gamer2 sri 17.10.2018 10:19

Kupiosam Adata SSD SU650,120 GB , i prva tri dana se stvarno vidjela razlika u brzini podizanja windowsa ( nisammjerio ali  debelo ispod 30 sekundi) , medutim nakoni instalacije par igara (koje sam instalirao na HDD) ucitavanje windowsa se oduzilo na 1 min (ovaj put sam mjerio), kako jos nisaam imao puno programa na kompu , napravio sam reinstall, i opet je radilo sve super dok nisam instalirao dvije igre  . Radi se o Batman Arkham origins ( original)  i PES 2018 ( ne -original :D) , igre su bile instalirane pojedninacno( batman nakon ugradnje ssd,  a PES nakon reinstala)  i uvijek isti problem , windowsi se bootaju 1 minutu .  Nisam siguran li problem mi se pojavio nakon nakon sto sam nakon instalacije pokrenuo batmana , onmda se otvorio jos jedan instalacijski prozor s Visual C++ ,   nakon  toga sam rebootao komp i windowsi su  se počeli sporo dizat .

Imaju li te datotreke kakvog utjecaja na brzinu ucitavanja windowsa  , jer u control panelu vidim da su mi instalirane sve verzije VC++ , slika u prilogu.  

 

gamer2 sri 17.10.2018 10:45

ma ne moze to biti nikako , ostalo je 30 gb slobodno ,  a nov novcat SSD , nije vec mogao se potrosit , jednostavno radi dobro , dok se ne instaliraju neke datoteke vezane za windowse , onda nastajup roblemi , a ne mogu dokučiti sta ga usporava

mbaksa sri 17.10.2018 11:37

Probaj prije restarta napraviti TRIM pa onda vidi. To se radi na isti način kao što se defragmentiraju diskovi, znači ideš na Properties od diska > kartica Tools > klik na gumb Optimize > pa opet klik na gumb Optimize kad ti je označen SSD. To ne bi trebao biti uzrok, ali... Da budemo sigurni.

 

Veliš da se problem počinjen javljati nakon što instaliraš te dvije igre. Možda je upravo neka od njih uzrok - možda njihov DRM softver (zaštita protiv piratiziranja).

 

A i vidim da imaš Windowse 7. To su ažurirani Windowsi, sa svim updateovima? Ako nisu, možda je tu negdje problem - između njih i ovih datoteka (biblioteka) koje se naknadno instaliraju ili tih Windowsa i DRM-a.

gamer2 sri 17.10.2018 15:08

sinoc sam skinuo ADATA tool za optimizaciju SSD-a , napravio i TRIM i jos neke dodatne optimizacije, ali nije pomoglo ... .ovo bas zivcira za popizdit , a ne da mi se vise reinstalirat win , jer pomaze samo kratkorocno

 

gamer2 sri 17.10.2018 22:30

sve je bilo ustekano , radilo najnormalnije, ma nanovo sam  instalirao windowse , ostavio samo OS na SSD , drugo nista, i od aplikacija samo WOT instaliran na HDD , pa cemo vidjet sad , necu nista stavljati par dana , bas da vidim hoce li sad praviti probleme

kbenzema pet 26.10.2018 16:02

Da ne otvaram novu temu. Frend uzeo SSD Kingston A400 120 gb i danas stavio u laptop HP CQ57. Gore stavio desetku, ali sve mi to nekak sporo radi, ništa brže nego s običnim hardom. Dobro, istina nisu se još svi driveri instalirali, ide windows update, to bi moglo potrajat, možda je u tom problem. Gledao u biosu, ali nema općenito nikakvih opcija vezano za hard. Na drugi laptop smo mu prije pola godine, više, stavili SSHD i osjetila se razlika u odnosu na obični hard, a s ovim bome ne vidim neke razlike. Kakav god da je taj SSD, vjerujem da se mora osjetit osjetna razlika u odnosu na obični hard. Čak sam i kopirao nekih gigu, dvije podataka sa prijenosnog na laptop i prebacivalo je ko da sa običnog usba prebacujem, možda malo brže. 

