Windows

Nadogradnja win 10 sa 32 bit na 64 bit

ksx čet 3.1.2019 14:16

pitanje

 

može li se windows 10 32 bit nadogradit na windows 10 64 bit bez da se radi nova svježa instalacija win 10 64 bit?

znam da win 7 ne može, al možda su napredovali sa win 10 pa ako se može molim i uputstvo kako

 

 

ihush čet 3.1.2019 14:29

-ne.

 

(dalje za one koje zanima).. :))

To nije stvar napretka nego (ne)kompatibilnosti installer-kernela, tj same jezgre OSa. To ne radi ni jedan OS (niti realno postoji takva potreba inače nije nezamislivo, kad bi takva potreba postojala da bi npr MS to mogao napraviti.. pošto instalacija uključuje rebootanje, jedno manje-više bi moglo, realno neće napraviti, jer računalo koje je bilo na 32bitnom OSu vjerojatno nema dovoljno resursa da bi takva nadogradnja imala smisla jer tad stara računala jednostavno nisu mogla više ili posljednji 32bitni OS masovnije je bio XP.. vista-seven su bila vremena takve promjene, w10 i 32bita je isključivo za npr tablet i sl. računala s 2-4gb..)

-ako ti računalo nema barem 8GB tad je besmisleno koristiti 64bitni OS tj appse jer sam OS je sporedan, koristiš appse, tj koristiš raspoložive resurse.. nitko normalan nije instalirao 32bitni OS na računalo novije generacije s više od 4gb itd..

ksx pet 4.1.2019 09:38

hvala na odgovorima pretpostavljao sam da je tako

mene ustvari muči to što pojedini software koji me zanima mogu pronaći samo u verziji za 64 bit windowse

i provjerio sam ga i radi na 64 bit windowsima, ali ne radi na 32 bitnim.

 

Molio bih još samo jedno pojašnjenje za koje nisam siguran

ako comp ima 4 gige rama i na njemu su 32 bitni windowsi tad će windowsi prepoznati i koristiti samo 3,5 gige rama

a ako su na compu 64 bitni windowsi tada će prepoznati i kosristiti svih 4 gige rama jesam li u pravu?

 

ihush pet 4.1.2019 11:10

- pazi odgovor.. :) -ne.

mada je realno/u praksi da ili laički-površno da.

 

ovako idu pravila: apps je ona koja traži odgovarajući-kompatibilan OS i resurse (ne sam OS, dok su driveri za konkretan OS i važnije je 32 ili 64bita nego verzija xp-w7-w10 mada su sad važni i buildovi 1073-1809.. jer MS mijenja driver model..).

-app je ta koja traži resurse a da bi 64bitna radila mora imati 64bitni OS, dok je MS napravio WoW pa na 64bitnom rade i 32bitne app obrnuto nije moguće upravo zbog adresiranja-drivera, upravo zato i postoje 64bitni..)

ali, za OS nije problem korištenja više RAMa, OS može više, 32bitni winserver može npr 192GB.. i ograničen je licencom-novcem, ne bitovima, pa standardni može samo 64GB..

-realno/stvaro ograničenje je Hardware. MBO-BIOS-CPU. Već više od desetljeća svi CPUi podržavaju x64bitne instrukcije, ali opet ima ograničenja, npr Atom ili po cijeni celeron-pent-i7-xeon.. xeon kao serverski cpu može više, jer je tako odlučio intel, tj ima npr 32-36-48.. bita adresnog registra. Realno je najuže grlo MBO, fizički broj utora-DIMMova i trenutni maksimalan kapacitet 'kreskova', npr 8 komada po 32GB... mada cpu-os mogu više, ne možeš staviti više jer nemaš mjesta osim na specijalnim MBO i tad opet nije ograničenje 64bita nego npr 48.. jer je nepotrebno više, jer toliko RAMa nema sveukupno na Zemlji. :)

OS može, uopće nije problem npr w7-x32 koristiti npr 16Gb.. postoji patch za krenel (kao server) i radi, dok je to samo MS tako zaključao.

Tad je limit 4GB, 2 za app, 2 za OS. Switch PAE/3 to može promijeniti na 3:1. To je max koliko 32bitna app može mada i 32bitni OS može dati više, app to ne bi mogla koristiti jer ona ne može nego direktno pristupati svakoj memorijskoj lokaciji a tad je to 32bitno=2GB (minus jedan byte).

