Televizori

LED TV Pozadinsko osvjetljenje

3 d corner fan sri 22.8.2018 13:29

Nedavno sam kupio LED Tv, zanima me ako netko zna na koliko smanjiti nivo pozadinskog osvjetljenja, da bi bio optimalan ?

Ne želim da bude stalno na 100 %. Mislim da bi time produžio radni vijek pozadinskog osvjetljenja (led dioda ).

Unaprijed hvala.

3 d corner fan sri 22.8.2018 13:52

telefunken 32 HB5151 smart tv , zanimaju me podešenja npr. Samsung , LG itd. Općenito koliki je nivo poz  osvjetljenja ? U novije vrijeme npr. elektronske cijevi više nemaju grijanje na 6,3 V nego na 6,1 V i trajnost im se produžila.

tiki sri 22.8.2018 16:50

Na nekim tv-ima ni nemaš postavke za smanjivanje/pojačavanje pozadinske rasvjete pa pripazi i na to.

 

A nemoguće je reći koliko bi trebao smanjiti jer ovisi od tv-a do tv-a. Također ovisi gledaš li tv preko dana dok je puno svjetlosti u prostoriji (pa ti treba jače osvjetljenje da bi nešto vidio), ili gledaš li preko noći kada je potrebno manje.

kran pet 24.8.2018 19:00

A što znači "direct led osvjetljenje"
kod nekih modela i to piše, koja je razlika u odnosu na one modele koji to nemaju.
Mislim jel i na njima treba smanjiti u postavkama pozadinsko osvjetljenje, da bi se produljio vijek trajanja ledica ili ne.

error_666 pet 24.8.2018 19:35

Da , nebitno jel edge LED , direct LED , OLED .Kod bilo kojeg od navedenih ,  smanjivanjem vrijednosti pozadinskog osvjetljenja  produzujes vijek trajanja. Pravilo je uglavnom , po danu i ako udara sunce u prostoriju gdje je TV  podesiti na vise vrijednosti , u mraku smanjit . 

mbaksa pet 24.8.2018 21:39
3 d corner fan kaže...

podesio sam na 80% pozadinsko, pa što bude !? iako 0% nije potpuno tamno- crno , sva iskustva i mišljenja dobrodošla i dalje. LP 

Za bolju crnu kod LCD televizora treba birati skuplje modele. 

 

kran kaže...
A što znači "direct led osvjetljenje"
kod nekih modela i to piše, koja je razlika u odnosu na one modele koji to nemaju.
Mislim jel i na njima treba smanjiti u postavkama pozadinsko osvjetljenje, da bi se produljio vijek trajanja ledica ili ne.

Jel televizor kupuješ da bi gledao televizijski sadržaj ili da bi štedio ledice pozadinskog osvjetljenja?  Postavi si svjetlinu na onu koja ti najbolje odgovara i to je to. Ako/kad jednog dana potrošiš ledice pozadinskog osvjetljenja, daš televizor na servis neka ti ih promijene.

 

error_666 kaže...

Da , nebitno jel edge LED , direct LED , OLED .

Nije bitno kako je riješeno pozadinsko osvjetljenje, ali je bitno je li ekran LCD ili OLED. Kod OLED ekrana prikazivanjem slike se troši sam ekran i tu je bitno ne imati svijetliju sliku nego ti doista treba, odnosno treba koristiti screensavere i isključivati televizor kad se ne koristi. Znači, kod OLED ekrana nema zamjene pozadinskog osvjetljenja - kad se on potroši ili ako dođe do burn-ina, nema druge do li mijenjati cijeli ekran ili kupiti novi televizor.

 

error_666 kaže...

Pravilo je uglavnom , po danu i ako udara sunce u prostoriju gdje je TV  podesiti na vise vrijednosti , u mraku smanjit . 

Tako je. Svjetlinu slike treba prilagoditi uvjetima osvjetljenja u prostoru u kojem se gleda ekran.

fer-de-lance čet 30.8.2018 14:32

Vijek ledica je ogroman ako su prvoklasne, ako ih ne tjeraš jako i ako ih uspiješ dovoljno dobro hladiti da im temperatura ne prelazi recimo nekih 40°C iznad ambijentalne - idealno bi bilo i na puno manju temperaturu, ali fizički nemoguće, osim s naprednim sustavima hlađenja.

Uglavnom, radni vijek ledice koji proizvođač deklarira je na točno određenoj temperaturi (mislim da na 40°C) a u radu se griju na znatno veću temperaturu,  a svakih 10° C više ti duplo skraćuje očekivani životni vijek ledice (kao i mnogih drugih električnih i elektroničkih komponenti), pa je životni vijek ledica zapravo onakav koliki MTBF si zada proizvođač, a kod potrošačke elektronike je katastrofalan (obično koliko traje garancija +- 20% uz neku njihovu očekivanu vrijednost broja radnih sati u tom vremenskom periodu).

 

 

 

Mad Ant čet 30.8.2018 14:51
fer-de-lance kaže...

