ED63 pon 15.7.2019 22:52
Wilhelm Tell kaže...

Lenovo idea pad z510 star 5 god, i5-4200M, GeForce GT 740 M, 6 GB RAM-a, HDD 1TB.
ja bih ga htio malo "nabrijati" ... da potraje barem još 2,3 godine u relativno dobrom stanju, ne koristim ga za nikakve računalne igre već isključivo za faks/posao (cadovi, simulacije i slični programi).

detektirao sam sljedeće:
A) povećano zagrijavanje
B) baterija se ubrzano troši
C) usporenost pri nekim jednostavnim zadacima i štekanje na nekim većim

 

kao moguća rješenja nude se:
A) čišćenje i zamjena termalne paste
B) biti ovisan o struji, jebiga jer je integrirana baterija
C) staviti SSD umjesto cd/dvd čitača i dodati još 2 gb RAM-a

kako sam totalni noob za računala, a ovo sam sve do sad zaključio malo surfajući internetom zanima me:


1.) koliki SSD uzeti? je li mi dosta 500 gb s time da ostavljam stari hdd? koji konkretno uzimati (firme, modeli na što obratiti pažnju)?

2.) isplati li se dodavati još 1/4 trenutnog RAM-a na sve ovo?

3.) zna li netko u Zagrebu nekog pouzdanog i provjerenog za instalaciju SSD-a? uzimati SSD preko njih ili ga kupiti prek neta ili po ovim našim dućanima i onda im ga odnijeti?

4.) isplati li se za dodatnih 378$ koliko navodi službena stranica zamijeniti procesor koji prema pak ovoj može ići na moj laptop? koliko bi to značilo za vijek trajanja i perfomanse mog računala?

5.) ocjena cijele ideje? posebice do točke 4. jer sam dojma da bi ona bila nekako najbedastija. trebam li ušparat tih 1000-1500 kuna pa tek za godinu il dvije kupit novi bolje laptop?

 A) zagrijavanje je normalno nakon tolko godina, pogotovo ako NISI nikad mjenjao pastu, jer se ona zna zapeci i onda djeluje kao izolator a ne provodnik topline, plus godine koristenja taloze prasinu

da ne velim da bi svake godine trebal winse ponovo stavljat da sve prodise

dakle, ciscenje i nova pasta se mogu nac za 150-200kn po zg i da je gotovo isti dan

B) baterija je stara i MOZDA se moze promijeniti, ako ju servis ima i ovisi kolko kosta, moze biti jako skupa za stari model, a ak je lap stalno u struji, ona se ubrzano trosi

C) usporenost i stekanje se mogu rijesiti ciscenjem lapa, noviom istalacijom winsa i SSD-om kao dobrodoslo ubrzanje

 

moguca rjesenja:

A) ciscenje i pasta obavezno -cca 200kn, ak imas original winse a neznas sam to radit, servis ti to moze napravit kao "instalaciju ""ORIGINALNOG"" khm khm... softvera, moze te kostat od 1 radnog sata po do bogtepitaj™ ak ti jos instaliravaju i ostale programe kaj koristis (naravno, vecina servisa ti nece instalirat laznjake u servisu, al ce svako ti ponudit da ti to on napravi "doma"

B)moj frend je nekidan trazil ponudu servisa za novu bateriju (toshiba sattelite, cca 400kn), mozes pitat a ne skitat

C) trebas pazit kolko ti rama max podrzava komp-maticna i tocno koji tip rama ("up to 16GB DDR3L")

a kaj se tice zamjene DVD-a, ima nekoliko caka

prvo, najbolje bi bilo maknut hdd i stavit ssd, paziti da nije  SATA 2 sucelje ak je stariji komp

drugo, moguce da je DVD spojen sa sporijim suceljem u odnosu na hdd tako da ako uzmes ladicu, umjesto dvd-a bolje ubacit hdd u ladicu (paziti da li je debljina hdd-a 9mm ili 7 mm (slim)

 

iako si nuub, trebo bi malo prosurfat do servisa skupa sa laptopom pa ih pitat direktno...

