Dud sub 22.6.2019 11:00

Pozdrav svima. Mene zanima isplati li se uzimati ssd-ove ili externe diskove preko amazona, zbog garancije. Kak to ide s garancijom ako kupiš tak nešto prek amazaona. I još jedna stvar ako netko zna, gubi li laptop garanciju ako ja sam ugrađujem u njega dodatni disk umjesto dvd ladice. Seka bi kupila laptop ali ono kaj se njoj sviđa dolazi samo sa ssd-om ili jednim običnim hardićem, a ona bi obadvoje.

The_Fichek ned 23.6.2019 11:22

Prvo pitanje: ne isplati se bas s obzirom na niske ciijene i u HR. Koliko bi realno ustedio sa amazonom? (amazon.com ne dostavlja u hr, samo .de i ostali iz EU)

 

Drugo pitanje: pitaj u ducanu za svaki slucaj. Tehnicki mislim da gubis jamstvo, iako zavisi od politike ducana. Tesko je skuzit da si ista ugradjivao u laptop, ako nema naljepnice na sarafu od dvd ladice, iako neki ni to ne provjeravaju. U slucaju kvara vratis im laptop bez ugradjenog SSDa. Politika ducana je obicno takva da zele da im platis 100+kn za proces ugradnje..

ED63 uto 25.6.2019 22:48
Repko kaže...
Imam problem sa m.2 ssd-om WD 120GB, bios ni windows ga ne prepoznaju.

Jel moguće da sam kupio krivi ssd, da ne odgovara za taj laptop?

taj WD je SATA, a laptop podržava PCI-e, kupio sam krivi SSD 

 jel ti je to tolki problem za 180 kuna?

nije to kvarljivo, mozes ga naknadno iskoristit ili cak mozda zamjenit ovdje na forumu za m2 nvme

ak ti vec nece zamjenit u ducanu

a mozes i vratit ga uz povrat novca mislim da unutar 2 tjedna bez objasnjenja je nedavno kupljen

Repko kaže...

... dođem u Links... i oni kaže ma ide ti taj Western Digital sigurno i ja kupim njega  ugl. veliki minus za Links Osijek gdje sam već par puta loše prošao. Ostala iskustva u tim trgovinama je okej, samo što su ljudi u Os nezainteresirani.
malo offtopic ali morao sam podijeliti 

 tako ti je to kolega, ja sam bas bio u OS 5 mjeseci privatno, i mogu rec da nema usluge, u DVA tele 2 ducana i 1 elipso ducanu su me otpilili bez da uopce saslusaju sto je problem uz mantru - nemozemo nista, saljite na servis..

isto tako kad sam trazio preporuku za neki gejmerski laptop u links SB neki decko mi je ponudio legion y520 sa i5 procesorom starim 2 generacije i 1050gt grafom, i reko da je to zvjerka (prije 3-4 mjeseca), ne znajuci da je sva ta tehnologija starija od 1 godine, i moj stari lap i7 6700 i gtx960 iz pocetka 2017. je jaci od tog novog sto mi je nudio

to je u glavama ljudi

ja znam da sam bas za svoj lap kupljen u arhitehu (nije reklama, bio najnize cijene) slao mejlove da provjere bas koji je m.2 slot

naravno, iako je lap bio oko 500 kuna jeftiniji kod njih, nisam uzo ssd-ove tamo jer je svaki bio 400 kn skuplji i htjeli su 150-200 kn za ugradnju

MEDO11 kaže...

 ja sam imao y700 do pred pol godine i u njemu sata m2 ssd, kojeg sam naknadno dokupio jer je laptop dosao samo sa klasicnim hddom. Uredno je laptop radio i bootao preko njega. Mislim da sam negdje procitao kad sam trazio koji ssd kupit, da je u y700 kombinirani kontroler, da se moze koristiti i sata i nvme.

