Gremlin144 sub 2.5.2020 10:22

Iz arhive hrvatske lutrije  skinem  neku godinu izvlačenja brojeva. 
Ja bi sada želio preko excela saznati koja izvlačenja su imala najsličnije brojeve, kako da to napravim?
Recimo da jedno izvlačenje ima brojeve 1 2 3 4 5 6 7 i da mi excel nađe datum kada su bili izvučeni brojevi 1 2 3 4 5 7 8.

Kako napraviti takvu formulu?

IvanC sub 2.5.2020 17:10
Gremlin144 kaže...

1. Ja bi sada želio preko excela saznati koja izvlačenja su imala najsličnije brojeve, kako da to napravim?

 

2. Recimo da jedno izvlačenje ima brojeve 1 2 3 4 5 6 7 i da mi excel nađe datum kada su bili izvučeni brojevi 1 2 3 4 5 7 8.

 

3. Kako napraviti takvu formulu?

Trebao si postaviti bolji naslov otvorene teme (ovako si duplicirao temu jer postoji već s istim naslovom). npr. 'LOTO statistika u Excelu'

No možda to moderator uradi umjesto tebe.

 

1. Da bi mogao vidjeti statistiku izvlačenja i usporediti sa brojevima koje si ti igrao pogledaj link vođenje loto statistike u Excelu, tamo imaš tri linka za download već gotovih primjera (možda ti pomognu) kao i pojašnjenja na tom članku. Na osnovu njih kreiraj vlastitu Excel radnu knjigu i prilagodi je tvojim željama.

 

2. Jednostavno, kopiraj iz PDF datoteke sva izvlačenja sa datumima, rearanžiraj raspored na Worksheetu i postavi sa strane ili na drugi radni list uvjet da ti pokaže u kojem redu se nalazi rezultat. Trebaš poznavati Excel funkcije  i sintakse Excel funkcija, da bi to mogao odraditi.

 

3. Bilo bi jednostavnije ti pomoći kada bi postavio tvoju Excel 'XLSX' datoteku sa već pripremljenim podacima i željenim rezultatima (npr. na dropbox i slično).

Gremlin144 ned 3.5.2020 07:17
IvanC kaže...
Gremlin144 kaže...

1. Ja bi sada želio preko excela saznati koja izvlačenja su imala najsličnije brojeve, kako da to napravim?

 

2. Recimo da jedno izvlačenje ima brojeve 1 2 3 4 5 6 7 i da mi excel nađe datum kada su bili izvučeni brojevi 1 2 3 4 5 7 8.

 

3. Kako napraviti takvu formulu?

Trebao si postaviti bolji naslov otvorene teme (ovako si duplicirao temu jer postoji već s istim naslovom). npr. 'LOTO statistika u Excelu'

No možda to moderator uradi umjesto tebe.

 

1. Da bi mogao vidjeti statistiku izvlačenja i usporediti sa brojevima koje si ti igrao pogledaj link vođenje loto statistike u Excelu, tamo imaš tri linka za download već gotovih primjera (možda ti pomognu) kao i pojašnjenja na tom članku. Na osnovu njih kreiraj vlastitu Excel radnu knjigu i prilagodi je tvojim željama.

 

2. Jednostavno, kopiraj iz PDF datoteke sva izvlačenja sa datumima, rearanžiraj raspored na Worksheetu i postavi sa strane ili na drugi radni list uvjet da ti pokaže u kojem redu se nalazi rezultat. Trebaš poznavati Excel funkcije  i sintakse Excel funkcija, da bi to mogao odraditi.

 

3. Bilo bi jednostavnije ti pomoći kada bi postavio tvoju Excel 'XLSX' datoteku sa već pripremljenim podacima i željenim rezultatima (npr. na dropbox i slično).

 Hvala na savjetu, pokušat ću nešto sa prvog linka napravit.

Mislio sam da se bi dalo bez da unosim posebno sad ja sam sve te brojeve jer na njihovoj stranici ima već gotova tablica.

Što se tiće Excela znam samo ono osnovno, sa funkcijama sam nešto radio al to je bilo davno tako da nemam nikakvog znanja kako radit s njima.

 

Što se tiće zašto to želim, želio bi usporediti datume i kakve su moguće utjecaji imali na isti redosljed brojeva, ne mora biti 100% točno al da vidim redosljed.