 

starije MBO su podržavale do max 4GB, tad one nemaju opciju u BIOSu za remapiranje više RAMa (to ide na adrese +6 naviše) i takva MBO je ograničenje, ne cpu-os.

iduća granica je bila 8GB, pa 16GB.. tad su ujednačili mbo-bios-cpu pa su svima jednaki maxovi. Sad je normalno za najnovije i-8xxx i DDR4 mbo 32-64 (do 128-256). Dok sam OS može ovisno o licenci tj odluka MSa, najmanje home, pro, ent, server (std-ent..datacentar).

da na 64bitni OS instaliraš 32bitnu app, ona bi mogla max 2GB, zato je isključivo 64bitna na 64bitnom.

pošto s vremenom appsi postaju bahatiji, pošto je već duže vrijeme (od ddr3) minimum koji je na mbo RAMa +4GB.. svi su prešli na x64bitne.

 

sam OS je skoro isti-identičan, jednako radi, nije bolji-lošiji.. ali 64bitni troši-traži više resursa (više adresa, driveri..) + sadrži i 32bitni tj ''duplirano''. Tako da ako nemaš app koja to traži, nemaš razlog-korist s npr 4GB ići na 64bitni, jer više resursa izgubi nego što iskoristi a igre sad traže npr 8GB.. i tad je jedina realna-razumna granica imati više od 8GB.. što po opisu nemaš jer imaš 32bitni OS pa vjerojatno manje od 4GB. Drugi problem, mada je ram dovoljno jeftin ipak to košta + starija MBO-max.. koliko možeš dodati.. predpostavljam da je nešto DDR2 generacije.. tad ti je 99% max 8GB i moraš imati 4kom po 2GB jer su to posljednji moduli pa ako mbo ima samo dva utora ne možeš staviti više, dok postoje 4GB moduli ali su nestandardni/nepodržani jer se tad već prešlo na ddr3 i max 8-16.. pa najviše ovisi o MBO koji os ima smisla instalirati, koliko rama možeš ugraditi.. i ako moraš kupovati, tad je jeftinije kupiti novi ddr3-4 npr 8GB nego stari dok za razliku cijene kupiš MBO .. ako prodaš staro, za ostalo kupiš CPU.. :)

 

ako koristiš w7, potraži +4GB patch, ali moraš provjeriti podržava li MBO +4GB jer inače je nestabilno. To je zadovoljavajući fix ako postoji 32bitna verzija appsa.

 

ovaj primjer demonstrira kako su appsi važni, ne OS koji je samo 'servis' koji nudi resurse kao i driver, kao i bios.. no naravno bez njih nemamo ništa. Ali korisnik koristi app, ne os-driver-bios i resursi-requirementsi se tako gledaju kad se slaže računalo za neki konkretan task. App pa prema njoj moguć izbor. (dok naivni početnici misle da je w7-ultimatedišn ''jači'' ako je x64bitni..) :))

 

eidt: zato je precizan odgovor, NE. npr na MBO ako je max 4GB tad x64bitni OS može koristiti max do 3.5GB dok 32bitni može više, npr 3,6-3,8 .. (dio resursa je rezerviran, DOS kompatibilnost prvog MBa, remapiranje adresa, svi sys pozivi.. jer svaki port-adresa je neki uređaj, periferija, registar ili memorijska lokacija neovisno jel u RAMu, kešu, video memoriji, disku, lpt-com portu, mreža, miš.. sve su to memorijske lokacije-adrese i to je ono ograničenje 32bita, dok OS može remapirati po bilo kojoj shemi (kao FAT32 format za stikiće povećavanjem clustera diska) app mora imati direktan pristup svim adresama koje su joj potrebne.

-DA, ako HW podržava više od 4GB i ako je sve odgovarajuće podešeno (npr BIOS, stariji hw je defaultno za 32bitni os, noviji hw za 64 i ako resetiraš nije isto defaultno podešeno, to je kompatibilnost..) pa tek kao poveznica os i driver od čega je OS zapravo samo umjetno ograničen voljom Msa ili cpu voljom intela. Fizički broj DIMM utora je realno ograničenje.

ihush pet 4.1.2019 22:14

-ne, kao paradoks, jer ide pod hw-rezervirano.. i ovisi o chipsetu.. tj svemu što je integrirano pa desktop ima više dostupnog nego 'identičan' laptop. 64bitni jednostavno uzme više pod rezervirano (MSova odluka, pa je moguće i ispod 3gb.. prosjek 3.2-3.5... ekstremno 2.8). Znam što tipkam, pa .. :))

AF139 sub 5.1.2019 09:18
ihush kaže...

-ne, kao paradoks, jer ide pod hw-rezervirano.. i ovisi o chipsetu.. tj svemu što je integrirano pa desktop ima više dostupnog nego 'identičan' laptop. 64bitni jednostavno uzme više pod rezervirano (MSova odluka, pa je moguće i ispod 3gb.. prosjek 3.2-3.5... ekstremno 2.8). Znam što tipkam, pa .. :))

 ovo misliš :

ihush sub 5.1.2019 11:20

-da, to. Taj dio hw-reserved je MSova stvar, ovisno o chipsetu može biti kao u tvom primjeru (dobro) ili loše razlika GB-MB... To je na 64bitnom 'fičer' koji po MSu osigurava kompatibilnost. 32bitni OS nije problem, jer može i on koristiti više RAMa, zapravo ne koristiti jer RAM koriste appsi, dok OS samo osigurava raspoloživost resursa.

