Tvrdi i optički diskovi

SSD M.2 na PCIe 3.0 x4 sabirnici

Old_Boy uto 6.6.2017 12:26

Kako uskoro planiram složiti novi komp, imao bih jedno pitanje za one koji imaju realnog iskustva sa navedenim.

 

Platforma bi bila na bazi INTELA I7 (Kaby Lake proc.), ploća ASUS Prime Z270-A - to bi bilo 99,9 % sigurno, a sad ono što ide pod razmatranje.

 

1. SSD SAMSUNG 960 PRO 512GB, M.2 (na PCIe 3.0 x4 sabirnici) kao boot i systemski disk. Dali to radi brzo i pouzdano i dali je stvarno puno brži od klasičnog SSD-a ?

2. Ikakav drugi savjet ?

 

Napominjem da računalo NIJE namjenjeno za gaming već prvenstveno za obradu fotografija (LR / DPP, Photoshop, ...... ).

Datoteke će ići na klasičan HDD (moguće i u RAID polje, ali to za sad nije bitno).

 

Unaprijed hvala svima na konstruktivnom odgovoru. 

Torent uto 6.6.2017 14:04

Zasto datoteke na klasicni disk a sa datotekama ces raditi? Ja imam 2 ssd od 250GB u raid polju i to radi brzo a ovaj tvoj bi trebao raditi vise nego duplo brze.... 512 gb ti je dovoljno i za radnu particiju i za sistemsku particiju..... Na HDD ide backup i arhiva.....

Old_Boy uto 6.6.2017 15:14
Torent kaže...

Zasto datoteke na klasicni disk a sa datotekama ces raditi? Ja imam 2 ssd od 250GB u raid polju i to radi brzo a ovaj tvoj bi trebao raditi vise nego duplo brze.... 512 gb ti je dovoljno i za radnu particiju i za sistemsku particiju..... Na HDD ide backup i arhiva.....

 Sve su mogućnosti (još) u razmatranju.   Za sada me interesira koliko su SSD-i M.2 Brzi i pouzdani i dali ova ploća BEZ problema Boota i radi sa predmetnim SSD-om (Samsung SSD 960 PRO 512GB, M.2 na PCIe 3.0 x4 sabirnici) ?

Stric_Jura uto 6.6.2017 15:24

to nikad ne znaš dok ne probaš...

 

ali generalno, provjeri samo da li (ako podržava M.2 utor i NVMe i SATA SSDove) se M.2 i neki SATA priključak međusobno isključuju...

 

ja sam se dosta s Z170 Asusicom zezao, dok nisam našao postavke da glatko radi...

a brži je (ali ne koliko je SATA SSD brži od SATA HDDa)...

 

Old_Boy uto 6.6.2017 15:47

Ma zato sam i pitao dali možda netko ima tu ASUS-ovo (Prime Z270-A) ploću i SSD SAMSUNG 960 PRO 512GB, M.2 (na PCIe 3.0 x4 sabirnici). "Papirnato" (u teoriji) nebi trebalo biti problema, ali  ......  !!

Stric_Jura uto 6.6.2017 16:07

gle, koja je baš vjerojatnost da netko kupi Asusicu Z270 i Samsung 960 Pro od 512 GB i baš čuči na ovom forumu..

 

take the bullet for the team... isprobaj ti, pa nam javi... 

 

a uz to, svi priznaju nekompatibilnost kao razlog za zamjenu robe...

dabar_solta_V2 uto 6.6.2017 16:08
Stric_Jura kaže...
...

a brži je (ali ne koliko je SATA SSD brži od SATA HDDa)...

 

ne,

read brzine s neta:
wd black 6tb         215MB/s 100%
samsung 850pro     500MB/s 232% 2.3x
samsung pm951    1200MB/s 558% 2.4x

i ovo je ispodprosjećan m2.

Stric_Jura uto 6.6.2017 16:21

znači ti osjetiš luđačkuturbomega10napetnajstu brzinu NVME naspram SATA SSDa ?

