CrazyMan pon 10.3.2014 08:52

Pozdrav ljudi!

 

Također imam problem s hard diskom. HDD već godinu dana ne radi otkad je vrisnio, još ga imam kod kuće i htio bih saznati što je bilo s njime, da li je skroz otišao ili se može kako popraviti. Radi se o 500GB Seagate Barracuda 7200.11. Spojio sam ga sada na novo računalo, i kad ga spojim bilo na SATA1 kao glavni disk (prvi disk isključen) ili SATA2 kao drugi disk (prvi disk uključen) neće uopće loadati BIOS ni ništa drugo (a kamoli windowse), crni ekran i blinka cursor gore lijevo. Kad ga isključim sa SATA priključka sve ok. Disk se vrti, ali ništa konkretno od njega. Pa ako netko ima kakvu ideju što bi moglo biti i šta da napravim ? Hvala !

 

EDIT: našao sam nešto na ovu temu, možda je to to ? http://www.techpowerup.com/82331/seagate-offers-firmware-fix-for-all-problematic-barracuda-7200-11-hard-drives.html Čitam, i baš imam taj od 500GB made in thailand, disk čak nije bio ni star, možda 2 god uštekan i samo odjednom rika..

SPIJA čet 13.3.2014 12:36
CrazyMan kaže...

Pozdrav ljudi!

 

Također imam problem s hard diskom. HDD već godinu dana ne radi otkad je vrisnio, još ga imam kod kuće i htio bih saznati što je bilo s njime, da li je skroz otišao ili se može kako popraviti. Radi se o 500GB Seagate Barracuda 7200.11. Spojio sam ga sada na novo računalo, i kad ga spojim bilo na SATA1 kao glavni disk (prvi disk isključen) ili SATA2 kao drugi disk (prvi disk uključen) neće uopće loadati BIOS ni ništa drugo (a kamoli windowse), crni ekran i blinka cursor gore lijevo. Kad ga isključim sa SATA priključka sve ok. Disk se vrti, ali ništa konkretno od njega. Pa ako netko ima kakvu ideju što bi moglo biti i šta da napravim ? Hvala !

 

EDIT: našao sam nešto na ovu temu, možda je to to ? http://www.techpowerup.com/82331/seagate-offers-firmware-fix-for-all-problematic-barracuda-7200-11-hard-drives.html Čitam, i baš imam taj od 500GB made in thailand, disk čak nije bio ni star, možda 2 god uštekan i samo odjednom rika..

Dobro si uočio, da si ranije vidio pa da flashas drugi firmware. Bilo je i na seagatevoj stranici o tome. Bojim se da od njega nema više ništa. Imam i ja jedan takav ali kako nemam računa nisam mogao ni reklamirati ( pa ću od njega napraviti pepeljarku :-) ). Ako je još pod garancijom i imas račun, obrati se seagate-u u vezi RMA

CrazyMan čet 13.3.2014 13:10
SPIJA kaže...

Dobro si uočio, da si ranije vidio pa da flashas drugi firmware. Bilo je i na seagatevoj stranici o tome. Bojim se da od njega nema više ništa. Imam i ja jedan takav ali kako nemam računa nisam mogao ni reklamirati ( pa ću od njega napraviti pepeljarku :-) ). Ako je još pod garancijom i imas račun, obrati se seagate-u u vezi RMA

Nema više garancije, istekla :( da mi bar očita hard disk, nekako bi rješio problem, ali izgleda ipak ništa od toga :'(

Ryder007 sub 15.3.2014 13:55

ovako imam jedan sata disk od 160 gb i sad mi je to postalo premalo mjesta :) pa razmisljam o kupovini novog hard diska,a brine me da ne bacam novce bezveze,problem je sto mi bios nece ocitat  drugi hard disk,probao sa starim od 80 gb,njega ucita ali onda mi ne ocita ovaj od 160 gb,i kad istekam taj od 80 gb onda normalno ocita ovog od 160,brine me ako kupim el ce bit isti problem,jer nebih bas htio ponovo dizat windowse i imam dosta stvari na ovom od 160,pa bi na ovom drugom imao uglavnom igre i serije inace maticna je Asrock FM2A55M-DGS

footballer ned 16.3.2014 23:34

Imam 2 pata hdd-a u pcu trenutno, na jednom je OS i Program Files (2 particije) a na drugom su mi bili neki privatni podaci i downloadi.

 

E sada, jučer sam došao doma te mi je brat rekao da je nešto bilo sa hddom te da se valjda nisu vidjele 2 particije (to je sa 2. hdda). Tada mu je došlo neki prozor valjda koji je pokušavao ili otkriti problem ili nešto. Njemu se, naravno, nije dalo čekat pa je resetirao komp te se su se tada vidjele samo particije sa 1. hdda. E sad, išao sam u device manager, disableao i enableao 2. hdd, ne pomaže, resetirao sam komp da vidim dali će raditi no nije se htio boot-ati. Tada sam odspojio 2. hdd i proradio je te sada radi tj na tom sam računalu. Kada sam opet spojio 2. hdd nije se opet htio boot-at.

