Tvrdi i optički diskovi

Instalacija windowsa 10 na M2 ssd

Ajar ned 20.10.2019 13:26
korg11 kaže...

Pozdrav,

 

Pokušavam instalirati windowse na Adata SX6000, te mi izbacuje poruku sa slike. Matična je gigabyte b450 aorus pro, te normalno prepoznaje disk. U čemu je problem.

 kad instaliraš 10 na ssd, svi ostali diskovi moraju biti odspojeni (sata kabel je dovoljno; poslije ćeš sve to ponovo ... bla). i - "puf!" - instalacija normalno prolazi. 

korg11 pon 21.10.2019 18:09

Nažalost i dalje nisam uspio intalirat windowse. Sad kad sam ostale diskove isključio, instalacija prođe ali ne želi bootati sa diska, vrača se stalno na instalacijski usb, kad usb iskopčam, veli da nema bootabilnog diska.

Valentin17 pon 21.10.2019 18:14
korg11 kaže...

Nažalost i dalje nisam uspio intalirat windowse. Sad kad sam ostale diskove isključio, instalacija prođe ali ne želi bootati sa diska, vrača se stalno na instalacijski usb, kad usb iskopčam, veli da nema bootabilnog diska.

Možda ti ne valja ISO kojo koristiš za instalaciju, https://www.microsoft.com/hr-hr/software-download/windows10.

Preuzmi alat i s njim napravi bootabilni USB te probaj sve ispočetka, ako M2 SSD ima kakve particije na sebi, obriši ih, napravi nove, formatiraj ih

i na jednu instaliraj Windows 10.

ihush pon 21.10.2019 18:55
korg11 kaže...

Nažalost i dalje nisam uspio intalirat windowse. Sad kad sam ostale diskove isključio, instalacija prođe ali ne želi bootati sa diska, vrača se stalno na instalacijski usb, kad usb iskopčam, veli da nema bootabilnog diska.

 -ako neki medij nije bootabilan.. to znači da nije kreiran boot-mbr/gpt poseban sektor dio diska, ako je u pogrešnom modu (gpt-mbr) clean pa inicijalizacija i kreiranje aktivne particije-diska, tek tad je aktivan-bootabilan..

-tema, kad već imaš upotrebljivo računalo možeš i tako, bilo koji medij.. ista stvar, samo moraš paziti na path-slova + tipakti u diskpartu ili koristiti neki treći disk-part manager gdje možeš klikati (npr linux distra i gparted ili minipe .. no sve to je besmisleno ako imaš drugo funkcionalno računalo... + tad možeš nastaviti s 'ručnim installom' tj raspakirati esd-wim file dism-om i nakon toga još samo dodati bootmeni za izbor osa kojeg želiš bootati.. ili bootaš s medija i bootrec ili bcdedit itd.

ihush pon 21.10.2019 21:16

-koraci-naredbe diskparta su ti u temi s linka.

naredbom active disk postaje bootabilan, kopiranje boot fiela je obično kopiranje (s uključenim hidden&sys..) dok je kreiranje boot menija treći dio koji ne moraš ručno, tj vjerojanto već postoji ili ubaciš boto medij i autorepair obavi svoje ili bcdedit pa vidiš ili bootrec /scanos koji doda potreban meni unos.

 

-sve se može obaviti bootanjem ispravnog install medija 'iz dosa' tj tipkanjem naredbi, koje moraju biti točno natipkane, razmak-switch / itd.. pa je lakše to raditi copypasteom iz funkcionalnog računala ali tad pathove moraš unjeti ispravne tj ako je nekom edisk na slovu a-b-c-d-e-f.. do x: tad ide odgovarajuće slovo-patha, tj tad ti to nije C: disk iz kojeg to radiš kao ni s boot stikića kad stikić dobije neko slovo. To je onom tko zna jasno-jednostavno ovako je samo 'zapetljano' kad se tipka, tj ne može se natipkati i kopirati path mojeg računala i koristiti na tvojem ako nemamo isti raspored-količinu diskova/particija tj kao loto-šansa npr možda je tebi trenutni disk na slovu E: ili na slovu K: .. ali ostao je isto, kao što svi auti voze po cesti, ali ne moraju biti na istoj cesti i neće tad istovremeno skretati lijevo-desno tj ovisi o putu = path-u. :)

 

-svaka naredba ima quickhepl tj dovoljno je natipkati u CMDu npr dism i s razmakom /? ili /help .. +enter, kao i google ili ova/slična tema i dobiješ sve potrebne infoe koje ne treba nešto posebno pamtiti jer su 'jednokratni' tj sad ih trebaš i možda više nikad :) (bar se nadati..) ...

Dupein uto 12.11.2019 18:10

Ja sam instalirao Win10 na novi Adata XPG 8200 Pro 512 GB i dobar dio dana je sve bilo super, a kasnije su se windowsi zablokirali i morao sam resetirati komp, no nakon restarta nije me dovelo u windowse, i zatim sam išao u bios i tamo uopće nije bilo diska na popisu. Morao sam ugasiti komp i upaliti opet i sve je dalje bilo u redu.

 

Ovo se zasad dogodilo jednom, no ne znam zašto i dalje u device manageru na popisu hardvera stoje tri upitnika za neki 'pci device', jedio što je na pci spojeno je grafička 5700xt koja radi dobro i taj Adatin sx8200 pro.

Matična je Asrock Fatality Gaming K4.

Stobbart uto 12.11.2019 21:24
Dupein kaže...

Ja sam instalirao Win10 na novi Adata XPG 8200 Pro 512 GB i dobar dio dana je sve bilo super, a kasnije su se windowsi zablokirali i morao sam resetirati komp, no nakon restarta nije me dovelo u windowse, i zatim sam išao u bios i tamo uopće nije bilo diska na popisu. Morao sam ugasiti komp i upaliti opet i sve je dalje bilo u redu.

 

Ovo se zasad dogodilo jednom, no ne znam zašto i dalje u device manageru na popisu hardvera stoje tri upitnika za neki 'pci device', jedio što je na pci spojeno je grafička 5700xt koja radi dobro i taj Adatin sx8200 pro.

Matična je Asrock Fatality Gaming K4.

 Instaliraj drivere za chipset. Imaš ih za tvoju matičnu pod AMD All-in-one (upakirani chipet i vga driveri ako koristiš neki APU).

Probaj skinut čiste chipset drivere za AM4 socket odavde.

fight sri 1.1.2020 06:48

 prvo sretna vam 2020 i sve najbolje.ovako kupio sam novi m.2 ssd od512gb,kada sam ga ugradio u racunalo,pokaziva samo 417 gb zanima me dali je to normalno.

drugo znali tko kakav program za cloniranje windowsa 10 s hdd na ssd,jer nebih  stavljao nove windowse nego bih sam kopirao na taj nov ssd nasao sam neke programe,ali kad radis,

cloniranje,trazi key za otkljucavanje.lp