Tvrdi i optički diskovi

Ne mogu pristupiti vanjskom disku

Grisha pet 12.4.2019 14:52

Dobio sam od klijenta eksterni hard disk na kojem su materijali za posao, ali ne mogu pristupiti podacima na disku.

 

Preko Device Managera mogu pronaći taj uređaj, preko Disk Managmenta također

   

 

Jedino ne znam kako je disk formatiran. Znam da su podaci na disk prebacivani s iMac uređaja, ja koristim Windows. Možda je disk formatiran na neki format poznat samo macu, ali to samo nagađam, nisam siguran. Taj iMac više ne radi (ili je na servisu) tako da prebacivanje podataka s diska na neki drugi pomoću tog iMaca nije opcija.

 

Ima li tu kakve pomoći?

Louis Pluto pet 12.4.2019 14:55
Grisha kaže...

Dobio sam od klijenta eksterni hard disk na kojem su materijali za posao, ali ne mogu pristupiti podacima na disku.

 

Preko Device Managera mogu pronaći taj uređaj, preko Disk Managmenta također

   

 

Jedino ne znam kako je disk formatiran. Znam da su podaci na disk prebacivani s iMac uređaja, ja koristim Windows. Možda je disk formatiran na neki format poznat samo macu, ali to samo nagađam, nisam siguran. Taj iMac više ne radi (ili je na servisu) tako da prebacivanje podataka s diska na neki drugi pomoću tog iMaca nije opcija.

 

Ima li tu kakve pomoći?

 ako je disk 2, a je, dodaj mu slovo

desni klik, "change drive letter and path..." i dodijeli slovo

Louis Pluto pet 12.4.2019 15:15
Grisha kaže...
Louis Pluto kaže...

 ako je disk 2, a je, dodaj mu slovo

 i ja sam pomislio na to, ali opcija nije dostupna

 

 

P.S. Diskpart ga ne vidi

 

 trebat će ti neki specijalizirani program/driver, vjerojatno je formatirano u hfs+, macovom formatu...

nisam ekspert u tome koji je program bolji ili lošiji za takve stvari ali evo hint za free čitanje takvih diskova, http://www.catacombae.org/hfsexplorer/

 

možda bi ipak prije trebalo ustanoviti o kojem se točno formatu radi, za to će ti također trebati 3rd party program, kakav free formating, partitioning utility koji može pročitati što više formata, google ti je prijatelj...

 

ihush pet 12.4.2019 15:49
Grisha kaže...

Dobio sam od klijenta eksterni hard disk na kojem su materijali za posao, ali ne mogu pristupiti podacima na disku.

 

Preko Device Managera mogu pronaći taj uređaj, preko Disk Managmenta također

   

 

Jedino ne znam kako je disk formatiran. Znam da su podaci na disk prebacivani s iMac uređaja, ja koristim Windows. Možda je disk formatiran na neki format poznat samo macu, ali to samo nagađam, nisam siguran. Taj iMac više ne radi (ili je na servisu) tako da prebacivanje podataka s diska na neki drugi pomoću tog iMaca nije opcija.

 

Ima li tu kakve pomoći?

-naravno, svaki OS ima svoj FS, macos=hfs+/apfs, win=ntfs.. a svi mogu koristiti fat32 i sl..

-trebaš driver ili soft koji to čita, npr easeus disk-part manager.. u kojem takve stvari vidiš konkretno (dok win to ne prikaže, tj prikaže samo naziv svojih particija..).

-linux distre podržavaju većinu FSa, može liveboot..

-ili zaštita/enkripcija..

win može dodati slovo (mountati) samo na particiju koju može koristiti, kao i svaki os.. dok app-win-user može koristiti samo mountano. Ako nema driver ili nešto treće, tad ne radi, pa do tog da je nešto s updateom, usb kontrolerom .. i da proradi nakon par minuta.

 

Louis Pluto kaže...
Grisha kaže...

Dobio sam od klijenta eksterni hard disk na kojem su materijali za posao, ali ne mogu pristupiti podacima na disku.

 

Preko Device Managera mogu pronaći taj uređaj, preko Disk Managmenta također

   

 

Jedino ne znam kako je disk formatiran. Znam da su podaci na disk prebacivani s iMac uređaja, ja koristim Windows. Možda je disk formatiran na neki format poznat samo macu, ali to samo nagađam, nisam siguran. Taj iMac više ne radi (ili je na servisu) tako da prebacivanje podataka s diska na neki drugi pomoću tog iMaca nije opcija.

 

Ima li tu kakve pomoći?

 ako je disk 2, a je, dodaj mu slovo

desni klik, "change drive letter and path..." i dodijeli slovo

 -ne čitaš.. ili ne razumiješ dovoljno (a tad je 'opasno' pomagati u ovakvim slučajevima).

-slovo bi se dodalo samo (automatika) da je disk dostupan, u poznatom FSu.. ova situacija govori da to nije stvar dodavanja-izmjene slova-patha pa tako ni rješenje.

 

Grisha kaže...

izgleda da sam uspio, fajlovi se prebacuju na komp

 

hvala puno na pomoći

-tad se kaže i kako .. da netko drugi možda lakše-brže dođe do odgovora.

