Tvrdi i optički diskovi

Kako spasiti podatke za vanjskog HDD-a?

Keklja pet 23.4.2010 14:19

Pomagajte ljudi!

Imam WD3200ME-00 externi hard disc. Sve je dobro radilo do jutros. Windows ga prepoznaje al ga ne mogu otvoriti. Piše da ga trebam prvo formatirati. Zanima me kako da spasim podatke za njega. Imam stvarno bitnih podataka na njemu. Ubacio sam i slike da vidite o čemu je riječ. Zahvaljujem na bilo kakvoj pomoći

rambox pet 23.4.2010 14:43
AA-d00d kaže...

Meni je jako pomogao program "Get Data Back" - googlaj di ces skinut.

inace imas NTFS i FAT verziju (ako ti je disk NTFS onda skines ovu prvu - i obratno)

Tu je problem kaj smotani windows iz nekog razloga vidi podatke kao RAW tj uopce ih ne vidi i totalno je zbunjen.Nevinašce Zato trazi formatiranje a to uopce nije potrebno jer su podaci tu nisu nikuda nestali. Samo treba upotrjebit program koji vidi RAW datoteke to su obicno oni za spasavanje podataka, ali ne bilo koji to moze ovaj dole recimo Easeus bez problema i nisu besplatni normalno no nema frke.Cool

 

http://www.easeus.com/datarecoverywizardpro/

Keklja pet 23.4.2010 15:39
rambox kaže...
AA-d00d kaže...

Meni je jako pomogao program "Get Data Back" - googlaj di ces skinut.

inace imas NTFS i FAT verziju (ako ti je disk NTFS onda skines ovu prvu - i obratno)

Tu je problem kaj smotani windows iz nekog razloga vidi podatke kao RAW tj uopce ih ne vidi i totalno je zbunjen.Nevinašce Zato trazi formatiranje a to uopce nije potrebno jer su podaci tu nisu nikuda nestali. Samo treba upotrjebit program koji vidi RAW datoteke to su obicno oni za spasavanje podataka, ali ne bilo koji to moze ovaj dole recimo Easeus bez problema i nisu besplatni normalno no nema frke.Cool

 

http://www.easeus.com/datarecoverywizardpro/

ok preuzeo sam to. Dal mi možeš objasnit ukratko kako to radi?

rambox pet 23.4.2010 16:32
Keklja kaže...
rambox kaže...
AA-d00d kaže...

Meni je jako pomogao program "Get Data Back" - googlaj di ces skinut.

inace imas NTFS i FAT verziju (ako ti je disk NTFS onda skines ovu prvu - i obratno)

Tu je problem kaj smotani windows iz nekog razloga vidi podatke kao RAW tj uopce ih ne vidi i totalno je zbunjen.Nevinašce Zato trazi formatiranje a to uopce nije potrebno jer su podaci tu nisu nikuda nestali. Samo treba upotrjebit program koji vidi RAW datoteke to su obicno oni za spasavanje podataka, ali ne bilo koji to moze ovaj dole recimo Easeus bez problema i nisu besplatni normalno no nema frke.Cool

 

http://www.easeus.com/datarecoverywizardpro/

ok preuzeo sam to. Dal mi možeš objasnit ukratko kako to radi?

Za ovaj tvoj problem trebas izabrat Complete Recovery kad se program otvori, pa Next i dalje izaberse taj vanjski disk i nek skenira. Ostalo nije tesko kad bus dobil popis kaj je nasel samo izaberes kaj oces vratit nazad pa izabers neku drugu particiju za pohranu i to je to vratis sve nazad.Cool

Riba pet 23.4.2010 16:45

Znaš šta možda ti pomogne neznam. meni se tako isto nešto slično dogodilo. evo šta sam ućinio: skinuo sam neki linux operativni sustav (UBUNTU), pokrenuo ga sa cd-a (LIVE-CD) upiknuo externi disk, otvorio ga i kad ono svi poda(t)ci tu(!), jednostavno sam onda prebacio sve bitne datoteke na interni HDD i externog sam normalo formatirao ali sam spasio datoteke. Eto tako sam ja riješio problem.

