Windows

Odabir Windowsa za vaše računalo

F1-IVO sub 9.7.2011 13:05

Da se nepotrebno ne otvaraju teme vezane uz odabir odgovarajućeg Windows operativnog sustava, u ovoj temi možete zatražiti savjet koji od njih instalirati (XP, Vista, 7).

Poželjno je da imate ispunjenu opciju Moj PC ili da u postu navedete vašu konfiguraciju

Kao orjentir možete uzeti i minimalne hardverske zahtjeve za instalaciju istog:

 

Windows XP

 

Pentium 233 MHz (300 MHz preporučeno) procesor
64 MB (128 MB preporučeno) radne memorije
1.5 GB slobodnog mjesta na tvrdom disku

CD-ROM ili DVD-ROM optički uređaj
Grafička kartica koja podržava rezoluciju od minimalno 800x600 kao i odgovarajući monitor

 

Windows Vista

 

1 GHz 32-bit (x86) ili 64-bit (x64) procesor
1 GB (512 MB za Home Basic verziju radne memorije
40 GB tvrdi disk sa minimalno 15 GB slobodnog mjesta (20 GB disk za Home Basic verziju)
Grafička kartica sa podrškom za DirectX 9 sa WDDM i 128 MB video memorije (32 MB za Home Basic)
DVD-ROM optički uređaj

 

Windows 7

 

1 GHz ili brži 32-bit (x86) ili 64-bit (x64) procesor

1 GB radne memorije (za 32-bitnu verziju) ili 2 GB radne memorije (za 64-bitnu verziju)

16 GB slobodnog mjesta na tvrdom disku (32-bit) ili 20 GB (64-bit)

Grafička kartica sa podrškom za DirectX 9 sa WDDM 1.0 upravljačkim programom

 

Svaki od navedenih operativnih sustava dolazi u nekoliko verzija:

 

Windows XP: Home i Professional

Windows Vista: Starter, Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

Windows 7: Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise,Ultimate

 

ihush sub 9.7.2011 15:47

-dopuna:

 

XP;

- minimum je 64 za install (može i manje ali...).

-128 je stari podatak, tu se ne računa SP1-2-3, AntiVirus, iExp. itd..  realni minimum je s defaultnom instalacijom 256MB (cca 150-180 MB je potreba samog OSa).

-poželjno više od 256, normalno 512, ali i s 384 je OK.

Iznad 1GB nema nikakvih bitnih razlika.

Pošto se windowsi najviše povezuju s igrama, realno je navesti minimalne zahtijeve igara ili programa, ne OSa...

Tu je glavni kriterij VGA koja podržava dx-9.0c (i wddm 1.1) što je i minimum za AERO... RAM na VGA je sporedan, direktno povezan sa snagom (kombinacija rezolucije i filtera), dovoljno je 64-128MB, jače kartice naravno mogu i više 256-512, iznad samo top modeli ili radne stanice (ACAD).

Notebook zahtjeva malo više RAMa u odnosu na desktop jer koristi više drivera i utlisa, npr wireless itd..

Kad već tipkam o količini VGA-RAMa, recimo da je za igre važnije da je 128bitna (ili više) i DDR3(ili 5) nego da je količina iznad 512MB jer tu količinu mogu isoristiti samo top-modeli cijenovno 2-4k kn. Za uredski rad i gledanje videa je dovoljna 'jeftikanerica' 200-300kn.. količina rama ili bitova je njasporednija u tom slučaju.

 

Vista-Seven... (vezije su sporedne, starter, home, ultimate... jer su razlike samo u dodatcima nebitnim za kontekst).

-doljnja granica za normalan rad je 1GB, poželjno 2GB, to obuhvaća i većinu igara.

Naravno, DC-CPU i VGA novije generacije će to sve glađe odvrtjeti.

Svako računalo unazad 10tak godina podržava 32-64 bit OS, ali do 4GB je svejedno (mala prednost 32 bita zbog podrške drivera) dok za više od 4GB (8?-16?...) ponajviše ovisi o chipsetu, BIOSu, ... pomaže i patch-4GB.

napomena, da bi bilo ikakve koristi od 64bitnog OSa, potrebne su i 64bitne aplikacije (naravno driveri se podrazumijevaju). Za surfanje, office.. još nema realne potrebe dok igre ipak više ciljaju na masovniji dio što je još uvijek 32bita... (kao i XP-dx9...).