Najjednostavnije mi je koliko mi se čini da ispišem sve brojeve u tablicu i da mi excel razvrsta po redu i da tražim te brojeve koje sam dobio. Potrajat će al nadam se da će biti nekog rezultata.

 

Ima li kakva mogučnost da cijeli red se drži skupa, ako recimo pomaknem neku čeliju iz stupca A da se pomaknu sa tom čelijom i ostale čelije iz drugih stupaca?

IvanC ned 3.5.2020 11:43
Gremlin144 kaže...

Mislio sam da se bi dalo bez da unosim posebno sad ja sam sve te brojeve jer na njihovoj stranici ima već gotova tablica.

 

Ima li kakva mogučnost da cijeli red se drži skupa, ako recimo pomaknem neku čeliju iz stupca A da se pomaknu sa tom čelijom i ostale čelije iz drugih stupaca?

Pa iz te njihove tablice kopiraš brojeve po kolima i datumima. Malo ih obradiš i prilagodiš u nekoj praznoj workbook i tada kopiraš u tvoju statistiku na sheet gdje želiš. Tada povlačiš podatke iz te baze.

 

Ako želiš premjestiti, kopirati Excel ćelije tada označi cijeli range i premjesti na drugo mjesto.
Ako želiš umetnuti neki stupac ili red u Excelu tada to isto učiniš pomoću naredbi. Vidi primjer na linku.

Nisam siguran u ono što ti želiš, ali ako postaviš primjer tvoje workbook ovdje, kako si zamislio (sa očekivanim rezultatom) možda ti možemo pomoći.

 

[EDIT]: Sada sam uočio da tamo postoji Excel datoteka koju možeš skinuti i već ima sve podatke. Ti samo trebaš u njoj postaviti svoje formule i kalkulaciju. Skini sve Excel datoteke koje te zanimaju, spoji podatke na jedan sheet i kalkuliraj po želji.

Gremlin144 pon 4.5.2020 12:32
IvanC kaže...
Gremlin144 kaže...

Mislio sam da se bi dalo bez da unosim posebno sad ja sam sve te brojeve jer na njihovoj stranici ima već gotova tablica.

 

Ima li kakva mogučnost da cijeli red se drži skupa, ako recimo pomaknem neku čeliju iz stupca A da se pomaknu sa tom čelijom i ostale čelije iz drugih stupaca?

Pa iz te njihove tablice kopiraš brojeve po kolima i datumima. Malo ih obradiš i prilagodiš u nekoj praznoj workbook i tada kopiraš u tvoju statistiku na sheet gdje želiš. Tada povlačiš podatke iz te baze.

 

Ako želiš premjestiti, kopirati Excel ćelije tada označi cijeli range i premjesti na drugo mjesto.
Ako želiš umetnuti neki stupac ili red u Excelu tada to isto učiniš pomoću naredbi. Vidi primjer na linku.

Nisam siguran u ono što ti želiš, ali ako postaviš primjer tvoje workbook ovdje, kako si zamislio (sa očekivanim rezultatom) možda ti možemo pomoći.

 

[EDIT]: Sada sam uočio da tamo postoji Excel datoteka koju možeš skinuti i već ima sve podatke. Ti samo trebaš u njoj postaviti svoje formule i kalkulaciju. Skini sve Excel datoteke koje te zanimaju, spoji podatke na jedan sheet i kalkuliraj po želji.

 Tako sam i napravio, ubacio sam njihove brojeve u svoj excel. https://www.rapidshare.com.cn/YO1nzKV

Problem je da ne znam koju formulu da koristim i kako. 
Ja bi želio da excel iz stupca od C do I analizira svaki red kao cjelinu i usporedi koja izvlačenja su imala najsličnije brojeve.

Recimo da mi sortira izvlačenja po sličnostima. Recimo da prvih 5 redova mi stavi di su 2 broja razliita, sljedećih nekoliko redova gdje se 3 broja razlikuju itd.

IvanC pon 4.5.2020 15:44

Ovaj tvoj file nije upotrebljiv (kao da je netko čačkao po njemu nešto pa traži recovery).

Ovako ti ne mogu pomoći.

 

Pogledaj na ovom linku pri kraju imaš nešto slično (Eurojackpot sistemski listići) pa si možeš preuzeti na računalo. U 'ZIP' datoteci imaš dvije excel wbk.

Jedna je *.xls a druga *.xlsm format.

 

U Excel radnoj knjizi imaš tri radna lista (sheet1, play-ticket i plan)

 

Ovaj primjer pokazuje kako možeš vidjeti koliko pogodaka imaš bazirano na već izvučenim brojevima za sva protekla loto kola izvlačenja.