 

Neki savjet kaj bi moglo bit?

ihush sub 27.10.2018 22:33
kbenzema kaže...

Da ne otvaram novu temu. Frend uzeo SSD Kingston A400 120 gb i danas stavio u laptop HP CQ57. Gore stavio desetku, ali sve mi to nekak sporo radi, ništa brže nego s običnim hardom. Dobro, istina nisu se još svi driveri instalirali, ide windows update, to bi moglo potrajat, možda je u tom problem. Gledao u biosu, ali nema općenito nikakvih opcija vezano za hard. Na drugi laptop smo mu prije pola godine, više, stavili SSHD i osjetila se razlika u odnosu na obični hard, a s ovim bome ne vidim neke razlike. Kakav god da je taj SSD, vjerujem da se mora osjetit osjetna razlika u odnosu na obični hard. Čak sam i kopirao nekih gigu, dvije podataka sa prijenosnog na laptop i prebacivalo je ko da sa običnog usba prebacujem, možda malo brže. 

 

Neki savjet kaj bi moglo bit?

 

kbenzema kaže...

Dakle brzine SSD-a su sljedeće https://imgur.com/a/lmHdF8o

 

Updateao sam bios, nema pomaka. Pretpostavljam da bi trebalo SSD prebacit u AHCI mode, a kak to napravit s obzirom da u biosu nema takve opcije? Jel to moguće uopće?

 

 

 -brzina kojiu imaš je normalna na starom-slabom računalu.. (preslab cpu, chipset-kontroler.. sve to je važno za veći transfer, neće svaka kompnenta dati iste rezultate na različitim konfiguracijama jer sve zajedno utječe na rezultat.. npr 2GB je manje nego danas ima slabijit tablet-mob.. nova računala imaju +4gb a ram je važan za sve +keširanje)

-brzinu kopiranja s usb-a ograničava usb.. i ne može biti brže, usko grlo.

-naravno, treba sve po redu podesiti, od biosa, dobra-čista instalacija, podešavanje (isključivanje nepotrebnog smeća + update, driveri..) tek tad sys proradi, i treba biti realan koliko može. Novi i7 na novoj mbo ili stari slabi cpu.. nije isto.

ihush sub 27.10.2018 23:04
kbenzema kaže...

Znači laptop je kanta i nema mu pomoći. 

-ne mora biti.. npr što ako je pogrešno podešeno, driver ili malware.. (karikirano-izmišljeno.. za primjer).

-da bi bilo tko mogao prcijeniti, mora složiti od nule to ili identično računalo i vidjeti svoj rezultat, jer samo se kruške s kruškama mogu uspoređivati, ne s jabukama..

-ali i neki očekivani rezultat imaš, 350/150 r/w.. što je za zaj disk u prosjeku (ako pogledaš po forumu teme ili online..) .. dok nova serija ide brže ali važan je i kontroler, a sve to odrađuje cpu i ide kroz ram.. tako da je sve važno i može biti uzrok uskog grla.. ili slučajnost, pa čak i loš komad za reklamaciju..

+ ne možeš uspoređivati rezultete čak ni s istom serijom 400 ako je već npr 240 ili 480 gb jer su ugl veći i brži (interni kontroler + keš i daju bolje rezultate od najmanjeg u seriji koji je samo zbog cijene zanimljiv.. pa kad vidiš reklamu, obično se odnosi na veći-brži iz te serije).

 

-vidi što kaže kongston, piše up-to.. ne konkretno nego do neke brzine (i manje). Navedena brzina, 500/320 .. a ti imaš cca 50% (brzina 350 je često navedena u deklaraciji-cjenku..)

.. pa tako u realnijim benčevima imaš npr 300/150 (vidi pod sustained speed..) što je upravo ono što tebi prikazuje benč.

