191x7 pet 2.8.2019 14:45
CyberDemonVZ kaže...
Eto, stigla je i meni 70mai Pro. Plus GPS i 64GB kartica.
Nemojte napraviti grešku koju i ja i skenirati QR kod koji se prikaže pri pokretanju kamere. Instalira se kineska verzija aplikacije :)
Skinite program sa storea.
Ali, imaju puno bolju verziju od one na storeu.. Spajanje na društvene mreže (kineske) i upload snimaka, podešavanje vrste automobila, tablica, rezanje i slanje dijela snimljenog videa...
Ako ne počne kiša, idem instalirati u auto.

 Hvala na informacijama.

 

Kinezi ti imaju nagrađivanje prijava prometnih prekršaja policiji, zato im aplikacija ima te sve fičere. Dapače, neki to i zloupotrebljavaju.

Kinez stavi kameru, snimi nekog u prekršaju, javi to policiji, dobije nagradu (novčanu) pa skuži da može nekoga natjerati na prekršaj i to snimiti. Ponekad razmišljaju slično kao da su naši.

CyberDemonVZ sub 3.8.2019 09:21

Stavio sam kameru potpuno iza retrovizora. Uopće se ne vidi kad si u automobilu. A iz vana se isto teže vidi.

Uopće ne vidim ekran, ali sve radim preko mobitela pa mi je svejedno. U opcijama sam stavio da se WiFi pali prilikom paljenja kamere.

 

Napravio sam jednu stvar koja bi mogla biti jako glupa, a možda jako dobra :D Prvo se lijepi elektrostatska folija (bez lijepila, lakše skidanje) i onda na nju kamera tako da na staklu nema lijepila.

E, foliju sam stavio na točkasti dio stakla! Sad je u sjeni, manje se grije i skoro se ne vidi iz vana. Ali, sad folija nije na ravnom staklu, nego na točkama, a ne znam kako ta folija drži! A ja držim fige da je OK :D

 

NISAM napravio update firmearea! Rusi razvijaju lagani custom firmeare s nekoliko dodatnih opcija, pa ću pričekati koji dan da vidim kak to ide.

 

Naručio sam hardwire kit (spaja se na osigurače, a ne na utičnicu) pa nisam proveo trenutnu žicu kroz automobil. Samo visi dolje.

 

Slike i linkove na spominjane stvari ću staviti kasnije.

CyberDemonVZ sub 3.8.2019 15:23

OK, nikad, ali NIKAD ne lijepite foliju na bilo što osim ravnog i čistog stakla :D

Otpala mi kamerica s crnog dijela stakla 

 

Sad nemam pojma kak odljiepiti folijicu od kamere!

Folija se uprljala kad je pala dolje, pretpostavljam da je to to, i da čišćenje/pranje neće pomoći. Zna netko više o ovoj temi? To je možda kao folija za mobitel, ona bez ljepila.

 

Dobro da sam imao tri, pa ću postaviti novu.

 

Link na hardwire kit:

https://www.aliexpress.com/item/32891896788.html

 

Link na custom firmware:

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=916938&st=6840#entry86761401

 

I jedan na engleskom, ali lik nije napravio ništa dalje osim početnog poboljšanja.

https://dashcamtalk.com/forum/threads/70mai-pro-custom-firmware.38678/

CyberDemonVZ uto 6.8.2019 00:33

Da. Sve uredno radi.

https://www.youtube.com/watch?v=wQaGYQYIvuE

 

Gledao sam sve moguće rezolucije, i ona najveća je samo u visinu veća, a ne širinu.

Što, naravno uopće nema smisla kod snimanja prometa jer snima haubu i nebo. I sam sam sebi rekao da je neću nikad koristiti.

 

ALI, pošto kamera stavlja i podatke i svoj logo na snimku, odlučio sam se za ovu rezoluciju, ako će nekad snimiti nešto zanimljivo, a datum neće biti potreban, da mogu izrezati u normalnu 16:9, 1440p rezoluciju i staviti na Youtube.

I tako je kartici svejedno u kojoj rezoluciji snimam :D

 

P.S. moram nabaviti polarizacijski filter, previše je odsjaja od armature.