 nemoze, samo je nvme

Inside Lenovo Y700 (15″) – disassembly, internal photos and upgrade options

The_Fichek kaže...
Drugo pitanje: pitaj u ducanu za svaki slucaj. Tehnicki mislim da gubis jamstvo, iako zavisi od politike ducana. Tesko je skuzit da si ista ugradjivao u laptop, ako nema naljepnice na sarafu od dvd ladice, iako neki ni to ne provjeravaju. U slucaju kvara vratis im laptop bez ugradjenog SSDa. Politika ducana je obicno takva da zele da im platis 100+kn za proces ugradnje..

 dobro kaze kolega, negdje zele "1h rada za ugradnju" "koju rade ovlastene osobe" samo da se "ne izgubi jamstvo"

a negdje drugdje ce te direktno poslat u servis da se to tamo ugradi...s tim da se neki servisi ne javljaju ni na mejl ni na telefon

ja osobno nebi dao novi lap negdje gdje nemogu razgovarat s covjekom bilo tel bilo mejl, nego samo sekretarica i sluzba za poruke sa "javit cemo vam se"

 

najvise oovisi o modelu lapa, neki imaju doslovno vrata ili 2 serafa da se mjenja sve, hdd, sdd, ram, ciscenje hladnjaka i zamjena paste

a neke moras skroz otvorit, raskopat, skinut maticnu, a u tom procesu se mora skinut i seraf preko kojeg je naljepnica za jamstva

 

y700 se maknu serafi i moraju se razdvojit kvacice, bilo sa plosnatim serafncigrom bilo sa "kreditnom karticom"

Wilhelm Tell čet 27.6.2019 19:54

pozdrav, imam laptop Lenovo idea pad z510 star 5 godina sa sljedećim komponentama: Intel® Core™ i5-4200M, Nvidia GeForce GT 740 M, 6 GB RAM-a, HDD 1TB.
ja bih ga htio malo "nabrijati" odnosno da mi ne kašljuca pri nekim malo većim opterećenjima i programima. kako je ovo prva nadogradnja htio bih da potraje barem još 2,3 godine u relativno dobrom stanju, ne koristim ga za nikakve računalne igre već isključivo za faks/posao (cadovi, simulacije i slični programi).

detektirao sam sljedeće:
A) povećano zagrijavanje
B) baterija se ubrzano troši
C) usporenost pri nekim jednostavnim zadacima i štekanje na nekim većim

ukratko, sve pomalo, nije krajnje kritično, ali zna jako nervirati kad trebate dobiti neke podatke bez da vas *ebe neki program bezveze.

kao moguća rješenja nude se:
A) čišćenje i zamjena termalne paste
B) biti ovisan o struji, jebiga jer je integrirana baterija
C) staviti SSD umjesto cd/dvd čitača i dodati još 2 gb RAM-a

kako sam totalni noob za računala, a ovo sam sve do sad zaključio malo surfajući internetom zanima me:


1.) koliki SSD uzeti? je li mi dosta 500 gb s time da ostavljam stari hdd? koji konkretno uzimati (firme, modeli na što obratiti pažnju)?

2.) isplati li se dodavati još 1/4 trenutnog RAM-a na sve ovo?

3.) zna li netko u Zagrebu nekog pouzdanog i provjerenog za instalaciju SSD-a? uzimati SSD preko njih ili ga kupiti prek neta ili po ovim našim dućanima i onda im ga odnijeti?

4.) isplati li se za dodatnih 378$ koliko navodi službena stranica zamijeniti procesor koji prema pak ovoj može ići na moj laptop? koliko bi to značilo za vijek trajanja i perfomanse mog računala?

5.) ocjena cijele ideje? posebice do točke 4. jer sam dojma da bi ona bila nekako najbedastija. trebam li ušparat tih 1000-1500 kuna pa tek za godinu il dvije kupit novi bolje laptop?


unaprijed vam hvala na čitanju i svakom promišljanju te savjetu.

xxRAZ8Rxx čet 27.6.2019 21:03

1) 500gb ti je i previše, možeš uzeti i 250 gb ako zadržavaš stari hdd... Uzmi crucial mx 500 ili samsung 860 evo (ako želiš mrvicu bolji). 