Taj 'problem' je bio vidljiv u prijelaznim generacijama win vista-seven, dok su većinom appsi i os-XP bili 32bitni kao i mbo-hw i same količine rama (xp standardno 512mb kad počinje vista..) npr w7-x32 isti os, samo drugi (pachiran) reknel je server 2008.. bez ikakvog problema.

-za w10 je to možda (napokon) ispravljeno, ali i tu ima previše buildova da bi se zamarao provjeravanjem jel to isto na 1511-1703-1809.. i opet na kojem chipsetu-hw.. previše mogućih razlika koje mogu dati rezultat kao tvoj ili onakav koji je bio često 3-3.8gb dostupno, prosjek 3.5gb i to se lako googlanjem provjeri (kao prosjek, čest slučaj..).

AF139 sub 5.1.2019 14:48

..evo sin došao sa posla i pogledah kod njega, on ima noviji intel I3 8GB ddr4 i 34.6 MB reserved mem.  ...a build mu je još na 1803.

Pa po ovome i ne izgleda da windowsi puno rezerve uzimaju...

ihush sub 5.1.2019 14:58

-nerazumijemo se.. govorim o starom HWu, chipsetu, ograničenjima starog računala, ne novo gdje je sve drugačije, bios-- npr minimum rama je odavno 4gb naviše, dok je za desetljeće stariji hw obrnuto. Pitanje je za staro, ne za novo. + tad je i MSov fičer rezervacije drugačiji tj dobar, ne katastrofalan kao za stari hw ili kao na w7 ka je to bio aktualan problem (prelaz 32-na-64bit + probijanje 4gb prosječne količine rama.. već je to desetljeće razlike).

edit: npr, uzmi neki stari laptop koji je standardno dolazio s 1-2gb i dodaj do 4, pogledaj tad dostupni ram.. 2.8-3.5gb.. dok na desktopu ide 3.4-3.8.. istina, nisam to provjeravao s verzijama w10, sve se odnosi na w7 koji je tad bio aktualan i razliku 32-64bita ili dio koji se odnosi na pitanje što je ograničenje, os ili app za korištenje više rama.. ograničenje je app, do 2gb (app koja je trebala više na 32bitnom osu je koristila više paralelnih procesa po 2gb i od tad su to kao formula-pravilo da se po jezgri traži 2gb 'pravilo'.. itd..). Danas su ta pravila besmislena, neusporedivo, evolucija. :) i to je ok.

AF139 sub 5.1.2019 19:07

Ma ovo kod mene je sad promjenuto stanje tj "Moj PC" opis je stariji jer sam se zeznio i na tu matičnu bio ubacio SSD a nema AHCI .

Vratio u pogon stari sa Athlon64 x2 5000BE na GA-MA770 DS3 ploči i SSD radi OK jer sad ima AHCI.

Šteta što nemože bolji procesor jer nije podržan na ovoj staroj ploči.... i HT je sad 1GHz a novi proc na toj mATX bez AHCI je radio sa HT 2GHz.

Znači tih 1.5MB mem. reserved je sa Win10 pro x64 (1809).

ihush sub 5.1.2019 20:06

onda je MS ukinuo ograničenje-fičer (u tko zna kojem buildu w10..) ili je stvar do nvidia chipseta (ne intel dominantno iz tog doba kao i945 i sl..). sam sys.reserved bi mogao biti 1MB (prvi megabayt koji je od DOS vremena..) tebi npr 15MB, meni 139MB.. stvar koja ovisi o chipsetu, jer su win isti. (bez posebnog podešavanja-tweakova..).

ksx uto 15.1.2019 09:22

pokrenuo sam ovu temu i zahvaljujem svima na odgovorima iako 2/3 toga što je napisano uopće ne kužim jer nisam informatičar a nisam ni hardveraš da bih razumio sve ovo što ste napisali, ali zato ću napisati konkretne rezultate do kojih sam došao kad sam instalirao 64 bit win 10

 

 

dakle imao sam 32bit win 10 na compu sa 4 gige rama i 64 bit procesorom

u postavkama mi je javljao 4 gige rama od toga 1,88 usable

a hadrware reserved je bio 2,1GB

 

sad kad sam instalirao win 10 64 bit na istu tu konfiguraciju

u postavkama javlja 4 gige rama od toga 3,88 usable

a hardware reserved je 308MB ne GB

 

 

pozdrav svima i još jednom hvala na odgovorima