Dr.Malenica pon 31.5.2010 10:10

Evo ja cu se prikaciti da ne pravim novu temu =)


Znaci kupujem Intel x25-m 80gb.


E sad, imaju različite verzije G2, SSDSA2MH080G201 i SSDSA2MH080G2C1.

Koliko sam uspio iskopati po netu razlika je u MLC chipovima, jedan je 7mm, a drugi 9,5 mm.


Ima li koja pametna dlava da mi objasni razliku =)

Jurky pon 31.5.2010 10:33
Dr.Malenica kaže...

Evo ja cu se prikaciti da ne pravim novu temu =)


Znaci kupujem Intel x25-m 80gb.


E sad, imaju različite verzije G2, SSDSA2MH080G201 i SSDSA2MH080G2C1.

Koliko sam uspio iskopati po netu razlika je u MLC chipovima, jedan je 7mm, a drugi 9,5 mm.


Ima li koja pametna dlava da mi objasni razliku =)

mislim da je razlika samo u debljini ssd

jer neki laptopi traze bas odredjenu debljinu ssd da bi se mogli ugraditi

Jurky pon 20.9.2010 18:12
Razer_Copperhead kaže...

Vidio sam i prije tu recenziju i još njih nekoliko. :)) Dakle ovog da uzmem neću pogriješit?

hehe ovaj od 60GB komada 2 i u raid 0 i ako nebudes zadovoljan brzinom daj ih meni....po meni puno bolja opcija nego da uzmes samo 1 od 120GB

Jurky pon 20.9.2010 18:50
Razer_Copperhead kaže...

Ne bih radio nikakav RAID. Koliko je brži od WD Black 640GB?

dosta brzi, ali nemoj ocekivat sad tko zna sto, brzi ce biti ali nece on uvjek raditi na ovih deklariranih 280MB/s to mu jemax brzina sto moze dati u odredjenom trenutku pod odredjenim okolnostima......

 

moja slijedeca investicija ce biti 3x60Gb RAID 0 bas ovoaj sto sam gore naveo....

 

 

stoncin3 pon 20.9.2010 19:24

Bit će ti dobro..

SSD je puno brži od HDD-a. Pogotovo ovaj najnoviji sa PCI sučeljem koji se ne montira klasično u case

Nego možeš si prvo namjestiti u BIOS-u kod motherboard intelligent tweaker u opcijama da ti DRAM:FSB omjer

bude puno bliži

Recimo ja ga imam na 1:1 dakle FSB=400 i RAM=400MHz pa mi memorija radi na 800MHz ali

se winzi brže dignu i rad je do 20% brži kolko sam primijetio

Ako imaš meme na 1066MHz možeš stavit FSB na 500 i tako

btw kod mene je uvjet bio da sam clockao CPUNamigiva

crozoki pon 20.9.2010 19:36

koliko sad na kraju mora biti praznog prostora na ssd-u da bi mogao trim pravilno funkcionirati?

ja sutra narucujem od ocz-a vertex 2 od 60 gb i ako je 30% to je puno.to je zaokruzeno 20 gb.znaci mogu popuniti 40 samo.

kako onda ssd od 30 gb ,njemu bi po tome trebalo biti slobodno 10 gb znaci jedva mozes win 7 na njega instalirati.

koliko tocno treba biti % diska slobodno za trim?

Jurky uto 21.9.2010 11:41
Razer_Copperhead kaže...

Nemaju OCZ od 120 GB, 60 mi je ipak malo, a RAID ne bih radio. Ima li još preporuka?

Zasto bjezis od raida?? Radit ce sigurno brze nego single 120GB, a one price ako rikne 1 ostao bez svih podataka objesis macku o rep, jer ako imas i samo jedan ako on rikne ostao si opet bez podataka...., kome su vazni podaci taj radi backup i tocka, bilo da ima raid 0  ili single disk.

Asta uto 21.9.2010 11:59
Jurky kaže...
Razer_Copperhead kaže...

Ne bih radio nikakav RAID. Koliko je brži od WD Black 640GB?

dosta brzi, ali nemoj ocekivat sad tko zna sto, brzi ce biti ali nece on uvjek raditi na ovih deklariranih 280MB/s to mu jemax brzina sto moze dati u odredjenom trenutku pod odredjenim okolnostima......

 

moja slijedeca investicija ce biti 3x60Gb RAID 0 bas ovoaj sto sam gore naveo....

 

 

Noob sam s RAID-om al mi se činilo da ne može bit neparan br. diskova u polju pa mi je ovo super - znači i SDD ili HDD mogu ići koliko hoćeš komada u RAID, npr. mogu staviti 5 komada WD BLue u RAID 0?

Jurky uto 21.9.2010 12:03
Asta kaže...

Noob sam s RAID-om al mi se činilo da ne može bit neparan br. diskova u polju pa mi je ovo super - znači i SDD ili HDD mogu ići koliko hoćeš komada u RAID, npr. mogu staviti 5 komada WD BLue u RAID 0?

U raid 0 mozes stavljat koliko hoces, ja sad imam 3x750 wd black i uskoro ce ici 3x60gb ssd za sistem....

