Televizori

Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Vehid pon 22.7.2013 00:37

Pozdrav. Otvorio sam ovu temu iz razloga što ćemo ovako lakše rješavati probleme naših TV-ova kada se ukljucimo svi. Sa televizorima se javljaju česti problemi, koji mogu biti veoma lagani za riješiti i za razliku od toga veoma komplikovani. Ovako cemo dijeliti svoje probleme koje imamo sa televizorima, svi cemo pokusati rijesiti te probleme i tako cemo sacuvati koliko toliko novca, jer uvijek ima ljudi koji su imali slicne ili pak iste probleme, koji znaju rjesenje i td. Odmah možete početi postavljati vaše probleme koje ćemo, nadam se, zajedno riješiti.

Ugodan dan

Vehid pon 22.7.2013 23:26
kivic15 kaže...

Ova tema je samo za CRT televizore,a njih je vrijeme pregazilo....Kod novih plazmi i lcd-a,sve je integrirano i u posebnom je kućištu,tako da sumnjam da bi se netko zahebavao s njima kad pregore..

Druze, ovo je tema za sve TV-ove, a mogu ti reći da su CRT televizori poprilično zastupljeni u BiH, naravno, nisu jedini koji su u BiH, ima i ove nove tehnologije ali ipak mnogi jos koriste CRT.

XXX-Man pon 22.7.2013 23:27
kivic15 kaže...

Ova tema je samo za CRT televizore,a njih je vrijeme pregazilo....Kod novih plazmi i lcd-a,sve je integrirano i u posebnom je kućištu,tako da sumnjam da bi se netko zahebavao s njima kad pregore..

O čemu ti?

Lakše složit LCD nego CRT...

Milka30 uto 23.7.2013 00:11
XXX-Man kaže...

O čemu ti?

Lakše složit LCD nego CRT...

Upravo tako u LCD-a bas sve fino vidis,sta je pregorilo,sta se napuhalo...

 

  Ajd vec,evo na sta sam ja "naletio" u 2 slucaja sa Quadro LCD(jedan Tv-drugi Monitor),slika je jednostavno vukla na zelenu boju!

A greska je sasvim jednostavna(tj popravak),Ima kao tanki kao IDE kabal,koji je debel milimetar,a sirok 2-3 cm,koji ide iz maticne u ekran,njega fino izvucete(ima kvačkice sa strana koje morate stisnuti),ocistite,malo puhnete u utor gdije on ulazi i to je to!

Ja sam cistio sa alkoholom i štapićem za uši.

 

...Ili ako nekoj babi idete popravljati tv koji ima zvuka a nema slike-obavezno provjeriti da nije baba na daljinskom zatamnila sliku,da se ne patite ko ja konj-pola dana!{#}

Vehid uto 23.7.2013 02:16
Milka30 kaže...

Upravo tako u LCD-a bas sve fino vidis,sta je pregorilo,sta se napuhalo...

 

  Ajd vec,evo na sta sam ja "naletio" u 2 slucaja sa Quadro LCD(jedan Tv-drugi Monitor),slika je jednostavno vukla na zelenu boju!

A greska je sasvim jednostavna(tj popravak),Ima kao tanki kao IDE kabal,koji je debel milimetar,a sirok 2-3 cm,koji ide iz maticne u ekran,njega fino izvucete(ima kvačkice sa strana koje morate stisnuti),ocistite,malo puhnete u utor gdije on ulazi i to je to!

Ja sam cistio sa alkoholom i štapićem za uši.

 

...Ili ako nekoj babi idete popravljati tv koji ima zvuka a nema slike-obavezno provjeriti da nije baba na daljinskom zatamnila sliku,da se ne patite ko ja konj-pola dana!{#}

Druze, hvala ti sto si opisao svoj problem i sto je najbitnije njegovo rjesenje, nekome će sigurno pomoći, to i jest svrha ove teme. {#}

kivic15 uto 23.7.2013 10:04
XXX-Man kaže...
kivic15 kaže...

Ova tema je samo za CRT televizore,a njih je vrijeme pregazilo....Kod novih plazmi i lcd-a,sve je integrirano i u posebnom je kućištu,tako da sumnjam da bi se netko zahebavao s njima kad pregore..

O čemu ti?

Lakše složit LCD nego CRT...