 

Worksheet 'Sheet1'

sadrži sve brojeve Eurojackpot lota od 23.3.2012 do 24.4.2020 Također imaš koji je broj koiko puta izvučen. Isto tako imaš i grafički prikaz na dijagramu svih brojeva.

 

Worksheet 'play-ticket'

sadrži osobne brojeve koje izabereš za 100 kombinacija (sto listića). Ovdje je garancija da će dva broja iz male grupe brojeva (1-10) biti sigurno izvučeni. Ostatak brojeva iz velike grupe (1-50) ti biraš sam. Dakle trebaš nekakvu odrediti grupu brojeva koje ćeš kreirati na sistemske listiće. Objašnjenje za to imaš na linku iznad a isto tako i na ovom linku 'Kako popuniti loto listiće za više skraćenih kombinacija'. Dakle, ti izabereš vlastitu grupu brojeva, odradiš sistem koji raspodjeliš na 30,50 ili 100 kombinacija (listića) i ove brojeve uneseš u stupce B:I. U ćelijama 'U' stupca nalzi se brojanje za svaki broj koji jei odigran.

 

- Stupac 'R' sadrži koliko pogodaka imaš na pojedinom listiću (iz velike grupe 50 brojeva).

- Stupac 'W' sadrži koliko pogodaka imaš na pojedinom listiću (iz male grupe 10 brojeva). Uoči da Excel istakne plavom bojom ćeliju u kojoj se našao pogodak za oba broja (to je garancija za odigrani broj listića jer sam uzeo u obzir sve moguće kombinacije brojeva iz male grupe).

- Stupac 'AC' sadrži prikaz koliko koji pogodaka imaš na svim odigranim listićima.

 

- U mreži loto brojeva automatski se bojaju ćelije koje sadrže brojeve koji su izvučeni za pojedino proteklo loto kolo. Ovo mijenjaš klikom na plus (+) ili (-) gumb.

 

Worksheet 'plan'

Ovdje se nalazi mala statistika u kojoj ti biraš neke brojeve za listić. Excel automatski prikazuje koliko imaš koji pogodaka (1,2,3,4 i 5) kao i (1,2) iz male grupe.

 

Ne da mi se više pisati, nadam se da ćeš se snaći. ;)

Mac_os sub 16.5.2020 12:50

Molim pomoć, ako postoji za moj slučaj.

Imam popis od nekoliko tisuća stavki, trebam ukloniti duple stavke u kojima se podudara niz od barem 4 istovjetna broja.

napominjem da taj niz od 4 istovjetna broja može biti bilo gdje u ćeliji, tako da otpada varijanta sa sortiranjem..

Da li je to moguće izvesti u Excelu i kako?

 

IvanC ned 24.5.2020 16:34
Mac_os kaže...
trebam ukloniti duple stavke u kojima se podudara niz od barem 4 istovjetna broja.

 

Trebao si postaviti screenshot da vidimo kako izgleda tvoja organizacija podataka.

Vidi da li ti odgovara ova formula  i primjer na slici ispod.

 

U B2 ćeliju stavi formulu

=IF(LEN(A2)-LEN(SUBSTITUTE(A2;$D$2;""))=4;"X";"")

 

Nakon unosa formule filtriraj po stupcu u kojem se nalazi "X" i obriši sve ćelije/redove s njime.

 

 

ByteLord ned 2.8.2020 20:58

Pozdrav,

 

koju formulu da iskoristim da mi oznaći najveću i najmanju vrijednost ali da mi izbaci nulu kao najmanju vrijednost. Npr. u ovoj slici da m oznaći da je maksimalna 4632,50 a minimalna 1160.

 

Lp,

jzrile uto 4.8.2020 10:59

U najnovijoj verziji Excela postoji funkcija MINIFS odnosno MAXIFS koja rješava ovaj problem, recimo ovako:

 

=MINIFS(D7:D17;D7:D17;"<>0")

 

 

Prvi argument je range u kojem tražiš minimum, drugi je range u kojem tražiš kriterij a treći je sam kriterij...

