crocro23 pon 12.11.2018 22:48

Da ne bude odmah neko glupo pitanje. Pod ovim mislim na to da novi tek otvoreni hdd eksterni od recimo 1 tb 3.0 stavim kao backup, nakon što podatke prebacim na njega, njega zatim isključujem i čuvam na sobnoj temp cca 18-20°C. Koliko godina tako disk može ostati u ladici, a da sam siguran da kada ga zatrebam recimo za 4-5 god da neće odjednom da nema sacuvanih podataka.

MGloc pon 12.11.2018 23:00

Kada imas nesto jako vazno vragonja je uvijek tu pa obicno crkne nakon godinu dana.Salim se ako stoji samo u ladici u miru sigurno 8 godina , zavisi o upotrebi ako ces ga prenosit simo-tamo tad vjv. kraci zivotni vijek.Ja npr. imam Segate 1tb prenosivi HDD vec 2 godine stoji u ladici trebam ga mozda 10 puta godisnje.Na njemu su mi ubiti pirateske igre,driveri za laptop i neki essential programi bez kojih ne mogu zamislit jedno racunalo.

Mladen pon 12.11.2018 23:01

Kao što ti je Diablo već odgovorio ... samo da dodam dva ekstrema.

Jedan novi Seagate 1TB SSHD nije doživio ni kraj instalacije Windowsa dok je jedan Quantum LPS170 (170MB) iz 1993. radio i 2014., a možda radi i danas samo trenutno nemam ništa pri ruci na što ga mogu priključiti :).

 

ihush uto 13.11.2018 02:08

-ako ostaviš disk dovoljno dugo.. izgubit će podatke (jer je to samo elektromagnetski zapis koji vremenom slabi i postaje nečitljiv.. no to je ipak malo duuuuuže vriejme :)

-realna situacija ne može biti kao opisana, jer, ako nešto backupiraš, .. nove podatke stvaraš dalje.. i njih opet backupiraš, tak da takav disk ne stoji u sefu nekoliko stoljeća nego ga povremeno koristiš za backup (što češće-ažurnije je poželjno jer je tad manji gubitak kad izgubiš nebackupirane podatke ali istovremeno, što manje ga korsititi jer je svako korištenje istovremeno i rizik kvara-crkavanja ili brisanja, malware itd..)

-ovisno o važnosti, može biti više backup diskova, npr nazovimo ih po danima u tjednu.. i imaš rotaciju, pa time eliminiraš kvar na najmanju moguću mjeru (nepostojeći pojam).. i ako imaš više od jednog backupa smanjuješ statističku šansu da se istovremeno izgube oba backupa.. ali naravno, ovisi o uzroku gubitka-kvara, npr običan kvar diska, krađa računala, požar u kući/fimi pa tad izgubiš uz backup možda i život.. do tog da je možda neka poplava ili udar meteora i tad držiš disk u sefu na +50kn udaljenosti svaki od tih diskova.. ako ni to nije dovoljno sigurno, tad sigurnosti nema :)

 

-elektronika, sam usb kontroler.. disk može biti ispravan i pregoriti prilikom priključivanja. Ovisno o kvaru podaci su možda i dalje na disku, možda oštećeni i sl. ali kakav god bio kvar na mehaničkom HDDu postoji bar neka šansa spašavaja dok je s flash-SSD i sl. memorijsikim chipovima stvar malo lošija, tj osim samog brisanja-gubljenja zapisa koji vremenom slabi, chipovi nisu kao diskovi nešto što se može spašavati nego kao žarulja (tranzistor), radi pa crkne i tad ne radi.. dok se s diska (svi diskovi su magneto-optičkli..) ipak može nešto pročitati jednako kao da CD ubaciš u player.. ili daš ekipi CSI (miami-žućo) koji iz odbljeska retrovizora auta u japanu pronađu sliku frajera u njujorku.. :)) i pročitaju što ima na CDu refleksijom srebrenih-sunčanih naočala..

 

-alternativno, osloni se na sreću, ako je nemaš uzaludno je sve, ako je imaš ne trebaš backup i igraš loto :)

-za sve ostalo, backup! ili nije važno..

crocro23 uto 13.11.2018 09:58
ihush kaže...