 

brži je, ali u svakodnevnom radu (mene ne cuka 5 umjest 7 sekundi boot) kako osjetiš te sitne razlike u brzini pristupa? a vršno čitanje je sekvencijalno, velike datoteke... koliko takvih imaš na SSDu?

 

brži je, ali nikako nije skok kao s HDDa na SATA SSD (i njegovih maks 550 MB/s, ali važno je vrijeme pristupa koje se ubrzalo 100x), AMEN !

 

Ja imam, da smo si jasni, hrpu 850 Evo  SATA i jedan 960 pro NVMe za iskustvo iz prve ruke kroz svakodnevni rad ...

 

Torent uto 6.6.2017 16:36

Pa ako stavi kao sistemski disk to je bacanje para ali ako stavi kao radni disk i na njega cach i fileove primijetit ce razliku, pogotovo u lightroomu....Ali nikako neku drasticnu ali u radu sa raw fileovima ce biti bolje....

dabar_solta_V2 uto 6.6.2017 16:39
Stric_Jura kaže...

znači ti osjetiš luđačkuturbomega10napetnajstu brzinu NVME naspram SATA SSDa ?..

 

 ne zanimaju me osjećaji, 1200 je više od duplo brže od 500.
neš virovat ali imam od ogromnih video i audio snimki do malih .txt na ssdu, i svakodnevno nešto premještam vamo namo s jednoga na drugi ssd pa na hdd pa preko mreže i obratno i ćesto sve u isto vrijeme. sad mi je žaj šta san uzea od samo 256giga .a i mislim da je manji acess time nego na ovom sata ssdu.
edit: jedina mana m2 je cijena kako kolega gore kaže.

zašto nebi sistemski disk bia ujedno i "radni"  dok su ostali diskovi manje više backup/arhiva, bar je meni tako.

Stric_Jura uto 6.6.2017 16:44

gle, sistemski i radni nema smisla ako ostaviš sve kako je, ali ja (ponavljam se) uvijek preselim komplet Users mapu na diskove niže brzine, na najbržem (SSD, po mogućnosti NVMe) ostaje OS; programi i neki radni - scratch - direktorij)...

 

Users idu na 2. razred brzine, backupovi 2. razreda na RAID 3. razreda...

 

dabar_solta_V2 uto 6.6.2017 16:50
Stric_Jura kaže...

gle, sistemski i radni nema smisla ako ostaviš sve kako je, ali ja (ponavljam se) uvijek preselim komplet Users mapu na diskove niže brzine, na najbržem (SSD, po mogućnosti NVMe) ostaje OS; programi i neki radni - scratch - direktorij)...

 

Users idu na 2. razred brzine, backupovi 2. razreda na RAID 3. razreda...

 

 ali sve default mape su na glavnom disku, zašto mjenjat sve programe kad mogu jednostavno ostavit sve na default i stavit m2 za glavni i prigrmit 20giga šta otpada na sistemske fajlove.

zašto program koji otvaram 16 puta dnevno moram stavit na hdd a imam ssd da mi se otvara stotinjku brže?
sry ali nelogićno mi je to sve , ja kupim brži disk da ga koristim ne da ga držim za backup ili da pazim šta zapisujem da mu nebi skratia životni vjek.

Stric_Jura uto 6.6.2017 16:57

Pa logika je, najbrži disk za OS, progije, scratch... to su sve veliki fileki..

 

2. razred brzine (SATA SSD, ili brzi HDD) - Users mapa, tamo su ti i hrpe malih fileka - ovo surfanje, nternet caching npr... koji još k tome više "habaju" SSD, a opet tu su ti i dokumenti, slike glazba...

 

3. razred - sporiji diskovi većeg kapaciteta, - klasična pohrana/backup...

 

ima smisla, ali velim, malo vremena uzeti i isplanirati i iskopirati jednom za svagda po tim nekim kategorijama... lakši je i upgrade, ali i zamjena pojedinog diskovnog elementa...

Old_Boy uto 6.6.2017 17:18
Torent kaže...