 

Dali postoji neko rješenje za problem?

Dotz21 pet 28.3.2014 10:48

Pozdrav jedno pitanje.Dakle imam dva os-a na kompu jedan win 7 drugi win xp pro..na xpu svi hard diskovi su okej,no kad se presaltam na win 7 disk ne postoji,jedini nacin da se ucita i taj disk je Computer Manager>Disk Manager>Re scan disks.Onda ga ucita.Sedmica je dodatno instalirana na hard od 40Gb,a ovaj od 160Gb koji sedmica pri paljenju kompjuterqa ne vidi je dodan nakon 2 dana od instalacije win 7.Sto mi je cinit? Hvala

Atomic-7 čet 10.4.2014 21:27

Kupljen novi  hard od  1 TB, nadam se da  je  problem riješen i da neće  biti opet problema  sa  bootanjem, nadam se da nisu novci bačeni  uzalud jer ako mi se opet to  bude pojavljivalo  znači da je ipak matična onda.....držite mi fige

Replicant ned 16.10.2016 17:36

Poz ljudi imam problem odakle usljed "naglog" gubitka struje hard disk je mozda crkao ili ne ? Znaci upalim komp nece da podigne sistem i slike na ekranu nikako nema cuje se zvuk onaj u hard disku samo se ne cuje zavrsni zvuk tkzvni. "Pip" ili "klik" znate onaj zvuk kad podize sistem. Pa interesuje me sta mislite je li mi "otisao" hd u povijest ili se jos moze popraviti u servisu ,ili ako je crkao mogu li mi se ikako podaci iz arhive sacuvati, molin pomoc hvala unaprijed.

Valentin17 ned 16.10.2016 17:41
Replicant kaže...

Izvadi bateriju s matične na pet minuta, vrati je natrag i probaj upaliti računalo.

Ako nema slike, to nema nikakve veze sa HDD, već sa matičnom pločom, RAMom, grafičkom karticom i eventualno procesorom,

možda se je računalo zblesiralo uslijed nestanska struje i vađenjem baterije na kratko vrijeme ga možda uspiješ resetirati.

ps. dok čekaš da prođe 5 minuta, dobro vizualno pregledaj matičnu ploču za napuhnute i procurile kondenzatore, RAM memoriju

možeš izvaditi van, lagano propuhati utore i vratiti je natrag.

ihush ned 16.10.2016 17:54
Replicant kaže...
Poz ljudi imam problem odakle usljed "naglog" gubitka struje hard disk je mozda crkao ili ne ? Znaci upalim komp nece da podigne sistem i slike na ekranu nikako nema cuje se zvuk onaj u hard disku samo se ne cuje zavrsni zvuk tkzvni. "Pip" ili "klik" znate onaj zvuk kad podize sistem. Pa interesuje me sta mislite je li mi "otisao" hd u povijest ili se jos moze popraviti u servisu ,ili ako je crkao mogu li mi se ikako podaci iz arhive sacuvati, molin pomoc hvala unaprijed.

 -loše opisan problem.. :)

- odspoji HDD, upali.. što se dešava?

odspoji sve.. upali itd.. (npr možda je crkla MBO, napajanje, vga .. ili disk). Prvo moraš otkriti kvar (možda više njih..) pa tek tad korak dalje ili spašavanje.

- pošto spominješ hdd .. zvuk-klik i sl. moguće (kao i tad spašavanje, samo možda-moguće), opet, ne miješati s POST beep zvukom, defaultno 99% MBO jedan beep=OK.

- otvori kućište, disk-klik-škljocanje i sl.. se može ćuti. Svi zvuci osim normalnog spinupa su loše..

 

Valentin17 kaže...
Replicant kaže...

Izvadi bateriju s matične na pet minuta, vrati je natrag i probaj upaliti računalo.

Ako nema slike, to nema nikakve veze sa HDD, već sa matičnom pločom, RAMom, grafičkom karticom i eventualno procesorom,

možda se je računalo zblesiralo uslijed nestanska struje i vađenjem baterije na kratko vrijeme ga možda uspiješ resetirati.

ps. dok čekaš da prođe 5 minuta, dobro vizualno pregledaj matičnu ploču za napuhnute i procurile kondenzatore, RAM memoriju

možeš izvaditi van, lagano propuhati utore i vratiti je natrag.

 -zašto vaditi bateriju? postoji clrcmos, .. i juzer tad treba znati odgovarajuće podesiti. Baš nikakve koristi od vađenja.. tj može samo resetirati datum (i tko zna koju važnu postavku, kao uefi-ahci.. i time do kraja onemogućiti boot OSa). Ako je struja nešto spržila tad baš ništa neće pomoći s vađenjem baterije. Vađenje baterije se savjetuje samo kad juzer ne može pronaći (ili nema) clr cmos jumper ili kroz opciju u BIOSu).

po opisu (nema slike..) može biti HDD/boot OSa, može biti i već resetiran BIOS (zbog struje, često automatika), može biti bilo koji kvar.. i pitanje dali uopće ima POST-Bios/boot. == to se ostavlja kad ponestane ideja :)

- možeš izvaditi bateriju.. i baciti je. Time ništa (baš ništa) ne rješavaš, jedino što kod svakog powerupa moraš odgovarajuće podesiti postavke (ako defaultne ne odgovaraju req.OSa) i poželjno datum-vrijeme (sys je nervozan kad se upali pogrešna godina, kasnije se online lako sinkronizira.. ali do tad ti već AV podivlja, OS ugasi licencu itd..