-ako ostaviš disk dovoljno dugo.. izgubit će podatke (jer je to samo elektromagnetski zapis koji vremenom slabi i postaje nečitljiv.. no to je ipak malo duuuuuže vriejme :)

-realna situacija ne može biti kao opisana, jer, ako nešto backupiraš, .. nove podatke stvaraš dalje.. i njih opet backupiraš, tak da takav disk ne stoji u sefu nekoliko stoljeća nego ga povremeno koristiš za backup (što češće-ažurnije je poželjno jer je tad manji gubitak kad izgubiš nebackupirane podatke ali istovremeno, što manje ga korsititi jer je svako korištenje istovremeno i rizik kvara-crkavanja ili brisanja, malware itd..)

-ovisno o važnosti, može biti više backup diskova, npr nazovimo ih po danima u tjednu.. i imaš rotaciju, pa time eliminiraš kvar na najmanju moguću mjeru (nepostojeći pojam).. i ako imaš više od jednog backupa smanjuješ statističku šansu da se istovremeno izgube oba backupa.. ali naravno, ovisi o uzroku gubitka-kvara, npr običan kvar diska, krađa računala, požar u kući/fimi pa tad izgubiš uz backup možda i život.. do tog da je možda neka poplava ili udar meteora i tad držiš disk u sefu na +50kn udaljenosti svaki od tih diskova.. ako ni to nije dovoljno sigurno, tad sigurnosti nema :)

 

-elektronika, sam usb kontroler.. disk može biti ispravan i pregoriti prilikom priključivanja. Ovisno o kvaru podaci su možda i dalje na disku, možda oštećeni i sl. ali kakav god bio kvar na mehaničkom HDDu postoji bar neka šansa spašavaja dok je s flash-SSD i sl. memorijsikim chipovima stvar malo lošija, tj osim samog brisanja-gubljenja zapisa koji vremenom slabi, chipovi nisu kao diskovi nešto što se može spašavati nego kao žarulja (tranzistor), radi pa crkne i tad ne radi.. dok se s diska (svi diskovi su magneto-optičkli..) ipak može nešto pročitati jednako kao da CD ubaciš u player.. ili daš ekipi CSI (miami-žućo) koji iz odbljeska retrovizora auta u japanu pronađu sliku frajera u njujorku.. :)) i pročitaju što ima na CDu refleksijom srebrenih-sunčanih naočala..

 

-alternativno, osloni se na sreću, ako je nemaš uzaludno je sve, ako je imaš ne trebaš backup i igraš loto :)

-za sve ostalo, backup! ili nije važno..

 

Evo da dodam i zašto to pitam. Imao sam disk toshiba od 500gb koji sam od 2004 do 2008 par puta uključio i stavljao dslr fotke i zapise još tada ccca kamerica. Kada sam ovaj tjedan išao provjeriti neke radove iz foldera tamo ih nema. Odnosno disk je bio pun 470 od 500gb i sada odjednom piše da je samo 240gb na disku, izgubljeno ? Nisu skriveni fajlovi, a ne znam dali to mogu kako vratiti ? Mislio sam sada na nova 2 hdda eksterna staviti ovo što sam našao na tom disku + dodati nove fotke od zadnjih 7 godina kojih ima cca 900 gb. Ne želim da to opet nestane za jedno 7-8 godina.

ihush uto 13.11.2018 10:53

-normalan disk (neki nedefinirani pojam..) bez problema drži desetljeće.. no ne mogu reći da takve stvari provjeravam-testiram, još manje kao neki važan backup.. jer njega se često koristi-kontrolira a tad je situacija 'nromalna' za način rada diska ili svih optomagnetskih zapisa... npr diskovi stari recimo 35 godina rade, no jesu li baš svi fileovi gore.. možda jer se ne mogu sjećati što bi bilo na tom disku kao kontrolni podatak pa da tako znam jel sve tu ili nešto nedostaje.

 

-tvoj slučaj je vjerojatnije kvar, pogotovo ako si video-foto korisnik (jer računalo doživljavate kao alat koji radi..) :) pa do te mjere da je pitanje što vidiš tj kako interpretiraš viđeno (ili ne viđene fileove, nestale).. jer npr postoji i automatika, brisanje npr nekorištenih sohortuca s desktopa kao i oslobađanje mjesta, posotji automatski defrag, postoji antivirus koji je možda pronašao viruse itd..