Pa ako stavi kao sistemski disk to je bacanje para ali ako stavi kao radni disk i na njega cach i fileove primijetit ce razliku, pogotovo u lightroomu....Ali nikako neku drasticnu ali u radu sa raw fileovima ce biti bolje....

Sorry, ali ovo ne kužim. Kao sistemski disk - bacanje para ?  Zašto ?

Pa sve bitne stvari rade se na sistemskom disku, a na radnom disku su samo čisti fajlovi (RAW) koji se samo čitaju.  Točno je da se radi sa RAW fajlovima veličine od 30-80 MB i tu je potreban brz procesor i dosta (min. 16GB DDR4 RAM-a).

Znate li kako radi LR ?? On ima svoj katalog i u njega sprema sve promjena koje su učinjene na RAW-u. Prilikom konverzije (RAW - JPEG) on čita svoj katalog i ono što je za pojedinu fotku zapisano u katalogu "primijenjuje" kod konvezije, a original RAW fajl ne dira.

Volio bih da mi netko objasni u čemu griješim ?

Inaće, SSD M.2 na PCIe 3.0 sabirnici trebao bi biti puno brži od klasičnog SSD-a na SATA sabirnici.

Torent uto 6.6.2017 17:22

Trebalo je pisati samo kao sistemski disk....

Znam ja kako lighroom radi ali imaj na umu da lighroom importuje tj moze i kopirati sa kartice plus radi export na disk a i mislio sam da ce sve to drzati na M2 disku a ne u pictures mapi ;) A i kljucna rijec je citaju. Nisam isao toliko u detalje....

 OS i soft kad se ucita to je manje vise to i drzati samo os na NVME disku je bacanje para. Za to ti posluzi i puno jeftiniji SSD....

SSD m.2 ne mora biti brzi. NVME diskovi su bitno brzo dok obicni m2 nije...

Old_Boy uto 6.6.2017 17:25
Torent kaže...

Trebalo je pisati samo kao sistemski disk....

Znam ja kako lighroom radi ali imaj na umu da lighroom importuje tj moze i kopirati sa kartice plus radi export na disk a i mislio sam da ce sve to drzati na M2 disku a ne u pictures mapi ;) A i kljucna rijec je citaju. Nisam isao toliko u detalje....

 OS i soft kad se ucita to je manje vise to i drzati samo os na NVME disku je bacanje para. Za to ti posluzi i puno jeftiniji SSD....

SSD m.2 ne mora biti brzi. NVME diskovi su bitno brzo dok obicni m2 nije...

 Ja sam napisao konkretno o kojem je disku riječ: Samsung SSD 960 PRO 512GB, M.2 PCIe 3.0 x4 sabirnici (trenutno jedan od najbržih SSD M.2 diskova).

Torent uto 6.6.2017 18:21
Old_Boy kaže...
Torent kaže...

Trebalo je pisati samo kao sistemski disk....

Znam ja kako lighroom radi ali imaj na umu da lighroom importuje tj moze i kopirati sa kartice plus radi export na disk a i mislio sam da ce sve to drzati na M2 disku a ne u pictures mapi ;) A i kljucna rijec je citaju. Nisam isao toliko u detalje....

 OS i soft kad se ucita to je manje vise to i drzati samo os na NVME disku je bacanje para. Za to ti posluzi i puno jeftiniji SSD....

SSD m.2 ne mora biti brzi. NVME diskovi su bitno brzo dok obicni m2 nije...

 Ja sam napisao konkretno o kojem je disku riječ: Samsung SSD 960 PRO 512GB, M.2 PCIe 3.0 x4 sabirnici (trenutno jedan od najbržih SSD M.2 diskova).

 http://www.samsung.com/us/computing/memory-storage/solid-state-drives/ssd-960-pro-m-2-512gb-mz-v6p512bw/

To je ovaj? To je NVME disk. Nije svaki M.2 disk nvme......