Razer_Copperhead uto 21.9.2010 12:03
Jurky kaže...
Razer_Copperhead kaže...

Nemaju OCZ od 120 GB, 60 mi je ipak malo, a RAID ne bih radio. Ima li još preporuka?

Zasto bjezis od raida?? Radit ce sigurno brze nego single 120GB, a one price ako rikne 1 ostao bez svih podataka objesis macku o rep, jer ako imas i samo jedan ako on rikne ostao si opet bez podataka...., kome su vazni podaci taj radi backup i tocka.

Jednostavno mi ne odgovara. Backup imam na vanjskom disku tako da me nije strah hoće li otkazat. Što moram napravit za RAID i s RAID-om 0 bih imao 120GB SSD 2x60GB?

Jurky uto 21.9.2010 12:10
Razer_Copperhead kaže...

Jednostavno mi ne odgovara. Backup imam na vanjskom disku tako da me nije strah hoće li otkazat. Što moram napravit za RAID?

2 minute posla. Prvo u biosu stavis da ti diskovi rade u raid, poslije resetiras i udjes u meni koji se pojavi poslije biosa mislim da se na gigabyteovim plocamu ulazi sa ctrl+g i tu odaberes koje diskove hoces u raid a koje da ostanu singl, kad si odabrao ta dva ssd mozes od njih napravit jedan velik disk od 120gb ili dva manja, stavis raid 0, stavis cluster size 128, ime raida  i to je to.... resetiras i ides na instalaciju win i win vide raid kao 1 disk od 120GB.... i to je to....

 

mozda ti win prilikom instalacije ne budu vidili raid disk pa ces onda morat instalirat driver od controlera prilikom instalacije win pa driver snimi na stick prije instalacije.....

Jurky uto 21.9.2010 12:32
Razer_Copperhead kaže...

Što je cluster size i zašto baš 128? Nisam nikad radio RAID polja. Koji driver od controlera? Misliš od matične?

cluster size ti je velicina na koju se cijepa file.... Sad ako imas server recimo samo na kojem su samo mailovi, velicina maila je opcenito manja od 128kb i sad ako bi tu stavio cluster size 128 vecina mailova nebi bila rasporedjena (cijepana) na dva diska vec bi isla samo na 1 disk, tako da se za taj primjer stavlja 16 ili 32 cluster size. Posto za vecinu danasnjih korisnika fileovi su vecinom veliki od 1MB pa na vise, prosla je era malih fileova cluster size se stavlja najveci dakle 128 i tu se dobije najvise na performansama.......

 

driver imas na CD-u od ploce, ali je preporucljivo stavit intelov RST driver koji podrzava TRIM u Raidu i usto daje bolje performanse.......

 

Kako napravit raid imas u manualu od ploce sve objasnjeno, tako malo prolistaj knjizicu i sve ce ti biti jasnije, nije to nikakva mudrolija...., a kad jednom probas raid 0 bilo na ssd ili normalnom disku vise nema povratka na single diskove. Performanse mogu biti teoretski duplo vece, ali u svakodnevnom radu to se krece oko 10-50%, 100% povecanje dobijes kad radis sa velikim fileovima recimo 1GB pa navise.....

DamageHigh uto 21.9.2010 12:34
Razer_Copperhead kaže...

Što je cluster size i zašto baš 128? Nisam nikad radio RAID polja. Koji driver od controlera? Misliš od matične?

Dakle imaš dva diska. Na svaki se zapisuje jedan dio određene datoteke. Kada se datoteka zapisuje "u" RAID0 polje, ona se dijeli na cluster-e, tako da se pola dijelova zapisuje na jedan, a pola na drugi.

Cluster size je bitan, jer ako kopiraš npr. datoteke manje od 128 kB onda će se one cijele zapisati na samo jedan disk, dakle neće doći do dijeljenja i povećanja performansi.

Sada se čini kao da je najbolji što manji cluster, ali i samo dijeljenje zahtjeva neko vrijeme, tako da opet nije dobro niti staviti premali cluster jer će se onda velike datoteke puno dijeliti, i opet će se performanse pogoršati (u odnosu na optimalni cluster size). 

Sada nisam siguran, ali mislim da je u BUG-u pisalo da je optimalni cluster size za OS 64k...ali provjerim kada dođem doma pa napravim edit ako sam krivo rekao...

EDIT: Jurky me prestigao.....btw. Jurky, istina je da je prošla era malih datoteka, ali ih sam OS sadrži gomile....

EDIT2: Hvala na ovoj informaciji za driver..

Jurky uto 21.9.2010 12:43
DamageHigh kaže...

EDIT: Jurky me prestigao.....btw. Jurky, istina je da je prošla era malih datoteka, ali ih sam OS sadrži gomile....

 

Cluster size najbolje ce znati odrediti korisnik, za winXP bi preporucio 64 za win7 ipak na 128..... probao oba nacina i 128 boota brze od 64 na win7....

 

EDIT: je to ti je taj driver samo ti je to za 32 bitni sistem...., ako koristis 64bitni imas drugi driver,

 

kad uzmes ako bude problema posalji mi PM za detaljnje upute, a imas i na OCZ forumu dosta kvalitetnih informacija i ljudi voljih za pomoci