Televizori

Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Čitatelj sub 23.5.2020 20:46

Onda ti je odabir relativno nezgodan, jer 49" se ne proizvodi toliko puno kao prije,

ista stvar i kod mene, uzeo sam 49" jer bi 50" bilo previse na knap.

 

E sad, najbolji modeli od LG-a sa 100Hz u 49" se sve manje prodaju, bili su vrh,

al sve 2019. modeli, dok ovi novi nude vise, ali su i 20-30% skuplji.

 

http://hdtelevizija.com/wp-content/uploads/2019/05/LG_TV-LineUp_chart_2019.jpg

 

49SM8500PLA
49SM8600PLA

 

Doslovno isti modeli, razlika je u stalku - ali ako ide na zid, stalak nije ni bitan,

uzmes jeftiniji i gotovo, oba su 100Hz i WebOS sa HDMI2.0 i Magic Remote:

https://www.nabava.net/televizori/lg-49sm8500pla-televizor-cijena-49-125-cm-nanocell-led-ultra-hd-86554411

https://www.nabava.net/televizori/lg-49sm8600pla-televizor-cijena-49-125-cm-nanocell-led-ultra-hd-86554551

 

 

Korisnik1251 ned 24.5.2020 10:12
ja,vrba kaže...

Uspio sam i ja sa Max tv-om.Rade osnovne funkcije,prebacivanje programa,stišavanje i sl.

 Stisni tipku s 3 tockice desno od 0 pa ti se u gornjem desnom kutu ekrana otvara menu s dodatnim opcijama (epg i slicno)

 

Ja sam LG magic remote uparila s: maxtv, minix, amazon fire stick, sony ht-rt3 sound bar

stef_zg ned 24.5.2020 10:48

Bok ljudi. 

 

Fala svima na savjetima oko kupnje. Odlučio sam se za CX 55 koji dolazi uskoro i mislim da će biti ok.

 

Muči me samo jedna stvar. Sve vise čitam o toj nekoj mogućnosti burn-in na OLEDima kod statičkog sadržaja.

 

Suludo mi je da se to može dogoditi na uređaju od 12.000 kn, al očito može. Koliko sam shvatio, to se javlja kod ekstremnog gledanja stalno istog sadržaja. Recimo, ako igraš FIFA-u 5 sati dnevno svaki dan dve godine, burn-inat ce se radar dole i recimo trake s igračima.

 

Iako ću igrati dosta ipak nisam takav ekstrem. Moje navike su PS sat-dva dnevno, netflix, hbo, tekme... Pretpostavljam da to nije dovoljno da se upeče nekaj u ekran ili se varam? 

Čitatelj ned 24.5.2020 12:04

Mozes kupiti OLED i od 50.000€, to je takva tehnologija da je burn-in moguc i desava se.

 

Ista stvar je bila i sa plazmom. Po mom misljenju, OLED ce kao i plazma nestati kroz 10-15g,

a miniLED i microLED sa raznim filterima ce biti top-klasa.

IPS/VA/TN kao jeftina vrsta panela ce ostati, jednostavno su prepovoljni za proizvodit, i na njima se

fino zaradi - zakon malih i velikih brojeva.

CroDexter ned 24.5.2020 13:01

Tko kupuje OLED zna što kupuje, a sigurno neće gledati CNN 12 sati na dan. Imam C8 godinu i po dana i sigurno 800-900 sati Fife. Nema nikakvog traga. A prvih 100 sati sam pržio na 100 OLED light. O burn-inu filozofiraju oni koji si ne mogu ili ne žele priuštiti OLED. Panasonic G30 plazma mi je nakon 8 godina imala fini burn-in ali totalno ne bitno jer ju i nisam planirao koristiti 20-30 godina. Po meni nakon plazme samo OLED dolazi u obzir. Osim ako se ne kupuje 77" ili se nema novca za 65"