 

Ako imaš stariju verziju Excela od 2019, morat ćeš koristiti array formulu, upišeš ovu funkciju:

 

=MIN(IF(D7:D17<>0;D7:D17)) i pritisneš istovremeno shift+ctrl+enter

 

Frajercina pet 7.8.2020 15:49

Postovanje:
Imam problem koji ne znam rijesit. napravio sam tabilicu za racunanje rada motora tokom mjeseca. a u njoj je ukupan rad motora, u plovidbi, u manovri i u luci. u zadnjem stupcu mi je izracun =SUM(24)-(C3+D3) s time da je C3 u manovri, a D3 u vožnji i tako za svaki dan. Sa time dobijem koliko brod nije vozio tokom dana. Medjutim zelio bi na kraju te kolone dobiti ukupan zbroj u mjesecu, ali ne znam kako, jer nece da mi zbraja sate. Nakon 6 dana mi taj zboj izgleda ovako 17798:25:00. Nadam se da mi mozete pomoci. Hvala

jzrile pet 7.8.2020 19:10

Zbunio si Excel sa ovim oduzimanjem od 24 sata. On taj broj ne prepoznaje kao format vremena pa mada su međurezultati točno prikazani zapravo se radi o različitim vrijednostima. Rješenje je da u koloni F oduzimaš zbroj kolona C i D od vremena u punom formatu znači 24:00:00. Mislim da je najjednostavnije da upišeš recimo u ćeliju G1 24:00:00 (naravno formatiranu kao vrijeme) i onda u koloni F3 imaš

=$G$1-(C3+D3)

 Zbroj bi tada trebao biti točan. 

 

Frajercina pet 7.8.2020 20:21

Hvala velika. Pokusat cu to napravit. A sad imam jos jedno pitanje. Imam brojcanik koji mi pokazuje koliko je motor radio. https://prnt.sc/tvvs5c   puni brojevi su sati, a decimala minute. s tim da svaka decimala nosi 6 minuta. Postoji li formula koja ce mi taj brojcanik odma pretvorit u razliku sa minutama, znaci da u ovom "razlika" ne pise 10,7 nego 10,42 ili 10:42

IvanC sub 15.8.2020 16:47
Frajercina kaže...

puni brojevi su sati, a decimala minute. s tim da svaka decimala nosi 6 minuta. Postoji li formula koja ce mi taj brojcanik odma pretvorit u razliku sa minutama, znaci da u ovom "razlika" ne pise 10,7 nego 10,42 ili 10:42

Koliko sam shvatio ti tražiš razliku između G3-G2 s time da želiš decimale (minute) pomnožiti sa 6. Ako je tako probaj ovu formulu

=((IFERROR(LEFT(G3;FIND(",";G3)-1);G3)*60+IFERROR(RIGHT(G3;LEN(G3)-FIND(",";G3));"")*6)-(IFERROR(LEFT(G2;FIND(",";G2)-1);G2)*60+IFERROR(RIGHT(G2;LEN(G2)-FIND(",";G2));"")*6))/1440

Formatiraj ćeliju kao "Time" i rezultat bi trebao biti 10:42

Za više informacija pogleda tutorijal konvertiranje decimalnog broja u formatu vremena

snake44 uto 8.9.2020 13:25

Kad smo već na ovoj temi oko lota, mislite da se stvarno može prema nekom uzorku predvidjeti koji će brojevi biti izvučeni? 

 

A druga stvar, je li i vama "čudno" kako npr. eurojackpot nikada nije izvučen kada nagrada na iznosu od cca 70 mil kn? Nego uvijek "čekaju" da se malo budžet popuni i onda netko dobije nagradu na npr 400mil kn?

toxic pon 26.10.2020 19:51

Ekipa,

moze mala/velika pomoc...

 

Kako ako imamo set podataka slika 1 obrisati cijeli red koji sadrze tu vrijednost u ovom slucaju iz drugog sheeta

Druga identicna vrijednost se nalazi u sheet2 - slika 2

 

ovo je samo primjer inace takvih podatak imam more...

 

u konacnici nekom forumulom bih trebao izbrisati redove koji sadrze u koloni broj 3,2 i 6 (ili u konacnici samo filtrirati podatke da ih mogu rucno izbrisati ako vec ne ide automatikom)

A konacan rezultat bi mi trebao biti ovakav po slici 3

 

ovo je sad jednostavno rucno izbrisati no medutim kada se tu nalazi stotine brojeva onda to bas i nije jednostavno..