Najmanje je bitno imati ultimate i sl.. time samo natrpavete (nepotrebno) systemski dio i zauzima par GB više na HDDu, kao i velika razlika u cijeni... legalno?

Običan korisnik=home, poslovni=pro (par mrežnih resursa..).

Starter je umjetno ograničen, recimo na 2GB i tri app. .. namjenjen je netboocima. Ultimate je pak za one koji žele baciti +2000kn.

Drugih razlika nema.

 

Danas, zbog interneta, je daleko važnije koji browser, java i flash koristite, tj koliki su njihovi zahtijevi za resursima za ugodan rad. Napomena, java i flash su još uvjek optimalniji na 32bita.

 

Važno je svaku veziju nadograditi posljednjim zakrpama (SPovima) kao i imati dovoljno mjesta na HDDu (20GB je minimum), sistemski dio bi morao biti 40-60GB + 'radni' ili u sljučaju starijeg HDDa recimo 80GB, ostaviti ga u jednom komadu (particiji...) iznad tih veličina korisnik bi morao znati kako raspodijeliti .... ili ostaviti jednu particiju.

Antivirus, driveri, gašenje nepotrebnog smeća (toolbarovi, messangeri i sl..) mogu značajno utjecati na performanse. To je daleko važnije nego koliko bitova ili dali je ultimate.

 

Održavajte računalo, pa će ono raditi dobro, u granicama svojih mogućnosti. I budite realni u očekivanjima.

ihush sub 9.7.2011 16:47
XXX-Man kaže...
ihush kaže...
Starter je umjetno ograničen, recimo na 2GB i tri app. .. namjenjen je netboocima.

ovo o aplikacijama je netočan podatak...

- točno, izlaskom sedmice, MS je ukinuo ograničenje na 3-apps na Windows 7 Starter ed.. Ali zajedno govorim o Vista-Seven, Vista starter (po wikiju) ima i dalje ograničenje, zapravo sam više mislio (ali nisam napisao..) na ostala nelogična ograničenja, kao AERO, desktop, veličinu diska itd.. što spada u namjerna, nepotrebna pa i idiotska ogrničenja... (tržišni interesi).

- Ono što nisam napisao, a na što sam mislio, je samo ograničenje koje je određeno od MSa, ne od samog OSa ili računala. Jednako ograničenje je za iskoristivi RAM kao i patch...

krayzie ned 10.7.2011 21:09

Imam E8400 procesor i 2gb ddr2 rama. Neki dan sam dobio jos dodatnih 4 gb rama sto znaci da ih sad ukupno imam 6. E sad, da li mi netko moze rec da li mi se isplati snimat na svoj komp win7 64 bit verziju ili ne?

mario1990 ned 10.7.2011 21:17
krayzie kaže...

Imam E8400 procesor i 2gb ddr2 rama. Neki dan sam dobio jos dodatnih 4 gb rama sto znaci da ih sad ukupno imam 6. E sad, da li mi netko moze rec da li mi se isplati snimat na svoj komp win7 64 bit verziju ili ne?

Naravno stavi x64 {#}

nebi imao koristi od tih 6gb na 32bit

Lazarus Long ned 10.7.2011 23:08
krayzie kaže...

Imam E8400 procesor i 2gb ddr2 rama. Neki dan sam dobio jos dodatnih 4 gb rama sto znaci da ih sad ukupno imam 6. E sad, da li mi netko moze rec da li mi se isplati snimat na svoj komp win7 64 bit verziju ili ne?

Prvo se osiguraj da:

  • Imas ispravnu memoriju (Test sa memtestom86+)
  • Da imas na raspolaganju za download drivere za tvoju periferiju
  • Da li ce tvoj software raditi sa Windows x64. Laicki receno, svi rade..i oni x86 ali neki jednostavno odbijaju raditi. Na pr. antivirusi 
ihush pon 11.7.2011 00:35
krayzie kaže...

..., da li mi netko moze rec da li mi se isplati snimat na svoj komp win7 64 bit verziju ili ne?

 -isplativost ima previše subjektivnih značenja.

Recimo ''ne'', ako misliš kupiti novi OS ili gledajući potrebno vrijeme da sve instaliraš i podesiš.

 S druge strane, za samo korištenje RAMa su potrebne aplikacije.. dali to znači da češ tad koristiti više od 2GB po aplikaciji-procesu pa trebaš i recimo 64bitni Office? Naravno driveri i sl moraju bit za verziju OSa. Ako pak ostaneš na starim aplikacijama (32bit), tad nema koristi od viška RAMa.

