Tvrdi i optički diskovi

Tema za odabir tvrdih diskova

CrnaBitanga čet 6.12.2018 15:30
SamoPitam3 kaže...
hrčak kaže...

Pozdrav, da li je sa linka to pravi Wd Caviar Black? Sumnjiva mi je malo cijena pa zato pitam

 

https://fenix.hr/tvrdi-disk-3-5-1tb-western-digital-caviar-black-7200-64mb-sata-6?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 Ovo na slici sigurno nije black, a cak je i za repariranog IMHO niska cijena.

Prema slici, odnosno po modelu mogao bi biti green, ali nisam 100% siguran.

Zvao sam ih, refurbished iz Njemačke s godinom dana garancije.

Proć od toga.

blackdragonstory sri 19.12.2018 21:02

Trenutno imam 1t hdd ali sam sve tako reci popunio ostalo mi zadnjih 100gb.  
Ne bi htio dati više od oko 300kn za hdd i da ima cim vise prostora za pohranjivanje - gledam na netu ima 1t za 310kn.  
E sada ja se ne razumijem previše pa sam došao ovdje da pitam.  
Komp mi djeluje dosta brz pa nezz dal ima smisla da si stavljam ssd,a i ako bih stavio opet bih vjerojatno ga koristio samo za windowse i par programa a i to je opet upitno jer se bojim dirat windowse da ih ne sjebem(morao bih prebacivati windowse sa trenutnog hdd na ssd)  
Kada bi ssd imao više prostora recimo da mogu kupiti ssd od 1t za male pare odmah bih ga uzeo.  
Tako da za sada naginjem na stranu 1t hdd.  
E sada nezz koliko je azuran prvi post pa eto neka me netko uputi koji bi mi bio dobar.  

tomzg1 sub 5.1.2019 12:30

Pozdrav, treba mi preporuka za Hdd 6tb minimalno. Disk ce ici u htpc, os ce biti na ssd-u. 

Prema tome mislim da u obzir dolaze i diskovi od 5400rpm, jesam li u pravu? Koliko mi je bitan cache?

Imam dileme ici na wd, toshibu, hgst ili seagate

https://www.links.hr/hr/tvrdi-disk-6000-0-gb-seagate-desktop-skyhawk-guardian-surveillance-st6000vx0023-hdd-sata3-64mb-cache-7200-o-min-3-5-za-desktop-051500125

 

https://www.links.hr/hr/tvrdi-disk-6000-0-gb-western-digital-purple-wd60purz-sata3-64mb-cache-5400-okr-min-surveillance-3-5-za-desktop-051500141

 

https://www.centro.hr/toshiba-n300-6tb-128mb-7200rpm-nas-retail.aspx

 

https://www.mall.hr/tvrdi-diskovi-hdd/webhiddenbrand-hgst-wd-trdi-disk-6tb-sata-3-6gb-s-7200-ultrastar-dc-hc320-7k8-512e

 

 

 

U svakom slucaju izbjegao bi diskove koji imaju parkiranje glave-znam da je kod wd-a bilo problema zbog toga. 

 

 

 

Ili za malo vise 8tb

https://www.hgshop.hr/tvrdi-disk-8-tb-seagate-skyhawk-3-5-sata-iii-7200-rpm-256-mb-st8000vx0022/proizvod/225448

 

Moze i vas neki prijedlog

 

 

PzKpfw pon 25.3.2019 20:46

 

Ekipa može preporuka za neki externi hard disk, radi backupa podataka sa kompa.

Manje fajlovi(word, .pdf., programerske extenzije), a najviše fotke..?

O.K., imam main comp, imam latop, imam Google Drive, al' bi sada htio baš externi hard disk, gdje bi preko USB prebacivao podatke na njega?

Ne treba biti veliki, do 150GB.

SamoPitam3 pon 25.3.2019 23:02
PzKpfw kaže...

 

Ekipa može preporuka za neki externi hard disk, radi backupa podataka sa kompa.

Manje fajlovi(word, .pdf., programerske extenzije), a najviše fotke..?

O.K., imam main comp, imam latop, imam Google Drive, al' bi sada htio baš externi hard disk, gdje bi preko USB prebacivao podatke na njega?

Ne treba biti veliki, do 150GB.

 Tko ce ti u danasnje vrijeme savjetovati eksterni disk do 150 GB ? Jel' ih uopce ima novih sa takvom "velicinom" ?