 

 

 

 

 

 

IvanC uto 27.10.2020 10:25

Pretpostavimo da u stupcu 'A' na Sheet2 imaš brojeve koje treba obrisati (uvjet)
Na Sheet1 dodaj novi stupac i formulu =IFERROR(VLOOKUP(C2;Sheet2!$A$2:$A$22;1;FALSE);0) (u ovoj mojoj formuli prilagodi range za tvoje podatke, kopiraj do zadnjeg reda)
Uključi Excel Filter na sve stupce podataka na Sheet1
Filtriraj opcijom "Numbers Filters -> Does Not Equal" i postavi uvjet nula '0'
Sada imaš prikazane sve redove koji odgovaraju uvjetu iz Sheet2
Selektiraj sve prikazane redove i obriši ih ručno
Ukloni filter i obriši zadnji stupac

 

 

toxic uto 27.10.2020 11:00
IvanC kaže...

Pretpostavimo da u stupcu 'A' na Sheet2 imaš brojeve koje treba obrisati (uvjet)
Na Sheet1 dodaj novi stupac i formulu =IFERROR(VLOOKUP(C2;Sheet2!$A$2:$A$22;1;FALSE);0) (u ovoj mojoj formuli prilagodi range za tvoje podatke, kopiraj do zadnjeg reda)
Uključi Excel Filter na sve stupce podataka na Sheet1
Filtriraj opcijom "Numbers Filters -> Does Not Equal" i postavi uvjet nula '0'
Sada imaš prikazane sve redove koji odgovaraju uvjetu iz Sheet2
Selektiraj sve prikazane redove i obriši ih ručno
Ukloni filter i obriši zadnji stupac

 

 

 Hvala ti,

ja sam jucer uspio sam ovom formulom iz slike..

tu onda samo odznacim N\A i izbrisem ove koji nisu N\A te vratim filter i dobijem ono sto zelim.

 

Probam i tvoje rjesenje.

Tnx

 

 

 

 

kajtemuci čet 28.1.2021 10:23

Pozdrav... Ne znam dali mi ovdje može netko pomoći:

U excelu imam više knjiga: radiona, izdatnica, naljepnica e sad imam dva printera jedan je manji za naljepnice a drugi je normalan za samo printanje a4 e sad htio bih kada odem u knjigu "naljepnice" da mi automatski odabere printer za napljepnice a kada odem u "radionu" ili "izdatnicu" da mi odabere normalan printer koji je pod "default". Probao sam koristiti u Visual Basic Editor ovu shemu ali izbaci mi neki error 1004

Sub PrintWorksheets()

ActiveWorkbook.Sheets("Sheet1").PrintOut (ActivePrinter = "Printer Name #A#")
ActiveWorkbook.Sheets("Sheet3").PrintOut (ActivePrinter = "Printer Name #B#")

End Sub

Pa ako može možda netko pomoći ili ako zna neku drugu shemu kako to napraviti...

Zahvaljujem

IvanC pet 29.1.2021 16:38

[quote]U excelu imam više knjiga[/quote]


Spominješ više knjiga (Workbook), a u VBA proceduri imaš naredbu za print iz Sheet1 i Sheet3 (dakle nalaze se u jednoj Workbook)

Pretpostavljam da si ovaj tvoj VBA kopirao sa ovog linka.
Ako jesi tamo ti piše da trebaš promijeniti naziv printera A i B.
Nadalje iz procedure se vidi da podatke sa Sheet1 printaš na Printer #A# a iz Sheet3 printaš na Printer #B# (u aktivnoj Workbook)

Vjerojatno u Windowsima imaš postavljen defaultni printer na koji printaš većinu dokumenata.
Kao prvo trebao bi znati točan naziv printera i port na kojem se on nalazi (za svaki printer posebno).
Za taj defaultni printer mislim da ne bi trebao postavljati opcije jer će Excel printati direktno na njega?
Na Sheet? možda da postaviš VBA koji će usmjeriti print na printer za naljepnice.

Ne znam kako radiš i kakve su to naljepnice, ja sam ih printao iz Worda pomoću MailMerge na defaultni printer (koristio sam prilagođeni papir sa samoljepljivim naljepnicama a bazu sam koristio u Excelu).
- https://support.microsoft.com/hr-hr/office/stvaranje-i-ispis-naljepnica-82086c07-2afa-4982-9d7d-9c9141d5035b
Ispis samoljepljivih naljepnica iz Worda 2003
Printanje samoljepljivih naljepnica iz Worda 2007

Vidi pomažu li ti ovi linkovi (da bi saznao točne podatke o printeru)
GetPrinterFullNames (web by cpearson )
GetPrinterFullName2