Replicant pon 17.10.2016 13:59

E ljudi nosio sam u servis i serviser mi kaze da je otisla maticna ,znaci ispitao sve i sve ok ali nece da upali,misli da je usljed napona nesto na maticnoj "riknulo" e sad ,nista izgorelo znaci se ne vidi ,i on kaze da nema spasa jer misli da je to neki cip i da moram mjenjat maticna a jos veci problem sto ta maticna nema tako da moram kupiti novo kuciste, odnijet cu kod jos nekoliko servisera ali me zanima vase misljenje , znaci sve u redu na maticnoj i kondenzatori ono i sve kaze da se to ne moze vidjeti go
lim okom i da je jedino rjesenje nova maticna. Pa me interesuje vase misljenje ,ima li stvari koje se ne mogu otkriti na maticnoj i da li je zbog toga moram mjenjat skroz , u svakom slucaju odnijet cu kod jos servisera al me zanima i vase misljenje,hvala unaprijed.

Replicant uto 18.10.2016 16:18

Da u pravu si plavi , izvinjavam se na smaranju ljudi rjesio sam problem, znaci problem najveci je bio serviser, koji je rekao da je maticna otisla a ustvari je bila otisla samo mrezna kartica preko modema zbog grmljavine, tako da ljudi savjet moj vam je nikad ne slusajte savjet i prognozu jednog servisera sta vam kazu vec odnesite kod vise strucnijih ljudi, i rjesite problem, ja sam primjer. pozdrav hvala na pomoci

Arto ned 23.10.2016 22:42

Da ne otvaram novu temu istog naslova, pisat ću ovdje.

 

U laptopu imam Samsungov SSD i u ladici SSHD od terabajta. Danas je sve radilo normalno, otišao sam od računala i u jednom trenutku zamijetio kako mi je wallpaper učitan do pola. Došao sam vidjeti o čemu je riječ i skužio da mi u My Computeru ne postoji više disk koji je u ladici (bile su 2 particije).  Probao sam restart računala, windowsi se uredno podignu no odmah javljaju da nedostaje hrpa stvari (my docs, rainmeter, swap i sve ostalo mi je na tom disku bilo) i opet ne vidi disk. Diska nema ni u disk managementu, ali vidljiv je u biosu. Probao sam bootati linux sa sticka i ne vidi disk. Probao sam prebaciti disk iz ladice na originalno mjesto i disk na tom bootabilnom linuxu i dalje nije vidljiv. Sad je nazad u ladici, vidljiv u biosu i nevidljiv u svem drugom. Je li disk prdnuo ili ima nešto što mogu pokušati? Backup većine bitnih stvari imam tako da mi nije za glavu, no volio bih dobiti pristup makar na kratko da pokupim i preostalo.

ihush ned 23.10.2016 22:52

tzv 'bijeli dim' može se kolokvijalno reći i prdac.. tj disk je otišao. .. a možda (još poneki znak života).

-vidi li ga BIOS? Izvadi iz ladice, spoji na 'normalan' kontroler.. vidi li ga? Ponovi paljenje-gašenje par puta, ako ni jednom nema ništa u BIOSu, tad je pustio vjetrove :)

ako se bar pojavi, tad postoji šansa za kopiranje.. ali po opisanom imaš potrebno (tad se ne pokušava ili se bar koristi neki live kao linux/miniPE.. da se ne zblokira uredan OS/win jer kvar diska može povući sys u ponor). Eventualno garancija, prođeš diagom i dobiješ errorcode koji je validan ili obrisati postojeće particije.. prije reklamacije, bez garancije vježbaš košarku.

ivo454 sri 1.3.2017 14:45
valisaurea kaže...

 nabavio sam hdd sata wd 160gb

bios ga prepozn a,na pc je kao e disk

u upravitelju diskovim aje  RAW disk

meni treba NTFS kako to napraviti

 Formatiraj disk u ntfs: desni klik "format".

e46 čet 11.7.2019 17:21

Imam Hitachi 5k500 b-320 u laptopu. Ne prepoznaje ga kod instalacije WIN7..u biosu je sve dobro postavljeno..
Probal sam ga spojiti na drugi komp, al onda ne boota u win makar je disablean. U biosu sam probao mjenjati ide -> ahci mode. Zatim sam ga stavio u kuciste od prijenosnog diska, kad ga spojim putem usb-a na komp, pocne se smrzvati, stekati, a kad je istekan sve opet radi.

 

U Windowsu na mojem kompu ga prikazuje pod "system reserved" i "local disk e" kad je spojen putem usb-a, vjerojatno jer je prije bio win7 bio instaliran gore. CMD i format tool isto nemaju nikakvog ucinka.

 

Dal da ga bacim ili se da sloziti?