2) 6gb ram-a ti je dosta, ali još 2 gb rama bi malo pomoglo... 

3) vidi na netu kako se to radi, jednostavno je...

4) jedno veliko NE!

5) SSD će ti dati veliko ubrzanje za relativno malo para i laptop će ti se preporoditi 

djigibao pet 28.6.2019 07:58
Wilhelm Tell kaže...

pozdrav, imam laptop Lenovo idea pad z510 star 5 godina sa sljedećim komponentama: Intel® Core™ i5-4200M, Nvidia GeForce GT 740 M, 6 GB RAM-a, HDD 1TB.
ja bih ga htio malo "nabrijati" odnosno da mi ne kašljuca pri nekim malo većim opterećenjima i programima. kako je ovo prva nadogradnja htio bih da potraje barem još 2,3 godine u relativno dobrom stanju, ne koristim ga za nikakve računalne igre već isključivo za faks/posao (cadovi, simulacije i slični programi).

detektirao sam sljedeće:
A) povećano zagrijavanje
B) baterija se ubrzano troši
C) usporenost pri nekim jednostavnim zadacima i štekanje na nekim većim

ukratko, sve pomalo, nije krajnje kritično, ali zna jako nervirati kad trebate dobiti neke podatke bez da vas *ebe neki program bezveze.

kao moguća rješenja nude se:
A) čišćenje i zamjena termalne paste
B) biti ovisan o struji, jebiga jer je integrirana baterija
C) staviti SSD umjesto cd/dvd čitača i dodati još 2 gb RAM-a

kako sam totalni noob za računala, a ovo sam sve do sad zaključio malo surfajući internetom zanima me:


1.) koliki SSD uzeti? je li mi dosta 500 gb s time da ostavljam stari hdd? koji konkretno uzimati (firme, modeli na što obratiti pažnju)?

2.) isplati li se dodavati još 1/4 trenutnog RAM-a na sve ovo?

3.) zna li netko u Zagrebu nekog pouzdanog i provjerenog za instalaciju SSD-a? uzimati SSD preko njih ili ga kupiti prek neta ili po ovim našim dućanima i onda im ga odnijeti?

4.) isplati li se za dodatnih 378$ koliko navodi službena stranica zamijeniti procesor koji prema pak ovoj može ići na moj laptop? koliko bi to značilo za vijek trajanja i perfomanse mog računala?

5.) ocjena cijele ideje? posebice do točke 4. jer sam dojma da bi ona bila nekako najbedastija. trebam li ušparat tih 1000-1500 kuna pa tek za godinu il dvije kupit novi bolje laptop?


unaprijed vam hvala na čitanju i svakom promišljanju te savjetu.

 

Mozes ako zelis (a i cini mi se jednostavnije) izvadit HDD i na mjesto njega stavit SSD (osjstit ces brzinu i kao da imas novi laptop, također nova instalacija Windowsa je pozeljna. 

HDD mozes staviti u neku ladicu i koristiti kao portabilni ako ti to nije zgodno onda njega stavljas na mjesto dvd ladice (ali tek nakon sto si instalirao Windows na SSD). 

Soldjer330 pet 28.6.2019 22:52

Pozdrav svima, jedno kratko pitanje, dali netko možda ima kakvih iskustava sa adata sx8200 pro 256gb ssd-om, trebao bi mi m2 pa mi ovaj zapeo za oko, zanima me dali ga se isplati kupovati i postoji li nešto bolje/kvalitetnije u tom nekom cjenovnom rangu? Hvala

HCgamingCRO sub 29.6.2019 13:18
Soldjer330 kaže...