 

+ podjestnik, kad uspoređuješ testove, mora biti baš ta serija a400 dok je nova 500 brža+ kapacitet (i ostatak računala utječe na rezultat, jači/usko grlo).. dok svježe instaliran win obavlja sto stvari, update, defrag (koji je na ssd besmislen-isključen ako je sve ok), indeksaciju, antivirus čekira itd.. sve utječe na rezltat, manje-više dok je razlika u generaciji računala novo-5-10g ogromna razlika u mogućnosti i propustnosti platforme, npr ne uspoređuju se vga tog raspona jer je neusporedivo, stare nemaju nešto što igre traže.. ili novi pc ima 16gb-ddr4 ili ima 16 jezgri.. itd.

kbenzema sub 27.10.2018 23:07

Hvala na opširnim odgovorima :)

 

Pitao sam na HP forumu pa mi čovjek odgovorio sljedeće:

 

"If the notebook has an AMD processor and chipset, the drive is running in AHCI mode but the 3rd party software thinks otherwise.

 

The performance my not be as expected as the drive controller is only SATA II, so it is only going to work 2/3 as fast as it can.

 

If the notebook has an AMD processor and chipset, the only suggestion I can offer would be to update the AMD chipset drivers (which include the AHCI driver), and see if that helps any.  Select the W10 driver from the list, install and restart the PC."

 

 

Instalirao sam, ali nema pomaka. Nije sad tu tolko bitna ni ne znam kakva razlika u brzini, al meni sve to nekak i trza, treba mu vremena da otvori start i tak. Ne znam, nek frend sam odluči, mislim da imamo pravo vratit u roku 14 dana ili prodat nekom.

ihush sub 27.10.2018 23:16
kbenzema kaže...

..

Instalirao sam, ali nema pomaka. Nije sad tu tolko bitna ni ne znam kakva razlika u brzini, al meni sve to nekak i trza, treba mu vremena da otvori start i tak. Ne znam, nek frend sam odluči, mislim da imamo pravo vratit u roku 14 dana ili prodat nekom.

 -slabo računalo ili opis-trzanje i sl nemaju veze s brzinom ssda.. ili može biti, može biti bilo što, jer trzavo-sporo je opis koji svatko može drugačije tumačiti.. tek kad je sve ispravno se može nekako uspoređivati + ovo je slabo računalo (cpu pa sve ostalo, chipset..). ali i moguće je da neispravan disk (ili bilo koja komponenta) bude uzrok takvog ponašanja.. no za sad nema nekog dokaza za to.

-povrat 14/15 dana je za kupnju na daljinu.. i ne mora se prihvatiti za korišteno (možeš se predomisliti i vratiiti, ali koristiti je već nešto drugo, reklamirati je nešto treće, stvar koju treba riješiti s trgovcem..).

ihush ned 28.10.2018 11:20

-ali sporo-trzavo nema veze s benčanjem brzine.. tj ako je HW ispravan (recimo da test to potvrđuje), to znači da je razlika u postavkama + pokrenutim appsima ono što ''ubija'' win. Kao dobar primjer kako (ne)treba podesiti OS i samo klikati 'next' npr cortana, cloud, itd.. jer i novi-jači kompjuter može imati iste probleme. Treba podesiti, instalirati odgovarjući driver (jer za stariji hw često nema novo-support i možda se koristi pogrešan driver). Tad ako je hw ispravan, podešen, driveri.. može svaki OS raditi kako je predviđeno, glatko.

- npr da je običan hdd u pitanju, svaki ssd je brži, tad bi svaki rad na hddu bio 'nemoguć'.. a nije. Rezultat korištenja ssda treba biti brži rad s diskom, tad znamo da je sve ok. Ako je loše-lošije tad je negdje greška u softu-postavkama-driver (sve što korisnik koji sam instalira mora sam naučiti-znati). Obrnuto, da je ssd neispravan, tad ni 'majstor' ne može bolje podesiti-instalirati, nego mora otkloniti kvar.