stef_zg ned 24.5.2020 13:04
CroDexter kaže...
Tko kupuje OLED zna što kupuje, a sigurno neće gledati CNN 12 sati na dan. Imam C8 godinu i po dana i sigurno 800-900 sati Fife. Nema nikakvog traga. A prvih 100 sati sam pržio na 100 OLED light. O burn-inu filozofiraju oni koji si ne mogu ili ne žele priuštiti OLED. Panasonic G30 plazma mi je nakon 8 godina imala fini burn-in ali totalno ne bitno jer ju i nisam planirao koristiti 20-30 godina. Po meni nakon plazme samo OLED dolazi u obzir. Osim ako se ne kupuje 77" ili se nema novca za 65"

 Ma to te pitam, da.

Racunam da uz normalno koristenje 5-6 godina sigurno neću imati problema

bik ned 24.5.2020 13:37
CroDexter kaže...
O burn-inu filozofiraju oni koji si ne mogu ili ne žele priuštiti OLED.

To samo u tvojoj glavi, ocito si sebi jedva priustio TV kad izvaljujes takav proljev.

 

Daj se malo obrazuj o OLED BURNINU.

U 2020 Olede proizvodaci ugrađuju tehnologije za smanjenje burn in jer su naravno svijesni problema, tvoj to nema pa ocekuj burn in za dvije, tri god. Ok priustit ces si drugi, ti imas para.

 

https://www.oled-info.com/tags/burn-image-retention

 

https://www.whathifi.com/news/in-development-philips-tech-solves-95-per-cent-of-oled-burn-in-issues

 

https://youtu.be/y4mDMEb5trY

Tvamater17 ned 24.5.2020 13:38

Pozz moze savjet:

LED TV SAMSUNG QE65Q65RATXXH, 65"(165 cm), QLED, Smart TV, 3100Hz, Dolby Digital Plus, WiFi, 2x DVB-T2/C/S2/HEVC (H.265)

Ili

LED TV Sony Bravia KD-65XG8096 4K

Ili pomoc za 65" do max 6500kn?

Hvala

Čitatelj ned 24.5.2020 14:07

Za te novce gledaj nesto sa nativnih 100Hz, ovih 3100Hz ti je samo na papirum interpolirana frekvencija.

 

Samsung UE65RU8009
LG 65SM8500PLA
LG 65SM8600PLA

 

Ova tri modela su ti u budzetu, 65", 100Hz, Samsung je VA, LG je IPS sa NanoCell premazom.

 

ja,vrba ned 24.5.2020 15:18
Korisnik1251 kaže...
ja,vrba kaže...

Uspio sam i ja sa Max tv-om.Rade osnovne funkcije,prebacivanje programa,stišavanje i sl.

 Stisni tipku s 3 tockice desno od 0 pa ti se u gornjem desnom kutu ekrana otvara menu s dodatnim opcijama (epg i slicno)

 

Ja sam LG magic remote uparila s: maxtv, minix, amazon fire stick, sony ht-rt3 sound bar

 Skužio sam naknadno.Hvala ipak na savjetu.

CroDexter ned 24.5.2020 15:31

"Daj se malo obrazuj o OLED BURNINU."

1. Pogledaj još jednom test od Vincenta pa onda pričaj.
2. Nisam rekao da burn-in ne postoji već da je uz normalno korištenje skoro pa nemoguć. Upravo zbog toga jer su proizvođači ugradili načine koji to sprječavaju.

Odgovorio sam čovjeku koji je kupio OLED da nema brige. Koliko je ljudi ovdje na forumu dobilo burn-in na OLED-u? Mislim nitko. Ja sam imao image retention kad sam nafrljio OLED light na 100. I naravno da se izgubio. Mislim da si vidio previše Samsung reklama u kojima reklamiraju da QLED ne mogu dobiti burn-in. Super ako im je najbolji adut plašenje i varanje ljudi.