Igre su još orjentirane na 32bita, još uvijek je popularan XP i DX9.0c .. no, pošto su igre zahtjevniji software, ima smisla preći na 64bita i imati na raspolaganju više RAMa, problem je samo u izdavačima tj. njihovoj isplativosti kojima je XP još vrlo važan dio tržišta.... (suprotno od tvojoj isplativosti, jer recimo ne rade svi programi na 64bita, možda ne rade crackovi ili patchevi?..).

 

Pošto vjerujem da većina koristi jeftiniju varijantu OSa, cijena nije relevantan kriterij, ostaje samo tvoj hardware (i periferija!) za koji trebaš provjeriti situaciju s driverima i instalirati ako ti odgovara... (printer, scanner, joystick, TV itd..)

 

Win7-64 je odličan OS. -Nije greška instalirati ga, jer može sve što može i 32bitni...

-Greška je u pitanju, jer tad mi savjetima određujemo koji OS tebi 'treba'... to ti moraš znati.

 

Postoji i brže rješenje, patch. Tema... rezultat. I interesantan primjer...  (tek toliko da znaš da postoji i drugačije rješenje, izaberi ili ocjeni 'ispaltivost').

Godfahter sri 13.7.2011 22:18

Molio bih preporuku (PRO),o odabiru OS za moje racunalo!

 

   Posto sam nedavno postao GM u jednoj igri,moram "hvatati" hakere,scammere i ostalu gamad,snimanjem FRAPSOM ili BSR screen recorderom,trebao bih odgovarajuci OS za moj komp!

Sada koristim Win 7 ultimate 64 bit i moram priznati da mi pomalo steka,prilikom snimanja,tj.kada su postavke na max.Konacnica je dosta los video,sa dosta prekidanja ili "flickersa".

+Dosta aplikacija(Winhex nprm.)koje koristim,ne sljakaju kako trebaju na Win7 64(tako mi kazu ostali GM-ovi).

 

 

      Hocu li dobiti sta u kvaliteti videa instalirajuci XP,ili nesta drugo?

 

iAvenger pon 18.7.2011 20:04

Pozdrav

 

U nedoumici sam dali da instaliram windows 7...imam windows xp professional sp 3...koje su prednosti windows 7-ice, što dobijem novo instalacijom 7-ice i dali se uopće isplati prelaziti na windows 7???

iAvenger pon 18.7.2011 20:09
Godfahter kaže...

Molio bih preporuku (PRO),o odabiru OS za moje racunalo!

 

   Posto sam nedavno postao GM u jednoj igri,moram "hvatati" hakere,scammere i ostalu gamad,snimanjem FRAPSOM ili BSR screen recorderom,trebao bih odgovarajuci OS za moj komp!

Sada koristim Win 7 ultimate 64 bit i moram priznati da mi pomalo steka,prilikom snimanja,tj.kada su postavke na max.Konacnica je dosta los video,sa dosta prekidanja ili "flickersa".

+Dosta aplikacija(Winhex nprm.)koje koristim,ne sljakaju kako trebaju na Win7 64(tako mi kazu ostali GM-ovi).

 

 

      Hocu li dobiti sta u kvaliteti videa instalirajuci XP,ili nesta drugo?

 

Probaj snimati s Camtasia Studio 7 pa vidi dali ti pomaže, ja s tim programom uvijek snimam

mario1990 pon 18.7.2011 20:47
iAvenger kaže...

Pozdrav

 

U nedoumici sam dali da instaliram windows 7...imam windows xp professional sp 3...koje su prednosti windows 7-ice, što dobijem novo instalacijom 7-ice i dali se uopće isplati prelaziti na windows 7???

Za sto ti sluzi pc najvise?
i koja ti je konfiguracija? 

iAvenger uto 19.7.2011 13:48
mario1990 kaže...
iAvenger kaže...

Pozdrav

 

U nedoumici sam dali da instaliram windows 7...imam windows xp professional sp 3...koje su prednosti windows 7-ice, što dobijem novo instalacijom 7-ice i dali se uopće isplati prelaziti na windows 7???

Za sto ti sluzi pc najvise?
i koja ti je konfiguracija? 

Gaming i editing u sony vegasu

konfiguracija: cpu:dual core intel pentium e5200, 2515mhz

gpu: sapphire radeon HD 5670 (gddr5 1gb)

ram: 2gb ddr2

ihush uto 19.7.2011 14:25
iAvenger kaže...
..