 

PS: isto je bio WD ali 160GB

Keklja sub 24.4.2010 13:50

e da to je puno brže. Ovaj program što sam koristio je zakon al mu treba vremena da skenira. I ništa definitivno nemojte raditi na kompu dok se skenira i prebacuje jer će te posao od 5 min produžiti na jedno 2 sata

Keklja sub 24.4.2010 17:45

e sad sam naletio na drugi problem. Windows uopće ne prepoznaje disc tako da ne mogu nikako doći do njega da ga formatiram. Da li znate neki program koji mi može pomoći u tome? Sad ću porbati instalirati ubintu pa da vidim dal i ga preko njega mogu formatirati

Keklja ned 25.4.2010 13:15

ok pogledat cu. Noc prije nego su problemi zapoceli disc mi je pao na pod. Mislio sam da nece radit ali radio je. Gledao sam film tu večer sa njega. Ujutro su započeli problemi. E sad me zanima da li je moguće da je mehanički kvar? Sa Data Recovery Wizardom sam sve spasio podatke i sve radi tj nista nije oštećeno. Pokušat ću sad neke od navedenih programa pa ću vidjeti. Ako to ne ide i ne bude išlo preko linux-a predpostavljam da je mehanički kvar. Jel ima neka pomoć oko toga??

CUNO ned 25.4.2010 13:46
Keklja kaže...

ok pogledat cu. Noc prije nego su problemi zapoceli disc mi je pao na pod. Mislio sam da nece radit ali radio je. Gledao sam film tu večer sa njega. Ujutro su započeli problemi. E sad me zanima da li je moguće da je mehanički kvar? Sa Data Recovery Wizardom sam sve spasio podatke i sve radi tj nista nije oštećeno. Pokušat ću sad neke od navedenih programa pa ću vidjeti. Ako to ne ide i ne bude išlo preko linux-a predpostavljam da je mehanički kvar. Jel ima neka pomoć oko toga??

Na žalost mislim da za mehanički kvar nema lijeka. Ima, ali je jako skupo (treba još jedan novi takav hard rastaviti) i koristi se samo radi spašavanja podataka, što si ti već riješio pa ti preporučujem da uzmeš novi HDD za uporabu, a ovaj postavi kao secondary slave za neke podatke koji ti nisu jako bitni (instal igara i sl.).

rambox ned 25.4.2010 13:56
Keklja kaže...

ok pogledat cu. Noc prije nego su problemi zapoceli disc mi je pao na pod. Mislio sam da nece radit ali radio je. Gledao sam film tu večer sa njega. Ujutro su započeli problemi. E sad me zanima da li je moguće da je mehanički kvar? Sa Data Recovery Wizardom sam sve spasio podatke i sve radi tj nista nije oštećeno. Pokušat ću sad neke od navedenih programa pa ću vidjeti. Ako to ne ide i ne bude išlo preko linux-a predpostavljam da je mehanički kvar. Jel ima neka pomoć oko toga??

Ak ti je disk pal na pod a je a ovo dole je tvoj disk jel, onda ja ne bi vise podatke bitne stavil na njega sigurno jer mu se vise ne moze vjerovat to je tak. Disk jednostavno ne smije padat, a pogotovo dok radi jer onda je gotov a kod tebe je vrlo lako moguce da bas i je mehanicki kvar onda tu nema popravka sigurno. Jedino ak ti se elektronika mozda u kucistu smrdala od tog pada a disk nije nekim slucajem onda si dobro prosel.Nevinašce U tom slucaju mozes zamjenit kuciste s drugim nisu skupa, jer je to 2.5 sata disk pa vidit kak ce se ponasat disk u njemu.Cool

 

http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=203&lang=en

 

http://www.links.hr/?option=artikl&id_artikl=051.603.064

 

 

Mitch ned 25.4.2010 14:00

Ja sam instalirao ubuntu na netbook, zatim prebacio na interni disk i onda sam formatirao eksterni i kopirao podatke nazad i radilo je.

Ako nejde tak imaš backtrack koji ima jako puno mogućnosti za to (i za hakiranje :)

Keklja pon 26.4.2010 08:40

evo sredio sam. Na kraju sam koristio neki wondows XP boot up cd koji je uspio prepoznati disc. Nakon što sam ga skenirao pomoću HDtune-sa formatirao sam ga i sad opet normalno radi. Koliko dugo vidjet ćemo. Ionako je bratov pa ako se opet nešto smrda njega ću optužit :)

Hvala svima na pomoći

Keklja sri 3.11.2010 08:42

pojavio mi se novi problem. Podatke koje sam spasio sa hard-a su veličine koje bi trebale bii ali ne mogu ih otvoriti. Slike se neće otvoriti kao da treba update za windows photo viewer ili ako hoću gledat film odmah mi izbaci da nemam kodeke a to je nemoguće. Kao da su podaci pokvareni. Da li je moguće nekako ih popravit?? Kada sam ih povukao sa hard-a pomoću easus recovery wizard-a nalazili su se pod "LostFiles".

korisnikx sri 1.2.2012 15:17

Pozdrav.