Tascam pon 25.5.2020 08:30

Radije ću malo pripaziti prilikom korištenja oled  tv-a i uživati u vrhunskoj slici nego paziti je li sam direkt ispred tv-a, boriti se sa traljavim OS-om, bandingom,te sivoj boji koja bi trebala biti "crna".

ocean77 pon 25.5.2020 12:17

Molim preporuku, trebam sto jeftiniji TV, a da nije ni tako los obzirom na buđet.

Dilema se svodi na polovan (3 godine star) Samsung 32, smart TV, FHD za cca 1000 Kn ili ako netko zna nesto pametno do max 1800 Kn novo da je minimum FHD ekran, smart opcija...i da nije bas neki Vivax ili neki drugi osrednji brand.

Radi se o TV koji bi isao za podstanarski stan koji iznajmljujemo pa mi ne trebaju preporuke za 2000 Kn ili vise...kuci imam 65 Inca TV od 15 000 Kn i dobro znam sto se dobije sa kvalitetnijim TV-om.

Koliko je uopce razumno kupiti 3 godine star TV koji vise nema jamstvo za cca 1000 Kn i dali je opcenito razumnije uzeti polovan Samsung koji je ipak nekakav kvalitetniji brend ili mislite da je bolje dodati jos cca 800 Kn i uzeti nesto novo...uz uvjet da ispunjava minimalno standarde koje sam naveo gore.

Ako znate nekakav konkretan model mozete napisati...neki best buy do 1800 Kn recimo.

robogo pon 25.5.2020 12:33
ocean77 kaže...

Molim preporuku, trebam sto jeftiniji TV, a da nije ni tako los obzirom na buđet.

Dilema se svodi na polovan (3 godine star) Samsung 32, smart TV, FHD za cca 1000 Kn ili ako netko zna nesto pametno do max 1800 Kn novo da je minimum FHD ekran, smart opcija...i da nije bas neki Vivax ili neki drugi osrednji brand.

Radi se o TV koji bi isao za podstanarski stan koji iznajmljujemo pa mi ne trebaju preporuke za 2000 Kn ili vise...kuci imam 65 Inca TV od 15 000 Kn i dobro znam sto se dobije sa kvalitetnijim TV-om.

Koliko je uopce razumno kupiti 3 godine star TV koji vise nema jamstvo za cca 1000 Kn i dali je opcenito razumnije uzeti polovan Samsung koji je ipak nekakav kvalitetniji brend ili mislite da je bolje dodati jos cca 800 Kn i uzeti nesto novo...uz uvjet da ispunjava minimalno standarde koje sam naveo gore.

Ako znate nekakav konkretan model mozete napisati...neki best buy do 1800 Kn recimo.

32" baš i ne vjerujem da ima nekih naprednijih opcija kao što su FALD i sl. SMART TV isto tako, uglavnom je to neki "smart" OS.

 

Mada ima LG s webOS za ~1600 kn.

ocean77 pon 25.5.2020 12:45
robogo kaže...

32" baš i ne vjerujem da ima nekih naprednijih opcija kao što su FALD i sl. SMART TV isto tako, uglavnom je to neki "smart" OS.

 

Mada ima LG s webOS za ~1600 kn.

 

 

Taj polovni sto razmatram ima smart TV, 32 inca je, FHD i Samsung proizvodjac.

 

BigD_Cro pon 25.5.2020 15:32
ocean77 kaže...

Molim preporuku, trebam sto jeftiniji TV, a da nije ni tako los obzirom na buđet.

Dilema se svodi na polovan (3 godine star) Samsung 32, smart TV, FHD za cca 1000 Kn ili ako netko zna nesto pametno do max 1800 Kn novo da je minimum FHD ekran, smart opcija...i da nije bas neki Vivax ili neki drugi osrednji brand.

Radi se o TV koji bi isao za podstanarski stan koji iznajmljujemo pa mi ne trebaju preporuke za 2000 Kn ili vise...kuci imam 65 Inca TV od 15 000 Kn i dobro znam sto se dobije sa kvalitetnijim TV-om.