Gaming i editing u sony vegasu

konfiguracija: cpu:dual core intel pentium e5200, 2515mhz

gpu: sapphire radeon HD 5670 (gddr5 1gb)

ram: 2gb ddr2

gaming;

- Možda 'prisilno' uskoro (možda ili kad / ako) igre budu samo za dx-11 .. za sad je 9.0c dovoljan. Uz to da je Rade-56xx slaba za dx11, 2GB je Ok ali.. itd. dakle, ovisi o hardwareu i novim igrama. Sve staro što radi, dovoljan je razlog za ostanak na XPu (ali bi podjednako radilo i na sedmici). Pošto MS neće izdati noviji dx za XP, ukida ga '14te...

 

Vegas;

-skoro isti kriteriji, uz to da nije sigurno (dok ne probaš) kako će se ponašati na sedmici, ponajprije audio. Ali, većina softwarea radi sasvim dobro (jednako). u tom je slučaju svejedno..

 

Pošto se stalno brka razlika između potrebnih (requriement) resursa i optimalnih (ili zauzete memorije, naspram iskoristive..) mogu reći da Sedmica sasvim uredno radi na 1-2GB, u nuždi uredno prolazi i 512MB. Naravno tad treba znati što se može (samo osnovna funkcionalnost) ali tad nema razloga za prelazak s XPa koji ti uredno radi (za sad).

 

Ostaje kao prednost novog OSa što je ljepši i što će uskoro biti jedini izbor, no do tad cca 1god. možeš i ostati na XPu. I naravno, legalni OS je preporučljiv, tad cijena možda određuje što je 'bolje' a ne samo želje.

iAvenger uto 19.7.2011 14:29
ihush kaže...
iAvenger kaže...
..

Gaming i editing u sony vegasu

konfiguracija: cpu:dual core intel pentium e5200, 2515mhz

gpu: sapphire radeon HD 5670 (gddr5 1gb)

ram: 2gb ddr2

gaming;

- Možda 'prisilno' uskoro (možda ili kad / ako) igre budu samo za dx-11 .. za sad je 9.0c dovoljan. Uz to da je Rade-56xx slaba za dx11, 2GB je Ok ali.. itd. dakle, ovisi o hardwareu i novim igrama. Sve staro što radi, dovoljan je razlog za ostanak na XPu (ali bi podjednako radilo i na sedmici). Pošto MS neće izdati noviji dx za XP, ukida ga '14te...

 

Vegas;

-skoro isti kriteriji, uz to da nije sigurno (dok ne probaš) kako će se ponašati na sedmici, ponajprije audio. Ali, većina softwarea radi sasvim dobro (jednako). u tom je slučaju svejedno..

 

Pošto se stalno brka razlika između potrebnih (requriement) resursa i optimalnih (ili zauzete memorije, naspram iskoristive..) mogu reći da Sedmica sasvim uredno radi na 1-2GB, u nuždi uredno prolazi i 512MB. Naravno tad treba znati što se može (samo osnovna funkcionalnost) ali tad nema razloga za prelazak s XPa koji ti uredno radi (za sad).

 

Ostaje kao prednost novog OSa što je ljepši i što će uskoro biti jedini izbor, no do tad cca 1god. možeš i ostati na XPu. I naravno, legalni OS je preporučljiv, tad cijena možda određuje što je 'bolje' a ne samo želje.

U redu, hvala na detaljnom odgovoru ovo je dosta pomoglo.

191x7 sri 17.8.2011 14:19
softwaremaniac kaže...

Bi li win7 pružio ugodan rad na Intel Celeronu 2GHz,2 GB ram i Ati Radeon 9200SE? 32 Bit naravno.

Radio vjerojatno bi, no bez Aero sučelja i vrlo loše, sporo (zbog procesora).

mario1990 sri 17.8.2011 14:46
softwaremaniac kaže...

Bi li win7 pružio ugodan rad na Intel Celeronu 2GHz,2 GB ram i Ati Radeon 9200SE? 32 Bit naravno.

Kod mene na laptopu radi home premium bez ikakvih problema 

proc 1.2ghz celeron 2gb memorije i neka 128mb graficka, tak da vjerujem da ce ti raditi. {#}

barilla pon 22.8.2011 19:12

imam compaq 6720s. Mislio sam staviti windows 7 ultimate x64, sad sam gledao na hpovoj stranici i za ovaj laptop nemaju drivere sto se tice x64 verzije. Dali ce radit ako instaliram one za x32? i dali bi Vi uopce stavljali x64?