 

Inaće, SSD M.2 na PCIe 3.0 sabirnici trebao bi biti puno brži od klasičnog SSD-a na SATA sabirnici. 

Ti si ovo napisao i ja ti odgovorio. M.2 disk nije brzi ali m.2 NVME disk jeste drasticno brzi....

Old_Boy uto 6.6.2017 19:08
Torent kaže...
Old_Boy kaže...
Torent kaže...

Trebalo je pisati samo kao sistemski disk....

Znam ja kako lighroom radi ali imaj na umu da lighroom importuje tj moze i kopirati sa kartice plus radi export na disk a i mislio sam da ce sve to drzati na M2 disku a ne u pictures mapi ;) A i kljucna rijec je citaju. Nisam isao toliko u detalje....

 OS i soft kad se ucita to je manje vise to i drzati samo os na NVME disku je bacanje para. Za to ti posluzi i puno jeftiniji SSD....

SSD m.2 ne mora biti brzi. NVME diskovi su bitno brzo dok obicni m2 nije...

 Ja sam napisao konkretno o kojem je disku riječ: Samsung SSD 960 PRO 512GB, M.2 PCIe 3.0 x4 sabirnici (trenutno jedan od najbržih SSD M.2 diskova).

 http://www.samsung.com/us/computing/memory-storage/solid-state-drives/ssd-960-pro-m-2-512gb-mz-v6p512bw/

To je ovaj? To je NVME disk. Nije svaki M.2 disk nvme......

 

Inaće, SSD M.2 na PCIe 3.0 sabirnici trebao bi biti puno brži od klasičnog SSD-a na SATA sabirnici. 

Ti si ovo napisao i ja ti odgovorio. M.2 disk nije brzi ali m.2 NVME disk jeste drasticno brzi....

Gledaj, ja sam točno napisao tip i model diska, ali očito da je nastao "šum" u komunikaciji. Nije bitno, glavno da smo se na kraju razumjeli. 

Kao što sam gore napisao, najvjeratnije će taj disk biti podijeljen na dvije particije (sistemsku i data). Kada završim obradu u LR-u selim projekat (katalog sa RAW-ovima) na običan HDD i oslobađam prostor za iduće projekte. Inaće godišnje obradim cca, 10-15 tisuća RAW fotki (to je više od 600GB podataka, samo RAW + katalozi od LR + JPEG).

Hvala na trudu, kad sve nabavim i postavim - javim rezultate.

 

Torent uto 6.6.2017 19:29
Old_Boy kaže...
Torent kaže...
....

To je ovaj? To je NVME disk. Nije svaki M.2 disk nvme......

 

Inaće, SSD M.2 na PCIe 3.0 sabirnici trebao bi biti puno brži od klasičnog SSD-a na SATA sabirnici. 

Ti si ovo napisao i ja ti odgovorio. M.2 disk nije brzi ali m.2 NVME disk jeste drasticno brzi....

Gledaj, ja sam točno napisao tip i model diska, ali očito da je nastao "šum" u komunikaciji. Nije bitno, glavno da smo se na kraju razumjeli. 

Kao što sam gore napisao, najvjeratnije će taj disk biti podijeljen na dvije particije (sistemsku i data). Kada završim obradu u LR-u selim projekat (katalog sa RAW-ovima) na običan HDD i oslobađam prostor za iduće projekte. Inaće godišnje obradim cca, 10-15 tisuća RAW fotki (to je više od 600GB podataka, samo RAW + katalozi od LR + JPEG).

Hvala na trudu, kad sve nabavim i postavim - javim rezultate.

 

 Cisto za ubuduce nemoj ocekivati da ce svako googlati da provjeri je li nvme ili nije ;) Ti nisi naveo taj najvazniji podatak koji cini razliku ;)

Naravno da ces javiti. I ja sam zimus sklapao masinu za video editing i imao sam priliku kupiti nvme disk od 250 gb za 123 eur ali nisam. Stavo sam postojeca 2 ssda u raid i sada imam raid 0 od 2x256 gb diskova i to radi vise nego fino....