Koliko je uopce razumno kupiti 3 godine star TV koji vise nema jamstvo za cca 1000 Kn i dali je opcenito razumnije uzeti polovan Samsung koji je ipak nekakav kvalitetniji brend ili mislite da je bolje dodati jos cca 800 Kn i uzeti nesto novo...uz uvjet da ispunjava minimalno standarde koje sam naveo gore.

Ako znate nekakav konkretan model mozete napisati...neki best buy do 1800 Kn recimo.

 Imam isti "problem" kao i ti. S tim da sam razmišljao o 42" plazmi za 600-700 Kn, ili novom TV-u do 2000. Novi TV ima ljepši vizualni dojam, a i potrošnja je dosta manja od plazmi. Tu je ipak i garancija. A sad vidim da Elipso ima 55" Hisense za 2200 Kn, tak da mislim da je to nekakav optimalan izbor. 55" TV u stanu koji se iznajmljuje studentima je onak, fina stvar, a sumnjam da će se baš jako buniti oko dubine crne, FALD-a i sličnih zvizdarija.

Čitatelj pon 25.5.2020 16:02

Pa ako ti nije bitan SmartTV, mozes uzeti i "glupTV" od 43" za ispod 2000kn:

https://www.nabava.net/televizori/lg-43lk5100pla-televizor-cijena-43-110-cm-led-full-hd-67315331

 

Osim sto je povoljan, od "mana" bih nabrio da ima samo 2x HDMI ulaz + kompozitni i komponentni, te "samo" FullHD,

al s obzirom da se prodaju i HD Ready 1366x768 TV-i za 200-300kn manje, FullHD je zapravo optimum budzet TV-a.

 

Imas i Philipsa povoljnog "glupTV":

https://www.nabava.net/televizori/philips-43pfs5503-televizor-cijena-43-110-cm-led-full-hd-67326191

 

Ista stvar kao i kod LG-a, iste prednosti i mane, ali nema ni kompozitni ni komponentni ulaz. Nebi se cudio da je i panel isti.

 

"JVC" kinez, jer pravog JVC-a nema vec godinama, isto tako povoljan 43" panel, koji kao prednost ima i D-SUB i SCART ulaz:

https://www.nabava.net/televizori/jvc-lt43vf4905-dvb-c-s2-t-t2-h265-fullhd-led-televizor-cijena-106170171

 

Ili ako negdje uspijete naci ovog TCL kineza, za ispod 250€ nudi 4K i SmartTV:

https://geizhals.at/tcl-43db600-a1995414.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

https://www.hifitest.de/test/ausstattungsliste/fernseher/tcl-43db600_56763

 

Ako nista, ima Netflix i Youtube, sto je vec bolje nego nista. A to znaci i WLAN te vjerovatno DLNA (u najboljem slucaju).

 

https://www.youtube.com/watch?v=tI1lsWAVMYg

 

Trle96 pon 25.5.2020 17:29
Zver kaže...
Trle96 kaže...

 Baš malo pratim cijene 65" TV-a i mislim da ne postoji gore vrijeme za kupiti 65" nego sad ako se uzme u obzir raspon cijene do 6500kn.

q70 je definitivno neusporedivo bolji od ru8002 (uz sve ostalo q70 posjeduje i FALD), a i cijena od 6500kn za RU8002 nije realna jer je nedavno bila ispod 6000kn.

Moj savjet ili kupiti 55q70 sad ili pričekati da padnu cijene 65 inčnih TV-a koji imaju FALD (po nekim mojim procjenama u 11mj bi se moralo za 6500kn nabaviti odličan 65" TV, među ostalima i QE65Q70).

Neka me ispravi netko iskusniji ako sam nešto krivo napisao...

