Tvrdi i optički diskovi

Iskjučivanje ext HDD iz Windowsa,ne gasi se lampic

Zelja sub 15.6.2019 21:09

Pozdrav svima.

Jedno pitanje iz znatiželje,jer me zanima a nisam toliko stručan šta se tačno dešava.

Zašto kad isključujem USB 3.0 ext HDD (odnosno disk u ext usb 3.0 kucistu) klikanjem na safe remove ne gasi se lampica na kućištu diska i kad izvučem kabl čujem zvuk kao da je disk "namjerno" isključen odnosno prinudno zaustavljen,to nije klik nego kao vrlo kratki zvuk pištanja?

Eh sad kad isti disk spojim na USB 3.0 konektor lampica kućišta diska se ugasi i nema tog zvuka,sve je normalno.

Šta se u stvari dešava,jel to normalno?

Mislim da li štetim disku isključivanjem sa USB 2.0 porta iz Windowsa?

Odnosno da li ga moram spajati samo na USB 3.0?

Posmatrač sub 15.6.2019 22:02
Zelja kaže...

Pozdrav svima.

Jedno pitanje iz znatiželje,jer me zanima a nisam toliko stručan šta se tačno dešava.

Zašto kad isključujem USB 3.0 ext HDD (odnosno disk u ext usb 3.0 kucistu) klikanjem na safe remove ne gasi se lampica na kućištu diska i kad izvučem kabl čujem zvuk kao da je disk "namjerno" isključen odnosno prinudno zaustavljen,to nije klik nego kao vrlo kratki zvuk pištanja?

Eh sad kad isti disk spojim na USB 3.0 konektor lampica kućišta diska se ugasi i nema tog zvuka,sve je normalno.

Šta se u stvari dešava,jel to normalno?

Mislim da li štetim disku isključivanjem sa USB 2.0 porta iz Windowsa?

Odnosno da li ga moram spajati samo na USB 3.0?

 Nikad u zivotu nisam koristio taj safe remove i nikad nikakvih problema.... Kopcaj i cupaj i ne sekiraj se...