-najbrži način provjere je boot nekog livea, npr linux-mint, efikasnije od benčanja diska + drugi OS-soft-driver pa se time kao uzrok eliminira neka greška korisnika ili lošeg softa (malware-bloatware-bug..).

-bolji rezultat pod w7 znači da je w7 čišći (od viška-smeća + automatika koja radi tisuće stvari ispod haube) i moguće da za w10 treba ručno pribaviti i instalirati drivere za chipset + ostalo (tu se razlikuju pojedini modeli-serije, za neke postoji support, za neke ne i zapravo je sporedno koji OS, support=automatika i logično posotji onaj iz tog vremena a to je npr w7.. ali će možda uskoro biti ugašen). Jer je pravi driver preduvjet za normalan rad, odgovarajuće postakve također itd.. nije w7 brži od w10.. ni obrnuto, mada to reklame ii funboy ratovi sugerirarju. Uređaji-HW radi ili ne radi, driver, postavke.. sve zajedno daje rezultat.

 

acmilan2 sri 10.7.2019 14:10

Evo da se i ja nadovezem. U trecem mjesecu prosle godine je curin brat kupio u futuri novu konfiguraciju:

 

1x AMD Ryzen 3 2200G (3.7GHz,6MB,65W,AM4) box, RX Vega Graphics,

1x Gigabyte GA-AB350M-HD3,AM4,A350,D4,S3,U3,mA 

1x Crucial DRAM 8GB Kit (4GBx2) DDR4 2400 MT/s (PC4-19200) CL17 SR x8 Unbuffered DIMM 288pin, EAN: 649528769824 

1x Toshiba P300 1TB, 64MB, 7200rpm, retail 

1x Fortron napajanje Hexa Plus 400W, 80+,active,12 cm

1x MS PHANTOM midi tower kućište

 

Naknadno je jos dokupljen Adata SU650 od 120GB i spojen unutra, windowsi instalirani na SSD, ostalo se koristi na P300.

Cim je SSD stavljen, racunalo prodisalo, dizalo windowse i polazne programe za max 4-5 sekundi, a sad je proslo nepunih godinu i pol i vjerovali ili ne, windows 10 Pro je u pitanju, vrti ono kad se logo od windowsa pokaze gotovo 3 minute!! Jucer sam malo ocistio od nepotrebnih stvari, sa IObit Driver Boosterom sve drivere instalirao, a sa Advenced SystemCare Pro malo optimizirao te umjesto avast free stavio kaspersky free gore - POMAKA NEMA, ISTO JE OSTALO.

Nema virusa niti sam nasao nesto sumnjivo od raznih toolbara i slicno.

 

Cak sam pokusao odstekati P300 u nadi da ce sam SSD mozda raditi brzo, no opet je identicno, znaci da je do necega na SSD-u, a nema veze sa P300 diskom.

 

Ima li tko kakvu ideju ili nesto? To nije sad toliko staro, a SSD je kupljen u 9. mjesecu prosle godine, ja nemam ideju vise sto napraviti covjeku, a da mu ne reinstaliram windowse ponovno.

Darky sri 10.7.2019 14:27
acmilan2 kaže...

Evo da se i ja nadovezem. U trecem mjesecu prosle godine je curin brat kupio u futuri novu konfiguraciju:

 

1x AMD Ryzen 3 2200G (3.7GHz,6MB,65W,AM4) box, RX Vega Graphics,

1x Gigabyte GA-AB350M-HD3,AM4,A350,D4,S3,U3,mA 

1x Crucial DRAM 8GB Kit (4GBx2) DDR4 2400 MT/s (PC4-19200) CL17 SR x8 Unbuffered DIMM 288pin, EAN: 649528769824 

1x Toshiba P300 1TB, 64MB, 7200rpm, retail 

1x Fortron napajanje Hexa Plus 400W, 80+,active,12 cm

1x MS PHANTOM midi tower kućište

 

Naknadno je jos dokupljen Adata SU650 od 120GB i spojen unutra, windowsi instalirani na SSD, ostalo se koristi na P300.