 Nikad nije pravo vrijeme za kupnju.. I upravo suprotno.. Nikad se 65 inca solidne kvalitete prikaza  nije moglo kupiti za bolju cijenu.. 

 Upravo suprotno ipak je 11 i 12mj pravo vrijeme za kupnju jer svim modelima pada cijena, a trenutno nema nikakvih većih popusta.

Također mišljenja sam da 65" RU8002 ne vrijedi 6500kn, jer sam 100% siguran da će u narednih par mjeseci cijena opet pasti ispod 6 tisuca, a sad ako nekom treba Tv iste sekunde onda normalno da će odmah uzeti pa i za 6500kn, ali ako nije žurba nema smisla uzimati po toj cijeni, a i ne vidim što je tu čudno da se 65" solidne kvalitetete prikaza nije moglo kupiti za bolju cijenu, to je kao da kažeš da se nikada nije moglo za bolju cijenu kupiti mobitel od 6"  razvojem tehnologije padaju cijene starije tehnologije, logično.

flukscro pon 25.5.2020 20:44

Pozdrav, kupujem TV 55", večinom gledanje "obične" televizije, s naglaskom na sport (čitaj nogomet, rukomet, tenis eventualno). "Pametne" mogućnosti do sad nisam koristio pa mi nisu ni tolko bitni, uglavnom spojim TV sa laptopom (HDMI) pa se koristi za gledanje serija, filmova i live streamanje sporta. Maaaksimalno 4500kn.

Gledao sam u elipsu, meni laiku izgledaju isto pa ako može pomoć. Dakle neki best buy, ne tražim najbolji u klasi, hvala ;)

 

ocean77 pon 25.5.2020 21:49
BigD_Cro kaže...

 Imam isti "problem" kao i ti. S tim da sam razmišljao o 42" plazmi za 600-700 Kn, ili novom TV-u do 2000. Novi TV ima ljepši vizualni dojam, a i potrošnja je dosta manja od plazmi. Tu je ipak i garancija. A sad vidim da Elipso ima 55" Hisense za 2200 Kn, tak da mislim da je to nekakav optimalan izbor. 55" TV u stanu koji se iznajmljuje studentima je onak, fina stvar, a sumnjam da će se baš jako buniti oko dubine crne, FALD-a i sličnih zvizdarija.

 

 

U kuci imam novi 65 Samsung Qled i u jos 2 sobe dvije plazme stare oko 10-tak godina i bila je cak opcija da uzmem za kucu neki noviji LED (potrosnja struje), a podstanarima prebacim plazmu iz kuce.

Ne znam ni sam, nekako mislim da cu uz neku pametnu preporuku ovdje lakse odluciti i napraviti pametniji odabir.

 

mysantrop pon 25.5.2020 23:45

Pozdrav,
Imam 4,5g star 39" Panasonic TX39A300B koji zeza s pozadinskim svjetlom već godinu dana i ne mogu više :D smart opcije mi nisu važne, full hd je must, koristim ga isključivo za gledanje/streamanje medijskih sadržaja uz standard tv program tako da je "kvaliteta slike" kriterij odabira. Ograničen sam prostorom za TV u sklopu regala stana u kojem rentam - zato je prvobitno kupljen 39". Izmjerom ispada da bih mogao na 40" ako W ne prelazi 921 mm - u tom smjeru sam išao i trenutno razmatram donje opcije - ići na "skupljeg" Sonya, vjerovatni Hisenseu ili ući u Vivax i Grundig svijet za koji mogu ubosti još 10% dolje na cijenu :)?

 

 

 

 

 

 

 

Čitatelj uto 26.5.2020 01:30

Kinez, kinez kojeg sklapa turcin, nebitno je.
Japan Victor Company ne postoji.
Sto je valjala je ostalo u Kenwoodu, a prava na ime JVC su prodali kinezima.

Tako da je kines i nista vise. Neovisno gdje se sklapa. Kao i Vivax kinez iz HR.