Cansee sub 20.7.2019 23:29

 

Intel rapid storage mi je izbacio problem, ovo sve što ću sada napisati piše u tome intel rapid stoarageru: SATA_Array 0000, Volume 1: Failed, Details: your volume appears inaccessible. Imam dva hard diska u Raid 0, i pored opisa jednog je zelena kvačica a pored drugog žuti uskličnik - jebiga to ne izgleda dobro

 

ali bez obzira na to mi sve funkcionira super, ušao sam u taj hard disk i imam pristup apsolutno svim podacima i sve je jednako brzo kao i prije

 

jel ima netko ideju što bi trebao napraviti? znači nemam apsolutno nikakvih problema al mi taj intel izbacuje kao tu grešku

mbaksa ned 21.7.2019 15:59

Prema napisanome, ili ti je RAID kontroler pogrešno "prepoznao" drugi disk kao problematični/defektni ili ti je drugi disk problematični/defektni. Pa sad... Nadam se da imaš backup.  To što ti se u ovom trenutku čini da ti sve funkcionira super, ne znači da će ti to tako funkcionirati sad, sutra ili za tjedan dana.

 

Da ne znam bolje, rekao bih da neki SMART parametar drugog diska kaže da je disk u problematičnom stanju pa da RAID kontroler reagira na to. Možeš li sam pogledati SMART parametre tih diskova?

Cansee ned 21.7.2019 16:05
mbaksa kaže...

Prema napisanome, ili ti je RAID kontroler pogrešno "prepoznao" drugi disk kao problematični/defektni ili ti je drugi disk problematični/defektni. Pa sad... Nadam se da imaš backup.  To što ti se u ovom trenutku čini da ti sve funkcionira super, ne znači da će ti to tako funkcionirati sad, sutra ili za tjedan dana.

 

Da ne znam bolje, rekao bih da neki SMART parametar drugog diska kaže da je disk u problematičnom stanju pa da RAID kontroler reagira na to. Možeš li sam pogledati SMART parametre tih diskova?

 

pa i ne mogu baš, odnosno ne znam što bi trebao raditi.

ihush ned 21.7.2019 16:22
mbaksa kaže...

Ako pokreneš HD Tune, vidi li ti on te diskove u RAID-u? Ako vidi, što ti piše u kartici Health?

 -ovisi o kontroleru-driveru.. većina u raidu ne vidi ahci naredbe-smart i sl. (trim..), ovisi što irst podržava. Dovoljno da iz nekog razloga disk ostane označen kao drty.. možda njegov interni soft-čeker, možda chkdsk.. možda su u šumici.

-zato raid nije preporučljiv izbor, jer dodatno komplicira ono što ne treba komplicirati (bez konkretnog razloga..).