Jbac252 pet 15.2.2019 11:12

Jucer sam greskom izbrisao sliku, danas odmah ujutro skinem recuva i EaseUS Data Recovery Wizard i ne moze naci tu sliku. Sliku sam izbrisao sa desktopa i otisla je u recycle bin i onda sam ispraznio. Kako vratiti fajl?

Old Iggy pet 15.2.2019 11:17
Jbac252 kaže...

Jucer sam greskom izbrisao sliku, danas odmah ujutro skinem recuva i EaseUS Data Recovery Wizard i ne moze naci tu sliku. Sliku sam izbrisao sa desktopa i otisla je u recycle bin i onda sam ispraznio. Kako vratiti fajl?

Ako je još prošao i TRIM, vjerojatno nikako. Raspitaj se u firmama koje rade recovery, možda ima neko rješenje.

Jbac252 pet 15.2.2019 11:23
Old Iggy kaže...
Jbac252 kaže...

Jucer sam greskom izbrisao sliku, danas odmah ujutro skinem recuva i EaseUS Data Recovery Wizard i ne moze naci tu sliku. Sliku sam izbrisao sa desktopa i otisla je u recycle bin i onda sam ispraznio. Kako vratiti fajl?

Ako je još prošao i TRIM, vjerojatno nikako. Raspitaj se u firmama koje rade recovery, možda ima neko rješenje.

 To ne razumjem, primjer na laptopu pazim za safety remove files, tj na hardu, izbrisem ga 35 puta i nema ga nigdje, izbrisem ga na kingstonu uv 400 bez 35 puta brisanja i nade ga. Odem na PC, samsung evo 850 izbrisem jednu sliku za koju jos znam kako se zove i ne moze ga naci. A jos sam citao sigurno 2 sata o tome da kada se normalno izbrise fajl sa harda u velikoj vecini slucajeva mozes ga vratiti 100%, dok na ssd je nemoguce izbrisati fajl jer ga uvijek mozes vratiti.

 

Za firme ne bi jer sam se hebao oko slike 2 sata. Jos ne mogu vjerovati kako ne mogu vratiti tu sliku na ssdu.

Old Iggy pet 15.2.2019 12:35
Jbac252 kaže...
Old Iggy kaže...
Jbac252 kaže...

Jucer sam greskom izbrisao sliku, danas odmah ujutro skinem recuva i EaseUS Data Recovery Wizard i ne moze naci tu sliku. Sliku sam izbrisao sa desktopa i otisla je u recycle bin i onda sam ispraznio. Kako vratiti fajl?

Ako je još prošao i TRIM, vjerojatno nikako. Raspitaj se u firmama koje rade recovery, možda ima neko rješenje.

 To ne razumjem, primjer na laptopu pazim za safety remove files, tj na hardu, izbrisem ga 35 puta i nema ga nigdje, izbrisem ga na kingstonu uv 400 bez 35 puta brisanja i nade ga. Odem na PC, samsung evo 850 izbrisem jednu sliku za koju jos znam kako se zove i ne moze ga naci. A jos sam citao sigurno 2 sata o tome da kada se normalno izbrise fajl sa harda u velikoj vecini slucajeva mozes ga vratiti 100%, dok na ssd je nemoguce izbrisati fajl jer ga uvijek mozes vratiti.

 

Za firme ne bi jer sam se hebao oko slike 2 sata. Jos ne mogu vjerovati kako ne mogu vratiti tu sliku na ssdu.

Ne kužim baš ovo s 35 puta vamo - tamo...

Ako je nakon brisanja prošao TRIM, znači da su ćelije prebačene u "prazno" stanje, za razliku od HDD-a koji ne dira polarizaciju sektora dok se na njega nešto ne zapiše.

Jbac252 pet 15.2.2019 13:35
Old Iggy kaže...
Jbac252 kaže...
Old Iggy kaže...
Jbac252 kaže...

Jucer sam greskom izbrisao sliku, danas odmah ujutro skinem recuva i EaseUS Data Recovery Wizard i ne moze naci tu sliku. Sliku sam izbrisao sa desktopa i otisla je u recycle bin i onda sam ispraznio. Kako vratiti fajl?

