Vijesti by forumaši

EU direktiva o autorskim pravima tkz. "Article 13"

Timo pet 29.3.2019 09:27

Nisam primjetio vijest o ovoj novoj direktivi, koja se tice digitalnih medija i platformi

 

http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-6723-2018-INIT/X/pdf

 

https://edri.org/tag/article-13/

 

https://www.eff.org/deeplinks/2019/02/final-version-eus-copyright-directive-worst-one-yet

 

s obzirom da je stvar vrlo ozbiljna i tice se BUG online foruma, cudi me da se BUG jos nije pozabavio ovim pitanjem, jer spadaju u kategoriju media koji su direktno na udaru ove direktive

 

samim time i mi kao korisnici BUG medija, gdje u slucaju prihvacnja i potvrdivanja ove direktive od strane Hrvatskog pravosuda, defakto se uvodi cenzura postanja bilo kakvog videa, slike, teksta, pa cak i linkanja na takav sadrzaj

 

jer stupanjem na snagu ove direktive, BUG postaje jedini i iskljucivi krivac, kada mi korisnici stavimo takav sadrzaj na forum, a to radimo svakodnevno, u slucaju ako se vlasnik toga sadrzaja odluci pozvati na tu direktivu

 

misljenja?

ihush pet 29.3.2019 10:32

 

Timo kaže...

Nisam primjetio vijest o ovoj novoj direktivi, koja se tice digitalnih medija i platformi

 

..

jer stupanjem na snagu ove direktive, BUG postaje jedini i iskljucivi krivac, kada mi korisnici stavimo takav sadrzaj na forum, a to radimo svakodnevno, u slucaju ako se vlasnik toga sadrzaja odluci pozvati na tu direktivu

 

misljenja?

- druga tema u kojoj se igraju 'pogađanja glasova'..

- ništa se ne mijenja, audio-vizualni lobi je prošle jeseni pobijedio i sve ostaje po starom (nema digitalne jednakosti EU građana.. ostaje regionalno-pokrivenost npr satelit-država..)... i hrpe ostalih zakona kojei se na tu temu naslanjaju. Ovo je samo dio uređivanja, tako da oni koji nešto objavljuju, plaćaju. To je ok i zapravo i do sad je tako, samo što sad postoji eu zakon, direktiva. Kao što je i do sad distributer sadržaja plaćao vlasniku sadržaja pravo emitiranja (radio-tv.. iptv..) i naravno sad je yt kao i slični servisi uključen, konkretno, ne opisno, ne da je dubiozno spada li ili ne pod to.

 

- forum, sadržaji na forumu..? sadržaj je ovaj text, to je moj text, ne zampov, ne sonyev, hrtvov.. moj, kao i bugov jer je vlasnik foruma i tad se za taj sadržaj pitamo ja kao autor, bug kao vlasnik servisa, ne eu ili netko treći.

- koje to sadržaje stavljaš na forum? -stavljaš link na sadržaj koji se nalazi na YT, to nije na forumu, na serveru u vlansištvu foruma, nego samo link koji ga povezuje. Bez tog linka možeš npr googlanjem doći do istog sadražaja jednako kao da ti kažem pronađi spot michael jascksona npr bad, ili da ti dam ovo (copypasteaj ..) -ne radi  .... umjesto ovako  ili ovako-2 (link ispod ovdje samo kao text zbog čitkosti) jer ta ovaj način izgleda kao da je sadžaj dio foruma, a nije. .. odnosno pitanje tumačenja... jer to je samo link.

 

(ne, formatiranje texta nije moguće u editoru.. ne može se postati) :)) šteta, jer se ne može lako demonstrirati..

 

ovako-2

 

 

-dok stari zakon, koji je i dalje zapravo isti, tj vlasnik sadržaja može upozoriti bug i zatražiti uklanjanje sadržaja, to se nije promijenilo, samo je sad eu-direktiva/zakon. Odnosno, oni servisi kojima je to core biz, koji žele emitirati, streamati, oni moraju plaćati naknadu vlasniku za emitiranje, bilo kojeg filma, glazbe.. prijenos utakmice, svaki sadržaj koji emitiraš moraš platiti vlasniku. Naravno to se do danas plaćalo lokalno-državi korz sustav zampa, nakanada, rtv pristojbe itd dok je npr popularni uk-priat brod bio izvan teritorijalnih voda (međunarodne) i emitirao, piratski radio i vrijeme kad je to bilo popularno. .. sad nije brod na moru, nego je digitalizacija, yt.. internet, tj net.

 

zamp se mora plaćati, sustav kakav god bio, zapravo kao i demokracija, može se reći, ako nije savršen, boljeg nemamo.. jer po tom sustavu za svaku pjesmu koju čuješ na radiju distributer uplati koju lipu na račun vlansika. Tad je legalni, ako to ne uplati, tad nije. Konzumiranje (slušanje, snimanje, korištenje) za kranjeg korisnika je 'besplatno', legalno, legitimno, tj svi plaćamo zamp-rtv kao i namete na medije, dok ova eu direktiva samo updejta stanje i napokon ima papirnatu osnovu kako naplatiti yt-bu.. no ništa se nije promijenilo, jer je prvi dio ostao isti, nema promjena, nema građanske jednakosti koja je uvedena kao direktiva eu za identičnu kvalitetu robe koja se prodaje na istok-zapadu eu kao nutella ili ariel.. za robu je to lakše, za usluge/digitaliju ostaje kao što je već desetljećima. Samo što je sad i formalno pravna osnova, jurisdikcija nekako uobličena. Slikovito, sad onaj brod na otvorenom moru spada u teritorijalno eu.. i plaća.