Ja imam neki tu eksterni od 420 giga star da niti sam ne znam koliko. Onda kada ih je tcom dijelio za adsl prikljucak. To ce biti oko 5 godina ili tako nekako.

Mladen pon 25.3.2019 23:31
PzKpfw kaže...

 

Ekipa može preporuka za neki externi hard disk, radi backupa podataka sa kompa.

Manje fajlovi(word, .pdf., programerske extenzije), a najviše fotke..?

O.K., imam main comp, imam latop, imam Google Drive, al' bi sada htio baš externi hard disk, gdje bi preko USB prebacivao podatke na njega?

Ne treba biti veliki, do 150GB.

Nisi naglasio da li 2.5 ili 3.5", pa pretpostavljam da misliš na ove manje zbog praktičnosti.

Više ni nema manjih od 500GB ali tek za malo više imaš i 1TB, a ni 2TB više nisu skupi. Iako su 2TB povoljniji Kn/GB, recimo da je 1TB nekakav best-buy jer mnogima i ne treba više.

Posebno loših nema, tako da se možeš voditi principomi kao i za obične diskove, cijena i dužina garancije. Proizvođači kao AData, Transcend, Verbatim ne proizvode svoje već koriste diskove WDa i Seagatea.

 

Ako ti to nešto znači, neki imaju diskiće sa normalnim SATA konektorima a neki USB priključak slemljen direktno na elektroniku (otpada jednostavno vađenje u slučaju kvara kućišta/konektora i spajanje na komp ili u drugu ladicu).

 

Meni su se dobri pokazali ovi gumirani Trancendovi (konkretno 2TB, unutra WDov disk)

https://www.nabava.net/vanjski-eksterni-diskovi/transcend-storejet-ts1tsj25h3b-vanjski-disk-cijena-1tb-sata-5400rpm-79694931

 

ali imam i dosta drugih, HP (rebrandirani WD), Verbatim (unutra Seagate disk) itd. iako mi je i dalje najdraže posebno disk a posebno kućište (sa dodatnim eSATA uz USB) ali to je, nažalost, u zadnje vrijeme postala skuplja kombinacija od gotovih.

 

PzKpfw uto 26.3.2019 00:31

 

@Mladen

 

Hvala, frende. Izabrati ću onda nešto takvo. kao što si ti linkao.

 

U prvom postu sam bio neprecizan. Ne treba meni ono baš disk do 150GB, može i veći, ali neću imati backup iznad te cifre. Ako ću i toliko imati. Treba mi nešto ću koristiti samo 

za bakcup i povremeno paliti.

 

Da, dobro si prepostavio, svejedno meni jel' 2.5 il 3,5 incha. Al' može biti manji, radi lakšeg heldanja.

 

cassiopean uto 2.4.2019 13:15
Mladen kaže...
PzKpfw kaže...

 

Ekipa može preporuka za neki externi hard disk, radi backupa podataka sa kompa.

Manje fajlovi(word, .pdf., programerske extenzije), a najviše fotke..?

O.K., imam main comp, imam latop, imam Google Drive, al' bi sada htio baš externi hard disk, gdje bi preko USB prebacivao podatke na njega?

Ne treba biti veliki, do 150GB.

Nisi naglasio da li 2.5 ili 3.5", pa pretpostavljam da misliš na ove manje zbog praktičnosti.

Više ni nema manjih od 500GB ali tek za malo više imaš i 1TB, a ni 2TB više nisu skupi. Iako su 2TB povoljniji Kn/GB, recimo da je 1TB nekakav best-buy jer mnogima i ne treba više.

Posebno loših nema, tako da se možeš voditi principomi kao i za obične diskove, cijena i dužina garancije. Proizvođači kao AData, Transcend, Verbatim ne proizvode svoje već koriste diskove WDa i Seagatea.

 

Ako ti to nešto znači, neki imaju diskiće sa normalnim SATA konektorima a neki USB priključak slemljen direktno na elektroniku (otpada jednostavno vađenje u slučaju kvara kućišta/konektora i spajanje na komp ili u drugu ladicu).

 

Meni su se dobri pokazali ovi gumirani Trancendovi (konkretno 2TB, unutra WDov disk)

https://www.nabava.net/vanjski-eksterni-diskovi/transcend-storejet-ts1tsj25h3b-vanjski-disk-cijena-1tb-sata-5400rpm-79694931

 

ali imam i dosta drugih, HP (rebrandirani WD), Verbatim (unutra Seagate disk) itd. iako mi je i dalje najdraže posebno disk a posebno kućište (sa dodatnim eSATA uz USB) ali to je, nažalost, u zadnje vrijeme postala skuplja kombinacija od gotovih.