Ja sam rastavljao par samsunga,i odmah sam izgubio volju,sve je bilo integrirano,a displej u metalnom kućištu kojeg nisam uspio ni skinut....može bit da sam baš naletio na 2 shebana modela..

zlatkor uto 23.7.2013 10:47
Vehid kaže...

Da li je se iko bavio popravkom CRT TV-ova?

"druže"! u HR se masovno koriste LCD/plazma - onaj ko još ima CRT taj ga nebu popravljal više.

ne vidim smisao teme...{#}

 

a htio bi  i reć da se popravak TVa (bilo kojeg) ne može naučiti preko foruma.

XXX-Man uto 23.7.2013 11:13
kivic15 kaže...

Ja sam rastavljao par samsunga,i odmah sam izgubio volju,sve je bilo integrirano,a displej u metalnom kućištu kojeg nisam uspio ni skinut....može bit da sam baš naletio na 2 shebana modela..

Pa naravno da je integrirano... Neznam što si očekivao unutra? Možda otto motor? {#}

Popravljao sam veći broj Samsunga i nikad problema s tim nisam imao.

 

A to što si "odmah izgubio volju" dovoljno govori...

Vehid uto 23.7.2013 13:15
zlatkor kaže...

"druže"! u HR se masovno koriste LCD/plazma - onaj ko još ima CRT taj ga nebu popravljal više.

ne vidim smisao teme...{#}

 

a htio bi  i reć da se popravak TVa (bilo kojeg) ne može naučiti preko foruma.

Nisam ja ni mislio da se moze nauciti preko foruma, nego ako se u nekog pokvari, uvijek ima ljudi koji znaju sta je u pitanju, pa da to zajednicki lakse rijesimo i sacuvamo novac.

redneck uto 23.7.2013 13:23

Vehide,sunca ti,ti sa kompova na Teveje..inače nadam se da si dobro..

 

Moj prilog što se tiče CRT-ova,koji su još podosta zastupljeni,no ljudima je valjda sram i stid reći da ih imaju,pa onda svi kažu "da imaju" plazme i LCD-ove...

je taj,da prva stvar koja nakon dugo vremena otkazuje je onaj tranzistor zadužen za paljenje daljinskim..

 

Dakle,pritisnetew dugme,a ono se čuje duboko BRRRRRRMMMM...a tevej neće da se upali..dakle,to je taj tranzistor,koji je po cijeni jeftinjak,a može ga svatko zamjeniti..

Vehid uto 23.7.2013 13:47
redneck kaže...

Vehide,sunca ti,ti sa kompova na Teveje..inače nadam se da si dobro..

 

Moj prilog što se tiče CRT-ova,koji su još podosta zastupljeni,no ljudima je valjda sram i stid reći da ih imaju,pa onda svi kažu "da imaju" plazme i LCD-ove...

je taj,da prva stvar koja nakon dugo vremena otkazuje je onaj tranzistor zadužen za paljenje daljinskim..

 

Dakle,pritisnetew dugme,a ono se čuje duboko BRRRRRRMMMM...a tevej neće da se upali..dakle,to je taj tranzistor,koji je po cijeni jeftinjak,a može ga svatko zamjeniti..

Heheehhe, moram druze preci i na ostalo, racunare sam savladao, pa b bilo dobro da se nauci nesto o TV-ima. Dobro sam druze, kazem ti ja, jos mnogi koriste CRT-ove, ali to poricu, u mene je nekako cudna situaciju sa TV-om, pritisnem dugme za paljenje i TV se upali i za 2 sekunde se sam ugasi i pri tome mi ne prikaze sliku. Tako moram oko 30 puta upaliti TV i on se ukljuci nakon tih 30 puta i sve radi normalno. Kada se TV ugasi nakon te 2 sekunde crvena lampica mi blinka 11 puta i ugasi se na 3 sekunde, pa opet blinka 11 puta i sve tako. Radi se o SONY KV-21FT1K Trinitron Color TV.

rustweaver uto 23.7.2013 14:04
zlatkor kaže...

"druže"! u HR se masovno koriste LCD/plazma - onaj ko još ima CRT taj ga nebu popravljal više.

Ja imam dva CRT televizora dovoljno su mi veliki i imaju dobru sliku, stvarno ne vidim potrebu uzimati LCD.