 

-problem je 'interpretacija', mada nešto vidiš, ne vide svi ljudi iste stvari isto, nego ovisi o znanju a time i prvom stvari koju nakon tog provjeriš i tad znaš, jel npr virus ili kvar, jel krivac PC na kojem pregledavaš ili disk itd. Karikirano, ako znamo matematiku i ako znamo da je 2+2=4, tad ako vidiš nešto drugo, npr 2+1=4 .. znamo da to nije točno i automatski tražimo grešku-uzrok, dok ako to ne znamo, tad ne tražimo grešku i uopće nismo svjesni što vidimo jer o svemu tome ovisi zaključak viđenog. Tad vidimo krugove u žitu i lohness..

 

-unix definicija, sve je file. Na mediju su samo nulle-jedinice, dok o interpretaciji ovisi kako ćemo ih 'vidjeti' (čitati, prikazati, obraditi) i to ne radimo mi-ljudi, nego računalo za nas.. a to bez konkretnog znanja i konkretne situacije ne možemo interpretirati kao npr kvar ili gubljenje podataka, jer nemamo dovoljno podataka. Jer ako vidiš tad je lako, ako ne vidiš, ako nema, .. tad je negativna negacija i nema odgovora dok nema svih podataka oko toga što vidimo, zašto-kako.. banalno, npr zaboravio si da si to obrisao prije 5 godina ili umjesto copy napravio move ili da je to možda na drugom disku ili da možda imaš dva identična pa si ih zamijenio itd itd..

-problem je što nedefinaranu formulu ne možemo nagađati rezultat možemo samo definirane-vidljive stvari, 2+2 možemo znati ili nagađati odgovor, x+y ne možemo znati, možemo samo nagađati i to ako razumijemo a to implicira više znanje i razumijevanje matematike dok klincu u vrtiću (pandan početnik-juzer na PCju) to ne znači ništa.. jenostavno ne razumije a time ne može ni opisati činjenice, stanje, jer i to uključuje znanje potrebno za prijenos takvog podatka ... :)) što sam sad već rekao? :)))

 

-hdd često traje, dok su cd-dvd/opt jednokratni/rw mediji osjetljiviji, deklarirano pamte 20-80 i više godina ali realno se dešava da neki pamti (stanje zapisa, nula-jedan) dok neki već prvi dan nakon snimanja imaju greške, npr materijal koridira (jer je to kemijski nestabilan materijal da bi se moglo zapisivati, fotoosjetljiv..).. npr što ako je tvoj disk (disk u hddu) korodirao, mada u pravilu hdd disk-medij ne korodira jer je kvalitetno zaštićen itd.. tad je to jedan slučaj kao loto-izuzetak, no tko kaže da od te serije nije recimo 50 ili 100% isti problem? Ili sa svim ext.usb diskovima? .. jer malo je takvih koji godinama neki disk ne diraju pa da bi nakon recimo 5g vidjeli nedostatak ako se sjećaju što bi gore moralo biti..

-ako je nrp sadržaj zaražen, tad je sve ok, objašnjivo i upravo tako treba biti, jer tad taj sadržaj antivirus sakrije itd.

 

-mora se znati 'previše' stvari da bi se stvrarno nešto vidjelo, inače je kao mađioničarski trik.. vidimo (no ipak znamo da je trik, ali ako to ne znamo.. što tad zaključimo?).

Čitatelj ned 18.11.2018 10:03

U principu nakon 20+ godina, problem zna biti i u ulju kod motora, koje izgubi viskoznost,

pa disk zbog toga zna zakazati. Al nakon 20g je kapacitet ionako zanemariv.

5g radi svaki bez problema, ako nema fizickih ostecenja. Bitno je imati backup na 3+ mjesta, i onda nije frka.

chili99 ned 8.9.2019 13:52

HDD motori upotrebljavaju posebna maziva koja jako sporo isparavaju pa to ne bi trebao biti glavni problem. Fluid dynamic bearings koriste tanki mazivni film izmedju motora i diskova. 1999 je 10 GB kostalo $250. Prema Backblaze statistikama iz 2013 20% diskova se pokvari nakon 4 godine a srednja vrijednost je bila 6 godina. 2018. su njihovi diskovi propadali u prosjeku 2% godisnje (npr. 1 iz 50). Seagate je presao s "Mean Time Between Failures" (MTBF) na Annualized Failure Rate" (AFR). MTBF se kretao izmedju 300,000 i 1,200,000 sati. Seagatov AFR podrazumijeva 8,760 power-on-hours godisnje te.250 average motor start/stop cycles.Ako na disku nije OS mozes ga napuniti. Ako na takav disk cesto budes pisao/brisao disk ce se fragmentirati.  