P.P.S. u opcijama odaberite američki standard NTSC, a ne PAL jer dobijate 30fps, a umjesto 25.

MasterG uto 6.8.2019 07:55
CyberDemonVZ kaže...

...

 

P.S. moram nabaviti polarizacijski filter, previše je odsjaja od armature.

P.P.S. u opcijama odaberite američki standard NTSC, a ne PAL jer dobijate 30fps, a umjesto 25.

  daj mi reci jel originalni video oštriji od ovog uploadanog ili je doslovno ovakav? Vide se tablice pročitat, ali je dosta mutno.

CyberDemonVZ uto 6.8.2019 08:04
191x7 kaže...

Daj koju fotku da vidim gdje si ju montirao, čeka me taj proces za nekoliko dana.

 Bio sam ispod nekog drva s kojeg kaplje nešto masno i ljepljivo, pa sam ušao na pranje. Na žalost, slike su prije pranja.

Nadam se da pozicija neće smetati senzori za zatamnjivanje retrovizora.  (Pretpostavljam da je to bijeli kvadrat na retrovizoru). Ostali senzori su skriveni ispod stakla, njih ne mogu prekriti.

  

MasterG kaže...
CyberDemonVZ kaže...

...

 

P.S. moram nabaviti polarizacijski filter, previše je odsjaja od armature.

P.P.S. u opcijama odaberite američki standard NTSC, a ne PAL jer dobijate 30fps, a umjesto 25.

  daj mi reci jel originalni video oštriji od ovog uploadanog ili je doslovno ovakav? Vide se tablice pročitat, ali je dosta mutno.

 Poslat ću original snimku bez YouTube kompresije kasnije,  pa pogledaj.

CyberDemonVZ uto 6.8.2019 08:28

Eto:

https://1drv.ms/v/s!Ag4A_99fLI0k_F3BBgLsSHgWXG9h

(Radi, može se skinuti?) Dropbox sheranje mi ne radi.

Pregledavaj u nekom playeru u kojem se može ručno podešavati veličina videa i može se gledati slika po slika.

 

Nije oštro ko npr. na fotografijama iz fotoaparata.

Možda će uskoro biti nešto od ovog: https://dashcamtalk.com/forum/threads/70mai-pro-custom-firmware.38678/

 

 

Kad uzmeš u obzir da je ova kvaliteta vrh do nekih 500 kuna, zamisli kakve su one kamere za 100-200 kuna.

 

Ako želiš bolje, onda moraš ići na BlackVue kojima vidim da cijena ide i do 3300 kuna za dual setup... :/ A ne znam koliko je kvaliteta bolja, trebalo bi usporediti sliku po sliku.

Ili neki 1440p Garmin. Npr Garmin Dash cam 56. One su oko 1500 kn na Amazonu.de....

 

Nigdje na netu nema usporedbe BlackVue ili Garmin 56 vs 70mai. Potpuno druga kategorija kamera..

Ako netko pronađe, nek javi!

 

Uglavnom, tablice se vide, za 500 kuna, ne znam dal može bolje. Koliko vidim, ako želiš veću kvalitetu moraš dati minimalno tri puta više love.

CyberDemonVZ uto 6.8.2019 08:57
MasterG kaže...

HVEC haha...ne mogu gledat na poslu...ja ću se ubit (na novom sam poslu, tek sad skužio) -.-"

 

Budem doma pogledao da li je oštrija...al da, kužim...razumljivo za 500kn vrh :)

 Evo jedna odlična usporedba!

https://www.youtube.com/watch?v=XtdudFMzfE4

 

Na 3:00 je vidljivo da kamera želi posvjetliti sliku u svim uvjetima, smanji brziju zatvarača kamere i dobiju se jako loše slike! Nadam se da će ovo ispraviti! 

Ima bolji senzor i veću rezoluciju od ostalih kamera sa testa, a lošiju sliku. Očito loš softver :(

 

P.S. ovo je test prije nekoliko firmware updatea, ne znam kak je sad. Na mojem videu se tablice mogu vidjeti, ali nisam bio u ovakvim uvjetima.

kiki_b uto 6.8.2019 10:39
CyberDemonVZ kaže...

