stariju osobu koja se jedva naučila i na osnove na windowsima. Ma uglavnom mislim da će najbolje biti da si pripremim dva sticka - win7 i win10 pa vidjeti kako će koji disati.

 

A za appse lako, ionako se laptop jedino koristi za neku bubble saga igru i tu i tamo otvaranje  nekog video fajla.