nisam strucnjak, ali ja bi ti preporucil bar 500gb ssd, to je onak zlatna sredina a uvijek da mozes istekat i stavit u novi komp/lap/kaj kupis

poanta servisa je da se sve napravi odjednom-zamjena paste, ciscenje, ubace rame i po mogucnosti stave ssd sve u jednom raskapanju

ali bi tada trebal ponovno winse na ssd stavit skupa sa programima-ak sve ide u ladicu na mjesto dvd-a i ostaje na hddu, nece bit ubrzanja i moguce je cak i usporenje

nakon ciscenja i paste kaj daje veliki boost performansama, ssd je odma iza toga,narocito ak si na hddu i nisi di sad ssd imal

lap ce se preporodit,a  i ti

ram bi bilo dobro imat dva ISTA keksa da bolje radi u dual channel rezimu

a kaj se tice zamjene proca:

ak ti to pise na njihovim stranicama, i odgovara socket i jos vaznije, TDP (kolko watta topline moze hladjenje podnijeti), mozes taj i5 zamjenit za i7 koji daje duplo vise jezgri i cashe-a, a sad dal se to isplati vidi sam

Intel® Product Specification Comparison

procesori za lap su specificni, skupi, tesko dobavljivi, trebas znat dal je tvoj proc zamjenjiv ili je zalemljen (iako pise da se moze mjenjat, na nase trziste mogu doc zalemjeni, ili isti procesori ali sa drukcijim socketom pa taj "izmjenjivi" ne pase)

a da ne pricam da je to velika kocka uzet proc sa ebaja (di ces ga drugdje nac) i molit se da radi

njega bus malo teze izvadil i upiknul u novi lap kao ssd, po meni skup sport

ali ako imas "frenda koji radi u servisu" pa moze od nekog rashodovanog lapa skinut taj proc "za frenda", onda se isplati, makar se ne sjecam bas laptopa sa tocno tim procom u ponudi kod nas, taj i5 4200 je bio mainstream i5 i trpo se u sve, a za i7 bas neznam (moje misljenje™)

 

dakle, tldr:

pasta, da obavezno

ssd po mogucnosti, u hdd slot (pazit da nije sata 2)

hdd u dvd slot, moze, ladica je 100kn, hdd vec imas(bolje bi radio da se formatira a podaci prebace negdje na sigurno)

ram, da, mozda cak samo 1 keks od 4 gige uz ovaj od 4 kaj vec imas - pazi da nije jedan zalemljen

proc... hmmm - ak je kuciste ocuvano i monitor je super i tastatura je vrhunska i posebno si emotivno vezan za komad elektronike

p.s. jedino su podaci nezamjenjivi

 

stavi na papir kolko ti to sve kosta i kaj mozes upotrijebiti na iducem kompu/lapu

Mindim sri 17.7.2019 18:40
ibme74 kaže...

Ovo

 

a ako mozes izdvojiti jos malo mozes uzeti i 480gb klik

Naravno, Crucial je kvalitetniji, brzi te ima 2 god duze jamstvo.

 

Pozdrav, hvala puno na odgovoru. Taj Cruical SSD je kompatibilan sa navedenim laptopom jel?

acmilan2 čet 18.7.2019 16:31
Mindim kaže...
Apocalypso722 kaže...

Ako je to baš ovaj, onda bi trebao imati utor i za PCIe M.2 SSD, pa bi mogao imati i HDD i NVMe SSD. 

 

Imam utor za m.2, samo je onaj cruical bio sata pa me zanimalo oce bit kompatibilan

 Imas i m.2 i sata verziju tog SSD-a.

Mindim ned 21.7.2019 18:14
acmilan2 kaže...
Mindim kaže...
Apocalypso722 kaže...

Ako je to baš ovaj, onda bi trebao imati utor i za PCIe M.2 SSD, pa bi mogao imati i HDD i NVMe SSD. 