 

S time na stranu, nemam baš iskustva sa popravljanjem CRT-a (tim više što sa CRT-ima treba biti prilično oprezan i pažljiv kada ih se otvara i dira tako otvorene - naučio na vlastitoj koži, dvaput). Kvarovi s kojima sam se do sada susretao su gubitak jedne ili više boja - krepao integrirani krug na driveru za tu boju. TV svijetli bijelo ili zeleno (nema slike, cijeli ekran je ispunjen jednom bojom) - kratki spoj u katodnoj lampi uzrokovan otpadanjem sitnih čestica sa elektroda - popravljeno puštanjem visokog napona kroz lampu nekakvim DIY uređajem (ne znam puno o ovome, majstor mi je samo ukratko objasnio). Te na kraju prestanak rada vertikalnog deflektora zbog čega se cijela slika "urušila" u jednu horizontalnu liniju - problem će ostati misterij jer sam bio veoma nepažljiv kada sam zatvarao kučište (monitor je bio u pitanju), najvjerojatnije gubitak kontakta integriranog kruga sa pločom.

Marko :D sri 24.7.2013 19:46

Evo da se i ja javim. Upravo brat gleda televiziju i najednom bljesne par puta plava boja i samo je na naglo požutio. Ni namještanje boja ne pomaže. Kada sam ga ugasio, na sredini se pojavio raznobojni krug koji se ubrzo ugasio. Mislio sam da je do SCARTa ali nije ni do toga. Televizor je neki mali Quadro CRT (slika). Sad se samo bojim da mi ne eksplodira još {#}...

Casperius79 sri 24.7.2013 20:06
Marko :D kaže...

Evo da se i ja javim. Upravo brat gleda televiziju i najednom bljesne par puta plava boja i samo je na naglo požutio. Ni namještanje boja ne pomaže. Kada sam ga ugasio, na sredini se pojavio raznobojni krug koji se ubrzo ugasio. Mislio sam da je do SCARTa ali nije ni do toga. Televizor je neki mali Quadro CRT (slika). Sad se samo bojim da mi ne eksplodira još {#}...

meni stalno kad ugasim TV svijetli bijela tocka sa duginim bojama okolo, pitao sam majstora, on kaze to odlazi ekran i da tu nema pomoci, dok radi radi. kod mene se radi o 55cm grunding TV-u

Marko :D sri 24.7.2013 20:53

Pošto nisam nešto pri novcu, sutra ću otići u jedan RTV servis (blizu mi je), čovjeku detaljno ispričati u čemu je problem i pitati ga koliko će me to koštati i još neka pitanja. Hvala svima na pomoći...

AmD sri 24.7.2013 20:59

Evo jedno pitanje. Imam jedan stari tv koji stoji dosta vremena u podrumu (nema vlage i slicno) i on kada se upali radi, tj da se upaliti, ali nema slike. Samo crno .. 

 

Imate li neki savjet?

KaeR sri 24.7.2013 20:59

Ne može CRT TV samo tako implodirati; da bi do toga došlo, morao bi se prvo zapaliti (da staklo ekrana popusti na visokoj temperaturi) ili da ga fizičkim udarcem razbiješ ili oslabiš staklo.

 

Razlog gubljenju odnosno slabljenju plave boje može biti:

- slab spoj ("hladni lem") negdje na pločici u dijelu za plavu boju

- kvar dijela videopojačala za plavu boju

- djelomični proboj između elektronskog topa za plavu boju i neke druge elektrode (unutar ekrana - nepopravljivo)

 

Bez sheme, nije baš lako popraviti.

KaeR sri 24.7.2013 21:03
Casperius79 kaže...

meni stalno kad ugasim TV svijetli bijela tocka sa duginim bojama okolo, pitao sam majstora, on kaze to odlazi ekran i da tu nema pomoci, dok radi radi. kod mene se radi o 55cm grunding TV-u

Može biti problem u ekranu, ali može biti i neki problem u elektronici; isplativost popravka je upitna, a ako je samo u tome problem, najvjerojatnije neće uzokovati nikakve daljnj probleme (eventualno može malo oslabiti - "zagoriti" fosforni sloj u toj točki ako je baš intenzivna dok se ne ugasi, ali i to je slabo vjerojatno).

Marko :D sri 24.7.2013 21:24

Ako cijena popravka bude prelazila 300kn, TV ide u smeće i do kupnje novog TVa ću gledati preko Iskona ili na drugom TVu. Samo mi nije jasno kako neki Samsung BioVision može raditi dulje, a star je kaže tata 20 godina. Malo je zujao, ali to se sa vremenom samo od sebe popravilo...