Vijek ledica je ogroman ako su prvoklasne, ako ih ne tjeraš jako i ako ih uspiješ dovoljno dobro hladiti da im temperatura ne prelazi recimo nekih 40°C iznad ambijentalne - idealno bi bilo i na puno manju temperaturu, ali fizički nemoguće, osim s naprednim sustavima hlađenja.

Uglavnom, radni vijek ledice koji proizvođač deklarira je na točno određenoj temperaturi (mislim da na 40°C) a u radu se griju na znatno veću temperaturu,  a svakih 10° C više ti duplo skraćuje očekivani životni vijek ledice (kao i mnogih drugih električnih i elektroničkih komponenti), pa je životni vijek ledica zapravo onakav koliki MTBF si zada proizvođač, a kod potrošačke elektronike je katastrofalan (obično koliko traje garancija +- 20% uz neku njihovu očekivanu vrijednost broja radnih sati u tom vremenskom periodu).

 

 

 

 

Znači ispadne da moderna tehnologija traje koliko i stare lampe... mora da su stvarno šrot te koje se ugrađuju, ne mogu se sjetiti neke druge upotrebe da tako kratko traju...

mbaksa čet 30.8.2018 15:39
Mad Ant kaže...
Znači ispadne da moderna tehnologija traje koliko i stare lampe... mora da su stvarno šrot te koje se ugrađuju, ne mogu se sjetiti neke druge upotrebe da tako kratko traju...

CCFL lampe imaju puno kraći životni vijek od LED-ica (puno brže gube svjetlinu) tako da ne kužim baš tvoju kvalifikaciju. Možda nisi kolegu dobro razumio, možda si si nešto krivo proračunao, možda si samo razočaran što nova tehnologija ne traje sto godina (što će reći da imaš prevelika, nerealna očekivanja).

Mad Ant čet 30.8.2018 15:49
mbaksa kaže...
Mad Ant kaže...
Znači ispadne da moderna tehnologija traje koliko i stare lampe... mora da su stvarno šrot te koje se ugrađuju, ne mogu se sjetiti neke druge upotrebe da tako kratko traju...

CCFL lampe imaju puno kraći životni vijek od LED-ica (puno brže gube svjetlinu) tako da ne kužim baš tvoju kvalifikaciju. Možda nisi kolegu dobro razumio, možda si si nešto krivo proračunao, možda si samo razočaran što nova tehnologija ne traje sto godina (što će reći da imaš prevelika, nerealna očekivanja).

 

Ledice bi trebale, kao tehnologija, više izdržati u nekim normalnim okvirima, ali izgleda da se nateže do granice. I dalje sam razočaran da su ih nategnuli toliko da su izjednačene sa lampama po trajnosti. Ali ništa čudno danas, i skuplja oprema zadnjih 10 godina krepava kao zadnji šrot, samo ljudi ne znaju...

fer-de-lance čet 30.8.2018 16:00

A čuj, tak ti to ide.

Kolko para tolko i muzike...

Evo, informacija da ti vrati vjeru u led tehnologiju: firma u kojoj radim je zamijenila u velikoj hali kompletnu rasvjetu za led stropne lampe (industrijske, slične reflektoru), kineske proizvodnje, prije pet godina i rade više od pola godine 0-24 a ostatak godine u prosjeku oko 12 sati dnevno i još ni jedna nije krepala, samo je jednom jedna prestala svjetliti, ali se ispostavilo da električari nisu dobro ušarafili žice u redne stezaljke, i nakon sanacije toga radi i dan danas.

Baš me zanima kad će prva krepat.

 

 

Mad Ant čet 30.8.2018 17:26
fer-de-lance kaže...

A čuj, tak ti to ide.

Kolko para tolko i muzike...

Evo, informacija da ti vrati vjeru u led tehnologiju: firma u kojoj radim je zamijenila u velikoj hali kompletnu rasvjetu za led stropne lampe (industrijske, slične reflektoru), kineske proizvodnje, prije pet godina i rade više od pola godine 0-24 a ostatak godine u prosjeku oko 12 sati dnevno i još ni jedna nije krepala, samo je jednom jedna prestala svjetliti, ali se ispostavilo da električari nisu dobro ušarafili žice u redne stezaljke, i nakon sanacije toga radi i dan danas.

Baš me zanima kad će prva krepat.

 

 

 Vidio sam slicno u dosta skladista, nekima su cak i prejake 😉 Ali opet, to je komercijalna oprema, kao sto i od Sony/Samsung/... tv profesionale ocekujem i vidio sam puno vecu izdrzljivost. Ali, s obzirom na led jel'te, ocekivao sam da smo barem dugotrajnost "lampi" stavili u povijest...

mbaksa čet 30.8.2018 20:21

Ali o kojoj nedovoljnoj dugotrajnosti pričaš? Uređaji s LED-icama i u stanju u kakvom su sad trajat će značajno dulje nego starije tehnologije (CCFL, fluo rasvjeta općenito, halogene žarulje, žarulje sa žarnom niti). Neće trajati koliko bi mogle, jer bi za to trebalo riječiti značajno bolje hlađenje, što je neisplativo. Ali će trajati značajno dulje.