Pozdrav svima, jedno kratko pitanje, dali netko možda ima kakvih iskustava sa adata sx8200 pro 256gb ssd-om, trebao bi mi m2 pa mi ovaj zapeo za oko, zanima me dali ga se isplati kupovati i postoji li nešto bolje/kvalitetnije u tom nekom cjenovnom rangu? Hvala

 ja imam sx8000(predecessor od 8200) moj je 500 GB disk i ima citanje nekih 2.5 gb i pisanje jedno od 2 GB..ovaj tvoj primjerak je malo brzi na nivou 3.5/3 GB... ja imam svoj disk u pogonu 2 godine vec bez problema Adata nije neki noname

Damir22 sub 29.6.2019 13:47

Iskreno, od pojave prvih ssd diskova do danas, nisam pronasao disk koji se ne isplati kupiti.

 

Samo je pitanje za sto ga kupujes, i sto ocekujes od njega, sto ce mu biti primarna namjena.

 

Ovaj spomenuti disk je dobar izbor, primjeren cijeni. A sama cijena je nesto visa nego sto bi dao za neki "losiji" disk - losiji nazivno u brzinama citanja-pisanja, medjutim, sve se svodi na to gdje, kad i koliko ces ti te nazivne razlike u radu primjetiti i osjetiti.

 

Za vecinu kucnih korisnika, instaliranje i pokretanje igara, windowsi i slicno, kapacitet je meni bitniji od tih nekih performansi, dakle, super brzi disk od 250gb gdje necu iskoristavati tu njegovu brzinu koju placam, ili sporiji 500gb disk za iste novce..... nema bas dileme....

 

Ako ti cijena pase, kapacitet ti je dovoljan, zasto ne, neces pogrijesiti. Ali ako neznas gdje ces upotrijebiti tu njegovu brzinu..... 

 

Ionako nije to bas tolika razlika u svakodnevnom radu, nece disk od 3500mb brzine citanja ucitati windowse za 2 sekunde, a onaj od 500mb za 10 sekundi...

 

 

The_Fichek sub 29.6.2019 23:54

Fora je u tome sto je taj NVMe puno puno bolji od jeftinjak (dram less) SSDova koji su za 50-100-150kn jeftiniji te ima +2 god jamstva. Ustvari MX500 250GB koji je jako dobar i best buy SSD je sada samo ~80kn jeftiniji od XPG SX8200 Pro pa ako mu nije zao 80kn, zasto ne, iako za 485kn ide MX500 od 500GB, dok je SX8200 512GB cijenovno previse udaljen od tog.

Damir22 ned 30.6.2019 11:18

Sve to stoji, meni je odabir ssd diska uvijek bio po kriteriju "za sto ce mi sluziti", a ne po cijeni....

 

evo zadnje sam uzeo wd green, koji je valjda dno dna sto se tice papirnatih specifikacija, no za njegovu namjenu - pokretanje igara s njega..... ja jednostavno ne vidim razlike izmedju njega i daleko skupljeg, brzeg, hvaljenijeg i opjevanijeg m2 black.....

 

Ne pricam o nekim bechmarcima, testovima, vec jednostavno, ista igra instalirana na jednog i na drugoj - nisam vidio nikakve razlike u pokretanju i igranju igara s njega.

 

Windowsi se recimo nesto brze bootaju sa blacka, odokativnom metodom 2 sekunde brze do spremnog desktopa, ali tolika razlika u cijeni (meni) nije vrijedna placanja zbog 2 sekunde brzeg boota....

 

Naravno, neka precizna mjerenja bi vjerovatno pokazala vece razlike u svim segmentima, ali cisto gledano iz "expirience" kuta gledanja - isto je, posebice naspram mehanickog diska koji je do tada sluzio za igre....

 

Tako da....nije to nuklerna fizika, cijena kapacitet,performanse - to je redosljed za 98% kucnih korisnika.....

Damir22 ned 30.6.2019 12:17

A cuj, i tu izdrzljivost ja ubrajam u "papirnate" podatke...

 

 

Recimo, moj prastari kingston 60gb, koji je od prvog dana koristen kao C disk (sistem, windows, programi, download), ako je info tocan ima 

 

11800 power on hours - 492 dana

host read - 16.408 TB

host write - 10.614 TB

 

i health 94%.... i naravno, jos uvijek ga svakodnevno koristim kao sistemski disk.....