 

Imam utor za m.2, samo je onaj cruical bio sata pa me zanimalo oce bit kompatibilan

 Imas i m.2 i sata verziju tog SSD-a.

 Govorim o sučelju M.2 SSD-a. I ovaj navedeni MX500 nije kompatibilan jer je SATA sučelje, dok legion y530 podržava samo NVMe.

roby27 pon 22.7.2019 14:00
The_Fichek kaže...
roby27 kaže...

Jesi siguran? https://www.nabava.net/search.php?q=nvme+480gb Jest da je sporiji, ali i dalje brzi od sata3 SSD, 2x veci kapacitet, i dalje TLC.

 Jesam da, taj A1000 je osakacen na dvije stazice, za par kuna vise imas MTE220s i 5 god jamstvo i naravno bolji kontroler SM2262

 

http://www.prosat.hr/default.aspx?pid=63569&utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

Mladen ned 28.7.2019 11:54

Da, odmah se umislio i poskupio :) (pretprošli tjedan je bio ispod 600 Kn)

Ali po CrystalMarku 6 ima odlične rezultate, po ATTO benchmarku malo lošije, ali i dalje ok (testirano na B450 Carbon Pro ploči)

 

 

 

Avensac čet 1.8.2019 11:01
Gamerx:)xxx kaže...

PNY SSD disk CS3030, 500GB, M.2 80mm, PCI-e, 3.0 x 4 NVMe, 3D TLC

 

579 kn + poštarina

 

5 godina garancije

 

https://www.mall.hr/ssd-diskovi/pny-ssd-disk-cs3030-500gb-m280mm-pci-e-30x4nvme-3d-tlc

 

Službena web stranica:

https://www.pny.com/CS3030-M-2-NVMe-SSD

 

Info:

MEMORY CONTROLLER: PHISON PS5012-E12 27

SLC CACHE: ESMT M15T1G1664A AZC1-DEB P86CU01S 825

TLC NAND: TOSHIBA 64 LAYER BiCS3 TV7AG55AIV

 

Video (verzija 250GB):

https://www.youtube.com/watch?v=JWptPQqdvYs

 

Danas mi je stigao pa Vam šaljem izmjerene brzine.

Na SSD-u je instaliran i pokrenut Windows pa su performanse možda malo lošije.

Lijep pozdrav.

 Jedan kolega je na temi Popusti, akcije i dobre ponude[Hardver] stavio ovaj gore ssd, jel valja to?

 

Jel bi radije uzeli taj ssd ili recimo mx500, 860evo itd..

nhooydz čet 1.8.2019 11:04

Šta mislis pod jel valja to? Ako ne barataš ogromnom količinom podataka ja evo osobno ne vidim razlog za odvajanje više novaca za SSD i uzmem što jeftiniji, jedino je do garancije, sad da bi placao 200kn više za eto, pola sekunde brze windowse - ne bi.

 

Ali eto, i ja sam naručio taj PNY, cini se kao dobra cijena i mogu konacno kompletno izbaciti HDD iz kompa.

The_Fichek čet 1.8.2019 11:08

Sigurno da je bolji od MX500 i 860EVO pa taj PNY je NVMe SSD. NVMe SSD, ako je barem 3D NAND TLC kao taj PNY, je po defaultu bolje od Sata3 SSD-a. Pitanje je da li je bolje od gore navedenog Transcenda i Adate SX8200 Pro, ali tu je to negdje kolko ja vidim, mozda malo losije. Cekamo misljenje roby27 :)

 

nhooydz

Jesi pogledao cijenu MX500 500GB i 860EVO pa zapravo bilokojeg sata3 SSD-a s DRAM cacheom i cijenu ovog PNY? Cijenovno su jako blizu, a PNY ili bilokoji NVME PCIE x4 SSD je puno brzi, osjetilo se ili ne. Vecina tih SSDa ima i 60mj jamstvo.

Avensac čet 1.8.2019 11:10
nhooydz kaže...