 

 @Mladene,

Koji je točno kapacitet tih Transcendovih Storejetova? Neki lik na Amazonu trubi da je za 4TB zapravo 3,5TB slobodno pa te molim potvrdu.

Hvala!!

cassiopean uto 2.4.2019 14:33

Pozdrav svima. Tražim za sestru nekakav storage disk od 3-4TB pa Vas molim preporuke. Kako već njoj gledam mislim i sebi uzeti jedan pa sam naciljao zadnji od navedenih Seagate Game Drive...

Šta kažete na ovaj Seagate Expansion mali 2,5" od 4TB za dosta dobru cijenu ili  po preporuci kolege Mladena Transcendov StoreJet 4TB.

Seagate Game Drive for Xbox One 4TB dali bi on bio najbolji izbor za učitavanje filmova/serija na Android Tv-u?

 

Seagate Expansion 2,5" 785kn

 

Transcend StoreJet 4TB 1026kn

 

Seagate Game Drive for Xbox One 4TB  865kn

 

WD-elements-portable-wd 4TB 880kn

Mladen uto 2.4.2019 19:50
cassiopean kaže...

 @Mladene,

Koji je točno kapacitet tih Transcendovih Storejetova? Neki lik na Amazonu trubi da je za 4TB zapravo 3,5TB slobodno pa te molim potvrdu.

Hvala!!

Taj tip bi možda morao ponovit gradivo iz matematike i mjernih jedinica :)

4.000.000.000.000 (proizvođači diskova označavaju u dekadskom) i nekoliko dijeljenja sa 1024 daje 3,552 TB.

 

Što se tiče preporuke, to je samo moje iskustvo i to za 2TB model, 4TB može biti teški fail :) (srećom, po iskustvima ostalih korisnika, nije).

 

Mladen uto 2.4.2019 23:04
sosta kaže...

4*10^12/1024^4=3,638 TB, a tako kažu i online kalkulatori

http://www.endmemo.com/data/diskcapacity.php

 

Da, to je točno, izgleda da sam krivo utipkao neki od 1024 u prošlom postu. Ponovio sam dijeljenje i dobio isto 3,6379788...

Bitan je i kontekst, koji file sistem, koliko ima direktorija (foldera) i fileova, koje su veličine ... sve to na kraju utječe na stvarno raspoloživi kapacitet.

 

Problem je što ispravni prefiksi nikako zaživjeti pa se i dalje koriste kilo~, mega~, giga~ za 1024 a ne 1000 byteova.

Ispravno bi bilo kibi~ (KB), mebi~ (MiB), gibi~ (GiB) itd. ali marketingaši vole okrugle brojke :)

 

 

 

cassiopean sri 3.4.2019 13:20
Mladen kaže...
sosta kaže...

4*10^12/1024^4=3,638 TB, a tako kažu i online kalkulatori

http://www.endmemo.com/data/diskcapacity.php

 

Da, to je točno, izgleda da sam krivo utipkao neki od 1024 u prošlom postu. Ponovio sam dijeljenje i dobio isto 3,6379788...

Bitan je i kontekst, koji file sistem, koliko ima direktorija (foldera) i fileova, koje su veličine ... sve to na kraju utječe na stvarno raspoloživi kapacitet.

 

Problem je što ispravni prefiksi nikako zaživjeti pa se i dalje koriste kilo~, mega~, giga~ za 1024 a ne 1000 byteova.

Ispravno bi bilo kibi~ (KB), mebi~ (MiB), gibi~ (GiB) itd. ali marketingaši vole okrugle brojke :)

 

 

 E hvala za info. Nije loše ni to znati jer je ipak riječ o 360GB prostora..

 

PzKpfw čet 4.4.2019 18:42

Drugovi, ajte me još malo savjetujte...

 

Naime, izbor je pao na brend A-DACTA, te me sada zanima dal' uzeti SSD ili HDD.

Externi disk mi treba za povremena (tipa, jednom mjesečno) prebacivanja važnih fajlova(slike&dokumenti) sa glavne i ostalih configuracija(main comp, laptop, mobiteli) u svrhu back-up. O.K., ima to i u oblaku, al' oću još negdje.

 

Cijena je i tako tu negdje podjednaka, a kapacitet externog diska koji nudi SSD je ionako više, nego dovoljan.