Eto:

https://1drv.ms/v/s!Ag4A_99fLI0k_F3BBgLsSHgWXG9h

(Radi, može se skinuti?) Dropbox sheranje mi ne radi.

Pregledavaj u nekom playeru u kojem se može ručno podešavati veličina videa i može se gledati slika po slika.

 

Nije oštro ko npr. na fotografijama iz fotoaparata.

Možda će uskoro biti nešto od ovog: https://dashcamtalk.com/forum/threads/70mai-pro-custom-firmware.38678/

 

 

Kad uzmeš u obzir da je ova kvaliteta vrh do nekih 500 kuna, zamisli kakve su one kamere za 100-200 kuna.

 

Ako želiš bolje, onda moraš ići na BlackVue kojima vidim da cijena ide i do 3300 kuna za dual setup... :/ A ne znam koliko je kvaliteta bolja, trebalo bi usporediti sliku po sliku.

Ili neki 1440p Garmin. Npr Garmin Dash cam 56. One su oko 1500 kn na Amazonu.de....

 

Nigdje na netu nema usporedbe BlackVue ili Garmin 56 vs 70mai. Potpuno druga kategorija kamera..

Ako netko pronađe, nek javi!

 

Uglavnom, tablice se vide, za 500 kuna, ne znam dal može bolje. Koliko vidim, ako želiš veću kvalitetu moraš dati minimalno tri puta više love.

Ma ovo je odlicno, uloženo dobiveno. Kvaliteta je OK, sve se uredno vidi za što joj je i namjena. Te za 100-200 kn su pravi ocaj naspram ove.
Slazem se bolje je 16:9 omjer nego ovaj 4:3.

G1W-H kamera koju uzeo prije 4 god. tada je bila neki best buy za low budget, i tvoja je svakako bolja.
Dobra kupovina, nema što, neka te samo dugo posluži :)

CyberDemonVZ uto 6.8.2019 23:41
191x7 kaže...

Cyber, hvala.

 

Moja je stigla u Zagreb, izgleda da će mi sutra biti dostavljena. Imaš li kakav quick tip, savjet?

 Niš posebno. Još jedamput pročitaj ovo kaj sam napisal u prošlih nekoliko dana da i ti ne ponoviš iste greške.

 

Firmware se ne updatea tako da u softveru odeš na kameru, nego klikneš gore lijevo na čovječuljka i odabereš my devices i tamo je update pod kamerom. (Vjerojatno ćeš prije ovog morati biti bar jednom povezan s kamerom, da aplikacija skine sve podatke, onda se spojiš na pravi WiFi i onda odradiš ovo gore).

Avensac čet 8.8.2019 20:32
CyberDemonVZ kaže...

Znate za neke HR stranice koje uploadaju snimke s ceste?

 

Ja sam pronašao ove:

https://www.youtube.com/channel/UChnX8DQEerCI1tNI8hDSD_Q

265 pretplatnika i 43.000 pregleda

 

i

 

https://www.youtube.com/channel/UCawOB6pv7pXyK6S7giSvkLg

180 pretplatnika, ali skoro 130.000 pregleda

 

Ima još nešto?

 Facebook stranica "Snimke prometnica" objavljuje tu i tamo preporuke za hrvatske dashcam kanale pa baci oko. Za sad su naveli Dashcam Croatia, Croatia Dashcam i Vrhunski Vozači.

 

Pratim ta 2 kanala koja si naveo, mislim da su to 2 'najveća' u hrv

191x7 čet 8.8.2019 21:06

Cyber, prijatelju, nemoj se time baviti, problemi koje su zbog GDPR-a možeš navući nisu vrijedni toga.

Svatko čiju tablicu objaviš u bilo kojem kontekstu može te jednostavno prijaviti i tužiti. 

Snimke briši redovito, može ti dobro doći samo ako sudjeluješ u nezgodi i to samo ako sudac odobri vještačenje snimke.

CyberDemonVZ čet 8.8.2019 21:47
191x7 kaže...

Cyber, prijatelju, nemoj se time baviti, problemi koje su zbog GDPR-a možeš navući nisu vrijedni toga.