Šta mislis pod jel valja to? Ako ne barataš ogromnom količinom podataka ja evo osobno ne vidim razlog za odvajanje više novaca za SSD i uzmem što jeftiniji, jedino je do garancije, sad da bi placao 200kn više za eto, pola sekunde brze windowse - ne bi.

 

Ali eto, i ja sam naručio taj PNY, cini se kao dobra cijena i mogu konacno kompletno izbaciti HDD iz kompa.

 Ništa posebno, mislio sam na komentar općenito o disku od vas koji to pratite detaljnije. Možda netko ima neko loše iskustvo s PNY diskovima (vidim da ima 5 godina gare, ali opet..) ili nešto..

nhooydz čet 1.8.2019 11:14
The_Fichek kaže...

Sigurno da je bolji od MX500 i 860EVO pa taj PNY je NVMe SSD. NVMe SSD, ako je barem 3D NAND TLC kao taj PNY, je po defaultu bolje od Sata3 SSD-a. Pitanje je da li je bolje od gore navedenog Transcenda i Adate SX8200 Pro, ali tu je to negdje kolko ja vidim, mozda malo losije. Cekamo misljenje roby27 :)

 

nhooydz

Jesi pogledao cijenu MX500 500GB i 860EVO pa zapravo bilokojeg sata3 SSD-a s DRAM cacheom i cijenu ovog PNY? Cijenovno su jako blizu, a PNY ili bilokoji NVME PCIE x4 SSD je puno brzi, osjetilo se ili ne. Vecina tih SSDa ima i 60mj jamstvo.

 

Ma da, baš sam gledao, ipak se onda isplati kemijati oko kvalitete :) Mozda mi i ovaj zamjeni boot spram starog OCZ-a od 120gb. :D

 

Bacio sam oko na reviewove od tog PNY-a, nema nekih zamjerki, trebao bi biti dobar, a i ovako kao brend je koliko se sjećam isto ok.

CyberDemonVZ čet 1.8.2019 17:24
HCgamingCRO kaže...
Avensac kaže...

Jel bi moja matična mogla iskoristiti potencijal ovog pny-a gore? Radi se o Z170A TOMAHAWK
https://www.msi.com/Motherboard/Z170A-TOMAHAWK/Specification

 

U specifikacijama mbo piše: 1 x M.2 Key M Socket supports type 2280/2260/2242 storage devices in both PCIE Gen3 x4 & SATA mode

 radice fino, ali gledaj koliko ce ti sata portova zauzeti taj m.2 utor...ako imas sta na 5 i6 portu onda ti nece raditi ti diskovi.

 Je ovo provjerena informacija?

U uputama ne vidim ništa:

 

 

Npr, moja matična s prvim PCIE M.2 utorom ne gubi ni jedan port. Tek s drugim:

 

Avensac čet 1.8.2019 17:32
CyberDemonVZ kaže...
..

 Je ovo provjerena informacija?

Npr, moja matična s prvim PCIE M.2 utorom ne gubi ni jedan port. Tek s drugim:

 

 Ovisi do matične, na mojoj ako išta spojim na m.2 ne rade sata portovi 5 i 6. Mora pisati u specifikacijama.

CyberDemonVZ čet 1.8.2019 20:01
Avensac kaže...
CyberDemonVZ kaže...
..

 Je ovo provjerena informacija?

Npr, moja matična s prvim PCIE M.2 utorom ne gubi ni jedan port. Tek s drugim:

 

 Ovisi do matične, na mojoj ako išta spojim na m.2 ne rade sata portovi 5 i 6. Mora pisati u specifikacijama.

 Ovo gore su upute za njegovu matičnu, i ništa ne piše :/

EDIT: Ona prva slika.

Avensac čet 1.8.2019 21:23
CyberDemonVZ kaže...
...

 Ovo gore su upute za njegovu matičnu, i ništa ne piše :/

EDIT: Ona prva slika.

 Misliš na moju matičnu ili? U uputama na stranici 16 (stranica prije nego ova tvoja prva slika) piše: " SATA5~6 ports will be unavailable when installing the M.2 module in M.2 (M2_1) slot."