 

-btw, ne izlistavaju se volumeni .. nego si trebao disk, detail, partition i sl.. istina winmanager je ograničen (namjerno) dok diskpart nije praktičan kao drugi diskmanageri i previše je potrebno znati.. kraće, vrlo opasno, jer npr clean i nemaš ništa.. prije nego bilo što radiš diskpartom moraš o tome znati dovoljno. Ostali manageri su daleko lakši i nisu trenutno izvršni (dok ne klikneš aplay..) uz to što su GUIjevski.

-ako je često potrebno, tad pribavi driver za konkretan FS ili koristiš managere ili livedistre .. ili ovisi kakvu mrežu-računala imaš, može na nekom macu kroz share itd.. 

Grisha pet 12.4.2019 15:54
ihush kaže...

-tad se kaže i kako .. da netko drugi možda lakše-brže dođe do odgovora.

 

 pomoću HFS explorer softwarea, kako je Louis Pluto rekao

 

jednostavno za korištenje, software je odmah našao disk i samo sam extractao datoteke koje mi trebaju

ihush pet 12.4.2019 15:59

-da, zgodno, važno da radi.. + ako tko zatreba, to može svaki (bolji) disk-part manager osim win, pošto je easeus free..

-druga opcija je pribaviti driver (često nema free..), tad je jednako kao bilo koji drugi FS, ne treba neki treći program.. pogotovo važno kad je potrebno direktno iz app koristiti..

 

edit: ili .. najčešće rješenje, pošto ostali podržavaju ntfs (ili fat32..) često se diskovi upravo tako formatiraju, naravno to možeš dok je prazan .. i ako je tvoj, ne tuđe.. isti problem je na ostalim osevima ako nema npr nfts driver, većina linux distri instalira automatski ali ubuntu treba ručno (osim ako vidi ntfs za vrijeme instalalcije). Čisto zbog učestalosti, lakše je pronaći driver za ntfs nego hfs (free).

Louis Pluto pet 12.4.2019 16:21
ihush kaže...

 ako je disk 2, a je, dodaj mu slovo

desni klik, "change drive letter and path..." i dodijeli slovo

 -ne čitaš.. ili ne razumiješ dovoljno (a tad je 'opasno' pomagati u ovakvim slučajevima).

-slovo bi se dodalo samo (automatika) da je disk dostupan, u poznatom FSu.. ova situacija govori da to nije stvar dodavanja-izmjene slova-patha pa tako ni rješenje.

 

mali milion puta mi se dogodilo da winsi ne dodijele automatski slovo particiji, ne vidim opasnost dodjeljivanja slova, iz priložene slike da se lijepo vidjeti koja je particija vanjskog diska, problem može nastati ukoliko mijenjam slovo...

ihush pet 12.4.2019 17:34

-to nije ono o čemu govorim... o 'opasnosti' izazivanja većeg problema ako se ne zna što se radi (+diskpart..). Mada je lijepo pomoći drugima.. +NHF.

-ovaj primjet je odličan jer autor pitanja nije pravi početnik i dovoljno podataka-slike je stavio u pitanje.. problem su oni koji ni to ne znaju. Obrnuto, ako im želiš pomoći, moraš predvidjeti sve scenarije ili postaviti pitanje/provjeru prije.. jer lako je izgubiti sve, oprezno.

-iz prvog posta je već jasno da nije odgovor u dodjeli-promjeni slova, + čim je bio spomenut mac, znao sam da je 99% u pitanju FS.. + ispravno prikazan disk u manageru (tad nije kvar i sl.).

-time je prijedlog o dodjeli/promjeni slova, pogrešan. U idućem postu već daješ dobar odgovor/rješenje.. a kad postaneš iskusniji, to će biti u prvom postu (i nikad nagađanjem). NHF još jednom, dobronamjerno.

 

-win mora dodjeliti slovo, automatika... u suprotnom imaš problem. Izuzetak kad je sve ispravno je ako si uklonio slovo jer to win kao i promjenu za svaki disk zasebno pamte na tom računalu i idući put zadrže dodjeljeno-promjenjeno slovo ili uklonjeno, ali tad si to već ručno mijenjao. Uz to mogućnost da spajaš više diskova i tad neki može tako zauzeti slovo, dok ako je samo automatika dodjeli prvo slobodno (jednako kao mreža DHCP.. i ručno postavljanje IPa, jednaka usporedba). Sve ostalo je problem, npr nrispravnan kontroler, usb, driver.. ili oštećen FS/particija ili kao sad, nema drivera za konkretan FS.

 

Ajar pet 12.4.2019 17:48

meni se na srednjoj slici koju je priložio sviđa to što je "gaming mouse" predstavljen ikonom dugmetare. i u me jednako tako. nemaju ikonu za miš. bravo ms! 

 

no najviše mi se dopada ovaj "thread" per se: čovjek koji ipak nešto zna, zna i postaviti pitanje, a odgovara mu onaj koji jednako nešto zna pa se uzajamno nadopunjuju i svi zadovoljni a problem riješen. čak je i kliknuo na "hvala" (šteta da ne postoji klik na "100 €"). tako rijetko i dragocjeno na forumu. milina čitati. 

Louis Pluto pet 12.4.2019 20:01
Ajar kaže...

no najviše mi se dopada ovaj "thread" per se: čovjek koji ipak nešto zna, zna i postaviti pitanje, a odgovara mu onaj koji jednako nešto zna pa se uzajamno nadopunjuju i svi zadovoljni a problem riješen. čak je i kliknuo na "hvala" (šteta da ne postoji klik na "100 €"). tako rijetko i dragocjeno na forumu. milina čitati. 

 ne znam ja ništa, samo glumim i to loše