Ako je još prošao i TRIM, vjerojatno nikako. Raspitaj se u firmama koje rade recovery, možda ima neko rješenje.

 To ne razumjem, primjer na laptopu pazim za safety remove files, tj na hardu, izbrisem ga 35 puta i nema ga nigdje, izbrisem ga na kingstonu uv 400 bez 35 puta brisanja i nade ga. Odem na PC, samsung evo 850 izbrisem jednu sliku za koju jos znam kako se zove i ne moze ga naci. A jos sam citao sigurno 2 sata o tome da kada se normalno izbrise fajl sa harda u velikoj vecini slucajeva mozes ga vratiti 100%, dok na ssd je nemoguce izbrisati fajl jer ga uvijek mozes vratiti.

 

Za firme ne bi jer sam se hebao oko slike 2 sata. Jos ne mogu vjerovati kako ne mogu vratiti tu sliku na ssdu.

Ne kužim baš ovo s 35 puta vamo - tamo...

Ako je nakon brisanja prošao TRIM, znači da su ćelije prebačene u "prazno" stanje, za razliku od HDD-a koji ne dira polarizaciju sektora dok se na njega nešto ne zapiše.

 

Ma na laptopu brisem fajlove koje su na hardu sa programom, svaki fajl 35 puta izbrisem, a na ssdu koji je isto na laptopu sa obicnim brisanjem 1 klik delete mogu ga naci sa easus recoveryem. Pitanje se postavlja kako ja mogu naci na laptopu 1 fajl kojeg sam samo kliknuo delete kingston uv 400, a na pcu kada sam izbrisao 1 fajl opet klikom na delete na ssdu samsung evo 850 ne mogu ga naci.

 

Procitao sam puno toga davno sto se tice "sigurnog brisanja" fajlova i uvijek isto, tj da fajl na hardu mozes izbrisati koliko god hoces puta, recimo 35 puta ga izbrises sa programom i bit ce izbrisan i ne mozes uraditi recovery dok na ssdu nije moguce 100% brisanje.

 

When we delete a file on a hard drive disc, the master file index simply tags it as belonging in the recycle bin, not the folder. The actual data remains intact until we overwrite that spot on the drive. Since the storage space is random, this can take a while.

The waters are muddier when it comes to deleting files on SSD’s. They are forever rearranging files to optimize storage. The information may eventually be overwritten, but again it may not. Read how a bunch of engineers from University of California only achieved 25% to 96% success when they tried to delete records. Hence a shadow of the information always remained on the SSD.

The Only Way to Delete Data from SSD’s with Certainty

You already know the answer. The only definite, absolute, and fool proof way to destroy data on an SSD (or an HDD) is to reformat the device. You could even go one stage further, and squash it with a steamroller, as writer Terry Pratchett’s pal did to his unfinished manuscripts in accordance with his last will and testament. We are happy the vintage steam-driven beast made in 1923 survived intact. The data apparently did not.

 

Sve mi je ovo jedan veliki misterij :)

Old Iggy pet 15.2.2019 14:30
Jbac252 kaže...
Old Iggy kaže...

Ne kužim baš ovo s 35 puta vamo - tamo...

Ako je nakon brisanja prošao TRIM, znači da su ćelije prebačene u "prazno" stanje, za razliku od HDD-a koji ne dira polarizaciju sektora dok se na njega nešto ne zapiše.

 

Ma na laptopu brisem fajlove koje su na hardu sa programom, svaki fajl 35 puta izbrisem, a na ssdu koji je isto na laptopu sa obicnim brisanjem 1 klik delete mogu ga naci sa easus recoveryem. Pitanje se postavlja kako ja mogu naci na laptopu 1 fajl kojeg sam samo kliknuo delete kingston uv 400, a na pcu kada sam izbrisao 1 fajl opet klikom na delete na ssdu samsung evo 850 ne mogu ga naci.