 

Kod exsternih pazi da ako "crkne" da ga izvadis i provjeris da li radi u kompjuteru jer se cesto zna desiti da ode nesto u kucistu a da je drive ziv i zdrav.  

 

Drive recovery tools. Ako je vrlo vazno ako mozes napravi kopiju i prepusti profesionalcu. HDD mozes lomiti cekicem, baciti u pec a zatim potopit  i opet sve nece nestat.

 

Za jednostavnije probleme i ako drive i dalje radi potrazi kakav jednostavniji alat. 

Grancigula ned 8.9.2019 16:57

Moj Trancendent 2 Tb, gumirani radi ima 3 godine i stalno se nešto briše i snima na njega,  a od drugara (možda se samo ladica tako zove) Core by CnMemory (zahtjeva 2 usb konektora) od 500 Gb pa još radi. 

Shockwave ned 8.9.2019 17:40

Ja sam si bio uzeo onaj silicon power a80, navodno vrlo izdrzljiv hard disk, military test, ovo ono, sve zaštite. Vrlo malo sam ga koristio, napravio pauzu od godinu dana nekorištenja, priključio ga ponovo i počeo neke greške prijavljivat pa su mi dali savjet da ga ne koristim za ozbiljan backup, eto toliko o pouzdanosti...

chili99 ned 8.9.2019 18:18
crocro23 kaže...

Da ne bude odmah neko glupo pitanje. Pod ovim mislim na to da novi tek otvoreni hdd eksterni od recimo 1 tb 3.0 stavim kao backup, nakon što podatke prebacim na njega, njega zatim isključujem i čuvam na sobnoj temp cca 18-20°C. Koliko godina tako disk može ostati u ladici, a da sam siguran da kada ga zatrebam recimo za 4-5 god da neće odjednom da nema sacuvanih podataka.

Jamstvo - mehanicki aspekt tvog problema - je nekih 5 godina kod boljih proizvoda. HDD bi trebalo zavrtiti nekoliko puta  u tom vremenu da bi se minimizirali mehanicki problemi. HDD bi trebalo cuvati u antistatickoj vrecici. HDD se testira u kompjuteru bez eksternog kucista prije nego sto deklariras da se je pokvario. 

Bit half-life mehanicki zdravog diska je opet nekih 5 godina. To znaci da nakon pet godina postoji 50 postotna sansa da se je taj bit promijenio. Naravno to ne znaci da ces ostati bez svih podataka. 

crocro23 pet 27.9.2019 21:55
chili99 kaže...
crocro23 kaže...

Da ne bude odmah neko glupo pitanje. Pod ovim mislim na to da novi tek otvoreni hdd eksterni od recimo 1 tb 3.0 stavim kao backup, nakon što podatke prebacim na njega, njega zatim isključujem i čuvam na sobnoj temp cca 18-20°C. Koliko godina tako disk može ostati u ladici, a da sam siguran da kada ga zatrebam recimo za 4-5 god da neće odjednom da nema sacuvanih podataka.

Jamstvo - mehanicki aspekt tvog problema - je nekih 5 godina kod boljih proizvoda. HDD bi trebalo zavrtiti nekoliko puta  u tom vremenu da bi se minimizirali mehanicki problemi. HDD bi trebalo cuvati u antistatickoj vrecici. HDD se testira u kompjuteru bez eksternog kucista prije nego sto deklariras da se je pokvario. 

Bit half-life mehanicki zdravog diska je opet nekih 5 godina. To znaci da nakon pet godina postoji 50 postotna sansa da se je taj bit promijenio. Naravno to ne znaci da ces ostati bez svih podataka. 

 Savršen odgovor, hvala!

verydead pon 9.3.2020 10:59

Moj Western Digital My Passport 1TB (s vanjskim napajanjem, adapterom, ogroman je i nepraktičan) traje od 2009. Koristim ga možda jednom mjesečno po sat-dva. Uglavnom je pohranjen u svojoj originalnoj kutiji. Čini mi se nekako spor već dugo vremena, ali možda samo zato jer se tehnologija ubrzala zadnjih 10-15 godina.