 

laptop:

Intel Pentium DUal 2.00GHz

3gb RAM

191x7 pon 22.8.2011 19:16
barilla kaže...

imam compaq 6720s. Mislio sam staviti windows 7 ultimate x64, sad sam gledao na hpovoj stranici i za ovaj laptop nemaju drivere sto se tice x64 verzije. Dali ce radit ako instaliram one za x32? i dali bi Vi uopce stavljali x64?

Neće raditi driveri od x86 Windowsa, no hoće recimo od Viste x64. I ne brini, Win7 ima drivere za večinu tih komponenti, a za ostalo je inako bolej skidati od proizvođača a ne od HP-a.

barilla pon 22.8.2011 19:23
191x7 kaže...
barilla kaže...

imam compaq 6720s. Mislio sam staviti windows 7 ultimate x64, sad sam gledao na hpovoj stranici i za ovaj laptop nemaju drivere sto se tice x64 verzije. Dali ce radit ako instaliram one za x32? i dali bi Vi uopce stavljali x64?

Neće raditi driveri od x86 Windowsa, no hoće recimo od Viste x64. I ne brini, Win7 ima drivere za večinu tih komponenti, a za ostalo je inako bolej skidati od proizvođača a ne od HP-a.

Sta da ga onda samo instaliram i vidim dali je sve ok?

Na njihovoj stranici nemoju ni za jedan x64  (http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/DriverDownload.jsp?lang=en&cc=us&prodNameId=3442833&taskId=135&prodTypeId=321957&prodSeriesId=3442832&submit.y=0&submit.x=0&lang=en&cc=us )

191x7 pon 22.8.2011 19:28
barilla kaže...

Sta da ga onda samo instaliram i vidim dali je sve ok?

 

Pa instaliraj i vidjeti ćeš. Driveri se i onako sidaju od Intela, AMD-a, nVidie, Realteka, VIA-e, Texas Instrumentsa, Synapticsa, Aterosa, ...

dejko2 ned 28.8.2011 15:11
softwaremaniac kaže...

Bi li win7 pružio ugodan rad na Intel Celeronu 2GHz,2 GB ram i Ati Radeon 9200SE? 32 Bit naravno.

da bi ja ima win 7 pro 32 bit na intel celeronu 2.0 ghz 1 gb ram i 128 mb grafi

matija1410 uto 6.9.2011 16:49

Ovako, kupujem novi laptop koji ću koristiti na poslu, kao zamjena za stolno računalo. Sa kupljnim laptopom dolaze instalirani WINDOWS 7 HOME PREMIUM 64-bit. Zanima me da li ću sa tom verzijom windowsa imati kakvih problema sa spajanjem i radom na mreži??

 

Hvala!

mario1990 uto 6.9.2011 17:13
matija1410 kaže...

Ovako, kupujem novi laptop koji ću koristiti na poslu, kao zamjena za stolno računalo. Sa kupljnim laptopom dolaze instalirani WINDOWS 7 HOME PREMIUM 64-bit. Zanima me da li ću sa tom verzijom windowsa imati kakvih problema sa spajanjem i radom na mreži??

 

Hvala!

Nebi trebao imati problema.

zokabl ned 11.9.2011 23:18

Trebao bih da instaliram windows 7 sp1 x64 a imam sljedeci komponente pa me interesuje kako ce raditi na ovome:

Intel(R) Celeron(R) CPU 2.53GHz

Type   DDR
         Size   1024 MBytes
         Channels #   Dual
         DRAM Frequency   133.3 MHz

ATI RADEON X300/X550 Series   Memory   512 MB

Hard Drives: Western Digital Capacity    78GB

Jakovp ned 11.9.2011 23:28
zokabl kaže...

Trebao bih da instaliram windows 7 sp1 x64 a imam sljedeci komponente pa me interesuje kako ce raditi na ovome:

Intel(R) Celeron(R) CPU 2.53GHz

Type   DDR
         Size   1024 MBytes
         Channels #   Dual
         DRAM Frequency   133.3 MHz

ATI RADEON X300/X550 Series   Memory   512 MB

Hard Drives: Western Digital Capacity    78GB

Mislim da ćeš morati ići na 32bit verziju, inače sedmica će ti dobro raditi.