Mad Ant pet 31.8.2018 11:51
mbaksa kaže...

Ali o kojoj nedovoljnoj dugotrajnosti pričaš? Uređaji s LED-icama i u stanju u kakvom su sad trajat će značajno dulje nego starije tehnologije (CCFL, fluo rasvjeta općenito, halogene žarulje, žarulje sa žarnom niti). Neće trajati koliko bi mogle, jer bi za to trebalo riječiti značajno bolje hlađenje, što je neisplativo. Ali će trajati značajno dulje.

 Nekako se impliciralo kratko trajanje, tipa nakon 5g./isteka garancije, ili prije naravno... ako je tako, onda stvarno razočaranje. Jer ako se misli na 15-20+ godina rada TV-a onda "štednja" nema baš smisla...

Krx pet 31.8.2018 12:07


Moj 42'' Samsung CCFL LCD TV iz 2010 još uredno skoro svakodnevno radi (kuc kuc) i nakon garancije od 5 god
Starcima već tri LED LCD Samsunga krepala. I to ne neki jeftikaneri.

 

E sad, jel do struje, modela, tehnologije, sreće, peha, naštimano da krepa, tko li ga će znati...

Kako bilo, iako slinim na veću dijagonalu, ja ne kupujem novog dok ovaj radi :)

Mad Ant pet 31.8.2018 12:15
Krx kaže...


Moj 42'' Samsung CCFL LCD TV iz 2010 još uredno skoro svakodnevno radi (kuc kuc) i nakon garancije od 5 god
Starcima već tri LED LCD Samsunga krepala. I to ne neki jeftikaneri.

 

E sad, jel do struje, modela, tehnologije, sreće, peha, naštimano da krepa, tko li ga će znati...

Kako bilo, iako slinim na veću dijagonalu, ja ne kupujem novog dok ovaj radi :)

 Tako i moj Sony sa lampama jos uvijek radi od 2007. Ispadne da onda jedino OLED ostane, iako i on moze imati problema sa pixelima i trosenjem... Previse te skupe tehnike  je podlozno kvarovima, a nije bas prva generacija.

fer-de-lance pet 31.8.2018 16:34
Krx kaže...


Moj 42'' Samsung CCFL LCD TV iz 2010 još uredno skoro svakodnevno radi (kuc kuc) i nakon garancije od 5 god
Starcima već tri LED LCD Samsunga krepala. I to ne neki jeftikaneri.

 

E sad, jel do struje, modela, tehnologije, sreće, peha, naštimano da krepa, tko li ga će znati...

Kako bilo, iako slinim na veću dijagonalu, ja ne kupujem novog dok ovaj radi :)

 Naštimano da krepa.

90% kvarova je uzrokovano pokvarenim elektrolitskim kondenzatorima (stave najveći kineski šrot) ili pregrijavanjem dioda i tranzistora (ne stave im hladnjake ili im stave neke minimalne), a ledice na monitorima i tv-ima često ni nemaju termalnu pastu ispod da odvodi toplinu na šasiju tv-a, nego stave izolacijsku traku da ledice nemaju kam disipirat toplinu.

I hrpa hladnih lemova zbog RoHS odredbi, isto dosta česti kvar.

 

Uglavnom, to je poanta kapitalizma...

 

 

 

gocc01 čet 14.2.2019 07:24

Baš sam nekaj tražio na googleu, na eng. ništa a na hrvatski mi izbaci ovu temu. 

 

Sve ledice imaju neki deklarirani rok trajanja u vidu radnih sati. Da je to recimo 100000 sati po ledici. Al kaj nemaju one i deklarirani broj paljenja/gašenja, recimo 50000 puta ili manje. 

 

Sad, tijekom sat vremena gledanja TV-a ajmo reć da se X ledica upali/ugasi barem 100 puta. Na 100 sati je to već 10000 paljenja/gašenja. Ili to funkionira drukčije na televizoru? Ok i matematika je drugačija pošto ja bezveze lupam brojeve jer nisam našao točne specifikacije za ledice za TV. 

fer-de-lance čet 14.2.2019 10:04

Ne, same ledice nemaju deklariran broj paljenja, nego se to navodi obično kod led žarulja jer su takve  procjene napajanja koje je u njima.

A ledica ti se inače djelomično pali-gasi kod PWM-a (u televizorima isto) i po par tisuća puta u sekundi, što se obično na kamerama vidi kao titranje.

A općeniti broj radnih sati koji je naveden za ledicu je u određenim uvjetima koji se inače obično navode samo u datasheetu te ledice, i obično je to npr. u uvjetima kad je ledica do 40 stupnjeva iznad ambijentalne temperature (a to ne budeš doživio kod potrošaćke elektronike, jedino npr. kod industrijske rasvjete) i ta cifra vrijedi samo za najkvalitetnije batcheve tih ledica, a obično u žaruljama i TV-ima ubace čim jeftinije batcheve, a ne najbolje, tak da te cifre ionak ne vrijede.