 

Procitao sam puno toga davno sto se tice "sigurnog brisanja" fajlova i uvijek isto, tj da fajl na hardu mozes izbrisati koliko god hoces puta, recimo 35 puta ga izbrises sa programom i bit ce izbrisan i ne mozes uraditi recovery dok na ssdu nije moguce 100% brisanje.

 

When we delete a file on a hard drive disc, the master file index simply tags it as belonging in the recycle bin, not the folder. The actual data remains intact until we overwrite that spot on the drive. Since the storage space is random, this can take a while.

The waters are muddier when it comes to deleting files on SSD’s. They are forever rearranging files to optimize storage. The information may eventually be overwritten, but again it may not. Read how a bunch of engineers from University of California only achieved 25% to 96% success when they tried to delete records. Hence a shadow of the information always remained on the SSD.

The Only Way to Delete Data from SSD’s with Certainty

You already know the answer. The only definite, absolute, and fool proof way to destroy data on an SSD (or an HDD) is to reformat the device. You could even go one stage further, and squash it with a steamroller, as writer Terry Pratchett’s pal did to his unfinished manuscripts in accordance with his last will and testament. We are happy the vintage steam-driven beast made in 1923 survived intact. The data apparently did not.

 

Sve mi je ovo jedan veliki misterij :)

Kako to 35 puta izbrišeš datoteku?

Prvo, ako si je izbrisao (znači, i iz recycle bina, što pak znači da OS više ne "štiti" datoteku) i taj prostor par puta prebrisao, ne možeš više doći do podataka. Ako je preko datoteke nešto zapisano, to je to (teoretski postoje neke varijnate oporavka, ali jako teoretske i ne opremom koju imaš doma ili nekim SW). Bilo to na SSD ili HDD.

Old Iggy pet 15.2.2019 15:01
Jbac252 kaže...

Program Eraser, a ima i jos nekoliko programa.

 

Ali slika od 2-3Mb koju sam jucer izbrisao i nakon toga nista nisam instalirao/brisao, samo upalio komp pa trebalo bi je naci, medutim nista.

Ako program piše preko lokacija gdje je bila atoteka, to nije moguće vratiti.

A kod SSD-a, rekoh već - ako je u međuvremenu prošao TRIM, ni to nije moguće vratiti.

ihush pet 15.2.2019 17:10

- rec.bin je problematičan dio.. kad je uključen tad se file ne briše/del nego je to zapravo move+zaštita, nema više konkretnog filea kojeg bi neki undelete pronašao u toc-u jer ni nije obrisan. Kad se isprazni kanta tad je opet problem jer je to tad ''neki sys-zaštićen file''.. ne neki koji bi po nazivu/pathu pronašli. Da je rec.bin isključen tog problema ne bi bilo i undelete bi mogao obaviti svoj posao u sekundi.

- drugi problem je pražnjenje kante, tj juzer. Backup?, brisanje u rec.bin + pražnjenje..? Juzer je dobio što je tražio. Ako nema backup tad file nije važan, ako je želio obrisati, obrisano je.. ako pak nije želio, tad .. tad ne briše+prazni kantu.

- treći problem, ssd način rada, interni, automatika. Zato na ssdu ne pomaže soft koji inače može npr oštećeno spasiti (rekonstrukcija, rezervni mct$ ili rekonstrukcija povezanih blokova bez toc-a..) .. jer trimanje koristi raspoloživ prostor zbog trajnosti pojedine čelije (r/w ciklusi..), efekt kao dbananje (višestruko presnimavanje..).

- juzer koji to ne zna, koji pri tome obriše file.. -sad zna. :)

 

+ btw, uz 'treći'.. zato je preporuka, zbog trajnosti ssd-a, imati odgovarajući kapacitet, slobodno mjesto, recimo +30-50% i više ako je moguće, jer tad se ssd ravnomjerno troši. Kad je malo slobodnog mjesta, tad se to mjesto relativno brzo prebriše drugim podacima + crkne disk daleko prije 'prosječnog' predviđenog vremena. Količina slobodnog mjesta je tad direktno povezana sa šansama za spašavanje. HDD je daleko lakši za takve/slične probleme ili spašavanje. Nitko 'ozbiljan' ne bi smio važne stvari držati samo na ssdu (jednom), backup!

mbaksa sub 16.2.2019 02:07
Jbac252 kaže...