Cim je SSD stavljen, racunalo prodisalo, dizalo windowse i polazne programe za max 4-5 sekundi, a sad je proslo nepunih godinu i pol i vjerovali ili ne, windows 10 Pro je u pitanju, vrti ono kad se logo od windowsa pokaze gotovo 3 minute!! Jucer sam malo ocistio od nepotrebnih stvari, sa IObit Driver Boosterom sve drivere instalirao, a sa Advenced SystemCare Pro malo optimizirao te umjesto avast free stavio kaspersky free gore - POMAKA NEMA, ISTO JE OSTALO.

Nema virusa niti sam nasao nesto sumnjivo od raznih toolbara i slicno.

 

Cak sam pokusao odstekati P300 u nadi da ce sam SSD mozda raditi brzo, no opet je identicno, znaci da je do necega na SSD-u, a nema veze sa P300 diskom.

 

Ima li tko kakvu ideju ili nesto? To nije sad toliko staro, a SSD je kupljen u 9. mjesecu prosle godine, ja nemam ideju vise sto napraviti covjeku, a da mu ne reinstaliram windowse ponovno.

 problem je u tvojim win 10... i njegovim update
pogledaj koliko prostora guta taj win direktorij (ako je preko 30GB tu je tvoja sporost), tada ni super SSD ne pomaže, nažalost

ako si voljan experimentirati....
sruši win, instaliraj nkei linux (ubuntu ili mint) probaj par dana.
ako je sav HW ispravan sve mora letiti.
ja sam napustio win generalno ovog proljeća kad je win 10 htio napraviti upgrade na 64 GB na hdd (a sam hdd je 64 GB neformatiran), pod linuxom ne trošim više od 20 GB
I igram samo igre sa linux steam i presretan sam

acmilan2 sri 10.7.2019 14:29
Darky kaže...
acmilan2 kaže...

Evo da se i ja nadovezem. U trecem mjesecu prosle godine je curin brat kupio u futuri novu konfiguraciju:

 

1x AMD Ryzen 3 2200G (3.7GHz,6MB,65W,AM4) box, RX Vega Graphics,

1x Gigabyte GA-AB350M-HD3,AM4,A350,D4,S3,U3,mA 

1x Crucial DRAM 8GB Kit (4GBx2) DDR4 2400 MT/s (PC4-19200) CL17 SR x8 Unbuffered DIMM 288pin, EAN: 649528769824 

1x Toshiba P300 1TB, 64MB, 7200rpm, retail 

1x Fortron napajanje Hexa Plus 400W, 80+,active,12 cm

1x MS PHANTOM midi tower kućište

 

Naknadno je jos dokupljen Adata SU650 od 120GB i spojen unutra, windowsi instalirani na SSD, ostalo se koristi na P300.

Cim je SSD stavljen, racunalo prodisalo, dizalo windowse i polazne programe za max 4-5 sekundi, a sad je proslo nepunih godinu i pol i vjerovali ili ne, windows 10 Pro je u pitanju, vrti ono kad se logo od windowsa pokaze gotovo 3 minute!! Jucer sam malo ocistio od nepotrebnih stvari, sa IObit Driver Boosterom sve drivere instalirao, a sa Advenced SystemCare Pro malo optimizirao te umjesto avast free stavio kaspersky free gore - POMAKA NEMA, ISTO JE OSTALO.

Nema virusa niti sam nasao nesto sumnjivo od raznih toolbara i slicno.

 

Cak sam pokusao odstekati P300 u nadi da ce sam SSD mozda raditi brzo, no opet je identicno, znaci da je do necega na SSD-u, a nema veze sa P300 diskom.