 

Mladen pet 5.4.2019 00:00
PzKpfw kaže...

Drugovi, ajte me još malo savjetujte...

 

Naime, izbor je pao na brend A-DACTA, te me sada zanima dal' uzeti SSD ili HDD.

Externi disk mi treba za povremena (tipa, jednom mjesečno) prebacivanja važnih fajlova(slike&dokumenti) sa glavne i ostalih configuracija(main comp, laptop, mobiteli) u svrhu back-up. O.K., ima to i u oblaku, al' oću još negdje.

 

Cijena je i tako tu negdje podjednaka, a kapacitet externog diska koji nudi SSD je ionako više, nego dovoljan.

 

Nije baš podjednaka, SSD je minimalno duplo skuplji, ovisno o kapacitetu (npr. za veće i 4 puta, 500GB SSD = 2TB HDD)

Naravno, SSD je po svemu ostalom bolji ... brži, bešuman, nema mehaničkih/pokretnih dijelova, treba manje struje na USB-u a može biti i fizički manji.

Kao mana može biti jedino nemogućnost spašavanja podataka kao kod HDDa zbog samog načina rada SSDa.

 

toTheCore pon 6.5.2019 01:18

Pozdrav,

 

Zanima me koji interni 3.5" disk od 2TB bi mi preporucili za pohranu podataka/backup ?

Koliko vidim nema velike razlike izmedju diskova u toj kategoriji ali mi je zapeo za oko Western Digital Red WD20EFRX. Jel se moze taj disk koristit "normalno" bez NAS-a ? 

HCgamingCRO sub 11.5.2019 09:22

Lijep pozdrav imam pitanje...naime os mi je na Nvme ssd od adata sx 8000np brzina cit pis je 2500 i 1500,sad me zanima ako bi upgradeo ma 970 evo sa 3500 i 3000 ako se nevaram oce mi biti podizanje os-i Duplo brze Kad skoro evo Duplo brzi ?

2fast4u uto 14.5.2019 23:38

Uzimam 2tb 2.5" hdd za staviti u vanjsko kućiste, maximalne debljine 10mm. Koliko vidim, izbor se svodi na 3 modela:

1. WD Blue (WD20SPZX) - 7mm
2. Seagate Barracuda (ST2000LM015) - 7mm
3. Toshiba L200 (HDWL120) - 9.5mm

Riječ je o zadnjim generacijama, svi su prešli na SMR (Shingled magnetic recording) što mi se ne sviđa ali čini mi se da nemam drugih opcija (molim, ispravite me ako se varam).

Preporučite koji od ta 3 navedena (i zašto baš taj :) ) ili predložite svoj izbor. Hvala..

 

P.S.

Svi su 2018. god. modeli, toshiba je najjeftinija (svi su u cjenovnom rangu +- 50kn pa ne igra neku ulogu) no po specifikacijama ne bi trebala biti najglasnija, svi su tu negdje. Najdeblja je (9.5mm) no hvale se najboljim shock protectionom (što smatram da je bitno obzirom da ce sluziti kao externi drive; iako po specsima ne primjetim razlike). Svi imaju 2god garancije. 


Nikako da nađem neki razlog prevage u izboru.

wifi sri 15.5.2019 10:09
2fast4u kaže...

Uzimam 2tb 2.5" hdd za staviti u vanjsko kućiste, maximalne debljine 10mm. Koliko vidim, izbor se svodi na 3 modela:

1. WD Blue (WD20SPZX) - 7mm
2. Seagate Barracuda (ST2000LM015) - 7mm
3. Toshiba L200 (HDWL120) - 9.5mm

Riječ je o zadnjim generacijama, svi su prešli na SMR (Shingled magnetic recording) što mi se ne sviđa ali čini mi se da nemam drugih opcija (molim, ispravite me ako se varam).


 Bojim se da u 2TB range-u vise nema nista drugo osim SMR. Bas mora bit 2TB? Ako ides na 1TB, imas puno veci izbor (Hitachi 5K, 7K, WD Red, mozda jos uvik WD Blue-PMR). ILI... ali ovo je puno skuplje zasad, uzmes 2TB SSD... 