Program Eraser, a ima i jos nekoliko programa.

 

Ali slika od 2-3Mb koju sam jucer izbrisao i nakon toga nista nisam instalirao/brisao, samo upalio komp pa trebalo bi je naci, medutim nista.

Ništa što se obriše sa SSD-a ne potpada u "trebalo bi je naći". U teoriji bi moglo ovisiti o načinu rada SSD-ova firmwarea, odnosno o načinu na koji upravlja trošenjem ćelija, no ima tu i još jedna mogućnost - ako SSD još dosad nije bio zapunjen do kraja, dakle ako mu se još dosad nije aktivirao sustav za upravljanje trošenjem ćelija, onda će vjerojatno biti moguće vratiti datoteku (jer u tom slučaju ne postoji razlog za nemogućnost vraćanja).

 

Mogu ti dati svoj slučaj - s Intelovog SSD-a starog valjda dvije godine ne mogu odbrisati apsolutno ništa. S tjedan dana starog Patriotovog, koji je zapravo tek sad bio prvi put "zapunjen" (zapisano 897 GB na 894 GB SSD), mogu odbrisati maloprije snimljenu PNG datoteku. Međutim, iskopirao sam sad na njega 14 GB videodatoteka i obrisao ih - njih ne mogu vratiti. Probao sam sad iskopirati i jednu drugu PNG datoteku - sad više ni PNG datoteku ne mogu vratiti. Dakle, u mom slučaju je stvar jasna - mogao sam odbrisivati do trenutka kad nije proradio sustav za ujednačavanje trošenja ćelija - a upravo taj sustav je glavni "problem", jer on ćelije koje je zauzimala obrisana datoteka proglašava "rabljenima" i stavlja ih u red za trajno "fizičko" (elektroničko) brisanje, a umjesto te ćelije koristit će se neka druga već obrisana ćelija. Drugim riječima, kad program za odbrisivanje traži klastere koje je zauzimala datoteka, pročitat će iz krivih ćelija (a misliti da je pročitao iz ispravnih)!

 

Uglavnom, za razliku od HDD-a, koji nema nikakav mehanizam za ujednačavanje trošenja sektora, kod SSD-a nikad ne možeš računati da će nešto što je obrisano moći vratiti. Nema zamjene za backup.

 

PS u tvom slučaju je možda druga caka u pitanju - nisam pažljivo čitao tvoje poruke pa ne znam jesi li to spominjao - kažeš da ti na Kingstonovom SSD-u "pronađe" obrisanu datoteku. Nije bitno pronađe li je ili ne, nego je bitno može li je vraititi. Jesi li je probao vratiti pa provjeriti je li je ispravno vratio, odnosno sadržava li vraćena datoteka ispravni sadržaj? Ako ti to nije relativno novi SSD, kladio bi se da je pronađe, ali da vrati smeće, a ne obrisanu datoteku.

Jbac252 sub 16.2.2019 11:14

Stari na samsung evo 850, izbrisao sliku krivo, odigrao par rundi igrica, skinio easus i recuvu, ugasio komp, ujutro upalio komp skenirao cak i sam u recuvi oznacio deep scan i nista. Znaci apsolutno nisam skidao nesto, brisao od tada. Stvarno mi je ovo misterij.

SamoPitam3 sub 16.2.2019 11:24

Kada smo kod recuve, meni ona nikada nista nije uspjela vratiti. Cak niti sa HDD-a. Cak niti ono sto sam obrisao minutu ranije na drugom HDD-u gdje se od tog brisanja nista nije radilo.