 

Ima li tko kakvu ideju ili nesto? To nije sad toliko staro, a SSD je kupljen u 9. mjesecu prosle godine, ja nemam ideju vise sto napraviti covjeku, a da mu ne reinstaliram windowse ponovno.

 problem je u tvojim win 10... i njegovim update
pogledaj koliko prostora guta taj win direktorij (ako je preko 30GB tu je tvoja sporost), tada ni super SSD ne pomaže, nažalost

ako si voljan experimentirati....
sruši win, instaliraj nkei linux (ubuntu ili mint) probaj par dana.
ako je sav HW ispravan sve mora letiti.
ja sam napustio win generalno ovog proljeća kad je win 10 htio napraviti upgrade na 64 GB na hdd (a sam hdd je 64 GB neformatiran), pod linuxom ne trošim više od 20 GB
I igram samo igre sa linux steam i presretan sam

 Jel bi onda bilo neko rjesenje da skinem na internetu win10 pro zadnji s microsoftove stranice, instaliram i onda ugasim sve updateove? ili je potreban SSD koji ima bar 240GB?

Recimo na mojem SSD-u Samsung 970 EVO, 250GB, 22,7GB je windows datoteka i sve je u read only. Meni nije toliko sporo, a sad sam na samsungovoj stranici otkrio da postoji driver za taj disk tako da cu i to sad instalirati, nisam znao da postoje driveri za SSD-e.

ihush sri 10.7.2019 21:18
acmilan2 kaže...

..

 logo od windowsa pokaze gotovo 3 minute!! Jucer sam malo ocistio od nepotrebnih stvari, sa IObit Driver Boosterom sve drivere instalirao, a sa Advenced SystemCare Pro malo optimizirao te umjesto avast free stavio kaspersky free gore - POMAKA NEMA, ISTO JE OSTALO.

Nema virusa niti sam nasao nesto sumnjivo od raznih toolbara i slicno.

..

- s tim smećem ne trebaš malware.. (busteri i optimizatori su smeće)..

 

acmilan2 kaže...
..

 Jel bi onda bilo neko rjesenje da skinem na internetu win10 pro zadnji s microsoftove stranice, instaliram i onda ugasim sve updateove? ili je potreban SSD koji ima bar 240GB?

Recimo na mojem SSD-u Samsung 970 EVO, 250GB, 22,7GB je windows datoteka i sve je u read only. Meni nije toliko sporo, a sad sam na samsungovoj stranici otkrio da postoji driver za taj disk tako da cu i to sad instalirati, nisam znao da postoje driveri za SSD-e.

 -da, skini novi, čisti iso w10 1903.. 64bit + hr.., čisto, legalno, radi. mctoolom, rufusom ili dvd2usb napraviš bootabilan medij (ovisno uefi-legacy.. postavke biosa, postojeće stanje diskova mbr-gpt... možda će biti potreban clean diska ako nešto promjeniš + za boot medij mora biti kompatiblilan s postavkama ili napravljen da podržava oba boot moda + koristi CMS za boot, ne order, tad znaš-vidiš što u kojem modu možeš bootati).

+ dok instaliraš, odspoji sve ostale diskove, samo disk na kojem misliš imati win tj ssd.. hdd dodaš nakon installa, tad si siguran da je boot i sve potrebno na ssd (da ne ovisiš o paru diskova u radu.. i problemi koji se tad dupliciraju).

-ne krositi smeće kao buster, win će sve obaviti sam samo mu daj vremena dok povuče drivere s mreže.. podesi, sačekaj.. i tad će raditi ok. (ili imaš pravi problem-kvar..).

-win licenca će se sama aktivirati kad se spoji na mrežu.. za vrijeme installa preskočiš unos (ili ako želiš utipkaš..).

 

Darky kaže...

teško je bilo što reči. svaki stroj drukčije ragira na pojedine MS update
ali poznato je da pojedini update znaju zasrati OS
https://www.auslogics.com/en/articles/a-major-bug-in-the-windows-10-october-2018-update/

 -stari build, problem koji to odavno nije.. tj tad je bio bug-previd-greška i tad je ispravljeno. Za sad nema nekih posebnih problema s 1903..

-uvjek skidati najnoviji build osim baš prvih dana kad su mogući takvi bugovi..