 

Cak i ako ovo sve gore zanemaris, taj disk je star poprilicno, mislim negdje 2011 da sam ga uzeo..... dakle, 8 godina koristenja kao sistemski disk, radi bez ikakve greske. Do kada ce, vidjet cemo, ali i dalje se ne zamaram, backup je backup, i zna se gdje i kako se drze bitni podatci, s druge strane bilo koji sistem ili game disk ako krepa unutar garancije super, ako ga sahranim prije tog roka, isplatio se svakako....

 

 

Micek sri 3.7.2019 08:53
ibme74 kaže...

Provjeri ti prvo s njima za tu garanciju jer svud drugdje je 36mj tako da je moguce da je greska na webu

 Garancija mu ionako neće kod njih (edigital) vrijediti da je i 10 godina. U slučaju kvara otkantat će ga u servisu u Mađarskoj na neko izmišljeno oštećenje ili iz drugog razloga. A nemaš se kome žaliti.

Ja bih ipak preporučio dodati 20 kn više (tolika je razlika za isti s dostavom) u slijedećoj trgovini s Nabave. Imaš barem sigurnost u slijedeće 3 godine.

ibme74 sri 3.7.2019 14:37
Micek kaže...
ibme74 kaže...

Provjeri ti prvo s njima za tu garanciju jer svud drugdje je 36mj tako da je moguce da je greska na webu

 Garancija mu ionako neće kod njih (edigital) vrijediti da je i 10 godina. U slučaju kvara otkantat će ga u servisu u Mađarskoj na neko izmišljeno oštećenje ili iz drugog razloga. A nemaš se kome žaliti.

Ja bih ipak preporučio dodati 20 kn više (tolika je razlika za isti s dostavom) u slijedećoj trgovini s Nabave. Imaš barem sigurnost u slijedeće 3 godine.

 

Kolega je na forumu 11 godina, vjerujem da zna kako ED posluje, ako želi riskirati s njima može, njegova odluka, ja sam kazem da provjeri za jamstvo jer sam uvjeren da je samo riječ o grešci (što me uopće ne čudi za njihov webshop, bilo ih je brdo, više puta su prodavali tipa SSD Kingston UV500 u naslovu a slika, opis i duzina jamstva od A400 (3 god naspram UV500 od 5 god).

 

Eo i sa sluzbene stranice 3 god jamstva 

http://www.kingmax.com.tw/en-global/product/product/Model/SATAIII_SSD_SMV32

 

 

lmutak uto 9.7.2019 12:26

Uzeo bi si SSD 500.0 GB SAMSUNG 860 EVO Basic MZ-76E500B/EU, SATA 3, 550/520 MB/s za 692 kune posto su sad cijene ok.

 

Ako ima nesto bolje molim vas preporucite.

 

Gore bi isli winsi i pokoja igre.

 

Uzeo ovaj,nadam se da ce me dobro služiti......

SSD disk 1 TB, SAMSUNG 860 QVO, 2.5", SATA III, 4bit MLC V-NAND, MZ-76Q1T0BW

MasterOdisasteR sri 10.7.2019 18:49

Ljudi imam pitanje.

Razlog što ih uspoređujem je isti cijenovni rang ,mada znam da ne spadaju u istu kategoriju jer se jasno vidi razlika u TBW-u i jedan je 250 a drugi 500 Gb

 

http://www.adm.hr/product.asp?product=crucial-ssd-500gb-mx500-sata3-ct500mx500ssd1&code=098%2E600%2E148

http://www.adm.hr/product.asp?product=samsung-ssd-250gb-860-evo-25-sata-mz-76e250b&code=098%2E600%2E120

 

Meni je potrebno ovo za winse i eventualno Solidworks/Anysys.

Da li postoji bolja opcija  od ovih uz malo veću cijenu ?

 

Imam jako malo iskustva sa SSD-ovima i ne pratim pohranu jer mi nikad nije bila bitna. Kužim kako funkcionira sve ali neznam ništa o markama