Svatko čiju tablicu objaviš u bilo kojem kontekstu može te jednostavno prijaviti i tužiti. 

Snimke briši redovito, može ti dobro doći samo ako sudjeluješ u nezgodi i to samo ako sudac odobri vještačenje snimke.

 Hvala.

Bez brige, ja ne objavljujem ništa. A ovi koliko vidim bluraju tablice.

191x7 ned 11.8.2019 23:44
CyberDemonVZ kaže....

 Hvala.

Bez brige, ja ne objavljujem ništa. A ovi koliko vidim bluraju tablice.

Ako imam dva automobila, u jedan nalijepim GPS modul a u drugi onaj prazni nosač pa mogu premještati kameru, jel' bi to šljakalo?

CyberDemonVZ ned 11.8.2019 23:58
191x7 kaže...
CyberDemonVZ kaže....

 Hvala.

Bez brige, ja ne objavljujem ništa. A ovi koliko vidim bluraju tablice.

Ako imam dva automobila, u jedan nalijepim GPS modul a u drugi onaj prazni nosač pa mogu premještati kameru, jel' bi to šljakalo?

 Tako je.

Ako imaš napajanje i postavljenu bazu, samo prebacuješ.

Vjerojatno se neće buniti ako kod jednog paljenja vidi GPS, kod drugog ne.

sosta uto 13.8.2019 12:32
191x7 kaže...

Cyber, prijatelju, nemoj se time baviti, problemi koje su zbog GDPR-a možeš navući nisu vrijedni toga.

Svatko čiju tablicu objaviš u bilo kojem kontekstu može te jednostavno prijaviti i tužiti. 

Snimke briši redovito, može ti dobro doći samo ako sudjeluješ u nezgodi i to samo ako sudac odobri vještačenje snimke.

 Može članak zakona koji to potvrđuje?

Zašto onda možeš provjeriti osiguranje prema tablici na HUO?

Doduše, sad se priča da će zbog toga pasti planirani sustav mjerenja brzine na autocesti, ali to je kontinuirano snimanje lokacije.

 

 

191x7 sri 14.8.2019 10:10
sosta kaže...

Gdje je navedeno da je registracija osobni podatak koji spada pod GDPR?

 

Registracija kao takva (slova i brojevi) nije, ali je podatak na osnovu kojeg se jasno može identificirati osobu tj vlasnika vozila.

Čim jasno možeš identificirati osobu na osnovu nekog podatka, automatski podliježe GDPR-u.

 

Na radnom mjestu smo uveli GDPR i naravno da imamo DPO-a koji se o GDPR-u detaljno informirao jer mu je to posao.

A nama iz IT-a je bio posao oko implementiranja toga u IT sustav.

 

Potaknut tvojim pitanjem malo sam se više raspitao i informirao. Mislim da će ono što slijedi biti zanimljivo većini čitatelja teme.

 

 

 

Dashboard kamere podliježu GDPR-u isto kao nadzorne kamere, snimanje videa i fotografiranje na otvorenom, snimanje dronom itd.

 

1. MORATE imati istaknutu obavijest o tome da snimate. U slučaju dashcama na automobilu mora biti jasno uočiva naljepnica!

2. MORATE imati politiku obrade podataka u kojoj je jasno definirano što snimate, iz kojeg razloga snimate, koliko dugo čuvate podatke (tj snimke), kako obrađujete podatke, kako čuvate podatke (tj kako sprječavate podatke da dospiju u krive ruke) i sve ostalo uz to vezano. Najbolje na papiru, ali u slučaju privatnih korisnika moguće je i verbalno.

3. MORATE osobi koja ja snimljena proslijediti snimak ukoliko vas to zatraži, ali u tom snimku ostale osobe NE SMIJU biti prepoznatljive (dakle, morate urediti snimak!).

4. U slučaju nezgode, MORATE drugoj strani dati do znanja da ste snimali.

5. Snimke ne smijete dijeliti ili javno prikazivati. Zamućivanje tablica i osoba je u takozvanoj "sivoj zoni". Ukoliko se na snimku koji ste podijelili/proslijedili prepozna, osoba može podnijeti tužbu na osnovu povrede zaštite osobnih podataka i tada KAZNE nisu male.