 

LG 2.5'' 320 GB

počeo sve sporije prebacivat podatke sve dok odjednom nije skroz stao

lampica se pali, al ne mogu uć u njega i štoviše ako je uključen dok starta komp, komp ne može startat dok HDD ne isključim

probao na još 2 druga kompa i nigdje ga ne otvara (iako ga aida prepoznaje, tj piše LG i to)

odneso ga u info-lab u sokolgradskoj. uzeli mi 120 kn samo za dijagnostiku, jerbo, još mi je pod garancijom i imam pravo na reklamaciju ako ga ne otvaram

sad me zvao iz info-laba i kaže da mi može spasit između 95-100% podataka i to metodom kojam ga neće otvarati i moć ću ga poslije reklamirat.

ugl traže me sve skupa oko 600kn. oko 300 ću dobit na reklamaciji, al moram kupit drugi disk jelte, znači da će mi troškovi skočit na oko 800 kn, a to mi je uber previše.

imam svega možda 50MB podataka koje mi trebaju (ostalo su filmovi i glazba koje lako opet poslije skinem), ali mi kažu u info-labu da mi ne mogu ciljano spasit podatke već ili sve ili ništa (ne znam jel me muljaju il kaj)

ugl dolazim u napast da žrtvujem i tih 50MB i pošaljemsve u tri!

 

edit: možda im ipak plati hebenih 600kn, posudim disk od frenda, prebacim podatke, odem u protis po 300kn reklamacije. ukupno sam na gubitku 300kn jer nakon kaj prebacim podatke prestanem bit pohlepan i spržim na dvd samo bitno, ostalo odhebem, kao i sve kaj mi ne treba na svom starom 80gb disku, tako da ipak ne kupujem novi disk

 

neki savjet?

xZero pon 6.2.2012 15:01
Keklja kaže...

pojavio mi se novi problem. Podatke koje sam spasio sa hard-a su veličine koje bi trebale bii ali ne mogu ih otvoriti. Slike se neće otvoriti kao da treba update za windows photo viewer ili ako hoću gledat film odmah mi izbaci da nemam kodeke a to je nemoguće. Kao da su podaci pokvareni. Da li je moguće nekako ih popravit?? Kada sam ih povukao sa hard-a pomoću easus recovery wizard-a nalazili su se pod "LostFiles".

Moguće je da su fajlovi oštećeni, ali takodjer je moguće da si  s podacima povukao i neki virus.

ihush uto 26.3.2019 00:14

-detalji su nevažni, isti recept ne možeš ponovit danas, jer su drugačija računala, os, bios, hw.. verzije, npr gpt-uefi, ali genralno, isto je, kao vožnja auta...

-osoba kojoj postavljaš pitanje je neaktivna, kao i tema.. datum.. tako da neki bolji odgovor nećeš dobiti. .. ali, ako imaš probleme, piši, otvori temu ili u nekoj odgovarajućoj..

pravila su 'ista', trebaš nešto alata (software) i hdd za spašavanje, boot medije, kablove.. zapravo ispravan pc i znanje.

-svaki pokušaj spašavanja je samo pokušaj, ponekad uspije.. ponekad amater napravi pogrešku i upropasti šansu, ponekad nemaš sreće.. a poželjno je prije svakog koraka znati što će se desiti, posljedice, ne ići na ćoravo čak ni slijediti yt klipove jer ne moraju uopće biti točni ili primjenjivi za tvoje potrebe kao i strpljivost jer to može potrajati, sate-dane.. i spašavanje podataka je jedan od skupljih poslova kad se plaća, s razlogom. Najjeftinije i najsigurnije je imati backup, ako ga nemaš tad 'podaci nisu važni'.. kao poslovica.

- google je također dobar, jer možda da dobar odgovor trenutno, ne za koji mjesec ili desetljeće.. :)