2fast4u sri 15.5.2019 10:59

ne mora, moze biti i 3-4 GB ali oni su 15mm :) 1GB mi je premalo nažalost jer planiram na njega staviti full-hd dokumentarce, filmove i sl. Obzirom na navedenu namjenu i pošto će disk biti u externom kućištu mislim da SMR neće predstavljati prevelik problem..

wifi sri 15.5.2019 15:58
2fast4u kaže...

ne mora, moze biti i 3-4 GB ali oni su 15mm :) 1GB mi je premalo nažalost jer planiram na njega staviti full-hd dokumentarce, filmove i sl. Obzirom na navedenu namjenu i pošto će disk biti u externom kućištu mislim da SMR neće predstavljati prevelik problem..

 sta ti onda nije jednostavnije uzet maxtor/samsung/seagate eksterni od 4TB... cijenom ti izidje jeftinije nego sam disk. ako vec ides na 2+ TB preostalo ti je SMR samo i to je to, i da, za pohranu podataka jednom bez puno brisanja, ti ce diskovi posluzit... 

Avensac ned 26.5.2019 16:51

Pozdrav, tražim hdd od 2 tb min da što jeftinije prođem. Trenutno imam Toshiba DT01ACA200 2TB i neki Hitachi Deskstar 1TB, rade već godinama bez problema u pc-u.

HDD bi služio kao pohrana za filmove/serije i to je to. Napunio sam ovih 3TB tako da mi treba još prostora.

 

Ovog DT01ACA200 još uvijek ima u nekim trgovinama za <500kn, ali je taj hdd stariji model pa ne znam jel bolje uzeti nešto novije?

 

Toshiba P300 2TB 7200rpm je isto ok još uvijek? <500kn dođe

 

Vidio sam da se nudi WD red WD20EFRX 2TB NAS verzija za nekih 650kn..

 

 

 

martin999 sri 17.7.2019 09:54

Pozdrav,

 

trebam hdd za spremanje podataka (tipa snimke kamerom) pa vas molim za pomoc pri izboru jer neznam koja je najbolja opcija. 

Da li se u tom slucaju iz perspektive pouzdanosti i cijene vise isplati kupiti eksterni hdd ili za ugradnju u pc? S obzirom da bi koristio hdd samo za storage brzina mi nije bitna. Vecinom me interesira cijena, ali opet ne bi htio kupiti nesto nepozdano pa trazim neku sredinu ako to postoji. 

Nisu mi bitne dimenzije, moze biti pol metra ako treba :P 

Sto se tice velicine, razmisljao sam o 2 do 3 TB, ali ako treba bi uzeo manji ili veci ako je takav model best buy.

 

Kada sam gledao modele po webshopovima tesko mi je procijeniti kada je visa cijena opravdana zbog kvalitete, a kada je jednostavno losa ponuda. Koje bi proizvodace preporucili neovisno o modelu - vrijedi li jos uvijek ona lista s prvog posta iz teme?  

 

 

Mladen sri 17.7.2019 10:51
martin999 kaže...

Pozdrav,

 

trebam hdd za spremanje podataka (tipa snimke kamerom) pa vas molim za pomoc pri izboru jer neznam koja je najbolja opcija. 

Da li se u tom slucaju iz perspektive pouzdanosti i cijene vise isplati kupiti eksterni hdd ili za ugradnju u pc? S obzirom da bi koristio hdd samo za storage brzina mi nije bitna. Vecinom me interesira cijena, ali opet ne bi htio kupiti nesto nepozdano pa trazim neku sredinu ako to postoji. 

Nisu mi bitne dimenzije, moze biti pol metra ako treba :P 

Sto se tice velicine, razmisljao sam o 2 do 3 TB, ali ako treba bi uzeo manji ili veci ako je takav model best buy.

 

Kada sam gledao modele po webshopovima tesko mi je procijeniti kada je visa cijena opravdana zbog kvalitete, a kada je jednostavno losa ponuda. Koje bi proizvodace preporucili neovisno o modelu - vrijedi li jos uvijek ona lista s prvog posta iz teme?  

 

 

Eksterni disk = interni + kućište, odnosno isti diskovi koje možeš kupiti "gole" su većinom i u tim gotovim eksternim. Jako rijetko se nađe neki izuzetak gdje proizvođač ima posebne modele za eksterne (kojih nema u maloprodaji).

100% pouzdanog diska nema, dok s druge strane trenutno nema ni neke izrazito loše serije tako da možeš gledati omjer kapaciteta, cijene i garancije. Trenutno su best-buy 3 i 4TB (za 3.5").

Za 2,5" interni nema potrebe jer su skuplji od 3.5", eventualno kao vanjski ako ti je bitna prenosivost a uglavnom su gotovi eksterni i jeftiniji nego da kupuješ odvojeno kućište i disk.