Ma sto vratiti. Nije uspjela dokuciti niti imena file-ova koji su obrisani. Kao da nista tamo nije bilo. Koliko sam citao malo okolo. Ona ili radi ono sto bi trebala ili je potpuno beskorisna. Ovisi kakve si srece. Je da sreca tu nema nikakve veze, ali tako ispada

Old Iggy sub 16.2.2019 11:59
Jbac252 kaže...

Stari na samsung evo 850, izbrisao sliku krivo, odigrao par rundi igrica, skinio easus i recuvu, ugasio komp, ujutro upalio komp skenirao cak i sam u recuvi oznacio deep scan i nista. Znaci apsolutno nisam skidao nesto, brisao od tada. Stvarno mi je ovo misterij.

Ne čitaš baš što pišemo.

Dok na HDD-u podaci ostaju na svojim mjestima dok se nešto ne prepiše preko njih, na SSD-u to nije tako. Dovoljno je da nešto zapišeš, prođe TRIM ili wear levelling i odoše u nebo.

A ti si i čekao i skidao datoteke i igrao igre, to što nisi ništa brisao ne znači ništa.

Jbac252 sub 16.2.2019 15:13
Old Iggy kaže...
Jbac252 kaže...

Stari na samsung evo 850, izbrisao sliku krivo, odigrao par rundi igrica, skinio easus i recuvu, ugasio komp, ujutro upalio komp skenirao cak i sam u recuvi oznacio deep scan i nista. Znaci apsolutno nisam skidao nesto, brisao od tada. Stvarno mi je ovo misterij.

Ne čitaš baš što pišemo.

Dok na HDD-u podaci ostaju na svojim mjestima dok se nešto ne prepiše preko njih, na SSD-u to nije tako. Dovoljno je da nešto zapišeš, prođe TRIM ili wear levelling i odoše u nebo.

A ti si i čekao i skidao datoteke i igrao igre, to što nisi ništa brisao ne znači ništa.

Pročitao sam, ali još prije par mjeseci sam čitao o sigurnom brisanju i usporedbe oko data recovery hdd i ssd i svi su govorili da je na ssdu puno lakse povratiti podatke nego na hddu. Gdje sam to citao neznam, ali tako je bilo. Sada jesu ti clanci/postovi bili jako stari kada nije bilo toga trima na ssdu ili je uvijek postojao trim na ssdu stvarno neznam. Ja sam neke fajlove nasao i uradio cijeli recovery filma/serije sto sam izbrisao sa ssda nakon nekoliko dana, a ovaj slucaj sa 1 slikom stvarno nevjerojatno.

passat sub 16.2.2019 15:56
Jbac252 kaže...
Old Iggy kaže...
Jbac252 kaže...

Stari na samsung evo 850, izbrisao sliku krivo, odigrao par rundi igrica, skinio easus i recuvu, ugasio komp, ujutro upalio komp skenirao cak i sam u recuvi oznacio deep scan i nista. Znaci apsolutno nisam skidao nesto, brisao od tada. Stvarno mi je ovo misterij.

Ne čitaš baš što pišemo.

Dok na HDD-u podaci ostaju na svojim mjestima dok se nešto ne prepiše preko njih, na SSD-u to nije tako. Dovoljno je da nešto zapišeš, prođe TRIM ili wear levelling i odoše u nebo.

A ti si i čekao i skidao datoteke i igrao igre, to što nisi ništa brisao ne znači ništa.

Pročitao sam, ali još prije par mjeseci sam čitao o sigurnom brisanju i usporedbe oko data recovery hdd i ssd i svi su govorili da je na ssdu puno lakse povratiti podatke nego na hddu. Gdje sam to citao neznam, ali tako je bilo. Sada jesu ti clanci/postovi bili jako stari kada nije bilo toga trima na ssdu ili je uvijek postojao trim na ssdu stvarno neznam. Ja sam neke fajlove nasao i uradio cijeli recovery filma/serije sto sam izbrisao sa ssda nakon nekoliko dana, a ovaj slucaj sa 1 slikom stvarno nevjerojatno.

 Negdje si citao neki clanak u kojem su neki govorili da je sa ssda lakse povratit.

Da cudi me da nije tako kako su ti pisali.