Televizori

Pokvarena 2 Lcd Televizora

vuk007 uto 12.3.2019 18:34

Pozdrav,unaprijed hvala na pomoci,ovako imam 2 Lcd Tv-a,obadva su bila u servisu,na jednom ustanovljeno kvar glavni procesor na maticnoj(32L433D Toshiba),a na drugom kazu da ne znaju sta je kvar,kazu vjerovatno maticna,ali nisu uspjeli ustanoviti sta!(Hanseatic 32-260T)

1 tv Toshiba,udario je grom u blizini i od tad sve je mrtvo,ni signalne ni nista,posto pomalo radim sa tim,tv sam otvorio,vizuelno nema kvara,na napojnoj ploci pise da treba da daje 12.5/12.5/12,5/ 12.5uudio i 5v vjerovatno za onu lampicu za paljenje!Od toga on daje 4.92V na vec pomenutom od 5V.E sad da li treba da daje i tacno 5V da bi lampica se upalila ili moze i manje?Kada se polako skida konektor iz maticne koja vodi u napojnu,ili obrnuto ekran zasvjetli bijelom bojom na sekund!!!T

 

2 Tv Hanseatic,on je radio normalno i uvece se ugasio,ujutro kada sam probao upalit pocela je da blinka neprestano plava lampica,znaci kada istekam iz napajanja,i vratim odmah pocen sija plava lampica konstatno,pustio sam oko pola sata,i nista se promjenilo nije!Otvorio sam tv,vizuelno ok,ma ploci pise da treba da daje 12v/12//5v/15v/15V,od toga ima najvise 4,7,4,8v,zab sam,ali vise ne daje,i na 15 i na 12v!Unimerom sa skinuo ovaj glavni kondezator u primaru 150uf 450v,i on pokazuje 135uf ,je li moguce da je do njega?Sta bi se trebalo pregledat,ili zamjenit u oba slucaja???Hvala!

fer-de-lance sri 13.3.2019 07:36

Inače, postoji tema za popravak televizora, pa pitaj tamo.

https://www.bug.hr/forum/topic/lcd-plazma-televizori/tajne-kvarovi-popravak-televizora/191405.aspx

 

Kaj se prvoga tiče, tih 4,92 V je ok, i to ti je standby voltage koji kad spojiš s jednim pinom koji je namijenjen za to, onda se upali napajanje i možeš provjeriti ostale napone.

Nađi shemu od tog napajanja pa vidi kaj treba spojiti da se upali.

 I za drugi ti isto vrijedi, radi samo standby napon dok nije upaljen.

Kondenzator je ok, tolerancija za elektrolite je +- 20% ili čak i više, tak da je taj ko novi.

 

Uglavnom, nađi sheme od oba napajanja pa onda probaj ih upaliti bez ičega uštekanog.